درباره من:

وکیل پایه یک دادگستری/ عضو رسمی کانون وکلای تهران/ لیسانس حقوق از دانشگاه سراسری قم/ قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، کیفری، خانواده، ملکی، امور ثبتی و رابطه کارفرما و کارگر و ...

نام و نام خانوادگی:

حسین شاپوری

جنسیت:

مرد

سطح تحصیلات:

کارشناسی

کانون یا مرکز متبوع:

کانون وکلای  مرکز

سابقه کار:

3 سال

آدرس دفتر:

تهران-تهران- تهران_میدان تجریش_خیابان فناخسرو_پلاک۳۵_واحد۱۰۱

حوزه فعالیت ها:
ملکی
خانواده
ارث
امور قراردادها (دعاوی قرارداد ، تحریر قرارداد - همراهی در جلسه قرارداد)
سرقت
چک و سفته و اسناد تجاری
مطالبات و شورای حل اختلاف
امور ثبتی
سایر امور کیفری
سایر امور حقوقی
قتل
جرائم پزشکی
کلاهبرداری
خیانت در امانت
تصرف عدوانی
امور حسبی
روابط موجر و مستاجر
نظرات:
ناهیدن
مشاوره تلفنی

" عالی "

مسعود خدابخش
مشاوره متنی (تصرف عدوانی)

" مرسی "

شهره شهریاری
مشاوره تلفنی

" ایشان بسیار خوب ودقیق پاسخگو بودن "

احمد میرزایی
مشاوره تلفنی (سایر امور کیفری)

" باسلام. ممنونم از راهنماییشون و وقت و حوصله ای که برای پاسخگویی صرف کردند. با توجه به فرصت مکالمه خیلی کوتاهی که داشتیم از ایشان کمال تشکر رو دارم. اما در زمان محدودی که داشتیم نشد از راهنماییهای ایشون بیشتر استفاده کنم. اگر لطف کنید و امکانش باشد زمان را کمی بیشتر کنید. انتظار کلی بنده هم این بود که در زمان محدود راهنمایی های کاربردی تری ارائه میکردند. "

پاسخگویی به سوالات کاربران:

با سلام خدمت  شما ببخشد همسرم در خواست طلاق داده با دلیل اینکه بنده قرص اعصاب میخورم وولی بنده به دلیل بیماری وس واس قرص میخورم و در حال خوب شدن هستم و قرصم در حال قط شدن ولی قاضی ما رو به پزشگی قانونی معرفی کرد و همسرم رو همین طور و پزکهای معتممد منو معاینه کردن و من هیچ بیماری صب لعاجی نداشتم حالا پزک اخر که تو پزشکی قانونی بود تاعید کرده که بنده بیماری اختلال شخصیت دارم و بیماری صبلاعلج هست ولی اینطور نبود و من اعتراض زدم حالا سوالاینه ایا تو کمسیون هم همینطور نظر میدن یا مننو به تستهای روانشناسی میبرن یا فقط به گفته های همسرم که همش دروغه اکتفا میکنن اخه این چه نظریه 

 • سلام

  در مهلت مقرر قانونی به نظریه پزشکی قانونی اعتراض کنید.

سلام و عرض ادب

بعد از دادخواست تقسیم ترکه به دادگاه ‌ توسط یکی از وراث؛ ‌‌آیا درهنگام حضور کارشناس بر روی ملک کشاورزی لزوما باید تمام شرکا حاضر شوند یا فقط فردی که تقاضا داده است.

وغیبت بعضی از شرکا در آن جلسه چه عواقبی ممکن است برایش به دنبال داشته باشد. 

 • سلام

  حضور کلیه وراث ضرورتی ندارد.

با عرض سلام. بنده در خصوص طلب از راه و شهر سازی شکایت کردم. حکم قطعی مبنی بر محکومیت راه وشهر سازی به پرداخت اصل طلب به انضمام خسارات تاخیر وتادیه از تاریخ ۱۳۹۰/۹/۱ لغایت وصول صادر شده تاریخ حکم. ۱۴۰۰/۱۲/۲۸ می باشد ولی کار فرما از ماده واحده
نحوه پرداخت محکوم به وزارت خانه ها استفاده کرد اکنون مهلت ۱۸ ماهه تمام شده آیا در محاسبه سبه خسارات تاخیر ای ۱۸ ماه هم منظور می‌گردد اگر دادورز قبول نکرد راه حل چیه 

با تشکر

 • سلام

  خسارت تاخیر تادیه تا یوم الوصول محاسبه خواهد شد و اجرای احکام نیز موظف است طبق نص قانون و رای صادر شده اقدام کند.

با سلام . من و شوهرم چند ماهه باهم اختلاف داریم . منزل ما استیجاری بود ‌ همسرم به صاحبخانه گفت که ما اختلاف داریم می‌خواهیم از اینجا بلند شویم . و من را خیلی اذیت می‌کردند مت هم وسایل منزل را جمع کردم و به خانه ی پدری آمدم . چندین بار الزام به تمکین برایم فرستادند نرفتم . در صورتیکه خانه ای اجاره نکرده بودند ‌.تا اینکه چند روز دوباره الزام به تمکین از شورای حل اختلاف برایم فرستادند و یک قولنامه ضمیمه کردند . در درخواست بدوی آدرس نوشته بود آدرس را پیدا کردم در شهر دیگری البته نزدیک منزل اجاره کردند . به نظر شما قصد آزار من را دارد ؟ من می‌توانم درخواست کارشناس بدهم منزل را بازدید کنند اگر قابل سکونت بود بروم به منزل مشترک ؟

 • سلام

  بله درخواست کارشناس دهید تا منزل مشترک مورد بررسی قرار گیرد تا اگر قابل سکونت بود و مجهز به تمام اقلام رفاهی برای زندگی مشترک بود در آنجا اسکان یابید.

سلام. بنده چند سال پیش ضامن شخصی شده بودم تا وام بگیره و در جریان پرداخت اقساطش نبودم تا اینکه الان خودم خواستم وام بگیرم و سیستم بانک اعلام می‌کنه رتبه اعتباری من به خاطر ضمانت وام پایین هست و ایشون بدهی معوقه دارن و لذا به من وام تعلق نمیگیره. از قضا ایشون فوت کردن و خونواده ایشون هم تمایلی به همکاری نشون نمیدن. آیا میشه کاری بکنم تا خانواده و ورثه ایشون مجبور بشن بدهی شخص متوفی رو تسویه کنن؟

 • سلام

  شما بعنوان ضامن بایستی از عهده تمام تعهدات مربوط به وام برآیید و سپس دادخواست به خواسته مطالبه وجه را به طرفیت وراث در صورتی که ماترکی از متوفی بر جای مانده است به استناد مدارک پرداختی در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید.

سلام وقت بخیر سفته ضمانت حسن انجام کار بعداز پایان قرارداد باطل می‌شود یا به حالت اجرایی هست؟

 • سلام

  منشاء سفته قرارداد است و با انحلال قرارداد نیز سفته در جهت ضمانت، قابلیت اجرائی نخواهد داشت‌.

با سلام
در مرحله اجرای حکم تقسیم ترکه هستیم ولی با توجه به طولانی بودن این مرحله و اینکه احدی از وراث در حال استیفای منفعت  از کلیه اموال می باشد و پاسخگوی دیگر ورثه نیست ،آیا در قانون مسیری پیش بینی شده است که بتوان مدیریت مشترک یا نوبتی را داشته باشیم و یا حتی نظارت بر عملکرد او را داشته باشیم تا بقیه وراث نیز تا مشخص شدن وضعیت ترکه و جلسه مزایده به صورت عادلانه کسب درآمد کنند؟

 • سلام

  دادخواست به خواسته مطالبه اجرت المثل ایام تصرف را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید.

با سلام من با وکیلی قرارداد بستم که اگر کار من انجام نشود، وکیل حق الوکاله را پس دهد. در قرارداد چیزی در مورد تاخیر تادیه نوشته نشده. وکیل کار مرا انجام نداد و بعد از 2 سال حق الوکاله را کامل بمن پس داد. آیا من می توانم از او بابت این 2 سال خسارت تاخیر تادیه یا هر خسارت دیگری بگیرم؟

 • سلام

  با عنایت به اینکه در قرارداد اشاره به خسارت تأخیر تأدیه نشده است بنابراین شما نمیتوانید نسبت به این امر اقدامی انجام دهید. از سوی دیگر اگر نگاهی به ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی مدنی داشته باشیم در ماده عنوان شده است از تاریخ سررسید یا مطالبه داین که هیچگونه از این امور برای شما محقق نشده است.

با سلام و احترام دعوا به خواسته الزام خوانده به اعاده وضع حالت سابق و انضمام جمیع خسارات دادرسی را طرح نمودم و درنهایت دادگاه در پایان دادنامه این را نوشته است:(( دادگاه دعوی خواهان را مقرون به واقع تشخیص داده و با استناد به مواد ۱۶۰ و ۲۶۲ و ۱۷۵ قانون آیین دادرسی مدنی و ۱۲۵۸ قانون مدنی حکم به محکومیت خوانده به رفع مزاحمت و اعاده به وضع سابق صادر و اعلام می نماید و رای صادر پس از صدور قابلیت اجرا خواهد داشت رای صادر حضوری و ظرف بیست روز ابلاغ قابل تجدید نظر استان میباشد.))سوال این است که در رای حرف و سخنی از محکومیت به پرداخت هزینه دادرسی و موادقانونیش به میان نیاورده است آیا به من در زمان اجرا  کلیه ی هزینه های دادرسی از قبیل هزینه کارشناسی ،هزینه دادرسی دادخواست محاسبه و برگشت داده میشود؟

 • سلام

  لایحه تحت عنوان اصلاح رای را به دفتر شعبه صادرکننده رای ارسال کنید تا شعبه نسبت به اصلاح رای اقدام کند تا بر مبنای آن‌، شعبه اجرای احکام عمل خواهد نمود.

سلام و خسته نباشید .

شخصی قبل از فوت خود یک واحد آپارتمانی رو با سند مجزا به نام ما چهار فرزند کرد حالا بعد فوت ایشان یکی از خواهران در آن خانه ساکن شده منزل خود را اجاره داده ودر خانه ای که به نام ما چهار هست ساکن شده ونه قصد اجاره دادن را دارد و نه می گذارد که بفروشیم وبنده هم گرفتار ومی خواهم که سهم‌ خود را بفروشم چطور اقدام کنم 

 • سلام

  به استناد سند مالکیت، دادخواست به خواسته رفع تصرف عدوانی را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خود به ثبت برسانید.

با سلام و خسته نباشی.در خصوص بنده پرونده ای در همدان تشکیل شده که‌در  خلاصه پرونده به اتهام رابطه نامشروع و منافی عفت غیر زنا با خانم آقایی از بنده توسط دادستان بعنوان مدعی عموم و شوهر آن خانم شکایت شده و برایم ابلاغ با موضوع رسیدگی از دادگاه کیفری همدان آمده.لطفا راهنمایی بفرمایید.ضمنا در صورت امر حضرتعالی کلیه مستندات و موضوع جهت استحضار به آن مقام محترم ارئه خواهد شد.

متشکرم

 • سلام

  در مهلت تعیین شده در دادگاه کیفری همدان حاضر شوید و از خود به استناد مدارک و ادله ای که دارید در مقابل اتهام وارد شده دفاع کنید.

با سلام و درود
من مستاجر هستم و قرارداد اجاره منزلم سه ماه دیگر تمام می شود. بدلیل یک سفر ضروری خارجی در حوالی تاریخ مقرر نمی توانم جابجا شوم و از الان به مالک اعلام کرده ام و از ایشان درخواست مهلت 2 تا 3 ماهه کرده ام. ایشان می گوید منزل را فروخته ام و نمی توانم کاری انجام دهم. من چطور می توانم از شرایط عسر و حرج استفاده کنم و سه ماه مهلت بگیرم؟

 • سلام

  طبق قرارداد و مفاد آن عمل خواهد شد و موجر در زمان مقرر میتواند دستور تخلیه را بگیرد مگر اینکه در این خصوص به توافق برسید.

با سلام من سه سال پیش با شخصی به این صورت که ایشون تو منزل. خودش صیغه عقد دائم رو خوند با هم ازدواج کردیم بعد از دو سال خانومش فهمید و ایشون همه چی رو منکر شد من رفتم اثبات زوجیت شکایت کردم ولی تو مرحله دیوان صرفا رابطمون رو تونستم ثابت کنم

الانم با استناد به رای دیوان و مشاوره از وکیل بابت تجاوز و سو استفاده مالی از این اقا شکایت کردم و درخواست مهر المثل و ارش البکاره دادم

میخواستم بدونم قاضی دادگاه کیفری به شکایت من رای میده به نفع من و حقم رو از ش میتونم بگیرم

 • سلام

  رای قاضی کیفری قابل پیش بینی نیست و بستگی به نوع ادله و مدارکی دارد که شما ارائه دادید و در نهایت بستگی به نظر قاضی پرونده دارد.

با سلام.برادر بنده ملکی که پدرم بهش صلح عمری کرده و شرط خلافی در سند صلح پیش بینی کرده و منع انتقال برادرم را نوشته .فروخته و پدر بعنوان شاهد امضا کرده .حال پدر فوت شده و ما ورثه میتوانیم اون مبایعه نامه برادر را ابطال کنیم .بواسطه اینکه قبل از فوت پدر ملک را انتقال  داده و پدر هم سند صلح فسخ کرده و الان بنام ما ورثه هست ملک .و این ملک با محکومیت فقط برادر به تحویل و تنظیم هست .و در مبایعه نامه فروشنده فقط برادرم هست .در سند صلح عین برادرم و منافع و حق فسخ برای پدرم هست

 • سلام

  بله برادر شما با توجه به سند صلح نامه در زمان حیات پدر، حق انتقال را نداشته و بنابراین معامله ایشان صحیح نیست و میتوانید نسبت به ابطال معامله به عنوان ورثه اقدام کنید.

با سلام خانم مهریه خود ۲۱۴ سکه رو از طریق ثبت به اجرا گذاشته است و سه دونگ خانه ۵۰ متری (سه دونگ دیگه بنام زوجه هست و کل ۶ دونگ در رهن بانک مسکن هست) همراه یک چهارم حقوق و پاداش و عیدی و سنوات رو توقیف کرده است
بنده اعسار زدم و حکم ۲۰سکه پیش و هر ۷ماه ۱سکه اومد.
از طرفی خانه ذکر شده در رهن مستاجر بوده که دو ماه پیش مهلتش تموم شده و درخواست پولش و تخلیه خونه رو کرده که بنده بدلیل نداشتن پول و البته توقیف شدن ملک نتونستم پولش رو بدم 
حالا سوالم اینه
برای پرداخت پول رهن مستاجر امکان رفع توقیف سهم سه دونگ بنده وجود داره؟
سوال دوم هم اینکه با ارایه حکم دادگاه اعسار به اداره ثبت امکان رفع توقیف یک چهارم حقوق وجود داره؟

 • سلام

  حقوق شما با حکم اعسار نیز رفع توقیف نخواهد شد. بطور کلی در صورت وجود مال، از آن محل جهت ایداع محکوم به استفاده میشود.

سلام پدر بنده در سال 58فوت کرده .آن زمان برادر بزرگم اقدام به فروختن املاکی از پدرم پیش از تقسیم ترکه نموده .بنده امسال که متوجه شدم .دادخواست بطلان معامله و خلع ید ملک از خریدار داده ام که دادگاه معامله خریدار فروشنده ابطال نموده .لیکن خلع ید را رد کرده .بنده العان باید چه کنم تا ملک را تحویل بگیرم

 

 

 

 

 • سلام

  نیاز است که رای دادگاه نسبت به رد خواسته خلع ید و استدلال قاضی تحت مطالعه قرار گیرد.

سلام وقت بخیر،۱۷ سال پیش زمین کشاورزی بمبلغ۵ میلیون تومان فروختم،الان شکایت کرده بدلیل مستحق اللغیر درآمدن بخشی از مبیع،وغیابا" به غرامت ۵ میلیارد محکوم شده ام،البته مدارکِ مستند دال بر علم وآگاهی خریدار دارم،در مهلت واخواهی هستم،واخواهی رابر چه مبلغی بایست مقوم کنم؟ممنون از پاسخگویی عزیزان

 • سلام

  توصیه میشود که در ضمن واخواهی، اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را مطرح کنید.

سلام بنده در یک دوره اموزشی ازمایشگاه ثبت نام کرده بودم که خونگیری از ما و انواع تست های دیگر انجام میشد گفته بودن که زیرنظر سازمان فنی حرفه ای هستن و مدرک بین المللی میدن ولی مشخص شد که مجوز ندارن اصلاو مدرکی که با لوگوی فنی حرفه ای دادن بین المللی نبوده بنده و چند نفر دیگه و سازمان فنی حرفه ای ازشون شکایت کرده و الان دنبال رضایت از بنده هستن من تا چه حدودی میتوانم طلب خسارت داشته باشم؟

 • سلام

  برای رضایت دادن و میزان دریافت خسارت بیشتر از هر چیز بستگی به خود شما دارد و لیکن توصیه میشود برای تعیین خسارت از یک کارشناس متخصص در این حوزه استمداد کنید.

سلام خواهری دارم که چنان درمدت پنج سال زندگی ازدست شوهر وفرزندان شوهرش که مشترکا باهمدیگر زندکی کرده زجر کشیده که دچار افسردگی شده وبه همین خاطر تمام حقوق خودش را ازجمله مهریه وجهزیه ونفقه بخشیده ودر دفتر خانه اسناد وکالت طلاق توافقی گرفته ودر کانون مشاوره بخاطر اینکه شوهرش تماس گرفته وگفته صبرکن تا دخترم راشوهربدهم وترا به زندگی برگردانم جلسات رارهاکرده وحدود چند ماه بلاتکلیف است ونزدیک مادر است وچون خواهرم کم سواد وساده لو است شوهرش ازاو سو استفاده می کند واصلاح خود رانمی تواند تشخیص دهد.به حرف ما دوتا برادرش هم گوش نمی کند وحالا ماچطوری کار طلاق او رابه مرحله اجرا برسانیم.

 • سلام

  در هر حال این خواهر شماست که بایستی تصمیم به متارکه بگیرد. بنابراین شما میتوانید ایشان را ارشاد کنید که به یک مشاور متخصص در حوزه خانواده مراجعه کنند.

سلام خسته نباشین 

همسر بنده ۳ ساله که تمکین نکرده و ناشزه شده مهریه اش رو هم داره میگره 

حالا میخاستم بدونم میشه برای عدم اشتغال ایشون اقدام کنم به چه صورت است

 • سلام

  دادخواست به خواسته منع اشتغال زوجه مبنی بر خلاف مصلحت خانواده به استناد مدارک خود را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید‌.

با سلام ، بنده همرم یک ساله ازم تمکین نمیکه و رای گرفتم تو دادگاه  و اجرایه هم دارم و ایشون الان دوباره در شهر خودم شکایت کرده که بنده قرص اعصاب میخورم و تحت نظر پزشک هستم و لی بنده به دلیل بیماری وس واس و استراب و استرس تحت نظر بودم از سال ۹۹ و تا الان خوب شدم با دارو و ایشون دادگاه منو به پزشکی قانونی فرستاد و همسرم رو همین طور و همسرم تو دادگاه ادعا کرده که من اونو میزدم   و من جنون دارم در صورتی که اینطور نیست حاا ایا استرس و استراب در حال خوب شدن باشه باعث طلاق میشه 

 • سلام

  موضوع بیماری روحی شما بایستی از طریق پزشکی قانونی احراز شود و صرف ادعای زوجه کفایت نمیکند. مضافاً بر اینکه هر بیماری موجب عسر و حرج نخواهد شد و تشخیص آن با قاضی دادگاه خانواده است.

سلام مغازه ماهی ۴۰ میلیون اجاره کردم بعد از دوماه میخوام خالی کنم حاضر هستم‌ ضرر وخسارت قانونی هستم‌ ولی موجر همکاری نمیکنه میگه من یکساله اجاره دادم در ضمن قرارداد ما از قرارداد قدیمی بنگاه هستش چطور میتونم شکایت بکنم ممنون میشم درضمن بنده متوجه شدم که بعدش که کرایه مغازه همسایه ها ۲۵ میلیون بوده که به من گران داده اینجانب نزدیک به سومین ماه اجاره را پرداخت میکنم و نه ماه از قراردادم مانده

 • سلام

  اگر در متن قرارداد، شرایطی پیش بینی شده باشد که امکان انحلال و فسخ را با توجه به شرایط شما بوجود آورده باشد میتوانید اقدام کنید در غیر اینصورت اصل بر لزوم قراردادها است‌.

باسلام از طریق آگهی کار در منزل  دیوار مورد اغفال و فریب قرار گرفتم و در دام فیشینگ افتادم از طریق اطلاعات بانکی ای که به کلاهبردار داده ام تمامی چت ها داخل روبیکا صورت گرفته است آیا امکان ردیابی فرد وجود دارد؟درغیر این صورت نیز با برگرداندن چت های پاک شده توسط فتا  بیگناهی من نزد قاضی پرونده به اثبات میرسد و ردمال نمیخورم؟

 • سلام

  به دلیل اینکه داخل روبیکا بعنوان یک پیام رسان داخلی جرم به وقوع پیوسته است از سوی پلیس فتا پیگیری امکان پذیر است.

سلام وقتتون بخیر من سوالی که داشتم اینکه پدر خانومم دو تا زن داره

از زن اول دو تا دختر داره که متاهلن و یک پسر داره 

از زن دوم هم فقط یک دختر داره که خانوم منه

الان پسرش تصادف کرده و احتمال مرگش هست چون دکترا گفتن

اگر زنده بمونه ارث و میراث چطوری تقسیم میشه و اگر فوت کنه چطوری تقسیم میشه اگر امکانش هست کامل توضیح بدین

باتشکر

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

سلام وقت بخیر در تاریخ ۲۲ فروردین ماه امسال پرونده ای به یکی از شعب حقوقی ارجاع شد شعبه تو تاریخ ۲۴ فروردین ماه اومد وقت رسیدگی رو برای تاریخ ۲۱ مردادماه تعیین کرد و جلسه ی رسیدگی رو تو همون تاریخ برگزار کرد بعد دفتر دادگاه اومد تو تاریخ ۲۳ مردادماه اخطار رفع نقص بعلت عدم اعلام خواسته بصورت منجز به خواهان ابلاغ کرد بعد تو تاریخ ۳۰ مرداد اخطار رفع نقص بعلت عدم پرداخت هزینه ی دادرسی صادر کرد آیا عمل دفتر قانونیه یا نه اول باید این اخطارها رو صادر و نقص ها رو برطرف میکرد بعد وقت رسیدگی میزاشت و جلسه رو برگزار میکرد؟ 

و اگر عمل دفتر غیر قانونی بوده باید چه کنیم ؟

ممنون از پاسخگوییتون🙏🌹

 • سلام

  موضوع نیاز به بررسی بیشتر دارد.

سلام وقتتون بخیر .حکم طلاق من از طرف زوج صادر شد و دوبار اخطاریه از طرف محضربرای من برای جاری شدن طلاق امد من نرفتم .الان سه ماه از آخرین اخطاریه میگدره چگونه متوجه شم ک طلاقم از طرف زوج ثبت شده یا نه چون طلاق رجعی بوده .ممنونم 

 • سلام

  شما بایستی از دفتر طلاق یا دفتر دادگاه پیگیری کنید.

سلام

مستاجریک مغازه تجاری درمجتمع هستم

تصویب کردن بدلیل فرسایش،سیستم جدیدی تهیه ومبلغ ۱۱م سهم واحد شد که۴قسط پرداخت شود

گفتند مربوط به مالکه، ولی بعد۳قسط پرداخت نکردن

گفتندشماپرداخت کنید وازمالک بگیرید

گفتم نه

امروزبدون هیچ حکم قضایی برق مغازرو قطع کردن!

مغازه ای که ماهی ۴۰م اجاره+۱/۵۰۰شارژ+کلی هزینه دیگه داره که بموقع پرداخت شده و این مبلغ دین من نیست که الان خسارتشو من متحمل بشم.

ممنون میشم راهنمایی کنید که میتونم ازهیات مدیره یامجموعه شکایت کنم؟راه به جایی میبرد؟

(گزارش پلیس۱۱۰گرفته‌ام و

بامالک توافق میکنم

فقط مشکل مجموعست)

 • سلام

  دادخواست به خواسته مطالبه وجه را در یکی از دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام و درود

بعد از فوت مادرم اقدام به گرفتن گواهی انحصار وراثت کردیم وراث  مادرم من هستم و همسرش(ناپدری ام)

میخواستم بپرسم میشه  چون که سن ناپدری م زیاده و ممکنه خدای نکرده فوت کنه و من درگیر دعوای حقوقی با بچه هاش بشم و از طرفی من هم نمیدونم مالیات ما ترک چقدر میشه و شاید نداشته باشم که پرداخت کنم

شوهر مادرم ما ترک رو به من منتقل کنه و من در آینده که قصد فروش آن ها رو داشتم فرم شماره ۱۹رو بگیرم و  مالیات آنها رو پرداخت کنم 

درضمن ماترک مادرم دوتا فیش حج و سهام عدالت و یک زمین زراعی است

 • سلام

  توصیه میشود از طریق صلح عمری اقدام کنید.

با سلام زمین دیگری رو که گمان میکردم مال من است رو فروختم به ثمن ۱۵۰میلیون تومن،ودربیع قیدشد کل ۱۵۰ میلیون تومن ثمن نقدا به فروشنده پرداخت شد،اما من هیچ ثمنی از خریدار نگرفتم وبا شاهدومدرک میتونم اثبات کنم،حال اگر مالک معامله رو رد کنه،واصیل دادخواست استرداد ثمن بطرفیت من ثبت کنه،ومن اثبات کنم هیچ ثمنی از اصیل دریافت نکردم،آیا دادخواست استرداد ثمنی که اصیل بطرفیت من ثبت کرده رد میشه؟واصیل نمیتونه هیچ ثمنی از من بگیره؟خیلی ممنونم

 

 

 • سلام

  اگر معامله رد شود دیگر دریافت ثمن مفهومی ندارد و بایستی اصل زمین مسترد شود و این دعوا مطروحه در متن سوال جایگاهی پیدا نخواهد کرد.

با سلام

پدر و مادر من تازه تصادف کردن و مادرم تو تصادف فوت شده

کروکی هم کشیدیم گفتن واسه دریافت دیه از صندوق تامین خسارات بدنی باید متتظر دادگاه و رای دادگاه باشید

تقریبا ۲ ۳ ماهه منتظریم ولی هیچ خبری نشده

لطفا یه زمان تقریبی بگید که چند ماه دیگه دادگاه ابلاغیه برامون میفرسته حدودا؟؟؟

شهرستانم هستیم شهرمون مثل تهران بزرگ نیست

 • سلام

  زمان مشخصی قابل بیان نیست.

سلام خسته نباشید ما داخل یک ساختمان هشت واحده هستیم که داخل یکی از واحد ها مستاجر هستیم و به صورت ماهانه مبلغ آب و تمیز کردن ساختمان و سایر هزینه هارو در قالب شارژ ساختمان پرداخت میکنیم 
این ماه 42 میلیون تومان قبض آب اومده برای ساختمان
چند تا از واحد که نشتی آب داشتند ولی واحد ما سالم بود ولی الان مدیر ساختمان میگه که باید هر واحد 2 میلیون علاوه بر شارژ ساختمان این ماه پرداخت کنیم که آبمون رو قطع نکنن آیا این درست است ؟

 • سلام

  توصیه میشود ابتدا نسبت به پرداخت اقدام کنید و بعد از آن از واحدهایی که پرداخت نکردند مطالبه کنید.

سلام وقت به خیر
زن من  حکمش 80ضربه شلاق بود توافق کردیم که اگه من رضایت بدم از مهریه بگذره
ایشون تقاضای طلاق کرد و دردادگاه نتونست دلیل بیاره در نهایت گفت که تمام حق و حقوق رو میبخشه و من هم به این شرط با طلاق موافقت کردم
هر کدوم یک داور بردیم و ثبت شد
حالا که رضایت دادم شلاق نخوره رفته تقاضای بخشش مهریه رو پس بگیره این امکان وجود داره؟

 • سلام

  رجوع از مابذل قبل از تمام شدن عده وجود دارد مگر اینکه شرط خلاف آن شده باشد.

با سلام ما به شخصی برای سرمایه گذاری تولید و تکثیر زالو پول دادیم ، همگی چک‌ها برگشت خورده و اولش اعسار داد ولی رد شد چون دادگاه او را مشمول بند ۴ ماده ۲ قانون تجارت ، تاجر قلمداد کرد، حالا اومده درخواست ورشکستگی داده و هیچ مال و اموالی هم به نامش نیست، الان مدعی شده چند میلیاردی که طی  سال های ۹۷ ؛ ۹۸ از مردم گرفته سال ۹۸ در صادرات زالو هزینه کرده ولی بعلت کرونا و مسدودی مرزها ، همه زالوها تلف شده، با بررسی صورت گرفته هیچگونه مجوزی جهت صادرات زالو در کشور صادر نشده و اگر ادعای وی درست باشد ، قاچاق کرده، هیچگونه اسنادی هم بابت این ادعا به محکمه ارائه نداده و حتی دفاتر تجاری هم ندارد ، دادگاه در مرحله کارشناسی حسابرسی است.چطور میشه از او شکایت کیفری کرد؟به چه جرمی؟ کدام ماده قانونی

 • سلام

  شکوائیه تحت عنوان مجرمانه ورشکستگی به تقلب را در یکی از دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

درود
بنده حق حضانت فرزندم و حق طلاق رو در دفترخانه به همسرم دادم و ایشون چندی پیش طلاق گرفتن و جدا شدیم.
اولا آیا بعد از ازدواج مجدد خانوم سابقم حضانت به من داده میشه؟ و مهمتر اینکه امکان داره در برگه ای که بابت حضانت امضا و اثر انگشت زدم این مساله که حتی بعد از ازدواج مجدد زوجه حق حضانت فرزند باز هم با مادرش میباشد درج شود؟ چون متن اون برگه پر از نوشته هایی بود که بنده سر در نمیاوردم

 • سلام

  متن وکالتنامه نقش موثری در پاسخ به این پرسش دارد.

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت تمام وکلای محترم یه سئوال داشتم لطفا راهنمایی فرمائید یه مغازه داریم با یه بنده خدایی ۴ دانگ مال ایشون و دانگ دیگرش بنام خانم بنده هستش هر دو نفر وکالت یه محضر داریم ایشون ۴ دانگ داره بدون اطلاع ما رفته بنگاه چندین سال داده به اجاره حالا از دست ای آقا که ۴ دانگ داره شاکی هستیم و داره کارهاش انجام میشه آیا از دست املاک میتونم شاکی بشم بدون اجازه چندین ساله داده اش اجاره حتی حضوری تلفنی بهش گفتم ولی توجه نکرده دوباره داده به اجاره با ای بنده خدا ۴ دانگ داره با هم هماهنگ هستن ممنونم راهنمائی  بفرمائید

 • سلام

  لازم است که وکالتنامه مورد مطالعه قرار گیرد.

سلام 
چنانچه محکوم علیه رای داوری به دادگاه تقاضای ابطال بدهد آیا  تشکیل جلسه رسیدگی و دعوت طرفین مثل بقیه ی دعاوی ضرورت دارد یا اینکه دادگاه فقط دادخواست و مدارک محکوم علیه رای داوری را بررسی می کند و نیازی به حضور و دعوت محکوم له نیست؟ آیا تصمیم دادگاه قطعی است یا اینکه قابلیت تجدید نظر خواهی را دارد یعنی چنانچه دعوای ابطال رد شود آیا قابل اعتراض از طرف خواهان (محکوم علیه رای داوری) است؟ و چنانچه ابطال شود آیا قابل اعتراض از طرف خوانده (محکوم له رای داوری) است؟

 • سلام

  با حضور طرفین رسیدگی خواهد شد. البته عدم حضور طرفین مانع رسیدگی نخواهد شد‌. مضافاً بر اینکه رای صادر شده قابل اعتراض خواهد بود.

سلام خسته نباشین 

بنده۵۵روز پیش موتور بهم زد تو یه خیابان خلوت کناره یه بوستان  ۵صبح خانه ای که جلوی درب ان من افتاده بودم لطف کردن به پلیس و اورژانس زنگ زدن . پلیس و امبولانس رسیدن منو که فکر میکنم از هوش رفته بودم به بیمارستان ۷تیر بردن ۵مهره کمره من ۳تاانگشت های پام و ۳جای سره من شکسته بود کمره من رو پیچومهره کردن تواین زمانی که منو تو ای سی یو بستری کرده بودن نمیدنم چه زمانی ازم پرسیدن سقوط کردین شما و نمیدونم من چه جوابی دادم اما پرونده نوشته سقوط از درخت ولی من چه زمانی که پلیس امد و چه اورژانس من روی استفالت خابیده بودم 

 • سلام

  اقدام به اعتراض کنید.

سلام آیا شخصی که سن ۸۲ سالگی می‌تواند قولنامه فروش ملکی یا هر قولنامه راامضا کند این شخص از نظر عقلی سالم ولی جسمی از هر دوپا ناتوان قادر به حرکت نمی باشد قولنامه ای که همه مفاد آن رعایت شده حتی قید شده که ثمن‌ معامله پرداخت شده وپول ملک تمام کمال پرداخت شده  وملک هم به تصرف خریدار درآمد وخریدار هیچ گونه بدهی ندارد قیمت هم توافقی نوشته شده ولی مبلغی  تایین نشده اگر بعد از فوت فروشنده ورثه شکایت کنند بابت پس گیری ملک قانون چه حکمی برای این قولنامه صادر می‌کند قولنامه در مشاور املاک تحریر شده ودارای دو شاهد میباشد ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر فراوان..

 • سلام

  صرف اینکه ایشان کهولت سن دارند دلیل بر محجوریت نیست.

با سلام

بنده بنده بابت اجاره منزل ۳۰۰ میلیون پول رهن و ماهی ۷۵۰۰۰۰۰ تومان پرداخت میکردم و کلا یک سال اونجا ساکن بودم و قراردادی هم که نوشته بودیم در املاک بود و بدون کد رهگیری

موقع تخلیه صاحبخانه بابت اینکه قسمت هایی از‌دیوار به دلیل‌ میخ برای تابلو یا نصب آیینه‌رو دیوار و ... و چند قسمت توی راه پله که موقع اوردن یا بردن وسایل زخمی شده بود ۴۰ میلیون تومان از پول پیشم رو کم کرد و گفت باید کل راه پله ها تا جلوی در واحد و کل دیوار های خانه رنگ بشه و اگه پولی باقی موند بهت پس میدم

آیا میتونم اقدامی برای پولم بکنم؟؟

 

 • سلام

  بستگی به قرارداد منعقد شده فیمابین دارد. مضافاً بر اینکه بایستی خسارت توسط کارشناس برآورد شود.

سلام و عرض ادب و احترام

پارسال تنها برادر شوهرم که مجرد بود و پدر و مادر هم نداشت فوت کرد.ایشان در یک خانه که ارث پدری بود زندگی میکردند.سوالم اینه که الان ارث ایشان به چه کسانی میرسد؟ چون خواهر شوهرانم ادعا میکنند که آنها هم باید سهم ببرند.

ممنونم

 

 • سلام

  با عنایت به اینکه برادر شوهر شما مجرد و پدر و مادر ایشان نیز فوت کرده است فلذا طبقه دوم یعنی خواهران و برادران ارث خواهند برد.

سلام و عرض ادب

دوتا سوال دارم

۱- در سال زراعی گذشته یکی از شرکا زمین  کشاورزی دیم  ورثه ای ما  را بدون اجازه کاشت و برداشت کرده و سهم ما راپرداخت نکرده ونمیخواهد بدهد اگر من در سال زراعی بعدی(اول مهر ) دادخواست اجرتالمثل کنم آیا به نرخ روز  محاسبه می‌شود یا خیر؛ بهتر نیست منم امسال بدون اجازه آنها زمین را کاشت کنم

۲_ پدرم فوت شد انحصار ورثه پدر را انجام دادم و چند سال بعد  مادر فوت شدرفتم برای انحصار ورثه مادر   اداره ثبت میگه ازدواج پدرتون ثبت نشده   ما هیچ سند و مدرکی هم نداریم چکار باید کرد؟

 • سلام

  در خصوص ملک ورثه ای که ملک مشاع است بایستی تمامی تصرفات با اجازه بقیه انجام شود. بنابراین بابت اقداماتی که انجام داده است باید اجرت المثل پرداخت کند.

سلام.بنده ازدواج کردم.با همسرم به مشکل برخوردم و دچار اختلاف شدیم.

پدرشوهرم شکایت استرداد مال مطرح کردند درخصوص سرویس طلا و خرید گوشی و ...

ممنون میشم راهنمایی کنین

 • سلام

  در صورت ارائه فاکتور، شهادت شهود و دیگر ادله امکان استرداد وجود دارد.

سلام با عرض ادب و احترام به وکلای گرامی من حدودا سه سال پیش از همسرم جدا شدم و به خاطر اینکه یه دختر دو ساله و یهدپسر چهار ساله داشتم به خاطر گرفتن حضانت دائمی فرزندانم یعنی بعد از هفت سال تمام حق و حقوق خودم و فرزندانم از قبیل مهریه و نفقه ی خودم و بچه هام و عده ی سه ماه گذشت کردم به همراه یارانه بچه ها و الان پشیمان هستم و می خوام حداقل برای گرفتن یارانه ی بچه ها اقدام کنم چون پدرشون هر ماه می گیره حالا سؤال من این هست که اگه یارانه ی بچه ها که من گذشت کردم در طلاق نامه یا برگه ی حضانت و یا ابلاغیه و دادگاه ثبت شده باشه باز من می تونم برای پس گرفتن یا بازگرداندن حق یارانه ی بچه ها اقدام کنم یا نه مرسی .

 • سلام

  نفقه و یارانه از حقوق متعلق به فرزندان شماست و چنین حقی را ندارید که حقوق مالی فرزندان خود را ساقط کنید. بنا بر این گفته، پدر مکلف به پرداخت نفقه فرزندان است و همچنین یارانه متعلق به فرزندان است.

باعرض سلام و خسته نباشید
من کارم خرید فروش ماشین وحواله.۲تا حواله فروختم و بیعانه دوتا مختلف بوده هم زمانش وهم مبلغ.. یکی ۸ بوده یکی ۵ که جمعا ۱۳ میشن..الان سر ی معامله بحثمون شده فقط و هیچ طلبی ازمن نداره...رفته طلب ۱۳ میلیون کرده وحسابم مسدود کرده وازدروغ گفته ک طلب داره ازمن درصورتی ک معامله بوده وانجام شده کلاهبرداری چیزی نبوده این معامله هم دوشهر مختلف بوده ماهم پیش هم نیستیم.رابط همون شهر فرستادیم پیش مالک هرحواله رفتن کاراشون تودفترخونه انجام دادن قولنامه وکالت.پیاما هست ک گفت شماره کارت و شماره مالک دادم هماهنگ کرده و برای خریدار خودش تکمیل زد.قراردادتواون شهربامالک بوده ولی بین مانبوده بینمون فقط پیام ها هست ک حواله بهش دادم 

 • سلام

  با عنایت به مدارک و مستنداتی که در اختیار دارید نسبت به دفاع از خویش اقدام کنید.

سلام وقت بخیر،ببخشید من ماشینم رو شش ماهه پیش برای تعمیرب تعمیرگاهی ک دوست همسرم هستش برای تعمیر برده و طی این شش ماه ماشین رو با اصرار های زیادی ک من داشتم بهم ندادن وبا پیگیری من متوجه شدم ک موتورماشین و سرسیلندر و کلی از قطعات ماشین رو باز کردن و نتونستن جمعش کنن،بعد این مدت چهارروز پیش ماشین رو تونستم بگیرم و بردم جای مکانیک نشون دادم،ایشون گفتن ک ماشین رو داغون کردن ک هزینه ی تعمیرش تقریبا ۱۵ میلیون میشه،وخسارت های دیگه ای ک ب ماشین زده شده،از ارزش قیمت ماشین تقریبا ۵۰ میلیون کم میشه برا فروش،میخواستم بپرسم ک برای شکایت چه مدارک و مستنداتی لازم هستش ک بتونم شکایتم رو اثبات کنم، ماشینم پراید ۱۱۱ مدل ۹۳ هستش. باتشکر 

 • سلام

  دادخواست به خواسته تامین دلیل را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید.

سلام با همکار خانم رفاقت داشته ام ایشان از بابت ادامه دوستی از من چک سفید امضا بدون تاریخ(امضا روی چک با امضا اصلی کمی تفاوت دارد)گرفته اند ،بواسطه دوستی قبل و بعد دریافت چک از من طلاجات و...گرفته اند.من هم ب بانک و دادسرا رفته و اعلام مفقودی چک نموده ام و اخیرا نیز حسابم را بسته ام از بابت مدرک ۲ فاکتور طلا و پرینت گفتگو در تلگرام دارم ک اقرار کرده صلا گرفته و چک را پاره کرده اند چگونه چک را بلااثر و طلاجان را پس بگیرم؟

 • سلام

  نسبت به اخذ رضایت محضری اقدام کنید.

سلام 

سال 97 مورد ضرب و شتم  قرار گرفتم و شکایت کردم  برگه  110،  پزشک قانونی، شهود و استشهاد محلی داشتم متهم در هیچ مقطعی نیامد و رای غیابی صادر شد الان بعد از 4 سال  و مختومه شدن، واخواهی کرده و مورد قبول واقع شده . قرار رسیدگی گذاشته شده. با توجه به اینکه  دادنامه و ابلاغ را همسر ایشان دریافت میکرده میتواند ادعای بی اطلاعی کند؟ و اینکه آیا رای میتواند به نفع بنده افزایش یابد چون تقریبا نصف دیه دریافت کردم و در مورد جرم هتاکی هم کاری انجام نشد میتوانم درخواست دریافت مابقی را کنم؟ و ایا میتوانم نسبت به علت واخواهی اعتراضی یا درخواستی ارائه نمایم که به چه علت پذیرفته شده است؟

 • سلام

  ابلاغ بایستی به شخص متهم و کسی که تحت پیگرد قانونی است صورت پذیرد. بنابراین و طبق این گفته قبولی واخواهی ایشان درست و صحیح است.

سلام.اگر در یک  مزایده مبلغی از کل ارزش کارشناسی ملک مزایده به علت اشتباه مامور اجرا و یا سایر کارکنان از برنده مزایده دریافت نشود.آیا کلا مزایده باطل می شود؟ ویا اینکه به همان میزان که واریز نشده برنده مزایده باید پرداخت کند بعد از چند سال که از مزایده گذشته و ملک نقل و انتقال سندش توسط دادگاه انجام شده و چند دست چرخیده

 

 

 

 

 • سلام

  نیاز به بررسی بیشتر موضوع است اما بطور کلی در ابتدا ۱۰ درصد نسبت به ارزش کل بایستی پرداختی صورت پذیرد.

باسلام پسرم باعروسم بعلت کلاه برداری ازاشخاص که دونفرمیباشند درزندان هستند ومدت یکسال است درحبس می‌باشندوتوان مالی ندارند رد مال نمایندوازطرفی پسرم باتشخیص دکترمتخصص ناراحتی قلبی وعروقی داردمیفرمایید چه کاری کنم ازراهنمایی شما متشکرم

 • سلام

  در صورتی که زندان برای پسر شما مضر و آسیب رسان است میتوانید با ارائه مدارک پزشکی ایشان، نسبت به نوع محکومیت ایشان درخواست تجدیدنظر کنید.

با سلام

اگر متهم خودش در پرونده حقوقی اقرار کرده به خیانت در امانت و محکوم به مال استرداد و پس دادن شده باشه میشه کیفری خیانت در امانت ازش شاکی شد 

 

 • سلام

  در مبحث کیفری خیانت در امانت بایستی سوءنیت فرد مرتکب احراز شود تا بر اساس آن، محکوم به مجازات جرم خیانت در امانت شود.

با سلام ، بنده بابت کلاهبرداری که از من شده بود دچار افسردگی مزمن و اختلال خواب و.. شدم . به گونه ای که حتی توان انجام کار های شخصی و بهداشتی خودم رو هم نداشتم.

سوال من اینه که آیا میتونم بابت این صدمات روحی روانی که تمام ابعاد زندگی من رو در برگرفته از فرد کلاهبردار شکایت پرداخت دیه داشته باشم؟

به غیر از دارو های مصرفی و گزارش پزشک معالج و همچنین استشهاد آشنایان و دروهمسایه مبنی بر شروع این افسردگی پس از این واقعه مدرک دیگری ندارم.با توجه به اینکه بنده هرگز در تیمارستان بستری نشدم .آیا شانسی برای پیروزی در دادگاه وجود داره و دیه تعلق میگیره؟؟ در این صورت مبلغ دیه چقدره؟

 • سلام

  بله؛ همانطور که در متن سوال به آسیبها و ضررهای روحی اشاره فرمودید در صورتی که این شرایط توسط پزشک احراز شود شما میتوانید علاوه به خسارتهای مادی، خسارتهای معنوی را نیز مطالبه بفرمائید.

با سلام و خسته نباشید

برادر شوهرم مجرد بود که پارسال فوت کرد.پدر و مادر شوهرم هم در قید حیات نیستند و فقط دو تا خواهر شوهر دارم که متاهلند.

سوالم اینه که ارث برادر شوهرم به کی میرسه؟

ممنونم

 

 • سلام

  ماترک برادر شوهر شما با توجه اینکه مجرد بودند و مادر و پدر ایشان نیز قبل از فوت ایشان، به رحمت ایزدی پیوسته اند بنابراین طبقه اول وجود ندارد و ارث به طبقه دوم یعنی خواهران و برادران ایشان خواهد رسید.

سلام 

اگر تاجری محکوم به ورشکستگی به تقلب شود و بابت این حکم مثلاً به ۳ سال حبس محکوم شود،

هیچگونه اموال منقول و غیر منقول هم نداشته باشد و یا پیدا نشود، 

بعد از اتمام مدت حبس ،از زندان آزاد می شود؟

اگر اینگونه است ، تکلیف طلب طلبکاران چه میشود؟

خواهشاً اگر دوستان وکیل ، نظر خود را عنوان می کنند ، مواد قانونی آنرا هم ذکر بفرمایند.

فقط در خصوص همین سوال

ممنونم

 • سلام

  در هر صورت طلب طلبکاران تحت هر شرایطی از اموال تاجر برداشت خواهد شد. بنابراین هر زمانی که تاجر دارای مال شد طلب طلبکاران پرداخت خواهد شد.

سلام وقتتون بخیر
جسارتاً يک سوال داشتم
1سال میشه ک خاله ام فوت کرده است (یک خانه و ماشین داره) و دارای دو فرزند و همسرش 
مادر بزرگم در قید حیات هست و سهم میبره از این اموال 
میخاستم بپرسم که آیا میشه مادر بزرگم وکالت نامه بنویسه محضری ک سهم من بعد از فوت به بچه های  خاله ام برسه (الان نمیخاد سهمشو به بچه های خالم بده میخاد بعد از فوتش بهشون برسه) 

 • سلام

  توجه شود که وکالت یک عقد جایز است و با فوت احدی از طرفین باطل خواهد شد.

با سلام من و باجناقم یک واحد آپارتمان را به صورت شراکتی خریدیم
سه دانگ سه دانگ
در موقع اجاره واحد ،مستاجر ۱۵۰ میلیون تومان مبلغ رهن واحد رو به حساب باجناقم واریز می‌کنه 
۱۰۰ میلیون از این مبلغ متعلق به مالک قبلی واحد بوده که بایستی ما بهش می‌پرداختیم
باجناق من بر اثر سهل انگاری جهت انتقال پول به حساب مالک قبلی اقدام به نصب نرم افزار بانکی جعلی می‌کنه و با این کار حسابش رو خالی میکنن
سوال من اینجاست که آیا در این ضرر به وجود آمده که بر اثر بی دقتی و سهل انگاری شریکم بوده من هم شریک هستم یا خودش باید تمام این ضرر را جبران کنه؟

 • سلام

  در هر حال بی دقتی و سهل انگاری باجناق شما یا به عبارت دیگر شریک شما، دامنگیر شما نیز خواهد بود و شما و باجناق در مقابل مالک قبلی مسئولیت تضامنی دارید.

سلام و خسته نباشید 

پدر بنده سال 97 فوت کردن . طلبی رو از بانک بابت موردی طی یک رسید محضری بین وکیل بانک و ایشان دریافت کردن . شبیه صلح نامه . امروز اس ام اس طرح دادخواست دعوی بر علیه پدرمن از سمت بانک ارسال شده . ایشان نه چک نه سفته نه بدهی به بانک داشتن از قبل . ایا ما که پسر و خانواده ایشان هستیم در نهایت میتونن از ما هم شکایت کنن ؟ طرفیت ما خواهیم بود ؟ 

با تشکر

 • سلام

  جهت ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی لازم است که کلیه مدارک و مستندات پیرامون موضوع مورد بررسی و تحت مطالعه قرار گیرند‌.

سلام وقت بخیر من دادخواست مهریه دادم ومقداری طلا ک همسرم برای پس انداز خریده بود رو برداشتم تا در دادگاه ارایه بدم بتونم بجای مهری بردارم.و قصد ندارم انکارکنم که طلاهارو بر داشتم.ایا مشکلی یرام پیش میاد؟و اینکه میتونم طلاهرو به عنوان قسمتی از مهریه بردارم؟

 • سلام

  بله؛ احتمال اینکه همسر شما اتهام سرقت به شما وارد کند ممکن است. بنابراین در این خصوص جوانب احتیاط را رعایت کنید.

سلام من کارم خرید فروش ماشین وحواله ک ب ۱ نفر ۲تافروختم و بیعانه۲تامختلف بوده هم زمان هم مبلغ.۸و۵ که جمعا ۱۳ میشن‌.رومعامله بحثمون شده فقط و هیچ طلبی ازمن نداره.رفت طلب ۱۳ میلیون کرد وحسابم مسدود کرده وازدروغ گفته ک طلب داره ازمن درصورتی ک معامله بوده وانجام شده کلاهبرداری چیزی نبود.این معامله هم۲شهر مختلف بوده ماهم پیش هم نیستیم فقط پیام و زنگ بوده رد بدل کردیم.رابط همون شهر فرستادیم پیش مالک هرحواله رفتن کاراشون تودفترخونه انجام دادن قولنامه وکالت اینا‌شماره مالک دادم هماهنگ کرده و تکمیل زده همون شهرخودش نمایندگی هست.داخل پروفایل سایت شرکت هم مشخصه که این ماشین هاشهردیگه هستن وخریداری شده برای شهردیگه.سپاس

 • سلام

  نیاز به بررسی پرونده و قرارداد منعقد شده فیمابین می‌باشد تا ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی میسور باشد.

سلام ما یک زمین 5000متری کشاورزی فروختیم خریدار خاک ریزی و تفکیک کرده و یک زمین هم جوار ما که از زمین ما عبور نداشته یک در به عبور به زمین ما باز کرده البته با اجازه کسی که زمین رو خریده بدون اجازه ما که فروشنده ملک بودیم ما میتوانیم جلوی این در رو بگیریم؟ البته از یه وکیل پرسیدم گفت خریدار میتواند با خرید ملکهای همجوار ملک رو بدون اجازه ما اذافه کند و راه باز کند ایا درست هست این حرف با تشکر

 • سلام

  نیاز به بررسی بیشتر موضوع است.

سلام مادرم ۳۰سال پیش فوت کرده پدرم ارث مادرم رو تصرف کرد بخاطر احترام  تالحظه فوت نخاستیم الان بعد فوت پدر برادرناتنی ومادرناتنی ازماارث میخان درحالیکه فقط یک چهارم به پدرمیرسه ولی چون پدربنده قبل فوت زمین وباغ وخونه رو به اسم خودش زده جریان چجورمیشه؟

 ملک ها سندندارد فقط پدر در شهرداری منطقه به اسم خودزده وقید کرده سهم ارث پدرخودمیباشد درحالیکه برای مادرمابودهو طرفینی که امضا کردن الان درقیدحیات هستن ومیگن ما اون موقع سواد نداشتیم امضاکردیم

ماخودمون استشهادمحلی هم جمع کردیم وشاهد داریم که ملک ها واسه مادر میباشد.مادرناتنی هم شکایت کرده برای تقسیم ترکه واسه دوهفته دیگه.

 • سلام

  اسنادی که پدر شما به نام خود زده‌اند به دلیل اینکه مال مشاع بوده است و به عبارت دیگر ورثه‌ای بوده است قابل ابطال است. بنابراین شما می‌توانید با استناد گواهی فوت مادر خویش و همچنین گواهی انحصار وراثت اقدام به ثبت دادخواست مربوطه کنید.

باسلام احترام باعنایت به خدا 

اینجانب در اسفندماه۱۴۰۱ براگرفتاری مجبوربه اعتمادبه نمایشگاه اصفهان شدم خودرو خودرامعاوضه کردم طبق شرایط قرارشد ۲ برگ قولنامه نزدنمایشگاه تاسند انتقال هردوطرف انجام دادبشد نزد ایشان امانت بودطبق شرایط قرارنیامدطرف وکارت ماشین قولنامه امانت نزد نمایشگاه بود بعد اعلام کرد مفقود شد وصورت جلسه باپاسگاه انجام دادند وکارت بنده رابه طرف دادوبا ارائه قولنامه جعلی رفع توقیف شده الان چگونه شکایت کنم از نمایشگاه 

 • سلام

  سوال نامفهوم است.

سلام من نگهبان شب  یک شرکت هستم که چند سال است برق ندارد و روشنایی نیست و محیط بزرگی دارد اگر سرقتی شد مقصر من هستم ؟؟

 • سلام

  در چنین مواردی طبیعتاً مقصر صد در صد در صورت سرقت شما نخواهید بود.

با سلام . من و خواهرم چند سال پیش برای هزینه لوله کشی آب موتور پول سهم خودمان  را به برادرمان دادیم تا به مسئولش بدهد. اما امروز برای آبیاری و استفاده از همان لوله کشی برادرمان مانع شده و ادعا میکند که همه هزینه را او پرداخت کرده و دست نوشته ای را هم بین سهام داران موتور آبیاری بابت پرداخت هزینه امضاء کرده. حالا ما برای اثبات ادعایمان چه کار کنیم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

 • سلام

  برای اثبات ادعای خویش می‌توانید به شهادت شهود استناد کنید.

سلام وقت بخیر، پدرم از وراث می باشد گواهی انحصار وراثت گرفته شده اما پدرم گواهی انحصار وراثت گرفته شده را ندارد چگونه می توانیم گواهی انحصار وراثت را دریافت کنیم؟

 • سلام

  شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی، مرجع صالح برای این امر است.

سلام

من بابت چک از کسی شکایت کردم و دارای پرونده اجرای احکام مدنی هستم،البته ظاهراً تعداد زیادی از اون فرد شکایت کردند که همگی حسابهای ایشان را مسدود کردیم، چیزی در حسابهایش نیست

اما بنده متوجه شدم ایشان در پرونده ای کیفری از افرادی شکایت کرده که توانسته رای بگیره و طرفهای او محکوم به حبس و مبلغ ۲۳۰ میلیون تومان رد مال در حق وی و ۸۰ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده ، آیا بنده می توانم از اجرای احکام مدنی درخواست کنم ضمن مکاتبه با اجرای احکام کیفری ، هر زمان که طرفهای اون شخص بخواهند مبلغ رد مال را بپردازند ، بجای حساب بانکی او که همگی مسدود هستند به حساب بنده واریز کنند و در اصطلاح مبلغ را به نفع بنده توقیف کنند؟

 • سلام

  بله؛ این امکان وجود دارد. گرچه زمانی که مالی از آن شخص شناسایی شود بلافاصله توقیف خواهد شد.

با سلام واحترام

مشکل بنده در مورد مشاغل سخت و زیان آور است 

یکی از عنوان های شغلی بنده به عنوان کارگر کنترل کیفیت با توجه به اینکه همه همکاران بنده با آن عنوان شغلی چه قبل از تاریخ در خواست بنده و چه بعد از آن تاییده گرفته اند به صورت غیر قابل باوری عدم خورده است هم در کمیته بدوی و هم تجدید نظر و الان هم با مستندات به دیوان شکایت کرده ام آیا امکان دارد دوباره رد شود و آیا نیازمند به وکیل در این برهه هستم 

لطفا راهنمایی بفرمایید 

 

 • سلام

  بستگی به مدارک ارائه شده و همچنین نظر مقام رسیدگی‌کننده دارد.

سلام من در سال ۸۹زمین در روستا در طرح هادی خریدم با قولنامه ودر سال 92دور دیوار ودرب گداشتم ویک خانه کوچک درست کردم در سال گذشته برای سند اقدام کردم چند روز قبل به اداره تبت رفتم گفتن برای زمین من سند صادر شده بنام همسایه همجوار من مراجعه کردم به همسایه اول که طفره میرفت  حالا می گویید تشما برای من سند بزن می گوییم من مگر بنیاد مسکن یا اداره ثبت هستم وسند من را برنمی گرداند به بها نه های واهی چکا ر کنم 

 • سلام

  دادخواست به خواسته‌های اثبات مالکیت و ابطال سند رسمی را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید.

باسلام،در جریان تملک یک استخر ماهی بصورت قیمت گذاری کارشناسی در سال ۱۴۰۱ طی یک هفته دوبار کارشناسی گردید بار اول برگه به امضا کارشناس سازمان اب ومرضی الطرفین وبرگه کارشناسی دوم به قیمت بالاتری به امضا ومهر کارشناس مالک ومرضی الطرفین رسیدوما باکارشناسی دوم توافق کردیم ولی جهت انجام تشریفات فیش وسند سازمان آب برگه کارشناسی اول را رو کرد وما با فشار  مجبور شدیم با آن سند بزنیم حال آیا می توان در خواست ابطال کارشناسی وابطال سند داد هردو برگه کارشناسی با مهر وامضا موجود است با سپاس   

 • سلام

  جهت ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی، لازم است که کلیه مدارک و مستندات پیرامون موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

سلام/من یک سیم کارتی روی گوشیم دارم که به نام مادرم هست به اسم خودم نیست/خواهرم الان یک سال هست باماقطع رابطه کرده تواین یک سال همش به من پیام میده فحش،نفرین،تهمت هم به خودم هم به همسرم داده تمام پیام هاش نگه داشتم خواستم ببینم می تونم برم شکایت کنم چون سیم کارت به نام خودم نیست اگرمیشه کجابایدبرم چطوری ازپیام پرنت بگیرم بعدحکمش چیه؟؟؟

 • سلام

  به علت اینکه سیم کارت به نام شما نمی‌باشد بایستی به نحوی از انحاء اثبات کنید که سیم کارت در تصرف شماست و سپس بر مبنای آن، شکوائیه تحت عنوان توهین و فحاشی را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید.

سلام بنده نقاش ماشین هستم چندسال پیش مشتری یه ماشین برای رنگ آمیزی به مغازه آورد ولی دیگه دنبال ماشینش نیومد و من هم مغازه را جمع کردم هرچی به صاحب ماشین زنگ زدم دنبال ماشین نیومد در این چندسال ماشین منزل یکی از اقوام بود و گفت بیا اجاره بده یا ماشین را ببر بعد چندسال دوباره بهش زنگ زدم گفت میاد ماشین را میبره ولی نیومد حالا من هم جا ندارم اگر ماشین را همینجوری جایی رها کنم میتونه بعدها از من شاکی بشه من با این ماشین چیکار کنم

 • سلام

  دادخواست به خواسته تامین دلیل را در یکی از دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانید‌. اگر منظور شما به جرم خیانت در امانت است میتوانید با ارسال یک اظهارنامه به شکل قانونی و رسمی از وی تقاضای تحویل ماشین کنید.

سلام وقت بخیر بنده نظامی هستم یک نفر متهم در دفتر رییس دادگاه شروع به توهین و فحاشی نسبت به مقام قضایی نموده که مقام قضایی دستور زندان وی را دادند که در حین بدرقه و خروج متهم وی تمرد کرده که بنده جهت بدرقه اون رو حول دادم که به مسیر ادامه بده و هیچ صدمه و هیچ مشکلی برای وی پیش نیومده آیا در خصوص حول دادن می‌تونه شاکی بشه؟ایا محکوم میشم؟ 

 • سلام

  خیر؛ صرف هول دادن نشانگر تخلف شما نیست.

سلام
در صورت ضرر و زیان شرکت آیا فقط اعضا سهم دار به نسبت سهم شان مسئولیت دارند یا مثلا کسی که عضو هیئت مدیره است و سهمی ندارد نیز در ضرر و زیان شرکت سهیم است و پیگرد قضائی دارد؟ و در کل بفرمایید ضرر و زیان شرکت متوجه کدام اعضا شرکت می شود و به کدام اعضاء شرکت ربطی نخواهد داشت؟
متشکرم

 • سلام

  اعضای هیات مدیره در قبال تقصیر و قصوری که باعث خسران و ضرر میشود در قبال سهامداران مسئول هستند و بایستی به جبران آن نائل شوند.

سلام، وقت بخیر

دوملک ( یکی 5 متر و دیگری 103 متر بر اساس اسناد تک برگ ذکر شده) در یک مبایعنامه بصورت کلیدی به مبلغ 4 میلیاردتومان معامله شده است. با توجه به پاسخ استعلام شهرداری، ملک 5 متری یک متر و ملک 103 متری 55 متر عقب نشینی دارد.   سوال اینجاست که با توجه به تعدد مالکین ( وراثت ) و اینکه مالکین ملک کوچکتر با مالکین ملک بزرگتر متفاوت هستند، مبنای محاسبه و تقسیم بین مالکین باید بر اساس متراژ مندرج در سند تک برگ باشد یا اینه بر اساس متراژ مانده وعقب نشینی شده؟ البته شایان ذکر است خریدار و فروشنده از میزان عقب نشینی  خبر داشتند ولی ظاهرا چاره ای جز اینکه متراژ مندرج در سند را در مبایعنامه ثبت کنند نداشته اند!! 

 • سلام

  بایستی مفاد قرارداد مورد مطالعه قرار گیرد.

سلام 
ی بنده خدایی ی پولی بهم قرض داد و اون مبلغ رو من چک دادم.ی دست نویس نوشتیم گفتیم که هر مبلغی در تاریخ غیر از سر رسید چک ب حساب قرض دهنده واریز بشه بابت چک نیست.حالا سوال بنده این هستش اگر پولی بعد از سررسید چک واریز کنم این مبلغ بازم مربوط ب حساب چک‌نمیتتونه باشه ؟!یا فقط مبالغی مد نظر هستش ک قبل تاریخ سر رسید ب حسابش واریز شده؟

 • سلام

  اظهارات و توافقات پیرامون چک، مورد توجه محاکم حقوقی قرار نمی گیرد و به صرف اینکه چک صیادی باشد محاکم بلافاصله اجرائیه صادر خواهند کرد و رسیدگی صورت نمیگیرد.

باسلام ۳سال پیش زمین کشاورزی خریدم وفروشنده سندقطعی بنام نزده وتفویض وکالت زده است با مراجعه به مالک باامروزوفردای آن مواجه شدم وحال پس از۳سال متوجه شدم که زمین ازقبل بنام ستادفرمان امام بوده است وبه فروشنده هم ابلاغ شده بوده وفروشنده قبول نمی کندومیگوید من خبرنداشتم وحال هم باوعده وئیدکه من دنبال کارهستم وکیل گرفتم درست میشه نزدیک به ۴سال شده اوهرگزبه پرداخت پول من نمی شودومیگوید برو شکایت کن من مال غیربتو نفروخته وسندداشتم که بنام توتفویض وکالت زده ام وستادفرمان امام هم ۴برابرفی خریدرامیخواهدتاسندقطعی بزندلطفا راهنمایی کنید پولی هم ندارم که به ستادبدهم؟؟

 • سلام

  جهت ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی لازم است تمامی مدارک پیرامون موضوع مطروحه مورد مطالعه قرار گیرند‌.

سلام
چند توافق بین موجر و مستاجر انجام شده که توی توضیحات اجاره نامه نوشته شده، ایا برای رعایت این توافق ها میشه وجه التزام در نظر گرفت؟
متن زیر برای این منظور مناسب هست؟

(( •    تخلف مستأجر از هریک توافق ها، حق فسخ و تخلیه را برای موجر ایجاد خواهد کرد و مستاجر موظف است مبلغ بیست میلیون تومان به عنوان وجه التزام تخلف از توافق ها به موجر پرداخت نماید. ))

 • سلام

  بله؛ مناسب است.

سلام امروز با تلفن تماس گرفتند که از واحد اجرائیات دادگستری تماس میگرن برای پرونده درگیری ، و اگه فردا نرم جلب صادر میشه... سوال واحد اجرائیات منظورش چیه ؟؟ همون اجرای احکام میشه یا نه؟؟؟ دوم اینکه من اصلا درگیری نداشتم.....و در نهایت اگه پرونده ای باشه مگه قبلش ثنا اعلام نمیشه

سپاس

 • سلام

  تحت هیچ عنوانی در شعبه حاضر نشوید؛ به دلیل اینکه ابلاغ تلفنی توجیه قانونی ندارد. تمام ابلاغ ها بایستی از طریق سایت عدلیران واقع شود.

با سلام و درود خدمت وکلای عزیز،اگررییس یایکی از اعضای شورای حل اختلاف ازمنصب ومقام خود سو استفاده کرده و حقوق دیگران را پایمال کندشکایت ایشان را به کجایاچه کسی باید ببریم و برای پیگیری چه مراحلی رابایدطی کنیم،ممنون ازراهنماییتون

 • سلام

  مرجع صالح؛ هیئت مربوطه جهت رسیدگی به تخلفات نهاد شورای حل اختلاف است.

عرض سلام و روز بخیر 
من به مدت 6 ماه در یک مجموعه فرهنگی_ورزشی مشغول به کار شدم که مبلغ دریافتی من از مصوب قانون کار پایین تر بود درضمن در همین مرکز مربیگری کردم با توافق درصد 30_70 به نفع خودم.برای هیچکدوم از توافق ها قراردادی بین ما امضا نشده بودقصد دارم شکایت کنم اما هیچ پیامک واریزی ندارم که به اداره کار و رفاه اجتماعی بدم چون تمام مبلغ رو نقد پرداخت کردن همیشه و هربار رسید امضا کردم که فلان مبلغ دریافت شد و من هیچ حق دیگری برای مطالبه از مجموعه ندارم ....اگر پیامک های رئیس و پرینت سیم کارتم و استشهاد شاگردهام رو به اداره کار ارائه بدم میتونم ازشون شکایت کنم و کار به جایی ببرم یا در هرصورت دستم به جایی بند نیست بابت امضایی که دادم؟

 • سلام

  به استناد  مدارک مورد اشاره در متن سوال از طریق اداره کار اقدام به شکایت کنید.

با سلام من یک خانه اجاره نموده ام .
روشویی در زمان تحویل به صورت مشهود ترک داشته است و صاحبخانه از وجود آن اگاه بوده است.
در مدت اجاره روشویی بدون دخالت بنده شکسته شده و باعث آسیب به کاشی ها و سنگ دستشویی گردیده است.
هزینه تعمیرات با چه کسی است؟ مستاجر یا صاحب خانه؟
مدت قرارداد تمام شده است و قرارداد فسخ و منزل به صاحبخانه تسلیم گردیده است.
روشویی در زمان قرارداد تعمیر گردیده است اما در زمان تحویل صاحبخانه از پرداخت هزینه خودداری نموده و مبلغی از ودیعه بنده را گرو نگه داشته تا تعمیرات مورد نظر خود را انجام دهد.

 • سلام

  هزینه بر عهده صاحب خانه است.

با سلام و ارزوی سلامتی برای شما 

طبق قانون ۴۴اجرای احکام در حکم تحویل مبیع اگر متصرفی در اون ملک بود یک هفته فرصت دارد دعوی خود را به دادگاه صلاحیت دار مراجعه و دستور موقت بگیرد .حال من به اجرای احکام رفتم و قاضی اجرای احکام میگویند بما مربوط نیست از طرفی مالکان مشاعی کع این رای تحویل مبیع به ضرر اونها بود و محکوم علیه نبودندو اعتراض ثالث اجرایی کردتد و قاضی رد دعوا کرد گفت شما باید دادخواست اصلی به تجدید نظر بدید .حال مرجع اعتراض و رسیدگی من مستاجر کجاست باید به کدام دادگاه مدارک خودم اراعه دهم که رد دعوا صادر نشود .توضیح اینکه من از محکوم علیه تحویل مبیع اجاره نکردم و از ورثه که محکوم علیه احدی از ورثه است

 • سلام

  نیاز به مطالعه پرونده جهت ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی میباشد.

با سلام ساختمان مسکونی16واحدی 4طبقه جنوبی بدون آسانسور هستیم حالا واحد های طبقه 4تصمیم دارند از داخل حیاط آسانسور نصب واز پشت بام به واحد خود تردد کنند آیا همچین کاری می توانند انجام دهند واگر زمانی حادثه ای جانی یا مالی رخ دهد مسئولیت آن با کیست؟

 • سلام

  تنها نیاز به رضایت تمامی اهالی و ساکنین ساختمان می‌باشد و به شکل خودسرانه نمیتوانند همچین اقدامی را به سرانجام برسانند.

باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت اساتیدبزرگوار

خودروبنده درتصادف دچارضرروزیان شدکه مدلش ۱۴۰۰میباشدوضمناکارشناس راهنمای آمدوایشان رامقصرقراروقبول کردن هزینه تعمیررابدهن.وموضوع اینست که ماشین بنده بی رنگ بوده والان افت قیمت پیدامیکندباتوجه به این موضوع آیامیتوان بابت افت قیمت طرح دعوی کردواگرامکان طرح دعوی باشد چگونه وبه چه صورت بایداقدام کنم وآیاهزینه صافکاری ورنگ راقبول کنم یاباهم اقامه دعوی...

 • سلام

  شما ابتدا دادخواست تامین دلیل بدهید تا بواسطه آن، خسارت وارد شده و افت قیمت خودرو مشخص و معین شود. سپس بر مبنای آن، دادخواست مطالبه خسارات و افت قیمت خودرو را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید‌.

سلام و احترام ، یکی از دوستان بنده ، مدیرعامل یک شرکت در منطقه ازاد کیش بودند ، هیچ توافقی برای پرداخت میزان حقوق نداشتند ، و توافق شفاهی ، فقط برای ۲ درصد از کل معاملات بوده ، حالا هیات مدیره که یک خانواده هستند ، از پرداخت کارمزد ۲ درصد از معاملات خودداری کرده ند . با توجه به عدم وجود توافق کتبی  برای این دو درصد ، آیا ایشان میتوانند برای دریافت حقوق ماهیانه ، خارج از مقررات و قوانین اداره کار ، اقدام حقوقی کنند ، لازم به ذکر است ، بمدت ده سال حداقل نام ایشان بعنوان مدیرعامل در روزنامه رسمی ثبت شده ، و هیچ سندی هم برای دریافت حقوق تبادل نشده است.

 

 • سلام

  ایشان بایستی قرارداد شفاهی خود را مبنی بر دریافت ۲ درصد را به انحای گوناگون مانند شهادت شهود به اثبات برسانند‌.

سلام ، شنبه صبح وقت دادگاه داشتم از دفتر دادگاه تماس گرفتن که قاضی نیومده و جلسه کنسله، سوالم از وکلای محترم اینه مگر رییس شعبه جانشین ندارد ؟ که بتواند در غیاب ایشان انجام وظیفه کند و سوال دوم پرونده حقوقی بنده مربوط میشه به مطالبه غرامات ناشی از فروش مال غیر ، میتونم از دادگاه درخواست کنم تا جلسه بعدی دادگاه ، کارشناس بفرستن برای محاسبه میزان خسارت ، یا نه حتما باید جلسه اول دادگاه برگزار بشه و بعدا به کارشناس ارجاع بشه ؟

 • سلام

  بایستی منتظر ابلاغ بعدی شعبه مربوطه باشید تا اقدامات مورد اشاره در متن سوال را به انجام برسانید‌.

سلام من شکایتی برعلیه آقای...  بعلت مزاحمت داشتم باید گزارش ابلاغ رابه کلانتری خودمون می‌بردم نتونستم در تاریخ که کلانتری گفته بود ببرم آیا دوباره میتونم  پیگیری شکایتم باشم

 • سلام

  بله؛ مجددا پیگیری کنید.

با سلام یک واحد آپارتمان خریداری کرده ام و 80 درصد ثمن پرداخت کردم و تحویل گرفته ام. یک قسط ثمن با چک پرداخت کرده ام در مبایعه نامه قید شده: درصورتی که چک شماره... وصول نشود فروشنده حق فسخ یکطرفه را دارد. فروشنده چک را وصول کرده ولی چون برای حق فسخ مدتی قید نشده آیا فروشنده میتواند با ماده 401 قانون مدنی خیار شرط درخواست فسخ مبایعه نامه را بدهد؟

 • سلام

  خیر؛ امکان ندارد.

با سلام .زوجه با داشتن وکالت در طلاق درخواست طلاق داده وزوج محکوم ب پرداخت ۷ سکه پیش پرداخت و سالی یه عدد سکه و نفقه شده . ولی فعلا نه حقوق مالی زوجه  پرداخت شده  نه طلاق ثبت شده.از طرفی قاضی با درخواست ازدواج مجدد زوج موافقت کرده. آیا با ازدواج مجددزوج و درخواست مهریه توسط همسر دوم، مهریه همسر اول به تعویق خواهد افتاد ؟ پیش قسط مهریه همسر اول چطور آن نیز به تعویق میوفته ؟

 • سلام

  خیر؛ به تعویق نخواهد افتاد.

سلام خسته نباشید من یک واحد اپارتمان فروختم به صورت پیش فروش طرف دو سوم پول داده بعد چند ماه قرار شد یه مقدار از پول واحد پرداخت کنه در تاریخ مشخص خریدار به املاک مراجعه  کردو خواست پول پرداخت  کنه من جواب تلفن ندادم ایشان تو املاک صورت جلسه کرد سه روز بعد هم برای من احضاریه فرستاد البته یک ماه که من هیچ جوابی ندادم یکی از آشنا هام وکیل گفت میتونی این معامله  رو فسق کنی من هم رفتم شکايت  کردم به نظر شما امکان  فسق معامله وجود داره یا نه 

 • سلام

  لازم است که قرارداد مورد بررسی قرار گیرد.

سلام. پدر من یک واحد آپارتمان نوساز که هنوز سند نداشته در سال ۹۸ خریداری کرده. فروشنده(سازنده ملک) قول سندزدن  بعد چند ماه رو میده. و برای هر روز دیر کرد مقداری بابت جریمه توی قلنامه ذکر میشه.

اما فروشنده خلف وعده میکنه،بعد از کلی صحبت بعد از ۳ سال مجدد یک توافق جدید صورت میگیره که باز هم خلف وعده صورت میگیره اما اینبار پدرم عدم حضور از محضر میگیرن.

حالا سوالم اینه ، چطور از فروشنده شکایت کنیم تا بتونیم سند رو بگیریم؟اصلا با شکایت راه به جایی میبریم؟

 • سلام

  دادخواست به خواسته الزام به تنظیم سند رسمی را در یکی از دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

با سلام خدمت وکلای محترم

طبق شکایت بنده ،متهم ب یک سال حبس محکوم شده و حدودا یک ماه است ک در زندان ب سر میبرد،سوال بنده این هست که ایا متهم میتواند با گذاشتن وثیقه ،قبل از اتمام یکسال ازاد شود ؟ یا برای مرخصی اقدام به خروج از زندان داشته باشد ؟ اگر بله مرخصی وی چن روز و چه مواقعی است،لطفا راهنمایی کنید؟

 • سلام

  تحت رعایت شرایطی امکان دارد.

با سلام سال ۹۶ طلاق گرفتم. مهریه ۸۱۴سکه بهارآزادی بود که قاضی حکم پرداخت تمام مهریه را دادند. زوج فقط تا قبل طلاق محضری اقساط مهریه را پرداخت کردند

حکم توقیف خودرو را گرفتم اما وکیلم هیچ اقدامی نکرد تا دی ماه ۱۴۰۱ که خودروی ایشون بخاطر خلاف رانندگی توقیف شد و به ما هم اطلاع دادند. وکیل من اسفندماه برای مهریه عقب افتاده اقدام کردند. اما هنوز خبری از مطالبات من و خودرو نشده، ۱۷مرداد مزایده اول برگزار شده

حال با توجه به اینکه یک مرحله مزایده انجام شده من میتوانم تقاضا کنم خودرو بنام خودم بشود؟ کلا این پروسه توقیف و مزایده نیازمنده چه بازه زمانی است؟

 • سلام

  بله می‌توانید خودرو را به خود منتقل کنید.

با سلام زوجه درزمان طلاق(طلاق بائن غیرمدخوله،خلعی )۱۸سال کامل نداشته ورضایت پدروگواهی رشدهم نداشته است.زوجه الان بعدازگذشت۲۰سال، شکایت کرده وبه علت نرسیدن به ۱۸سال تمام درزمان طلاق تقاضای ابطال معامله وطلب مهریه دارد؟درصورتی که قاضی بدون گواهی رشدحکم طلاق صادرکرده است.آیازوجه میتوانداززوج طلب مهریه کندیاقاضی قصورکرده ومسئول جبران مهریه ایشان می باشد؟

 • سلام

  به دلیل عدم رعایت شرایط احصاء شده در قانون، امکان دارد.

سلام و عرض ادب

میخواستم ببینم اگر سرکلاس طراحی و تصویرسازی استادی مطالبی رو یادبگیربم و بعد که خودمون حرفه ای شدیم بخواهیم همان مطالب رو با مثال های خودمون ویدیو بگیریم و بصورت پکیج آموزشی بفروشیم این کپی برداری هست و جرمه؟چون در ویدیوهاشون ذکر کرده بودن کپی برداری جرمه و پیگیری میشهولی از طرفی مطالبی که درس دادن مطالب پایه هست که حتی من کلاس اساتید خارجی هم دیدم همین مطالب بوده یعنی اینطور نبوده اون روش رو استاد از خودش مطرح کرده باشه یه روش بیسیک بوده که تو کتابای آموزش هنری هم هست.حالا من از این روش‌ها برای تهیه ویدیوی آموزشی استفاده کنم میتونن ادعا کنن کپی کردین و جرمه؟و ادعا کنن چون ما در ویدیوهای آموزشی قید کرده بودیم کپی جرمه پس حق داریم شکایت کنیم؟

 • سلام

  خیر

با سلام خدمت اساتید 

برای اعتراض ثالث اجرایی به رای تحویل مبیع ایا باید همان شعبه صادر کننده رای اعتراض کرد یا به ریاست محترم اجرای احکام اون شعبه 

و اگر اعتراض با سند رسمی باشد بازهم خسارت احتمالی برای دستور توقف نیازی هست یا خیر 

 • سلام

  دادگاه بدوی

 سلام وکلای محترم  سال 1390 یک زمینی رو خریدم ولی الان اصل قولنامه خرید زمین رو گم کردم و فرشنده از تحویل زمین خودداری می کند ممنون میشم راهنمای کنید 

 • سلام

  دادخواست به خواسته اثبات وقوع بیع را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید.

با سلام پرونده کیفری من در دادگاه بدوی رای به نفع ما تمام شد که طرف دعوا ۲۰ روز حق اعتراض داشت الان ۲۳ روزه گذشته چگونه بفهمم   اعتراض زده .ممنون

 • سلام

  از طریق سایت عدلیران بررسی کنید. همچنین می‌توانید به شکل حضوری از طریق شعبه مربوطه پیگیری کنید.

سلام
آیا محکومیت کیفری زن،مبنی برتوهین به شوهر از دلایل اثبات سورفتارمی باشد.
توضیح اینکه،سه فقره محکومیت دلیل براستمرارسورفتار هست.

 • سلام

  بله

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
مادر بنده از همسر اول خود 3فرزند دارد و نمی‌خواهد ارثی به آنها بدهد ایا راهی وجود دارد تا در قید حیات هست اموال خود را به یکی از فرزندان خود که از همسر دوم هست  ببخشد ولی آن فرزند تا مادردر قید حیاط هست هست اجازه فروش و تصرف در اموال ایشان نداشته باشند

 • سلام

  بله

سلام.شخصی زمینمو که ساخت ودیوار ندارد رو سال۹۵فروخت.خریدار نصف روز در زمینم پی کنی کرد برای دیوارکشی که بین من وخریدار درگیری رخ داد واز زمین خارج شد وتا امروز داخل زمینم نرفته.خریدار فقط پی کنی کرد وشن وآجر هم داخل زمینم نیاورد.من عناوینی که درصورت رد یا تایید معامله میتونم مطرح کنم رو در ادامه مینویسم،لطفا شما چک کنید آیا فقط عناوینی که نام میبرم رو میتونم بطرفیت فروشنده وخریدار مطرح کنم؟اگر عنوان دیگری هست لطفا نام ببرید،اگر هم فقط همین عناوینه که نوشتم،لطفا بهم بگید همین عناوینی که نوشتی رو میتونی مطرح کنی نه بیشتر که متوجه بشم.درصورت رد معامله:۱_فروش مال غیر ازفضول۲_تخریب عمدی از خریدار۳_اجرت المثل ایام تصرف از هردو۴_ورود غیرمجاز از خریدار.درصورت تاییدمعامله:۱_مطالبه ثمن.

 • سلام

  جهت ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی لازم و ضروری است که مدارک و مستندات موجود پیرامون موضوع مطروحه مورد مطالعه و تحت بررسی قرار گیرد.

سلام وقت وکلای محترم بخیر

اینجانب در سازمانی مشغول هستم (حدود۸ماه) که در ابتدا به عنوان راننده مشغول شدم(در واحد نقلیه) وبعد از گذشت حدود ۳ماه درخواست تغیر واحد را داشتم که مورد موافقت قرار گرفت(راننده وهمکار مسئول واحد املاک) وحال مجدد بدون هیچ گونه هماهنگی واحد بنده را تغیر داده اند که مورد رضایت اینجانب نیست(بخاطر سنگین بودن کارواحد جدید) نظر محترمان را دراین زمینه خواستارم.

 • سلام

  قابل پیگیری می‌باشد.

سلام خسته نباشین وکلای محترم یه راهنمایی کننین بنده رو ممنون میشم .منامدوز توی خونه نشسته بودم که همسایه طبقه سوم اومده دمدر خونه که  اقا شما سیگار مبیکشین بوی سیکار ار نورگیر میاد بالا ما پنجره مون بازه بو میاد توخونه لطفا تو خونه سیگار نکشین .ایا همچین حقی داره به بنده این حرفو بزنه ؟

 • سلام

  بله؛ چنین حقی از باب مزاحمت وجود دارد و این امتیاز را دارد که اقامه دعوی مبنی بر مزاحمت را در مراجع قضایی طرح کند.

با سلام و وقت بخیر

دادگاه بعد از رد واخواهی دادنامه حقوقی، آیا به اعتراض در آن دادگاه رسیدگی می‌شود یا اینکه به دادگاه تجدید نظر استان میرود؟

با توجه باینکه ذکر شده در محاکم حقوقی شعبه صادر کننده رای قابل اعتراض است

با تشکر

 • سلام

  در مهلت مقرر قانونی نسبت به تجدیدنظرخواهی اقدام کنید.

سلام وقت بخیر

اینجانب در طبقه دوم یک ساختمان پنج طبقه ساکن هستم طبقه اول این ساختمان دارای پاسیو یا نورگیر بوده که مشاع می باشد و حق استفاده بصورت اختصاصی دارد

مالک طبقه اول یک سقف متحرک برزنتی جمع شو در حال احداث می باشد آیا اجازه این کار دارد؟

در صورت داشتن حقی آیا اینجانب به شورای حل اختلاف یا به دادگاه مراجعه نمایم؟

 • سلام

  به دلیل اینکه در قسمت مشاعات قرار دارد بایستی با اذن تمامی شرکاء این عمل به انجام برسد.

سلام عذر خواهی می کنم من وبرادران یک منزل مسکونی را ۳دانگ سه دانگ به صورت مشاع شریکیم منزل دو طبقه میباشد برادرم ۱۴ سال طبقه بالا می‌نشیند حال من درخواست جابجایی دارم وی قبول نمیکندآیا اصولا من چنین حقی دارم؟ واگر دارم چگونه اقدام کنم؟

 • سلام

  به علت مشاعی بودن مال و عدم توافق طرفین به کمیت و کیفیت تصرف می‌توانید اقدام به افراز و تقسیم مال مشاع کنید تا از حالت مشاع خارج شود.

باسلام ووقت بخیرمن یه امتیاز کدملی خودم  رو به شخصی فروختم ورفتیم سند اثبات وازمن اقرار نامه وسفته گرفت بااین حال من اصلا متن اقرار نامه رو نخوندم ومبلغ سفته رو هم ندیدم واین شخص وکالت رو بنام خودش نزده بنام یکی دیگه زده ولی اون شخص قرار بود به من پولی بده ولی اون پول نداد زد زیر قولش منم ماشین دراومد بهشون ندادم وازمن شکایت کردن  چطور میتونم خودم تبرعه کنم

 • سلام

  جهت ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی لازم است که مستندات و مدارک پیرامون موضوع مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

سلام وقت بخیر

بنده ساکن اپارتمان ۱۲ واحدی هستم قصد نصب اسانسور را در فضای نورگیر داریم که یکی از همسایه ها مخالفت می‌کند لازم به ذکر که پاسیو مشاع هست (دلایلی از قبیل کم شدن نور و غیره در صورتی فضای نورگیر خیلی بزرگتر از فضای مورد نیاز نصب اسانسور است). ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که چطور میتونم برای نصب از طریق قانونی اقدام کنم

 • سلام

  در وهله اول از طریق شهرداری اقدام به اخذ مجوز کنید و سپس از طریق مراجع قضایی نسبت به نصب آسانسور اقدام کنید.

با سلام خانمی حدود پنج ساله که باشوهرم رابطه دارد وموجبات ازار واذیت بنده وخانواده ام را کردیده چطوری میتونم ازش شکایت کنم مدارکی هم دردست دارم 

لطفا راهنمایی کنید

 • سلام

  شکوائیه تحت عنوان مجرمانه رابطه نامشروع به استناد مدارک و دلایل موجود را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید.

باسلام

شرکت آب منطقه ای برای تملک یه استخرماهی اقدام نمود و فیش برامون صادر نمود ولی به دلیل نداشتن بودجه نتوانست تملک نماید ،تا اینکه یه سیل اومد و ۱۰ تا از خانه های روستا تخریب شد و استخرماهی ما هم تخریب شد ،الان آب منطقه ای میگه  استخرماهی موجود نیست و ما تملک نمی‌کنیم، با توجه به اینکه فیش صادر کرده و در سا ۱۳۹۱ به مبلغ ۱۰ میلیون تومان قیمت گذاری کرده بود ،آیا میشه قیمت استخرماهی رو به قیمت روز گرفت ؟

 • سلام

  یکی از شرایط به منصه ظهور رسیدن عقد بیع، تسلیم و تحویل مبیع است که با توجه به تلف شدن استخرهای مورد اشاره، عقد بیعی به وقوع نپیوسته است.

با سلام .زوجه با داشتن وکالت در طلاق درخواست طلاق داده وزوج محکوم ب پرداخت ۷ سکه پیش پرداخت و سالی یه عدد سکه و نفقه شده . ولی فعلا نه حقوق مالی زوجه  پرداخت شده  نه طلاق ثبت شده.از طرفی قاضی با درخواست ازدواج مجدد زوج موافقت کرده. آیا با ازدواج مجددزوج و درخواست مهریه توسط همسر دوم، مهریه همسر اول به تعویق خواهد افتاد ؟ پیش قسط مهریه همسر اول چطور آن نیز به تعویق میوفته ؟

 • سلام

  خیر

سلام وقت بخیر خانمم میگد تو دادگاه سازش میکنم چیکار کنم تکلیفم معلوم بشه 

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

با سلام

بنده مالک زمینی میباشم که از اصلاحات اراضی است، این زمین را جها انجام امور به شخصی بدون دریافت پول و بر حسب اعتماد واگذار کردم. پس از مدتی ایشان اقاله کردند ولی با استفاده از مدارک جعلی و عدم ارائه قسمت اقاله نسبت به تنظیم اجاره خط اقدام کردند.

قابل ذکر می باشد زمین های مذکور مشاع بوده است و ایشان خودش نیز جز اراضی بنده مالکیت داشته اند. اکنون ادعای ایشان این است که با اذن بنده زمینها را به فروش رسانده انددر صورتی که این طور نیست و بنده به گمان اینکه از زمین های خودشان انتقال داده اند به عنوان شاهد برخی جاها را امضا کرده اند ؟ چگونه از این موضوع دفاع کنم

 

 • سلام

  نیاز به بررسی بیشتر موضوع می‌باشد.

با سلام 

دادگاه نسبت به پرداخت دیه اقدام به پرداخت ناقص دیه بر اساس سال 88 کرده است در صورتی که دیه کامل فوت در نیمه دوم سال 1389 پرداخت شده است ، و مراجعی که داشتم می گویند شما رضایت داده اید محضری ، در صورتی که در رضایت نامه بر حکم رضایت داده ایم نه به مبلغ سال 1388 چگونه می توانم طرح دعوی کنم و نرخ دیه نسبت به ثلث که پرداخت نشده است به روز است یا به تاریخ همان زمان ؟ یعنی ثلث دیه به روز محاسبه می شود؟

عنوان طرح دعوی چه موردی است؟

با تشکر

 • سلام

  نیاز به بررسی مفاد رضایت نامه محضری می‌باشد.

با سلام و عرض ادب
من در ساختمانی چهار طبقه ( هر طبقه یک واحد ) زندگی می‌کنم. ساکنین ساختمان همگی مالک آپارتمان هستند . 
در اسناد طبقات اول ، سوم و چهارم پارکینگ اختصاصی درج شده و بالطبع در زمان خرید هزینه بیشتری هم انجام شده است . 
حال سوال بنده این است که آیا مالک طبقه دوم که در سند ملکش پارکینگ قید نشده است می‌تواند خودرو خود را به درون پارکینگ بیاورد یا خیر ؟ ( نکته : با توجه به هندسه پارکینگ ، در صورتی که بیاورد حتما برای یکی دیگر از طبقات ایجاد مزاحمت در تردد می‌کند)

 • سلام

  با عنایت به متن سوال، مالک طبقه دوم به دلیل نداشتن پارکینگ نمی‌تواند اقدام به ورود خودروی خویش در پارکینگ کند.

سلام

خانم من بابت مهریه یک و نیم دانگ از مغازه  و ماشینم را جهت مهریه توقیف کرده و یک ونیم دانگ مغازه مزایده گذاشته شد و کسی خریدار نبود و در حال انتقال سند به نامش هستند و ماشینم که توقیف هست را نمی‌تواند پیدا کند

سوال من این هست که آیا من الان ی ماشین دیگه ای بخرم و تعویض پلاک بشه آیا می‌تواند توقیف ماشین دوم را هم بگیرد 

ماشین اولی و یک و نیم دانگ مغازه پول سکه اش میشه

 • سلام

  با توجه به اینکه مال کافی جهت وصول مهریه شناسایی نشده است در صورت دارا شدن اموال از سوی شما، همسر شما می‌تواند نسبت به دارایی جدید اقدام به توقیف کند.

سلام 

من کارم شهر دیگه است و با محل زندگي ام ۹۰ کیلومتر فاصله داره

در سال ۹۷ درخواست ماموریت به شهرداری محل زندگي ام 

که کلانشهر هستش دادم

و موافقت شد

اما در گیر و دار بوروکراسی اداری متوقف شد 

اما میتونم در دیوان عدالت اداری در این خصوص شاکی بشم

 • سلام

  بله

سلام

سازنده ایفای تعهدات در۳۲ماه فقط ۵درصدنمود و ۹۵ درصدرهاکرد.داور داشتیم و رای وجه‌ التزام و فسخ قرارداد را بنفع من داد و الان سازنده راجع به وجه‌ التزام اعسارازپرداخت محکوم به  زده.

اگرایفای تعهدات مینمود الان سه واحد بمن رسیده بود و ده تومن قیمتش بود.الان که ساختمان رااحداث نکرده ۵ تومنم دستم نمیاد.

چه دعوایی طرح کنم ؟

خسارات ناشی از قرارداد یا..؟

مدنطربگیریدرای فسخ قراردادتوسط داور بعلت داشتن حق فسخ یکطرفه بتده،صادرشده.

 

 • سلام

  نیاز است که قرارداد مورد بررسی قرار گیرد.

سلام. هفت سال پیش یک واحد آپارتمان را به شخصی فروختم که در سند فاقد پارکینگ بود(خریدار از موضوع مطلع بود) و بنده از حیاط بعنوان پارکینگ استفاده میکردم به همین دلیل در متن مبایعه‌نامه عبارت "دارای پارکینگ مشاع" ذکر شد.حال بعداز گذشت هفت سال از انتقال سند رسمی به نام خریدار،از بنده به جهت پارکینگ مشاع شکایت شده و طلب خسارت کرده.آیا باتوجه به اینکه سند یک ماه پس از مبایعه‌نامه به نام ایشان ثبت شده و خریدار از عدم وجود پارکینگ مطلع بوده،صرفاً بدلیل ذکر "پارکینگ مشاع" ایشان حق طلب خسارت از بنده را دارد؟اینکه آیا با وجود ثبت سند رسمی پس از مبایعه‌نامه،مفاد مبایعه‌نامه لازم‌الاجرا خواهد بود؟ممنون

 • سلام

  به دلیل مطلع بودن خریدار از شرایط ملک موصوف، دعوای ایشان محکوم به رد است.

سلام

ما از یک نفر چند فقره چک داشتیم که همگی بلامحل بودند و بعد از اعسار های متعدد و رد آنها ، الان دادخواست ورشکستگی داده، البته ۲ تا دادخواست ،یکی از طرف شرکت بعنوان مدیرعامل و دوم از طرف خودش،چون همگی چک‌ها از حساب شخصی او بود و ما به هیچ عنوان مراوده ای با شرکت نداشتیم ، حال با توجه به شخصیت مستقل مالی و حقوقی شرکتها و اینکه اساسا ما نباید خوانده دعوای شرکت قرار می گرفتیم و دادگاه در حال رسیدگی به آن است و از این بابت متحمل خسارات از قبیل هزینه های دادرسی مثل هزینه لوایح وکیل ، حق الوکاله ،دفاتر قضایی و .... شدیم میتوانیم طبق ماده ۱۰۹ آیین دادرسی مدنی تقاضای تامین کنیم و این خسارات را دریافت کنیم؟چون اساسا ما با این شرکت هیچگونه مراوده مالی نداشتیم

ممنون

 • سلام

  بله

سلام وقت بخیر..من برج ۱۱..۱۴۰۱تصادف کردم.کلانتری وکروکی که کشیده شده طرف مقصره من تاالان ک برج ۵هستش چطور میتونم هزینه این مدت رو ازش بگیرم اخه تنها راه درامدم همین ماشین بوده .ما تصادفمون بندرعباس بوده.ولی واسه تامین دلیلی که کردیم مارو فرستادن دادگاه شیراز واسه چی؟؟؟من چ جوری میتونم حقمو بگیرم

 • سلام

  شما بایستی دادخواست به خواسته مطالبه خسارت مبنی بر خواب خودرو با توجه به اینکه وسلیه امرار معاش شما می‌باشد را به ثبت برسانید.

سلام وقت بخیر من از بچگی ماهک بودم خواستم اسمم رو از فاطمه به ماهک تغییر بدم میتونم،شناسنامه رو عوض کنم ؟شدنی هستش ؟و اینکه چه کاری باید انجام دم؟

 • سلام

  ابتدا بایستی از طریق اداره ثبت احوال اقدام کنید. در صورت عدم موافقت اداره ثبت احوال، علیه این اداره در دادگاه، اقامه دعوا به خواسته تغییر نام کنید.

سلام 

تنها ورثه مادرم که در سال 95 فوت کردند من بودم و ناپدری ام .من گواهی انحصار وراثت از شورای حل اختلاف  را گرفتم و بعد  به صورت دستی روی یک برگه A4صلح نامه ای تنظیم کردم و طبق آن ناپدری ام تمام سهم الارث ش که یک چهارم از کل ماترک بود را به من صلح کرد(وضع مالی ناپدری ام خوب بود و نیازی به اموال مادر من نداشت) و چهار شاهد هم  زیر این صلح نامه را امضا کردند. از مادرم هفتصد متر زمین دارای سند رسمی منگوله دار  مانده و دو تا فیش حج تمتع میخواستم بدانم با همین صلح نامه ای که به صورت دستی تنطیم کردم چگونه می توانم اموال مادرم را به نام خودم بزنم . در ضمن ناپدری ام شش ماه پیش به رحمت خدا رفتند   

 • سلام

  دادخواست به خواسته اثبات وقوع عقد صلح را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید.

بادرود خدمت اساتید 

 بنده ملکی را به مدت یکسال از مالک اجاره کردم بعد ها متوجه شدم این ملک فروخته شده و رای الزام به سند و تحویل مبیع دارد .و از اجاره من ۸ماه باقی مانده ایا برای اجرای رای تحویل مبیع بعد اجاره بنده صورت میگیرد یا من باید فورا تخلیه کنم 

توضیح اینکه خریدار نتوانسته هنوز تنظیم سند رسمی را انجام دهد .

 • سلام

  در صورتی که موجر در زمان انعقاد عقد اجاره، مالک عین مستاجره نبوده باشد عقد اجاره غیرنافذ است و نیاز به تنفیذ مالک اصلی دارد.

سلام.با سازنده دی ۹۹ قراردادمنعقدو زمانبندی تعیین.تا اخرتیر۱۴۰۰ اسکلت ساختمان را تمام واخرخرداد۱۴۰۱ پایان کار اخذ و واحدها راتحویل نمایدوآخرمرداد۱۴۰۱ سندتکبرگی واحدهای مالک راتحویل بدهد.درصورت عدم ایفای تعهدات درزمانبندی مشخص شده چک تضمین سازنده به اجرا گذاشته خاهدشد.کارساخت چندماه معلق و توافق کردیم قرارداد تا اخراسفند۱۴۰۲تمدیدگردیدومفادومندرجات قراردادبغیرازتاریخ تحویل بقوت خودباقیست.در توافق موخرتاریخ اخذپایانکاروتحویل سندتکبرگی ننوشتیم.

حال ساخت واحدها به اتمام رسیده و تا بحال واحدها و سندتکبرگی مالک راتحویل نداده.

بااین شرایط،سازنده تا چه تاریخی می‌بایست سندتکبرگی مالک راتحویل مینمود؟ ضمناآیامالک میتونه چک تضمین سازنده را به اجرا بذاره؟

 • سلام

  احتیاج است که قرارداد مورد بررسی قرار گیرد.

سلام وقت بخیر 

ملک ورثه قدیمی و فرسوده سند قدیمی 3دانگ ورثه و سه دانگ یک شخص دیگه مشاعی سهم الارث گذاشتن وراث جهت دادگاه یکی از وراث بعد از انحصارروراثت و فقط سهم خودش اجازه کسی لازمه چون ملک بازداشتی میشه

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

با سلام خدمت وکلا

پدر بنده سال 88ملکی روفروخته به صورت قولنامه دستی، قیمت زمین 20میلیون بوده وقرار بوده توی سه قسط پول روتصویه کنه اما خریدار دو قست روپرداخت کرده ویه قسط روپرداخت نکرده مایه چک 4میلیونی از اون داریم که برگشتش زدیم اما اون پیگیر نشده وپرداخت نکرده الان میتونیم قولنامه روفسخ کنیم، پولش روپس بدیم وزمین روپس بگیریم؟
یا متراژی از زمین رو که معادل پول مون هست رومطالبه کنیم؟

 • سلام

  نیاز به بررسی قرارداد می‌باشد.

سلام وقت بخیر، برادرم به تازگی گوشی دست دومی از فردی خریده که اون فرد گوشی رو از یک فروشگاه بصورت اقساطی خریده و جعبه گوشی نزد فروشنده تا تسویه کامل اقساط باقی خواهد ماند، مالکیت گوشی هم به برادرم منتقل شده ، آیا احتمال دارد که اگر فروشنده اقساط باقی مانده را به فروشگاه پرداخت نکند آن فروشگاه برای توقیف گوشی یا تعلیق گوشی اقدام کنه؟

 • سلام

  بله؛ امکان دارد.

سلام. من‌ در‌یک‌ شرکت‌ مشغول‌ به‌کارم‌ میباشم. این‌شرکت‌ در‌سالهای‌۸۵و۸۶‌ عنوان‌شغلی‌ مارو‌در‌لیستی‌ که‌به‌بیمه‌ تامین‌اجتماعی‌ ارسال‌‌میشده‌ قید‌نکرده‌ وبیمه‌ انرا‌نا مشخص‌قید‌کرده‌ حالا‌‌بازنشستگی‌ ما‌به‌مشکل‌ خورده. راه‌حل‌چیست؟سوال‌ دوم‌در‌ طول‌ چند‌سال‌ اخیر‌تقریبن‌‌ صد‌و‌پانزده‌ روز‌‌بیمه‌ من‌رد‌نشده‌ تکلیف‌چیست؟

 • سلام

  از طریق اداره کار اقدام به شکایت کنید.

سلام خسته نباشین همسر من از سال ۹۹ منزل رو ترک کرده مهریه اش رو داره ماه به ماه میگره عدم تمکین رو گرفتم ناشزه شده سوال اینجاست میتونه دلیلی برای طلاق داشته باشه .

 • سلام

  در صورتی که همسر شما یکی از شرایط عسر و حرج را به اثبات برساند می‌تواند اقدام به طلاق کند.

سلام  ما 6 خواهر و برادر هستیم پدرمان در قید حیات هست اما بیمار سخت و توان ندارد و در حال معالجه ایشان هستیم و ایشان به عمویم وصیت کرده‌اند که برادر بزرگم وصی ایشان باشد برادرم برای خرج و مراسم به بانک رفتن و بانک خواسته خود پدرم باش و امضا کند ولی پدرم ناتوان هست نمی‌تواند حرف بزند برادرم چطور می‌تواند پول سهام که حدود 400 ت هست بگیرد برای قبر و مخارج و (یک سوال دیگر شناسنامه پدرم المثنی هست و اشتباهی نام دو فرزند قید نشده است در این مورد باید چکار کرد) 

 • سلام

  با وجود شناسنامه فرزندان و درج نام پدر، موضوع عدم قید فرزندان در شناسنامه پدر قابل حل است.

سلام با تشکر

عضو تعاونی مسکن هستم  هیات مدیره با دو مصوبه که تعهدات قانونی از اساسنامه را نقض نموده ۸۶ متر مال من بطور غیر قانونی به یک شرکت خصوصی به صورت مشارکت واگذار نموده حال می توانم دعوی تصرف عدوانی طرح کنم

این مقدار را وفق ماده۵۸۱--۵۸۲ ق--م واگذار نموده

این مقداررا خودش ندارد بلکه بزور فضولی داده که بقیه را بسازد با وجود اینکه من هزینه س را داشته ام وبهشان اعلاکرده اماخت

 • سلام

  نیاز است که دلایل و مدارک مورد مداقه قرار گیرند.

باسلام اگر تخلفی درپادگان نظامی  بیفتد میتونیم از طریق اداره تخلفات اداری شکایت کنیم  ؟

 • سلام

  بله

سلام 

وقت تون بخير 

یه سال بعد از ازدواج من از تقسیم املاک پدر همسرم که در زمان عقد محضر ی ما در قید حیات نبودند مسوده قباله  دست نویس که املاک  تقسیم نشده بود بین وراث زمان عقد به پول تبدیل وبه حسب ریال در سند محضری ثبت شد در تقسیم نامه بین وراث  که به امضای همه رسیده قسمتی از املاک به نام زوجه که من باشم ثبت شده ولی من در جریان نبودم وبه من هم ندادند 

حالا که به وراث گفتم می گن قباله شما پول هس

از لحاظ قانونی من نسبت به کدوم یک حق دارم 

وآیا برای وراث حق الناس ایجاد میشه؟ 

می خوام نظ

 • سلام

  لازم است که مدارک و مستندات مربوطه مورد بررسی قرار گیرد.

سلام.سال۹۴شخصی از زمینم که گمان میکرده مال خودشه،یک بیع عادی به شخصی داده تا زمینمو قانونی براش سند جدید بگیره و...وبه عنوان ثمن بصورت صوری یک ساعت آب چاه عمیق داخل بیع قیدشده که به فضول داده شده،سپس فروشنده فضولی یک ساعت آب چاه رو به خواست به اصطلاح خریدار فضولی طی بیع عادی به دیگری منتقل میکنه بدون گرفتن پولی.سوالم اینکه: اگر درسال۱۴۰۲من معامله وقبض ثمن رو تایید کنم،یک ساعت آب چاه ومنافعش رو از کی میتونم بگیرم وچه مراحلی رو باید جهت گرفتن یک ساعت آب چاه طی کنم؟اگر باید یک ساعت آب چاه ومنافعش رو از فضول بگیرم،بنده خدا ساعت آب دریدش نبوده وپولی نگرفته طبق گفته خودش.نمیدونم از(خریدار یک ساعت آب)بایدبگیرم!خوب باز خریدار ساعت آب میره سراغ فضول؟وفضول هم پولی نگرفته ازش.من باید ازکی بگیرم؟

 • سلام

  پرسش ابهام دارد.

سلام سند قدیمی زمینی به5نفر ارث رسیدیکی از5نفر منم،سپس خلع ید از سندم واز عرصه چهارخانه صادرشد،سپس با متصرفین عرصه چهارخانه سازش نامه ای منعقد کردیم کل5ورثه که عرصه4خانه کارشناسی بشه وپول عرصه4خانه رو بگیریم وسند موروثی خودمان را به نام متصرفین منتقل کنیم،سپس طبق شواهد وتایید شفاهی شهرداری۱۰۰٪گمان کردم عرصه4خانه مندرج در خلع ید متعلق به سند من نیست.2تن از ورثه پول را از متصرفین گرفتند طبق سازش نامه وکل سهم خود را به متصرفین منتقل کردن،اما من کل سهم یه ورثه رو خریدم قبل از خلع یدواز یه ورثه دیگه14٪روخریدم، واز اخذ پول عرصه طبق سازش نامه خودداری کردم ازسال۹۴تاکنون.وسند هنوز به اسم مورثمه،آیاسازش نامه مالکیت ایجاد کرده برای متصرفین؟یا مالک هنوز منم ومتصرفین اختیاری ندارن؟؟ممنون

 • سلام

  نیاز است مدارک و مستندات پیرامون موضوع مطروحه مورد بررسی قرار گیرد.

سلام آیا من حق این رو دارم  به  اداره مخابرات اجازه ندم  از دیوارم جهت نصب تیرک یا سیم برای عبور در کوچه استفاده کند؟ لطفا اگر بند وماده وتبصره ای  وجود داره بیان فرمایید با  تشکر

 • سلام

  در صورتی که دیوار در مالکیت شما می‌باشد این امکان وجود دارد که به اداره برق اجازه ندهید.

سلام و درود با عرض خسته نباشید

بنده چند ماه جلوتر توسط چند تن از دوستان بعد دادن قرص و مواد مخدر به من ازمن  دعوت به فیلمبراری از جرایم انها کردن که قرار شد من فیلم بردار باشم که با اصرار انها و مصرف مواد فریب خوردم  و این افراد اقدام به  اتش زدن یک پایگاه بسیج و اتش زدن مجسمه سردار سلیمانی کردند و فلیم توسط انها به شبکه های خارجی ارسال گشت

بعد از دستگیری این افراد آنها اقرار به جرم خود کردن که هنوز هم زندانی هستند بنده بعد از اعترافات و یک ماه حبس با قرار وثیقه سه میلیاردی ازاد شدم  دادگاه از من خواسته وکیل اختیار کنم خواستم از وکلای خوب و کارشناسان بپرسم جرم من که اخفال شدم و بعد از مصرف مواد اقدام به فیلم برداری کردم چگونه میتواند باشد

 • سلام

  بایستی عدم سوءنیت و به عبارت دیگر عنصر معنوی جرم را جهت تبرئه خویش مخدوش کنید.

سلام بنده خریدارطبقه دوم ام.موقع رویت ملک فردی انجا سکونت وگفت من طلبکار فروشنده ام وتاریخ 10/4تخلیه می کنم که در مبایعنامه درج وهمین طلبکار زیل مبایعنامه را امضاکردموقع قرارداد فروشنده گفت فعلا نمی توانم سند بزنم چراکه باید کارهای شهرداری را بکنم وبرایش اب وبرق بکشم وبه من وکالت داد وسفته تضمین گرفتمو180میلیون ازمابقی ثمن را هنوز نپرداخته اموخانه را هم بخاطر اینکه طلبکارش فعلاانجاست تحویل نگرفته هرچند الان بدون اذن من نشته واز تاریخ 10/4هم گذشته وبلند نمیشود.چگونه بیرونش کنم ؟من مبایعنامه ووکالت دارم وسند رسمی بنام من نیست.

 • سلام

  لازم است که قرارداد مورد بررسی قرار گیرد.

سلام وقتتون بخیر  ببخشید همسرم خونه رو ترک میکنه میره خونه مادرش، الانم ک برگشته ن ناهار و شام خونه نمیخوره حتی ب بچه شم توجه نمیکنه  ایشون سرهنگ هستن  میگه ۴۸۰۰ حقوق میگیرم  تا الان فیش حقوقی شو نشونم نداده  خواهراش براش تصمیم میگیرن  اگه من شکایت کنم  اون میتونه ادعا کنه من تمکین نکردم  

 • سلام

  در صورتی که در منزل مشترک سکونت دارید دعوای الزام به تمکین بی‌نتیجه خواهد ماند.

با سلام و خسته نباشید 

بنده سال ۱۴۰۰ از طریق شوهر خاله ام متوجه شدم که برادرش سرمایه گذاری شروع کرده وکسی که پول به حسابش بریزد وارد اون سرمایه گذاری میشود و هر ماه سودی بهش تعلق میگیرد من هم مبلغ ۵۰ میلیون به حساب ایشون یعنی برادر شوهر خاله ام واریز کردم ولی تا الان نه سودی گرفته ام نه اصل پولم رو مدرک هم فقط یه فیش واریزی دارم آیا با این توضیحات میتوانم شکایت کنم و به پولم برسم ؟ 

 • سلام

  دادخواست به خواسته مطالبه وجه را به ثبت برسانید.

سلام

آیا برای تخفیف کارمزد کارگزاری برای خرید و فروش سهام در بورس و فرابورس توسط قانون گذار سقفی تعیین شده است؟

 • سلام

  سوال مطروحه غیرحقوقی است.

سلام 

1میخواستم بدونم هزینه ایاب و ذهاب شامل چه مواردی می‌شود ، وقتی به شورا رفتم طرف مقابل تعهد داد که اگر وجه را واریز نکرد و برای دفعه ی بعد بنده مراجعه کردم به شورا (چون یک شهر دیگر است )هزینه ایاب و ذهاب را باید به عنوان خسارت پرداخت کنند 

آیا شامل هزینه هتل هم میشود ؟

وقتی من برسم عصر است و شورا تعطیل پس باید یک شب بمانم آنجا 

2من درخواست اجراییه را بهمن ماه 1401در دفتر خدمات قضایی ثبت کردم ولی هنوز نرسیدم تحویل شورا بدم آیا باید دوباره درخواست بدم یا همین رو ببرم 

خیلی ممنون

 • سلام

  خیر

سلام من می خوام یک خودرو به نام فرزند پسرم که ۸  سال سن دارد خریداری کنم آیا پدرش اجازه دارد که بدون اطلاع و رضایت و اجازه ی من بفروشد و اگر ممکن است راهی هست تا بتوان از فروش وسیله ی نقلیه توسط پدر جلوگیری کرد قانونی که بازدارنده باشد ممنونم از شما. 

 • سلام

  پدر به عنوان نماینده فرزند شما می‌تواند نسبت به نقل و انتقال خودرو اقدام کند.

سلام خسته نباشید بنده اسفند ١۴۰١اقدام کردم به قوه قضایی برای انحصار وراثت اردیبهشت١۴۰٢تو ثنا برام پیغام اومده رای نهایی تصمیم نهایی به حضور ارسال میگردد الان چند ماهه گذشته خبری نیس باید چیکار کنم یعنی چی به حضور ارسال میگردد ؟؟؟

 • سلام

  به صورت حضوری پیگیری بفرمائید.

با سلام ماشین توقیف پلاک شده وکالت گرفتم دادگاه قبول نکردید ای رفع توقیف الان صاحب پلاک نمیاد برای رفع توقیف چکار باید بکنم

 

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

باسلام خدمت اساتید محترم.

بنده یه معامله کردم و یه مبلغی از معامله رو یه چک گرفتم والان ۴ ماهه که اون طرف چک رو ثبت نکرده و میگه ثبت نمیکنم منم رفتم شکایت کردم و مطالبه وجه چک کردم خاستم ببینم مبلغ چک دستم رو میگیره یا نه ؟؟

 

 • سلام

  بله

با سلام
من امتیاز وام مسکنی به مبلغ یک میلیارد را داشتم. یکی از دوستان پول نیاز داشت خانه مادرخانمش را به اسم من زدیم و وام را نصف نمودیم. 
الان میگه بیا وکالت فروش را بزن به اسم مادر خانمم. 
تا اونجا که شنیدم اگر وکالت فروش بزنم در حکم همان فروش هست و ممکنه بعدا اگر ایشان اقساط را پرداخت نکند دست من به جایی بند نیست.
من چکار بکنم؟

 • سلام

  نسبت به اعطای وکالت اقدام نکنید.

با سلام خانمی هستم ۳۸ساله همسر۴۶سال با پسر سه سال یازده ماهه که حساسیت شدید گوارشی داره درشهرغریب زندگی میکنم همسر من یکبارنامزد داشتند سال ۸۹یک هفته جداشدند گفتند دعا کردند فوق العاده مامانی همسرمن پاکدشت مغازه دوتا زمین داره همه کاره مادر خواهرهاشه مادر همه کاره است خودش کارمتده من کارمند بودم خونه نشینم کرد بچه مریض کرد بیکارم بی پول به زور باید ازش گدایی کنم خانواده من وضع مالیشون خوب نیست سرقرض برادرم همه چیشون رفت همسرم چندباره میگه برو طلاق بگیر یا خودم میزارم میرم همش من بچه تنهاییم خسته شدم خودم ارشدم بیکارم کرد نمیدونم زمین مغازه به اسم مادرشه یانه درخواست طلاق بدهم مهریه بچه به من میرسه ؟ادامه زندگی برام سخت شده بیخیال میگه کاری نداشته باش

 • سلام

  ابتدا نسبت به اجرای مهریه اقدام کنید تا اموال ایشان توقیف شود.

سلام وقت بخیر.  من چهار ماه پیش یک ملکی خریدم به متراژ ۷۸ متر .با سند دفترچه‌ای. فروشنده سند رو داده برای تک برگ کردن و مشخص شده ملکی که من خریدم ۱۷ متر اضافه متراژ داره و الان ۹۵ متر هست. فروشنده میگه که اضافه متراژ رو میخوام و ماهم قبول کردیم و الان هزینه اضافه متراژ رو حاضر کردیم حالا جواب تلفن مارو نمیده و با مشاور املاکی که ملک رو به ما معرفی کرده در ارتباط هست و به ایشون گفته که من وکیل گرفتم. سوال من اینه که من چطور میتونم ایشون رو الزام کنم بیاد سند رو به نام من بزنه؟ شکایت کنم؟اگه بخوام شکایت کنم به چه عنوان شکایت کنم؟ (و میدونم که طبق ماده ۳۸۴ و ۳۵۵ اون میتونه فسخ کنه ولی خب ما حق فسخ نذاشتیم ‌و توافق کردیم که اضافه متراژ رو بدیم ولی الان جواب نمیده)

 • سلام

  دادخواست به خواسته الزام به تنظیم سند رسمی را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید.

سلام بر شما وکیلان عزیز

من از شخصی ۹۰۰میلیون سفته دارم به تاریخ سال ۹۷ چندین و چند بار تلفنی و پیامکی با ایشان قرار تسویه گداشتم اما هر دفعه به بهانه ای موکل شد به دفعه بعد و من هر دفعه قبول کردم تا امروز روز، اکنون میخواهم قانونی اقدام کنم میخواستم ببینم ایا با توجه به داشتن صدای تماسها و قول و قرارها و پیامک های ایشان که همیشه زده زیرش تاخیر تادیه را میتوانم از سال ۹۷ مطالبه کنم یا از زمانی که دادخواست بدهم تعلق میگیرد؟

 • سلام

  خیر

سلام۔خسته نباشید۔بنده هشت ساله با همسرم زندگی میکنم و صیغه یکساله بودیم که هر سال تمدید میکردیم۔در حال حاضر چند ماهه که از صیغمون گذشته ولی ما همچنان با هم زندگی میکنیم۔ایا من میتونم حالا که تایم صیغمون تموم شده مهریمو طلب کنم؟و اینکه ما یه دختره ۴ساله داریم۔هزینه ها و مخارج فرزندمون به طوره قانونی ماهیانه چه مقدار میباشد که پدرش موظف به پرداختشه؟پدره بچه ماهیانه چقدر باید بابت مخارج بچه پرداخت کنه؟

 • سلام

  تعیین نفقه فرزند بر عهده کارشناس رسمی دادگستری می‌باشد.

خانومم مهریش رو اجرا گذاشته و سهم ارث من رو از حیاط مسکونی توقیف کرده بود بعد از مستسنیات دین شدن حیاط سهم من ازاد شد و از اداره ثبت پرونده من مختومه شد اما بعد از ۱ ماه از دادگاه دوباره پلاک رو توقیف کردن در صورتی که پلاکی به اسم بنده نیست میتوانم حیاط خود رو به مادرم انتقال دهم و سند رو به نامش بزنم؟

 • سلام

  خیر

با سلام ما یه ماشینی هفت ماه پیش خریدیم و فروشنده وکالت بهمون نداد وگفت من هم از یکی خریدمش ولی هنوز سند نزده به نامم تو بیا شکایت منو کن ومنم شکایت اونو حالا همینکارو کردیم موقع تعویض پلاک فهمیدیم که ماشین شکایت روشه و یه خانمی شکایت کرده برای توقیفی ماشین حالا شمارشو پیدا کردیم میگه که پولمو کامل نداده برای همین منم اینکارو کردم که نتونه ماشینو کاریش کنه ولی همه مدارک و تحویل داده بوده بعد توقیفی زده ماهم چون استعلام نگرفتیم تو این قضیه فریب خوردیم الان نمیدونم باید درخواست فسخ بدیم یا اعتراض اجرایی که توقیفی برداشته بشه چون همه مدارک ماشین هم پیش ماهست

 • سلام

  در صورتی که خودرو توقیف بوده است در واقع معامله‌ای صورت نگرفته است. بنابراین می‌توانید اصل پول به علاوه خسارات وارد شده را از طرف مقابل مطالبه کنید.

سلام بنده اراک هستم

من ۴ فقره چک در سال ۹۹ به مبلغ ۴۱۱ میلیون تومان از فردی داشتم که همگی در آن سال برگشت خورد و تا الان هم یک ریال نداده ،متواری بود و بعد دستگیر شد، یک روز درخواست اعسار میداد ، رد میشد و حالا دادخواست ورشکستگی داده، البته مدعی است آه در بساط ندارد و همه سرمایه اش تلف شده، فعلا این ادعا ثابت نشده ،اگر آن چک‌ها را به موقع پاس می کرد من در همان سال می‌تونستم خونه بخرم ، اما الان خونه چند برابر شده و پول من بی ارزش،آیا می توانم از دادگاه درخواست منافع ممکن الحصول کنم؟

چون آن زمان با آن مبلغ خونه مناسبی می‌تونستم بخرم

چطور میتونم اقدام کنم؟

ممنون

 • سلام

  خسارت تأخیر تأدیه را می‌توانید مطالبه بفرمائید.

چند وقت پیش با خانمی آشنا شدم ایشان گفتن ینفردعا نویس میشناسن ولی من تمام پولها بحساب این خانم ریختم الان چطور حقم پس بگیریم البته این خانم خودشون فالگیر هستن و در یک شهر دیگه -از طرفی طی این چند ماه من تهدید کردن اگر پول ندی کار ات تمام بشه به نامزدت میگیم و شماره نامزدم دارن . بنده چون خود نامزدم مشکوک شدن و هنوز اصل داستان نمیدونن زنگ زدن از روی کنجکاوی که ببین من با خانم صحبت میکنم یا آقا -توروخدا کمکم کنید الان چیکار کنم.

 • سلام

  نیاز است جهت ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی، کلیه مدارک و مستندات مربوطه مورد مطالعه و تحت بررسی قرار گیرد.

سلام خسته نباشین سوال داشتم درموردسرقت تعزیری .راستش من همسرم یک موتور کولر دزدیده والان ۱ماه هست که زندانه ودر طول این مدت رضایت شاکیو گرفته ومال راتحویل داده وسابقه هم ندارد واینکه یک روز قبل ازتاسوعا میره بازپرسی وبازپرس به همسرم میگه که برو منتظر برگه باش که میادداخل زندان میخواستم بدونم منظورازبرگه چی هست احتمال داره ازادی باشه؟واینکه چندروز طول میکشه که این برگه برسه زندان؟؟وامکانش هست بهش حبس داده باشن ؟چون رضایت شاکی روپرونده بوده ومال زیر ۲۰میلیون هست ممنونم راهنماییم کنیین واقعاعاجز شدم

 • سلام

  به صورت حضوری از طریق شعبه مربوطه پیگیری بفرمائید.

سلام خسته نباشید .

فردی بدون اجازه و به زور و تهدید وقتی که دروازه حیاط ما باز بود وارد منزل ما شده و درختان میوه ای که بوده را میوه هایشان را کنده و با خودش برده که ما شاهد هم داریم .

قانون چه مقدار مجازات برای این فرد درنظر گرفته؟

 

 • سلام

  شکوائیه تحت عناوین مجرمانه سرقت، ورود به عنف و تخریب را در یکی از دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام با خانمی همکار۲ سال دوستی داشته ام،سپس ایشان از بابت ادامه دوستی از من چک سفید امضا بدون تاریخ(امضا روی چک من با امضا اصلی ام کمی تفاوت دارد) گرفته اند،واز بابت چک سفید امضا من ک دست ایشان ب امانت بوده از من طلاجات،نقره،لباس و..گرفته اند،و من هم ب بانک رفته و اعلام مفقودی چک  نموده و به دادسرا مراجعه و حکم را به بانک ارایه نموده ام،وحسابم را نیز جدیدا" بسته ام ،از بابت مدرک برای ۲ مورد طلاجات فاکتور و گفتگو  درتلگرام دارم ک ایشان اعتراف نموده اند ک چک و طلاجات را از من گرفته اندو پاره کرده اند،چگونه میتوانم چک را بلااثر و طلاجات را پس بگیرم؟ میخواهم خیلی قوی برخورد نمایم

 • سلام

  از منظر کیفری بایستی گفت که می‌توانید شکوائیه تحت عنوان مجرمانه خیانت در امانت را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید. همچنین از منظر حقوقی نیز می‌توانید دادخواست به خواسته رجوع از هبه را مطرح بفرمائید.

سلام خدمت اساتید گرامی. ایا دردوران عقد دختر میتونه بدون اجازه شوهر مسافرت بره درصورت نداشتن پدر با پدربزرگش بره الان سر همین قضیه میخواد طلاق بگیره خونه پدرش هست چیکار کنم شما بگین تمام وسایل وطلاهایی که براش خریدم هم دستش هست خونمون هم نمیاد اصلا ازش خبر ندارم نفقه هم ازم میگیره میشه کمکم کنین ممنون میشم 

 • سلام

  طبق قانون؛ به مجرد جاری شدن صیغه نکاح، زن موظف به تمکین عام و تمکین خاص از شوهر خویش می‌باشد.

سلام وقتتون بخیر سوالم اینه که ما دوماه پیش یک ماشین فروختیم بعد طرف چک پنجاه میلیون داد طرف اومد گفت بیا ماشین بزنید به نام ما رفتیم زدیم الان از اون دوماه چک رو هم ثبت نکرده به نام نزده بعد دوروزه اومده گفته  جلو حساب بستم هیچکاری هم نمیتونی بکنی الان من چکی که تو دستمه ثبت نکرده باید چیکار کنم ممنون اگر جواب بدید

 • سلام

  چک مورد اشاره در متن سوال به دلیل ثبت نشدن تجاری نمی‌باشد. از سوی دیگر شما می‌توانید دادخواست به خواسته مطالبه وجه به استناد چک موصوف در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید.

سلام وقتتون بخیر

در مرحله اجرا حکم مزایده ملک موروثی،کارشناس رسمی دچار اشتباه فاحشی در نظریه خود شده،منتها ما بعد یکهفته متوجه اشتباه کارشناس شدیم که ضرر زیادی به ما واردمیکنه، چگونه بایستی اعتراض کنیم؟آیا موقع اجرا میشه اشتباه رو به قاضی اجرای مزایده گوشزد کرد؟

 • سلام

  در مهلت مقرر قانونی نسبت به اعتراض اقدام کنید.

سلام   مهریه  من سال  ۸۴ که  عقد گردیم    ۵ میلیون  تومان   بوده    میخوام  بدونم  تو  سال ۱۴۰۲  ب روز   چقدر  میشه

 

 • سلام

  حدود 180 میلیون تومان می‌شود.

سلام و خسته نباشید برادر زاده‌ی من دو. روز پیشبا موتور  با عابری تصادف کردن که متاسفانه عابر دست وپاشون شکسته  وبرادر زادم فقط بدنشون کوفته شده  ودوست برادر زادم دوتا دستاشون شکسته تصور ما اینه که دوستشون پشت فرمون بود چون برادر زادم پشت کمرشووآرنجای دستش زخم شده منتها دوستش قفسه ی سینش زخم شده دوستاش شکسته آیا تصور مادرسته مقصر دوستشه  چون برادر زادم می گه خودم پشت فرمون بودم ولی ما فکر می کنیم دروغ می گه ممنون می شم جواب بدید 

 • سلام

  سوال در زمره پرسش‌های غیرحقوقی قرار دارد.

با سلام
زمین هایی که از پدر مرحوم مون به ارث رسیده بین ورثه تقسیم کردیم و تقسیم نامه هم داریم بنده هم در یکی از زمین ها با برادر بزرگ شریک هستم بواسطه اینکه از زمین مذکور ( زمین زراعی مشترک ) کانال آبیاری گذشته ایشان بدون اطلاع بنده رفته مدارک جور کرده بدینصورت که پسرش را بعنوان فروشنده و خودش را بعنوان خریدار جا زده قولنامه تنظیم کرده و اقدام به دریافت پول کانال کرده
1ـــ‌ حالا من چکار کنم؟
2ـــ آیا پسرش هم در این کار مجرم هست؟
3ـــ اگه بخوام شکایت تنظیم کنم آیا می تونم از پسرش شکایت کنم؟
خواهش می کنم در مورد هر سه سوال راهنمایی کنید.

با تشکر

 • سلام

  پرسش مطروحه دارای ابهام است.

با سلام
5سال پیش پدرم از طریق مبایعه‌نامه ملکی را به بنده واگذار کرد که مبلغ 1میلیارد درمبایعنامه نوشته شد دراصل هدف واگذاری ملک به بنده بود و هیچ پولی داده نشد ولی در مبایعه‌نامه نوشته شده که پرداخت شده است و همه وراث هم امضا کردند به عنوان شهودومن هم سند گرفتم
بعد از 2سال که پدر بنده فوت کردند وراث در دادگاه های مختلف طرح محجوریت ،صوری بودن وجعل امضا را مطرح کردندکه در همه دادگاه ها رای به نفع بنده دادند حالا در جدیدترین شکایت وراث گفته اند پولی پرداخت نشده است و طلب پرداخت پول مبایعه‌نامه را کردند با توجه به اینکه پدرم تا زمانی که در قید حیات بودند هیچ شکایتی نداشتند وبا توجه به رد تمام شکایات خانواده آیا می‌توانند از بنده پولی دریافت بکنند 
 

 • سلام

  وراث بایستی از طریق مدارک و ادله‌ای که در اختیار دارند صوری بودن معامله را اثبات کنند و امکان برگشت ملک وجود دارد.

سلام،شخصی ملکی خریده بود وبعداز  مبایع نامه کردن بنام خودش،بخشی از ثمت معامله رو،بمن فروخت بعنوان قدر السهم وطی صورتجلسه با امضای صاحب مبایع نامه و مهر وامضای املاکی  قدرالسهم ها تعیین شده بعنوان سند عادی

مدتی بعد ازشون  درهمین موضوع شکایت کلاهبرداری مطرح کردم که در دادسرا منع تعقیب صادرشد ولی در همون  رای قطعی،اونا متعهد شدن که هرموقع ملک فروش بره موظف به پرداخت قدر السهم هستن ،یعنی سند عادی بواسطه این رای به نوعی سند رسمی شد،الان ملک رو بدون اطلاع من فروختن 

ایا بایستی همون رای دادسر که متعهد شده بودن رو پیگیری کنم یاشکایت جدید  فروش مال غیر را؟چه راهی زودتر به نتیجه میرسم

 • سلام

  شکوائیه تحت عنوان مجرمانه فروش مال غیر را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید.

سلام روز بخیر 

عذر خواهم من برای مهریه سهم الارث همسرمو توقیف کردم بعد ایشون مستثنیات دین اعتراض کردن و قبول شده من هم به اداره ثبت اسناد کل کشور اعتراض زدم و هنوز بعد چهار ماه جوابی نیومده باید چیکار کنم؟

 • سلام

  به صورت حضوری پیگیری بفرمائید.

سلام و عرض ادب 

بنده طبق نظر شورای تامین و هیت حل اختلاف اداره ثبت احوال شهرستان ری رد تابعیت شده ام

چون کد ملی و ثنا  ندارم و دادخواست  باید توسط یک وکیل دادگستری در دادگاه مطرح شود لذا فقط جهت طرح موضوع و ارایه دادخواست به دادگاه و استفاده از آدرس جناب عالی برای ابلاغات تقاضای همکاری دارم

پیگیری شرکت در جلسات دادگاه و تنظیم و ارایه دادخواست ها و لوایح و دفاعیه حضوری و یا الکترونیکی و یا... تماماً بر عهده خودم خواهد بودا

لازم به ذکر است که آدرس واقعی خودم نیز به دادگاه ارائه می شود

 • سلام

  امکان‌ پذیر نمی‌باشد.

سلام من دوره های آموزشی که فایلها ضبط شده بر روی بستر اینترنت در قالب یک برنامه بوده را خریداری کرده بودم و کل دوره ها دانلود کرده بودم ولی کمتر از ۶ ماه  لایسنسس دوره ها را غیر فعال کردند و امکان مشاهده دوره ها دیگر نیست.  و میگن مجدد باید خرید کنم با توجه به اینکه به این دوره ها ۳ میلیون پول داده بودم و هنوز مطالعه درست حسابی هم نکرده بودم. این کار موسسه آموزشی قانونا ایراد ندارد که دوره ها که پول داده بودم و مالکیت آنها را داشتم مدت دار کردن و از اختیار من دسترسی به محصولی که قبلا خریده بودم سلب کردند؟ درست است قانونیه؟

 • سلام

  خیر

سلام.بنده سال ۱۳۹۹/۰۴/۳۰ تصادف کردم و مقصر متواری شد.۱ بار شکایت کردم به دلیل نداشتن ثنا آدرس محل کار را دادم ولی وقتی فهمیدم که آقای قاضی رای داده و مهلت ۲۰ روزه آن تمام شده بود و از محل کارم اطلاع

به من ندادند. .دوباره شکایت مطرح شد دستور به پرداخت دیه از صندوق دادند در ادامه بیمه واخاهی زد قبول شد. بنده اعتراض زدم متاسفانه رد کردند...به اطلاع میرسانم که تمام مدارک اینجانب تکمیل میباشد که در پرونده قابل مشاهده میباشد((پزشکی قانونی/اورژانس کشور /کارشناسان۳ نفره محترم /و....)) آیا اعاده دادرسی بزنم یا نه

 • سلام

  نیاز به بررسی آراء می‌باشد.

سلام من سفته هام رو گم کردم و اعلام مفقودی کردم . چند ماه پیش یه نفر گفت دست منن ولی اقدام نکرد . دیروز پیام داد که من سفته ها رو به روز کردم ، تا ده روز دیگه نوبت تو تمام دادگاه دیرکرد و سود پولم رو میده دو برابر مبلغ سفته ، میخواستم ببینم این حرف ایشون یعنی چی و  1-تکلیف اعلام مفقودی من چی میشه ؟ 2-مگه برای من احظاریه دادگاه نباید بیاد؟ 3-دیرکرد مگه از زمان واخاست نیست؟ 4-من میتونم ثابت کنم که گم شه یا دزدیده شدن سفته هام؟

 • سلام

  در صورتی که حکم غیابی علیه شما صادر شده است اقدام به واخواهی کنید.

سلام وعرض خسته نباشید یک سوال داشتم یک پرنده درگیری با چاقو دارم حکم جلب متهم صادر شده ولی الان که متهم پیدا شده بدون تشکیل دادگاه قاضی میگه پرونده مختومه هست و رسیدگی نمیکنه بدون هیچ دلیلی خواستم بدونم باید چیکار کنم ممنون از راهنمایی شما 

 • سلام

  جهت ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی نیاز به بررسی مدارک و مستندات مربوطه پیرامون موضوع مطروحه می‌باشد.

سلام

بنده قبلاً در شعبه الف ، از کسی بابت خسارت دادرسی و جریمه تاخیر تادیه وجه چک شکایت کردم و او محکوم شد

اما تا کنون درخواست اجرای حکم نکردم

الان درخواست ورشکستگی او در شعبه دیگری در حال رسیدگی است

اگر من درخواست اجرای حکم کنم ، او میتواند از شعبه مرجوع الیه اجرای احکام ، درخواست توقف اجرای حکم کند و بگوید تا روشن شدن وضعیت ورشکستگی ام در شعبه دیگر، اجرای حکم تاخیر تادیه متوقف شود؟

یا اساسا این دو دعوا ارتباطی با هم ندارد؟

ممنون

 • سلام

  در اسرع وقت نسبت به درخواست اجرای حکم اقدامات لازمه را به انجام برسانید.

سلام. صاحب سرقفلی (حق کسب و پیشه) یک مغازه در ملک قدیمی، حق انتقال و تغییر شغل را ضمن یک اجاره نامه محضری سه ساله از مالک گرفته و یک اقرارنامه محضری دیگر هم از مالک دارد که بعد از پایان مدت اجاره هم حق انتقال و تغییرشغل را دارد. مالک دو سال قبل فوت کرده و اجاره سه ساله چند ماه قبل تمام شده. صاحب سرقفلی اصرار دارد برای اجاره مغازه به دیگری نیاز به امضا و رضایت ورثه مالک دارد. صاحب سرقفلی می‌گوید مبلغ اجاره ۹۸ تا ۱۴۰۱ را دادم، اجاره ۴ سال بعد یعنی تا ۱۴۰۵ را هم پرداختم ( البته رقم بسیار کمی بوده). آیا لازم است ورثه برای اجاره مغازه، امضای محضری بدهند؟ آیا قانون میتواند آنها را ملزم کند تا امضا کنند؟ ممنون

 • سلام

  بله

سلام.بعد از فوت همسرم درخواست مهریه دادم از سهم الارث همسرم.پدرش قبل از ایشون فوت کرد.مادر شوهرم مبایعنامه آورد که همسرم قبل از مرگ همه اموال و به من فروخته.ذیل مبایعنامه امضا پدر شوهرم و مادرشوهر هست.مبایعنامه بدون تاریخ بوده و خریدار میگع تاریخش یادم نیست.پدر شوهرم چند سال قبل از فوت به علت سکته های متعدد مغزی فلج بود و تعادل روحی نداشت.آیا من شانسی برای ابطال فروشنامه ها دارم؟

 • سلام

  بله

سلام ملکی خریدم یه مقدار مبلغ دادم و مابقی رو در تاریخ های قید شده نداشتم ده روز وقت خواستم تمام خیارات ساقط شده و شرط فسخ هم نداشتیم معامله رو خودش با بنگاه فسخ کرده بدون حظور من و شماره حساب همسرم رو داشته پول رو ریخته به حساب همسرم ولی من اصلا نمیخوام فسخ کنم ده روز بعد فروخته سوالم اینه آیا دادخواست من به جایی میرسه میتونم سندی که بنام خریدار جدید خورده باطل کنم و رای دادگاه به نفع خودم
 • سلام

  نیاز است که قرارداد مورد بررسی قرار گیرد.

با سلام من سال ۹۷بابت مهریه ام ملکی از پدر شوهرم که به همسرم نیز از آن ارث می‌رسید توقیف کردم و مادر شوهرم سال ۹۹ان را بنام خویش انتقال داده و بعد نیز با چند نفر دیگر شریک شده و آن را ساخته اند لازم به ذکر است که مادر شوهرم بعد از فوت همسرش سال ۹۵ از فرزندانش وکالت گرفته و یا آن ملک توقیفی را انتقال داده .بنده یکبار دادخواست ابطال سند زدم اما دادگاه بدلیل از بنده خواستند ابطال اسناد و اسناد انتقال را بزنم و مجددا شکایت کنم منظور از اسناد انتقال وکالت نامه مذکور است؟بنده به این وکالت نامه دسترسی ندارم فقط شماره و تاریخش را میدانم !!! لطفاً راهنمایی کنید 

 • سلام

  جهت ارائه اظهارنظر دقیق و کاربردی حقوقی، لازم و ضروری است که تمامی اسناد، مدارک و دلایل مربوطه پیرامون موضوع مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

باسلام وخسته نباشید بنده یه محصول اینترتی خرید کردم ولی فروشگاه برایم ارسال نکردو ازش شکایت کردم برای مطالبه وجه
الان ابلاغیه اومده درتاریخ معین شده حضور پیداکنم به علت طولانی بودن مسافت میتوانم لایحه بدم یا اگر حضور پیداکنم بهتره

 • سلام

  شما دو راه پیش رو دارید. اولین راه این است که در قالب لایحه دفاعیه اقدام کنید. دومین راه این است که وکیل شهر مربوطه را اخذ کنید و به شکل حضوری به دفاع بپردازید که اثربخشی بیشتری دارد.

سلام بر اساتید محترم آیا چکی که از تاریخ سررسید آن بیش از پنج سال گذشته و بعد از پنج سال اقدام قضایی شود تاخیر تادیه از زمان تاریخ چک‌ محاسبه میشود یا تاریخ تقدیم دادخواست آیا ماده ۳۱۸ قانون تجارت ملاک است یا وحدت رویه ۸۱۲ مبنای محاسبه خسارت تاخیر تادیه کدام قانون است ؟ به نظر اساتید محترم خسارت تاخیر از زمان تاریخ چک محاسبه میشود یا تاریخ تقدیم دادخواست؟؟

 • سلام

  خسارت تاخیر تادیه از زمان صدور گواهی عدم پرداخت محاسبه خواهد شد.

رأی دیوان به نفع کارگرصادرشده وطرف شکایتش من که فرزندمدیردردفترکارمیکردم گفته از1/1/97تا 31/6/1400 ،5ساعت کارمیکردم ورأی هم همینطورصادرشد.پدرم درت2/99 فوت شدن ودفتربه اسم ایشون تاتاریخ6/1401 بازوکارمیکردوهمه عملکردروبه حساب متوفی میریختن،جلسه اول نرفتم وطبق صحبتهای کارگررأی صادرشدوبعدبه بهم زنگ زدکه فقط بیمه بیکاری میخوام باهم توافق کردیم پول واریزشدوانصرافشونوشت ودفترکارگزاری برای هردومون بارگزاری کردرجلسه دوم نرفتیم مجددرای اول صادرشد،تنهاچیزی که بارگزاری کردم برگه انصراف ازشکایت که نتیجه نداد،فرم حضورغیاب،فیش،فرم تسویه حساب ماهانه وقرارداددارم چه جوری میتونم ثابت کنم خودم کارمندبودم وتاریخ استخدامش از 1/1/98و 4ساعت

 • سلام

  در لایحه دفاعیه خود اقدام به اثبات رابطه کارمندی کنید و هر مدرکی که دال بر اثبات این رابطه است مانند واریزیها را ضمیمه لایحه کنید.

سلام .

مدت یکساله ک از خیانت همسرم آگاه شدم 

در مدت ۲۰ سال زندگی بسیار بی مسئولیت بود و کارهای مردانه رو هم من میکردم . ا اینکه غرق کارهای ساخت خونه مریضی پدر شدم و ...

همون موقع مهریه رو گذاشتم اجرا مجبورش کردم نصف خونه ۱۷۰ متری ک خودم ساختم البته با پول هر دو مون رو ب نامم بزنه . ماشین و دو زمین و خونه رو قفل کردم . 

اولا میشه بگید نصف دیگه خونه و ماشین  چقدر ب من و بچه هام میرسه و بعد 

میخواد حق طلاق و حضانت دختر ۷ سالم رو بده ب من بدون شرط  . آیا ب نفع اون نیست ک حضانت رو بگیرم ؟ 

و چ کار دیگه ای بهتره انجام بدم ؟ 

در ضمن اگر بره خارج کشور دستم بسته میشه ؟ 

هزاران سپاس 

 • سلام

  در مورد مهریه که به مقدار مشخصی که در نکاح نامه قید شده است به شما تعلق میگیرد و حق شماست. از سوی دیگر در مورد حق طلاق نیز شما با اخذ چنین حقی هر زمان میتوانید اقدام به جدایی کنید. در مورد حضانت نیز بایستی توجه کنید که حضانت هم حق است و هم تکلیف است. بنابراین بهتر است در این خصوص جوانب امر را در نظر بگیرید.

با سلام خدمت وکلای محترم 

مقید به وقت نظارت در اجرای احکام به رای قطعی به چه صورت هست و اینکه در رایی که بنده توانستم طرف مقابلم را هم الزام به تنظیم سند و هم تحویل ملک مورد معامله رای بگیرم .حال این رای به دلایلی در مورد تنظیم سند قابلیت اجرا ندارد .ایا در قسمت دوم این رای در مورد تحویل مبیع میتوانم اقدام کنم یا خیر 

با سپاس

 • سلام

  در هر قسمتی از رای که قابلیت اجرا داشته باشد امکان اجرا وجود دارد و توسط شعبه مربوطه اجرای احکام مدنی اقدامات مربوط به اجرا به سرانجام خواهد رسید.

سلام

دارم ازشوهرم جدامیشم

درخاوست ملاقات بچه رو داده.بچم سه ماهشه.

میدونم میخواد اذیت کنه.خودم با نامه دادستان اومدم از خونش بیرون.ی قرون ن خرج بچه و بیمارستان رو داده نه حاملگی نفقه منو.جلسه اول ملاقات فرزند چطوریه؟باید حتما بچه رو ببرم؟جریمه نقدیش چقدره؟

 • سلام

  علیرغم اینکه شوهر شما اقدام به پرداخت نفقه شما و طفل نکرده است با این وجود حق ملاقات را از دست نخواهد داد و میتواند طفل را به مقدار ساعت مشخصی در هفته ملاقات کند اما در هر حال حضانت طفل تا قبل از ۷ سالگی با شماست.

با سلام فرزندی را به فرزند خواندگی پذیرفتیم

از دادگاه حکم سلب صلاحیت والدین اصلی را هم دریافت کردیم

آیا باز هم بعد از این حکم،  والدین اصلی می توانند باز درخواست برگرداندن طفل را از دادگاه بخواهند؟

یعنی تا ابد امکان درخواست بازپس گیری کودک حتا بعد از حکم سلب دادگاه برای والدین ممکن است؟

 • سلام

  زمانی که طفل به سن بلوغ می‌رسد در آن موقع خودش تصمیم می‌گیرد که با چه کسانی زندگی کند و شخصی نمی‌تواند مانع این تصمیم‌گیری شود.

سلام خسته نباشید یکی از اقوام  مایکسال پیش عقد کردن بعد از یک ماه دختر مهریه رو اجرا گذاشتن نصف مهریه بهشون تعلق گرفت ماشینشونم  بردن حالا بعد یک سال نه حاضر به ازدواج هستن نه طلاق میگیرن دادگاه هم اجازه ازدواج بهش رو نمی‌ده چون دختر باکره هست و باید مهریه رو بده  راه حلی وجود داره ازدواج مجدد کنن الان  تقریبا ۶ماه بیشتره همسرش رو ندیده

 • سلام

  در صورتی ازدواج مجدد بدون ایجاد حق طلاق برای زوجه مهیا و میسور است که زوج بعد از پرداخت مهریه(با عنایت به حق حبس زوجه) اقدام به طرح دعوای الزام به تمکین کند. در صورتی که زوجه حاضر به تمکین نباشد گواهی نشوز صادر خواهد شد و زوج طبق قانون می‌تواند اقدام به ازدواج مجدد کند.

سلام خسته نباشید..من با همسرم مشکل داشتیم حدود هشت ماه ومهریه و نفقه خودم و دوقلو های یک ساله ام رو اجرا گذاشتم رای دادگاه هم صادر شدچون همسرم تو جلسه ها شرکت نکرد مبلغ ۱۰ملیون هم از مهریه ام هم گرفتم اما الان آشتی کردیم و رفتیم شورا یه سازش نوشتیم ک بریم سر زندگیمون... میخواستم بدونم اگه بازم مشکلی پیش بیاد برام دوباره باید پرونده مهریه و نفقه رو از اول تشکیل بدم یا اینکه نه همون پرونده ها پا برجا هست ؟؟

 • سلام

  در صورت قطعیت رای، در صورت ایجاد مشکل دوباره، می‌توانید تقاضای صدور اجرائیه را بدهید مگر اینکه نسبت به پرونده‌های مطروحه اعلام رضایت دهید که در این صورت قابل پیگیری نخواهد بود.

سلام تمام حساب هاي همسرم مسدود فقط كارت يارانه اش بازه 

ميتوني پولي بيشتر از يارانه به اون حساب بزنه و جاي ديگه پرداخت كن يا فقط ميتونه پول يارانه رو برداشت كنه و بيشتر از يارانه قابل برداشت نيست؟

 • سلام

  این حساب به دلیل یارانه مسدود نشده است. بنابراین اگر پولی اضافه‌تر از مقدار یارانه در آن قرار بگیرد احتمال مسدودی حساب وجود دارد.

با سلام و خسته نباشید. بنده وام فرزندآوری رو از یک شخص غریبه خریدم و در یک قرارداد دستی با امضای دو شاهد ثبت هست. همچنین یک برگ سفته با امضا و اثر انگشت شخص به مبلغ وام از او گرفتم. آیا ایشون می‌تونه وام رو برداره و مبلغی رو به من پرداخت نکنه؟ یا سفته و قرارداد معتبر هست نزد دادگاه؟

با تشکر

 • سلام

  نیاز است که قرارداد مورد بررسی قرار گیرد.

سلام ایا برای صلح نامه انحصار وراثت برگه انحصار وراثت کافیه یا اینکه باید سند تک برگ سهم الارث برای هر یک از وراث صادر شود تا بتوانند صلح نامه صادر کنند ممنون

 

 • سلام

  برای صلح نامه هم گواهی انحصار وراثت و هم اصل سند لازم و ضروری است.

باسلام  دراینستاگرام باپیج فیک خانومم رو دنبال کردم ومتوجه شدم که استوری عاشقانه برای پسری گزاشته است وروی استوری عاشقانه اونو تگش کرده یعنی برای اون گزاشته من میتونم ازش شکایت کنم به جرم رابطه نامشروع یانه لطفا راهنمایی کنید

 • سلام

  صرفا به این دلیل ضعیف شما نمی‌توانید اقدام به پیگیری کیفری و شکایت رابطه نامشروع کنید. گرچه امکان شکایت وجود دارد اما نتیجه‌بخش نخواهد بود و شما احتیاج به دلایل بیشتر و محکمه‌پسند جهت اثبات جرم رابطه نامشروع دارید.

درود

خدمت شما وکلای محترم عرض وادب واحترام دارم 

من درسال 97به صورت توافقی ازهمسرم جداشدم متاسفانه به دلیل عدم آشنایی با نحوه طلاق بابذل مهریه ازجانب همسرم من وکالت طلاق بهشون دادم که ایشان باوکالتی که بهشون داده ام به دفترخانه طلاق رفتند وصیغه طلاق جاری شده ولی درزمان عده به مهریه اش رجوع کرده ودفترخونه ابلاغیه رجوع رو درحالیکه ثناداشتم وآدرس جدیدم دروکالتنامه طلاق قید کردم. دفترخانه ابلاغیه روبه ادرس دادنامه فرستادن که به دستم نرسید ودربعدازطلاق متوجه شدم مهریه شو اجراکذاشته ومن پس درخواست توقیف عملیات اجرایی وبا پارتی بازی دردادگاه من محکوم شدم ودوباره اعتراض زدم که منجربه تایید رای قطعی شد آیا بعداز 3سال میتونم دادخواست به دیوان بدم یاخیر خواهشا راهنماییم کنید

 • سلام

  خیر

سلام و عرض خسته نباشید یک واحد آپارتمان خریداری کردم و سیصد میلیون پای سند گذاشتیم اما الان که سند آماده شده متراژ پنج متر کمتر شده و فروشنده به خاطر اینکه یکماه پیش عدم حضور براش نگرفتم و طلب ضرر و زیان نکردم الان حاضر نیست اضافه دریافتی طبق متراژ را برگرداند و سند هم نمیزند لطفا راهنمایی کنید ممنون

 • سلام

  دادخواست به خواسته الزام به تنظیم سند رسمی به استناد دلایل و مدارک مرتبط را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید.

سلام. پدر بنده قبل از ازدواج با مادرم متاهل بودن و ۳ فرزند داشتن و طلاق گرفتن.با مادرم ازدواج کردن  و در سال۸۰ پدرم فوت کردند.و مادرم مستعمر بگیر بانک هستن.. دختر همسر قبلی ایشون امسال تقاضای حقوق کردن و حقوق و مزایای دریافتی ک مادرم میگرفتن نصف شده.. ما شنیدیم ک دخترشون از طرف مادری هم تقاضای حقوق کرده و از اون طرفم حقوق میگیره ..مادرشون شاغل بهزیستی بودن و فوت کردن.. مادرم مهریش سال۶۰ مبلغ۱۰۰ هزار تومن بوده.نیخوام بدونم به نرخ الان چند تومن میشه مبلغ مهریه مادرم که اجرا بزاریم . و اینکه اون خانم چون پدر و مادرشون فوت کردن میتونه از دوتا اداره مختلف درمانی و تامین اجتماعی حقوق بگیرن.ممنون راهنمایی کنید

 • سلام

  مبلغ مهریه به نرخ روز حدود 190 میلیون تومان است.

سلام

چنانچه مدت زمان اعتبار پروانه وکالت وکیل  تمام شود اگر پروانه وکالتش را تمدید نکند آیا مشکلی برای ادامه وکالت ایشان در پرونده ی موکلش به وجود می آورد ؟ یعنی میتواند وکالتش را در پرونده ی موکلش ادامه بدهد؟و در مراحل بالاتر یعنی بعداز صدور حکم در مرحله بدوی میتواند در صورت عدم تمدید پروانه وکالتش نسبت به حکم تجدید نظر خواهی کند؟البته منظورم مدت زمان اعطای وکالت تعیین شده از سوی موکل به ایشان در وکالتنامه نیست بلکه منظورم مدت زمان اعتبار پروانه وکالت خود وکیل است که منقضی و تمام شده است

باتشکر

 • سلام

  نظر به اینکه تمام اقدامات وکیل عموماً از طریق سیستم قوه قضائیه به انجام می‌رسد فلذا با اتمام اعتبار پروانه وکالت، دیگر وکیل هیچ اقدامی را تا زمان تمدید مجدد اعتبار پروانه وکالت نمی‌تواند به انجام برساند.

سلام وقت بخیر، از اداره دولتی در دیوان عدالت اداری شکایت نمودم حال اداره دولتی اظهارات کذبی را به دیوان ارسال نموده. آیا امکان ارسال لایحه مجدد جهت رد دفاعیات کذب ایشان برای من فراهم می‌باشد؟ و مجازات ایشان در خصوص (طرح ادعاهای کذب جهت ورود خسارت و تضییع حق اینجانب) چیست؟

 • سلام

  بله؛ شما می‌توانید دوباره اقدام به ارسال لایحه دفاعیه کنید و محدودیتی از حیث ارسال لایحه دفاعیه به مرجع قضایی وجود ندارد.

با سلام.  بنده از مجبوری . وام فرزند آوری یک نفر رو خریدم و خودم ضامن وام هستم و باهاش یک قرارداد دستی با امضای دو شاهد تنظیم کردم و یک فقره سفته هم با امضا و اثر انگشت از او گرفتم.  سوالم این هست که اگر همه پول رو برداره و فرار کنه و من به عنوان ضامن مجبور به پرداخت اقساط بشم، آیا با اقامه دعوا می تونم به حقم برسم یا نه؟  با تشکر 

 • سلام

  بله؛ ابتدا شما بعنوان ضامن، مبالغ را پرداخت خواهید کرد و بعد از پرداخت می‌توانید دادخواست به خواسته مطالبه وجه به استناد اسناد و مدارک موجود را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید.

سلام وقت بخیر 

ماشینی با من تصادف کرد و فرار کرد الان مشخص شده راننده گواهینامه نداشته و فوت شده و حکم قرار موقوفی تعقیب صادر شده . میخواستم بدونم آیا با اعتراض زدن میتونم خسارت وارد شده به پام رو از مالک ماشین که مادر راننده بوده بگیرم یا خیر ؟ و آیا میتونم از مالک ماشین بایت اینکه ماشین رو به فردی داده که گواهینامه نداشته شکایت کنم ؟ 

با تشکر 

 • سلام

  از لحاظ جنبه کیفری به دلیل فوت شخص مورد اشاره، قابل پیگیری نیست و به همین دلیل قرار موقوفی تعقیب صادر شده است اما از لحاظ حقوقی و مطالبه خسارات وارده، شما می‌توانید اقدامات مربوطه را به طرفیت ورثه متوفی به سرانجام برسانید.

با سلام،حدود سه سال پیش برای حسن انجام کار،پشت 5فقره سفته بدون تاریخ ومبلغ رابرای همسرم بعنوان ضامن امضا کردم ،درحالیکه خود سفته ها با نام وامضاهمسرم میباشد،حالا همسرم من را تهدید کرده که اگر کاری را که میخواهد ،انجام ندهم ،با سفته ها از من اخاذی میکند ،

حالا سوال من از شما این است که آیا با توجه به عرایض بنده ،این کار امکان پذیر است ؟یعنی با سفته ها میتواند من را مورد پیگرد قانونی قرار دهد ؟ 

با سپاس فراوان

 • سلام

  همسر شما نمی‌تواند علیه شما از جهت سفته‌ها اقدام قانونی به انجام برساند؛ چرا که دارنده سفته‌ها شخص دیگری است و صادرکننده همسر شما است و مطابق قانون تجارت مصوب سال 1311 صادرکننده سفته نمی‌تواند علیه ضامن سفته اقدامی را انجام دهد.

با سلام بنده وکیل گرفتم روزی که داشتم قرارداد می‌بستم گویا پرونده اصلاً به دادگاه نرسید نداد خواست نوشته نه لایحه نه اقدامی کرده پولو پس نمیده چکاری باید انجام بدم؟

 • سلام

  نیاز به بررسی و مطالعه مفاد قرارداد جهت ارائه پاسخ مناسب حقوقی می‎‌باشد.

باسلام برای درخواست طلاق چه باید بکنم چون همسرم هم معتاد به مصرف قرص هم ناتوانی جنسی دارد ممنون میشم 

 • سلام

  دادخواست به خواسته طلاق به درخواست زوجه را به استناد عسر و حرج با درخواست معاینه پزشکی قانونی در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید. در صورتی که بیماری همسر شما توسط پزشکی قانونی احراز شود می‌توانید به استناد عسر و حرج طلاق خویش را بگیرید.

سلام .شخصی ازما به عنوان تصرف عدوانی شکایت کرده ولی بعداز طی کردن مراحل دادگاه رای برائت بنفع ماصادرشد همان شخص دوباره حقوقی شکایت کرده وبعد ازطی کردن مراحل دادگاه حالا قاضی پرونده را به شورای حل اختلاف داده است خواستم ببینم منظور از این کار قاضی چه بوده است یعنی قاضی برایش حقی قائل شده است یا جزء روند پرونده است چون ما لایحه عدم سازش زده ایم روی پرونده داخل شورای حل اختلاف

 • سلام

  به علت صلح و سازش به شورای حل اختلاف ارجاع شده است.

با سلام من از بانک سامان وام گرفتم بصورت یک کارت خرید رفتم ماشین سواری خریدم وقتی کارت کشیدم آقای فروشنده گفت ده میلیون تومان بابت مالیات باید بکشی قیمت ماشین هم یکصدو شصدمیلیون تومان بود آیا چنین چیزی هست با تشکر

 • سلام

  علی القاعده مالیات نقل و انتقال خودرو بر عهده فروشنده است و بر عهده خریدار نیست مگر اینکه توافقی برخلاف آن بین فروشنده و خریدار به وقوع پیوسته باشد‌.

باسلام. من از یک نفر ک سابقه دار هم بوده شکایت کیفری خیانت در امانت و جعل عنوان شکایت کردم در مرحله بازپرسی بوده ک ابلاغ 5 روزه داشته بعد روز پنجم در روند پرونده دیدم نوشته پرونده دارای بازداشتی است مفهوم این جمله چیه؟ و اینکه من الان باید به شعبه مراجعه کنم برای پیگیری یا خیر؟ چون ی شهر دیگه هستم میپرسم. ممنون

 • سلام

  به نظر میرسد که متهم بازداشت شده باشد‌.

سلام وقت بخیر من سال 92مستاجر داخل یک گاراژ میکانیکی بودم که ب علت مشکلات چهار ماه توی مغازه نبودم و داخل گاراژ یک مغازه و یک انبار داشتم بعد چند ماه که برگشتم دیدم که صاحب ملک مستاجر جدید اورده و انبار من رو تخریب و کل وسایل داخل انبار نیست و تحویل من نداده ولی مغازه رو پدرم خالی کرده و تحویل صاحب ملک داده و یک دستگاه خودرو که برای تعمیر واسه من اورده بودن تخریب شده و از سال92به بعد خیلی از همسایه ها و ریش سفیدا واسطه شدن ک مشکل حل کنن و بعد این همه سال مشکل حل نشده و صاحب ملک زیر بار خسارت نمیره خواستم راهنمایی کنید از چه طریقی شکایت کنم و با چه موضوعی؟ضمنا صاحب ملک چهار پنج سال ملک به یک نفر دیگه فروخته و مبایع نامه کرده ملک رو

 • سلام

  دادخواست به خواسته های مطالبه وجه ، مطالبه خسارت به انضمام خسارات دادرسی به استناد اسناد و مدارک مربوطه را در یکی از دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانید .

باسلام و خسته نباشید،شکایتی از بنده مطرح شده به عنوان مدیر بیمارستان در خصوص اینکه به دلیل قصور پزشکی و امتناع از انجام وظیفه باعث به کما رفتن یک خانم 70 ساله شده آید.میخواستم ببینم اینکه این اتهامات با توجه به شرح وظایف من به من وارد هست یا نه ؟!بنده کاملا در جریان هستم که اسم من بخاطر غرض شخصی نوشته شده.باتوجه به اینکه کادر درمان و پزشک زیر مجموعه مدیر پرستاری و رئیس بیمارستان هستند.

 

 • سلام

  در جلسه رسیدگی حضور بهم رسانید و دفاعیات خود را به استناد مدارک و دلایل مربوطه به مقام رسیدگی کننده ارائه دهید تا موجبات تبرئه و در نهایت صدور قرار منع تعقیب فراهم شود.

با سلام یک کلاهبردار حرفه ای قرار داد ساخت 2دستگاه 90متری آپارتمان منعقد کر«ددر سال 98» ،من بصورت ناشیانه کل وجه مورد نظر را پرداخت کردم،بعد از حدود 2سال فهمیدم زمین اصلا به اسم ایشان نیست،شکایت کردم دادگاه کیفری 2وی را محکوم به یک سال زندان و وجهی که آن روز پرداخت کرده بودم،الان دادگاه جبران ضرر و زیان است طرف فراری است.  وجوهی را که کلاهبردار باید پرداخت کند از نظر دادگاه چقدر است؟پول آپارتمانهای ساخته شده ؟یا پول پیش پرداخت؟

 • سلام

  مقدار پولی که از شما مورد کلاهبرداری قرار گرفته است را با توجه به شاخص تورم به نرخ روز ما به التفاوت آن را دادگاه رسیدگی کننده حکم خواهد داد.

سلام عرض ارادت:::ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چنانچه خودرویی بر خلاف مسیر جاده دو درطرفه در شونه خاکی با فاصله یکی دومتر از جاده(منظور فاصله خودرو  از اسفالت جاده ) پارک شده باشد وبموجت وجود علف زار استتار شده باشد وخودرویی که درحال عبور از محل مذکور وارد شونه خاکی وبرخورد شاخ به شاخ با خودرو مذکور بشود  کدام خودرو  از نظر قانون مقصر حادثه  میباشد،،،،،چنانچه قطغی نمیشود به این پرسش پاسخ داده بشود لطفا بفرمایید با توجه به نتیجه پرونده ها وتجارب شما بزرگوارا مقصر بودن کدام خودرو 

 

 

 پرونده های

 

 

 

 • سلام

  سوال حقوقی نیست و در زمره سوالات غیرحقوقی قرار دارد.

با سلام خدمت وکلای محترم 

شخصی شش و نیم متر به حریم زمین پدر بنده وارد شده و مرتکب تصرف عدوانی شده حالا با دادن مبلغی به پدر بنده ، توافق کردن که پدرم رضایت بده .

حالا متهم می‌گه که باید قراردادی بنویسیم مبنی بر اینکه پدر من شش و نیم متر زمین مورد تصرف رو به ایشون فروخته و مبلغی دریافت کرده که خریدار بعدی زمین ما مدعی اون شش و نیم متر نشه . 

آیا می شه بدون این قرارداد پدرم رضایت بده یا حتما باید چنین قراردادی نوشته بشه ؟ نیت این فرد از مطرح کردن موضوع قرارداد چیز دیگه ای می‌تونه باشه ؟ 

و اینکه برای رضایت به این شخص حتما باید به دادگاه محل وقوع زمین مراجعه بشه یا به صورت آنلاین هم می شه رضایت داد .

با سپاس

 • سلام

  اینکه پدر شما رضایت خود را در چه قالبی میخواهند عنوان کنند امری کاملا اختیاری است و اجباری در این امر نیست. به عنوان مثال پدر شما میتوانند با حضور در شعبه اجرای احکام، رضایت خویش را اعلام کنند و به این امر بسنده کنند.

سلام ،بنده دچار بیماری استراب و وسواس بودم واز سال ۹۹تحت نظر پزک معالج و داروهای من تا الان خیلی کم شد و بهبود یافتم و همسرم زوجه یک ساله ازم تمکین نمیکنه و بنده حکم تمکینشو دارم واجرایه ولی الان وکیلش درخاست داده طلاق به دلیل سوع معاشرت و قاضی منو به پزشکی قانونی معرفی کرد ولی هنووز جوابش نیومد ایا میتونه بطلاق بگیره ومهره هم بگره در صورتی که من بیماری صبلعلاج ندارم و در حال خوب شدن هستم ایا بر اساس ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی بند ۶ که دست قاضی رو باز گذاشته میتونه طلاق بگیره در ضمن من هیچ گونه دعوا بهش نگرفتم و سابقه ندارم 

 • سلام

  ادعای زوجه و وکیل زوجه مبنی بر سوء معاشرت و بیماری روانی در صورت نبود ادله، هیچ اعتبار قانونی ندارد. زمانی که بیماری شما توسط پزشکی قانونی محرز شود در آن صورت است که میتواند زوجه در راستای طلاق اقداماتی را به منصه ظهور برساند. در مورد سوء معاشرت نیز بایستی حکم کیفری مبنی بر ضرب و شتم یا توهین و فحاشی علیه شما به نفع زوجه در دادگاه کیفری صادر شده باشد و صرف ادعای زوجه مبنی بر سوء معاشرت نمیتواند محلی از اعراب داشته باشد.

با عرض سلام وخسته نباشید 

بنده ساکن تهران هستم یکی از دوستان برای ثبت نام وام ازدواج مدارک خودم و همسرم رو گرفت ....بعد از مدتی فهمیدم که در نبود ما در بانک قرض الحسنه مهر ایران شعبه بندر ماهشهر .....هم کارت صادره کردن و هم وام گرفتن .شخص متخلف هیچگونه وکالتی از ما نداشته ....از اساتید محترم برای حل مشکل راهنمایی لازم راخواستارم...

با آرزوی موفقیت شما اساتید محترم....

 • سلام

  توصیه میشود شکوائیه تحت عنوان مجرمانه خیانت در امانت به استناد مدارک و دلایل موجود در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برسانید.

سلام من شش دانگ زمین سند بنامم هست سه دانگ زمین رو به خانمم وکالت دادم که ی سال از این اتفاق می گذرد می توانم شش دانگ رو صلح بدم ب دخترم ؟

 • سلام

  بله؛ با توجه به اینکه شما بصورت وکالتی ملک را به همسر خود منتقل کرده اید بنابراین میتوانید بعنوان فروشنده(موکل) خود نیز به انتقال ملک موصوف در متن سوال اقدام کنید. بنابراین میتوانید ملک را در قالب صلح عمری از طریق یکی از دفاتر اسناد رسمی به دختر خود منتقل کنید و همسر شما نمیتواند از لحاظ قانونی مانع این اقدام شما شود؛ چرا که در حقیقت مالکیتی برای ایشان نسبت به ملک مورد اشاره وجود ندارد.

سلام زوج به دیوان اعتراض کردم طلاق نمیدم داخل دادنامه نوشته اعتراض فرجام خواسته ابرام می گردد یعنی چی بنفع زوج هست

 • سلام

  بله؛ این امر به سود زوج است و بدین معنا میباشد که اعتراض ایشان پذیرفته شده است.

سلام.فردی از ما درباره غبن فاحش در معامله خانه شکایت کرده و تقریبا پول کامل خانه را هم گرفته.الان جلسه اول در مورد اعسار فرد می باشد.باتوجه به اینکه فرد بازنشسته هست و پول هم از ما گرفته می توانیم کاری بکنیم که اعسار برای او اجرا نشود؟

مبلغ قرارداد حدود ۳ میلیارد

 • سلام

  در صورتی که مدارک و دلایلی دال بر تمکن مالی محکوم علیه در دسترس دارید در قالب لایحه دفاعیه جهت رد اعسار وی ارائه دهید‌‌.

سلام.مادر من مستعمر بگیر بانک هست.خواهر ناتنی بنده  طلاق گرفته و‌ رفته سرپرستی بانک تقاضای حقوق کرده و نصف حقوق و مزایا بهش تعلق گرفته.در حالیکه مادرشون هم فوت کرده و از سمت مادرشون هم حقوق میگیرن ..ایا میشه از دو سازمان حقوق گرفت در صورت طلاق..و چه راهی هست که مادرم بتونه حقوقشو کامل بگیره.. یا از چه راهی مادرم میتونه اون خانم رو از حذف کنه برای حقوق.. 

 • سلام

  تنها از یک نهاد دریافت مستمری میسور است و امکان ندارد که از دو نهاد مستمری دریافت شود.

سلام، دو تا از اعضای ساختمان دیروز با کلی سر و صدا داربست ریختن تو حیاط میخوان ۱۰ شب در ۲ متری اتاق خواب من بدون اجازه من مراسم برگزار کنند. برای شکایت از چه طریق میتوانم اقدام کنم.

 • سلام

  اگر امکان ریش سفیدی وجود دارد به دلیل اینکه همسایه هستید بهتر است. در صورتی مزاحمت همسایه طاقت فرسا است میتوانید طرح دعوی کنید.

سلام. بنده سال ۱۳۹۷ یعنی پنج سال پیش واحد مسکن مهر عمران از نفر سومی خرید کردم. نفر دوم به علت طلبی که داشته طی یک سفته از نفر اول و پیگیری از طریق شورای حل اختلاف و در نهایت از طریق مزایده گذاشتن و عدم حضور نفر اول، شورای حل اختلاف سند را به نام نفر دوم میزند و او هم قانونی به نفر سوم می فروشد و بعد از مدتی نفر سوم هم به من می فروشد. الان بعد از پنج سال نفر اول پیداش شده و میگه سفته نفر دوم آدرسش اشتباه بوده و من اطلاعی از ابلاغ و ... نداشته ام بنابراین مزایده باطل هست و از من که سندها به نامم هست و از نفر دوم شکایت کرده است. به نظر شما درست هست از من شکایت کرده؟

 • سلام

  در صورتی که نسبت به شما اقامه دعوای حقوقی شده باشد بایستی طرف مقابل شما نسبت به تمامی ایادی اقامه دعوا کند و در صورتی چنین اقدامی را به انجام نرسانیده باشد شما میتوانید ایراد شکلی به دعوای مطروحه بگیرید.

سلام خسته نباشید خلاصه عرض میکنم مادر بنده درسال 84 بدلیل بیماری روانی خودشون جلوی قطار انداختن وفوت کردن هرچه پیگیری کردم کسی چیزی بهمون نداد الان میخوام بدونم آیا پرونده قابل پیگیری هست وبه نتیجه می‌رسد یا فایده ای ندارد. ممنون از شما

 • سلام

  پرسشگر ارجمند؛ آنچه در متن سوال به آن اشاره شده است متاسفانه حاکی از خودکشی مادر شما میباشد. بنابراین چنین مورد و موضوعی قابل پیگیری نمیباشد و شامل اخذ مطالبه خسارت یا دیه نیست.

سلام همانطور که مستحضر هستید دانشجویان انصرافی و اخراجی دانشگاههای دولتی ملزم به ایفای تعهد خدمت در کشور یا پرداخت پول هستند فلذا چون مدرکی به این افراد تعلق نمیگیرد مدرک قبلی گرو میماند برای مثال دانشجوی انصرافی یا اخراجی ارشد مدرک لیسانس به عنوان تضمین نزد دانشگاه گرو می ماند حال سوالی که مطرح است برای تعهد خدمت در کشور بسیاری از ارگانها نیاز به تطبیق اصل مدرک یا کپی برابر اصل مدارک تحصیلی دارند اما دانشگاه به هیچ عنوان تحت هیچ شرایطی مدرک را برای کار به دانشجویان ملزم به ایفای تعهد امانت نمی‌دهد تحت هیچ وثیقه ای آیا این تناقض قابل شکایت است ؟

 • سلام

  بله

سلام وقت بخیر

 

دست دامادمون موقع کار با دستگاه پرس در محل کار له شده و شصتش قطع شده و از مچ پیوند دادن که پنجاه پنجاه هستش و فعلا طول درمان داره
ما کی باید شکایت کنیم برای دیه و بقیه مسائل؟؟

 • سلام

  در اسرع وقت و هر چه زودتر اقدام به طرح دعوی مربوطه کنید.

با سلام خانم هستم ۵۴ ساله ،چندسال پیش به اتفاق همسرم خونه ای خریدیم واز آنجایی پیش پرداخت خونه را من دادم قولنامه خونه به اسم من بود ولی بعدا متوجه شدم همسرم بدون اطلاع وهماهنگی با من سند را به اسم خودش زده می خواستم بپرسم من می تونم علیه همسرم‌اقامه دعوی کنم

 • سلام

  دادخواست به خواسته ابطال سند به استناد اسناد و مدارک مربوطه را از طریق یکی از دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام وقت بخیر.من خانمم میگه سه دونگ ازخونه که داریم بنامش کنم نمیدونم نقشه داره یانه ولی میترسم یه وقت این کارانجام بدم .بعدمهریه ای که داره روبزاراجرابرابقیه خونه بگیره لطفا راهنماییم کنید

 • سلام

  توصیه میشود با چنین شرایط توصیف شده، خانه را به نام همسر خویش نکنید.

باسلام و عرض خسته نباشید

من چند روز پیش مسکن ملی خودمو فروختم و وکالت دادم و بابت ضمانت سفته دادم
و نمیدونستم که اصلا قانونی نیستش و الان میخوام کل مبلغ معامله رو به خریدار برگردونم و معامله فسخ بشه
اگر طرف معامله نخواست که فسخ بشه من اگر شکایت کنم میتونم خونمو برگردونم؟ 

 • سلام

  قرارداد مورد اشاره در متن سوال بایستی بررسی و مطالعه شود.

سلام.ضامن هستم ۳قسط دینی سررسید شده و معوق نیست ولی ماهانه اقساط پرداخت میشه وکیل بانک اخطاریه ثنا فرستاده و حساب یارانه مسدود شده میتونم رفع انسداد کنم قانونی؟؟؟

باتشکر

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

با سلام خدمت وکلای محترم

اینجانب قرارداد دستی تنظیم کردم و از کاربن استفاده کردم و تنها امضا و اثر انگشت من از طریق کاربن در صفحه دوم افتاده است و امضای کسی در صفحه دوم به غیر از من نیست اما صفحه اول در غیاب من توسط طرف قرارداد به امضای چند نفر رسیده است. حال در دادگاه چه اتفاقی میوفتد؟ و اگر من صفحه خودم را که امضا و اثر انگشت با کاربن افتاده را دوباره امضا کنم چه اتفاقی میوفتد؟

سوال اساسی: چگونه میتوانم ادعا کنم که اسناد باهم مطابقت ندارد؟

با سپاس فراوان

 • سلام

  موضوع مطروحه توسط کارشناس رسمی دادگستری قابل تشخیص است.

سلام.بنده در سال ۱۳۹۹/۰۴/۳۰ راکب موتورسیکلت بودم که وسیله ای از پشت سربه من برخورد میکنه و متواری میشه به اورژانس اطلاع میدن به بیمارستان منتقل میشم شکایتی مطرح کردم و آدرس محل کارمودادم.برای من چند بار ابلاغیه میاد به محل کارم  به من خبر نمیدن خودم پیگیری کردم متوجه شدم که رای را صادر کردند که در آن زمان به دلیل نبود مدرک کافی مختومه شده...دوباره شکایت کردم تمام مدارکهای لازم دادگاه بود و دستور دادن بردم تا اینکه رای دادند که دیه از صندوق بگیرم ولی صندوق واخاهی زد و دادگاه پذیرفت(که قبلا شکایت شده و رای صادر شده ) منهم تجدید نظر زدم رد کرد )..حالا بگید من چه کنم وکیل میخام که حق منو بگیره بابت اون تصادف دچاربیماری SPORS به معنی اختلال حرکتی شدم..ممنون از وکیل تیک

 • سلام

  موضوع مطروحه در متن سوال نیاز به بررسی دارد.

سلام خسته نباشید دونفر معامله ای را خارج از املاک انجام دادند وفقط جهت کد رهگیری املاک مراجعه کردندومبلغی چک بوده که چک که دست فروشنده بوده پسرش آنرا دزدیده وفروشنده از طریق قضایی واعلام سرقت جلو چک را میبنده وفروشنده به دلایلی دیگری میره زندان وهمسرش به طریقی چک را وصول میکنه الان مدارک کلا نزد املاک بصورت امانت .وخریدار مدارک را میخاد ایا بدونه حضور فروشنده املاک میتونه مدارک را تحویل خریدار بده وکسی   زیر قولنامه را برابر اصل کنه یا نه چون فروشنده آدم درست حسابی نیست فردا ادعا نکنه که این کپی ها نبوده  البته ما احتمال میدیم کپی‌ها درست حسابی نباشه چون کارش فقط جعل اسناده

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

سلام وقت بخیر 

سه دانگ یک مغازه را شریک هستم که قابل افراز هم هست شریکم میخواهد بز خری کند مشتری های من را سنگ قلاب میکند ، گفتم مغازه سر نبش و ۵۰ متر است دو قسمت کنیم و سند جدید بگیریم ، بدون آنکه من بدانم ۲ دانگ سهم خودش را بعنوان مهریه به زنش داده و حالا زنش رفته برای سهم خودش گواهی عدم افراز گرفته و میگویند یا بیا زیر قیمت بفروش یا ملک میرود برای مزایده ، در گواهی عدم افراز زده که من مجهول المکانم در صورتی که هم ادرس من را داشته اند هم ثبت ثنا هستم. میخواهم اعتراض بزنم برای اینکه چرا بدون آنکه من مطلع شوم و نتوانم در مدت مهلت اعتراض اداره ثبت اعتراض بزنم عدم افراز گرفته اند. باید چکار کنم؟ 

 

 

 • سلام

  تشخیص قابل افراز بودن ملک یا قابل افراز نبودن ملک تنها از سوی اداره ثبت اسناد و املاک کشور میسور خواهد بود.

سلام بنده از یک فروشگاه فرش تعدا هشت عدد مصالح تابلو فرش تهیه کردم که بعدا با توافق تبدیل به بافت هشت عدد تابلو فرش مذکور توسط فروشنده مصالح گردید  به عبارتی دیگر مصالحی ک قرار بود طبق صورتجلسه تا 35روز تحویل گردد انجام نشد سپس با توافق صورت گرفته به صورت شفاهی و وجود پیامک های حاوی این توافق قرار بر این شد که هشت عدد تابلو فرش بافته شده تحویل اینحانب شود 

حال بعد از گذشت یکسال ایشان به تعهدات خود عمل نمیکنند یعنی نه تابلو فرش و نه مصالح تخویل اینجانب نمی‌دهد 

بنده میتوانم هم شکایت کیفری و هم حقوقی همزمان علیه ایشان ثبت کنم

ممنون میشم راهنمایی فرمایید

 • سلام

  با توجه به مفاد سوال مطروحه، موضوع جنبه کیفری ندارد و مساله مطرح شده جنبه حقوقی دارد. فلذا میتوانید دادخواست به خواسته الزام به ایفای تعهد را از طریق یکی از دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام
در شکایت از پزشک به خاطر قصور پزشکی کمسیون بدوی سازمان نظام پزشکی پزشک را متهم و در کمیسیون سه نفری پزشکی قانونی دکتر تبرئه شد .چگونه  می توان قاضی را متقاعد کند که رای سازمان نظام پزشکی را مد نظر بگیرد؟ کمسیون نظام پزشکی در هر مرحله اینجا از پزشک دفاع جانانه دارند؟

 • سلام

  در مهلت مقرر قانونی نسبت به اعتراض در قالب لایحه اقدام کنید.

سلام سال۹۲ زمینی به شخصی در بیع عادی فروختم به ثمن ۱۵۰میلیون تومن.خریدار از۱۵۰میلیون تومن۲۰میلیون تومن بهم پرداخت کلا.زمینم یک زمین بدون ساخت وبدون دیوار است وخریدار تصرفی در زمینم نکرده.ومن از سال۹۰بهش میگم پولمو بده،نمیده،دوتاشاهد دارم  که بهش میگفتم ازسال ۹۰اما پولمو نداده.درسال۱۴۰۲خریدار رفته الزام به تنظیم سندرسمی بطرفیتم ثبت کرده.حال پولمم نداده من اول باید تنظیم به سند کنم براش!سپس در دادخواستی مجزا پولمو به نرخ روز ازش بگیرم؟اگر بله به نرخ شاخص بانک مرکزی یا به قیمت روز ملک میتونم بگیرم الباقی ثمنو؟زمینمم مشاعیه ممنونم

 • سلام

  دادخواست به خواسته های مطالبه وجه ، خسارت تاخیر تادیه و خسارات دادرسی را به استناد مدارک و اسناد مرتبط از طریق یکی از دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام و عرض احترام ، مالک ۳ دانگ یک مغازه ۵۰ متری سر نبش دارای دو درب ورودی از هر عبور هستم ، شریکم میگفت بیا زیر قیمت به کسی که میگم بفروشیم و من کلا قصد فروش ندارم ، ۲ دانگ از سهم خودش را زنش به عنوان مهریه گرفته و رفته برای  خودش گواهی عدم افراز گرفته و حالا میگویند بیا زیر قیمت بفروش یا ملک میره برای مزایده ، این گواهی عدم افراز فقط برای ۲ دانگ اون محسوب میشه؟ دعوای اونا ربطی به من نداره من میتونم ۳ دانگ خودمو افراز کنم؟ میتونم درخواست افراز به اداره اسناد بدم؟

سپاس از لطف وکلای ارجمند

 

 

 • سلام

  با صدور گواهی عدم قابلیت افراز از سوی اداره ثبت، ملک مورد اشاره قابل افراز نخواهد بود.

سلام وقتتون بخیر،

زوج به مدت سه سال که منزل مشترکو بدون دلیل ترک نموده، از طرفی در عقدنامه حق مسکن به بنده داده شده ودر این خصوص دادخواستی مبنی بر تهیه منزل مستقل برای تمکین(سه سال پیش) ارائه دادم ودر نهایت زوج محکوم گردید ولی در حال حاضر منزلی تهیه ننموده،نفقه هم گاهی پرداخت میکنه گاهی پرداخت نمیکنه، ایا با این وجود میتونم طلاق عسروحرج بگیرم؟ 

آیا نیازی به بذل بخشی از مهریه هست؟ 

 

 • سلام

  با عنایت به شرایط توصیف شده و با التفات به رویه قضایی موجود به نظر میرسد که عسر و حرج به منصه ظهور رسیده است و میتوانید در این راستا اقدامات مربوطه را به انجام برسانید.

با سلام

آیا مدیرعامل شرکت سهامی خاص ، مجاز است هر زمان که بخواهد درخواست ورشکستگی شرکت را به دادگاه ارائه کند یا باید از طرف مجمع عمومی به او چنین اختیاری تفویض شده باشد؟

آیا این تفویض اختیار باید در روزنامه رسمی هم درج شود یا خیر؟

اجازه طرح دعوی از سوی مجمع ، باید ضمیمه دادخواست ورشکستگی مدیرعامل  به دادگاه ارائه شود؟

منظور از بند ۴ ماده ۳ قانون تجارت دقیقا چیست؟

لطفا ماده یا مواد قانونی و یا آرای وحدت رویه  چنین تفویضی هم بیان بفرمایید؟

تشکر

 • سلام

  اعلام ورشکستگی نیاز به موافقت سهامداران ندارد.

با سلام بنده با موتوری تصادف کردم که منجر به جراحت جزعی خراش شدن موتوری شد بدون شکستگی و مورد خاص تمام مدارک من کامله ولی متاسفانه تاریخ گواهی نامه ام منسوخ شده بقیه اش بیمه و اینا کامله با توجه به این موضوع من زندانی میشم؟ بیمه ام خسارت پرداخت میکنه؟ با تشکر

 • سلام

  فعل انجام شده از سوی شما منجر به مجازات حبس نخواهد شد. در صورت احراز شرایط، جزای نقدی قابل پیش بینی خواهد بود.

سلام و احترام ؛

جهت معامله ای فضولی در حال تنظیم دادخواست حقوقی می‌باشم اما از تاریخ و میزان معامله اطلاع درستی ندارم از نظر شما بزرگواران آیا صرفاً بردن نام معامله و محل وقوع کفایت می‌کند یا حتما میبایست تاریخ و مقدار در دادخواست قید شود؟ در صورت لزوم این امر چه راهکاری پیشنهاد می‌فرمایید برای اطلاع از تاریخ معامله _ سپاسگزارم

 

 • سلام

  لزومی ندارد و چنین مواردی قابل استعلام است.

سلام خدا قوت،

یکسال پیش شخصی متنی در خصوص ضمانت همه جانبه اینجانب از یک فرد را تایپ نمود و با فریبکاری از من امضا گرفتند(امضا بدون دستخط و اثر انگشت) و الان با آن کاغذ من را تهدید میکند ضمن اینکه من امضای خاص و یکسانی ندارم

از نظر حقوقی اعتبار ادعای یک شخص درخصوص انتساب یک خط دایره بعنوان امضا مربوط به یکسال پیش پایین یک متن تایپ شده بدون دستخط و اثر انگشت چقدر است؟ آیا با توجه به فریبکاری ایشان میتوانم ادعای سفید امضا بودن نمایم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

باتشکر

 • سلام

  بله

سلام وخسته نباشید سوال این است که آپارتمان کلا ۳واحد درسه طبقه هست یکی ازمالکین واحد خودش رابدونه پارکینگ اجاره داده که خودش ماشین میاره وبرای ماناخوشاینده وایجادمزاحمت هست این آقا چنین عملی داره یانه ممنونم اگرراهنمایی بفرمایید

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

سلام در شهرستان درگز چگونه از وجود وکیل اداره کار بهره ببرم ؟آیا از دادگاه تقاضای وکیل اداره کار میتوانم کنم ؟ 

 

 

 • سلام

  دادگاه تکلیفی به معرفی وکیل متخصص در امور اداره کار ندارد و شما میتوانید از طریق کانون وکلا اقدام کنید.

با سلام

من به مدت ۲ ماه در مجموعه‌ای شروع به کار کردم. در روز‌های اول قرار داد متوجه محیط نامناسب رفتار نه ندان جالب بالادستی و همچنین عدم موفقیت خودم در این حوزه کاری شدم و درخواست استعفا دادم اما قبول نکردند

حال تا کنون دو بار درخواست استعفا دادم اما قبول نکردم. میخواهم بدانم چگونه باید بدون این که مشکلی پیش بیاید از مجموعه خارج بشم و همینطور چگونه سفته‌هایم رو از آن‌ها بگیرم

 • سلام

  سوال بصورت کلی پرسیده شده است و نیاز است که دریاره شرایط قرارداد کاری توضیح داده شود.

باسلام 

بنده در سال ۹۹ و ۴۰۰ دارای رابطه استخدامی با دولت بودم ولی چون پرونده ایثارگری پدرم دارای نقص بود نتوانستم از تبصره <و> و <د> ماده ۲۰ قانون بودجه ۴۰۰ و ۴۰۱ استفاده کنم و تبدیل وضعیت بشم . حالا ایثارگری پدرم درست شده است . آیا تبدیل وضعیت جزو حقوق مکتسبه من محسوب می شود و الان میتوانم استفاده کنم.

 • سلام

  خیر

سلام
حدود ۲ سال پیش در یک تعاونی سهم خریدم
یه کارتکس دادن که روش نوشته بود پروژه از سه ماه دیگه شروع میشه
که باید اقساطشو ساختشو بپردازید
و اقساط در دفترچه قسطی که همون سه ماه بعد میدن مشخص میشه و شرایط طبق دفترچه خواهد بود
تا به بهانه های مختلف پروژه یک سال نیم خوابید
حالا شروع کردن به گود برداری
گفتن بیایین دفترچه اقساط بگیرین

الآن خودتون هر سهم بالای ۳۵۰ میفروشید
میگن نه ما از پارسال سهمی وفروختیم
آگه قسط ندید جریمه میشین
بعد هم از تعاونی حذف میشید

 • سلام

  قرارداد مورد اشاره بایستی مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

با سلام من شغلم تعمیرات سیستم تهویه هست و برای فردی یه دستگاه دست دوم کولر گازی که داخل انبارشون داشتن نصب کردم بعد از دوروز تماس گرفتن و گفتن دستگاه درست کار نمیکنه مجدد مراجعه کردم و بهشون گفتم که ایراد از دستگاهشون هست و از کار بنده نیست و اگر بخان میتونن از یه کارشناس کمک بگیرن و چون از ادبیاتشون خوشم نیومد گفتم تعمیرش رو به کس دیگری بدن ولی ایشون از طریق تماس و پیامک شروع به فحاشی و تهدید کردین  برای شکایت از این فرد کوتاه ترین و سریع ترین روش چی هست

 • سلام

  شکوائیه تحت عنوان مجرمانه توهین به استناد پرینت پیامکهای ارسالی را از طریق یکی از دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام و عرض ادب

بند طی چند مرحله به شخصی پول قرض دادم و فقط رسید پرداخت وجه بانکی دارم. دست نوشته یا رسید از خود طرف ندارم. 

سوالم این هست که چطور میتونم شکایت کنم و حرفمو ثابت کنم.

 • سلام

  دادخواست به خواسته مطالبه وجه به استناد پرینت حساب از طریق یکی از دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

با سلام و احترام!
اینجانب بیش از یک سال گذشته بدون هیچ قراردادی در یک شرکت پتروشیمی مشغول به کار بوده‌ام.
دو سوال:
۱. اگر بخواهم برای الزام کارفرما به عقد قرارداد اقدام نمایم، می‌توان با توجه به مدارک زیر شرکت را ملزم به عقد قرارداد مستقیم نمایم.
۲. حداقل زمان برای امکان الزام کارفرما به عقد قرارداد چه مدت است؟
مستندات:
- واریز حقوق از حساب رسمی شرکت مذکور به مدت بیش از ۱۳ ماه
- چند نامه داخلی با محتوای تامین امکانات و سخت‌افزار به سبب وجود همکاری بنده و شرکت، از جمله نامه ایاب و ذهاب
- ثبت ورود و خروج من در دفاتر ورود و خروج حراست
- و ...

 • سلام

  طبق قانون کارفرما ملزم به منعقد نمودن قرارداد مکتوب با کارگر است. بنابراین شما قانونا حق درخواست منعقد نمودن قرارداد کتبی جهت شفافیت در امور دارید. هر چند در حال حاضر نیز شما بر مبنای قرارداد شفاهی میتوانید رابطه کارگری و کارفرمایی را به اثبات برسانید.

سلام  سه ساله ک  عقد کردم  خانمم سر ناسازگاری رو داره  مجلس عروسی همه چیز رو اکی کردم  خانمم ب بهانهای مختلف گفت کنسل کنم منم بخاطر ارامش همسرم کنسل کردم  رفتیم  خونه زندگیمون  بهانه های مختلف یک ماه از خونه رفته  زنگم زدم گفته ما باهم تفاهم  نداریم   ازمن تمکین نمیکنه  بنظر شماچکارکنم 

 • سلام

  از جنبه حقوقی شما می توانید اقدام به ارسال اظهارنامه مبنی بر الزام به تمکین کنید. در صورت عدم تمکین به سبب اظهارنامه، بایستی دادخواست به خواسته الزام به تمکین را از طریق دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

با سلام و درود خدمت شما و همکاران محترمتان

بنده سال 88 دچار مشکل مالی شدم . درگیر چند پروژه ساختمان سازی بودم بعلت نوسانات بازار ....جلب مرا گرفته بودند .از ترس آبروریزی ..،با یکی از دوستانم مشورت کردم ملک بزرگی داشتم به همین دوستم وکالت بلاعزل دادم قولنامه ای هم مبنی بر اینکه ملک را در اختیار ایشان گذاشتم تنظیم شده و حتی چند رسید نیز بابت پرداخت پول به وی دادم ولی موضوع اینجا است هیچ پولی از طرف ایشان به من داده نشده و من ریالی دریافت نکردم .سال 94 به وی مراجعه کردم که متوجه شدم دوستم ملک مرا فروخته ،چندین بار به در خانه اش رفتم که از بابت ایجاد مزاحمت برایم شکایت کرد و مدت 23 روز در زندان بودم حالا از شما خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید چگونه ملکم را بدست بیاورم با تشکر

 • سلام

  دادخواست به خواسته ابطال معامله به جهت صوری بودن آن در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام و عرض ادب
خدمتتان عرض کنم امروز نامه ای قضایی به پلیس راهنمایی و رانندگی برای توقیف خودرو جهت بازداشت وتوقیف به خاطر مدیون بودن فرد برای مهریه بردم ولی پلیس راهور پاسخ داد هیچ خودرویی به نام فرد مورد نظر نیست درصورتیکه صد درصدمطمئنم بهمن ماه ۱۴۰۱ خودرو ثبت نامی خودرا که (را نا پلاس پانوراماست) تحویل گرفته است.
به احتمال قوی چون حدود ۷ ماه است درگیر شکایت و طلاق هستیم ایشان خودرو را پس از تحویل گیری واگذارنموده است. 
بنابراین تقاضامندم راهنمایی بفرمائید: ۱-چه راهی وجود داره تا متوجه بشیم خودرو یادشده به چه شخصی واگذارشده است؟
۲- درصورت مشخص شدن میشه خودرو را متوقف نمود؟  متشکرم

 • سلام

  شما بایستی از طریق دادگاه خانواده موضوع را پیگیری کنید و دادخواست به خواسته فرار از دین(مهریه) به استناد مدارک و دلایل موجود را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام پول یه آقایی از طریق ارز دیجیتال به حساب بنده واریز شده بود ایشون از من شکایت کردم من هم پول رو به حساب ایشون واریز کردم ایشون هم رضایت داد حالا دادگاه قرار موقوفی تعقیب صادر کرده این به چه معناست و من لازمه کاری رو انجام بدم؟

 • سلام

  قرار موقوفی تعقیب به معنای مختومه شدن پرونده است و اقدامی از سوی شما لازم نیست.

با سلام و احترام

برای تحریر و تقسیم ترکه یکی از وراث اقدام به تنظیم دادخواست نموده است و لیست اموال را طوری تنظیم کرده که در بعضی از اقلام آن مقدار مال(فاقد سند) را کم یا زیاد نوشته است و به دادگاه ارائه کرده است، حال روش اصلاح آن چه موقع و چگونه است؟ 

 • سلام

  در قالب لایحه اقدام به شرح موضوع کنید.

سلام من از سرمایه گذار مطبم  به دلیل اینکه مطبمو زمانی که نبودم باز کرده و شروع به طبابت کرده و خودشو پزشک معرفی کرده شکایت کردم الان تو سامانه ثنا برام ابلاغیه اومده ولی من از شکایتم منصرف شدم چکار باید بکنم ؟اگر ابلاغیه حضور وانجام ندم مشکلی پیش میاد

 • سلام

  جرم به وقوع پیوسته از جمله جرایم غیرقابل گذشت است و گذشت شما تأثیری در اصل جرم نخواهد داشت و تنها موجبات تخفیف مجازات را فراهم خواهد نمود.

با سلام دستور قضایی مبنی بر پيوست نمودن سابقه مرتبط وبنظر رسيدن پرونده و ابلاغ وصول نظريه كارشناس 

 

به چه معنایی است ؟

 • سلام

  ارتباطی به متداعیین ندارد و مربوط به دفتر شعبه است.

سلام .برای پرونده ما حکم خلع ید غیابی صادر شده طرف ما واخواهی کرده الان حدود یکماه گذشته ولی دادگاه جلسه ای برای رسیدگی تعین نکرده. به سایتم که مراجعه میکنم فقط نوشته پرونده مقید به وقت نظارت دفتر به فلان تاریخ. ایا ممکنه قاضی بدون تعین وقت رسیدگی. به واخواهی رسیدگی کند و از طرفین دعوت نشود .

 • سلام

  خیر

سلام و وقت بخیر
در قسمتی از رای هیات تعیین تکلیف اراضی فاقد سند رسمی همسایه ملک ما اشتباهی رخ داده و قسمتی از ملک ما رو هم در ان رای آورده اند و نیاز به اصلاح هست که اداره ثبت اسناد قبول کرده اند اشتباه شده ولی گفتند از طریق دادگاه اقدام کنید . حال سوال بنده این است آیا خواسته ی حقوقی با موضوع اصلاح رای هیات تعیین تکلیف در دادگاه حقوقی داریم یا باید خواسته ی ابطال رای دادخواست بدهیم ؟

 • سلام

  دادخواست به خواسته ابطال بخشی از رای را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام خسته نباشین بنده پدری دارم که که برگه محجوریت از دادگاه سمنان و برگه پزشک قانونی دارد ایا با وجود این مدارک مادرم که به عنوان قیم انتخاب شده میتواند اموال پدرم را به نام خودش یا برادرم کنه ممنون 

 • سلام

  نیاز به اجازه دادستان است.

با سلام اگر زني پدر و مادرش فوت شده باشن و مدتي بعد خودش هم فوت كنه مهريه او به خواهر برادرش ارث ميرسد يا خير؟

 • سلام

  بله

سلام.سند زمینی متعلق به۱۳۱۶بهم ارث رسید سال۱۳۸۷ بشماره پلاک۵۶۱. وسال۱۳۹۰خلع ید ازپلاک۵۶۱ واز عرصه۴خانه، جمعا ۲هزارمتر صادرشد.طبق شواهد واظهارات شفاهی شهرداری گمان کردم زمین۲۰هزارمتری همسایه متعلق به سند موروثی من است.((واز پلاک ۵۶۱موروثی ام واز زمین ۲۰هزارمتری همسایه))۵هزارمتر به شخصی طی بیع عادی فروختم.سپس به علت بی سوادیم مجدد همان قسمت را از پلاک۵۶۱واز زمین۲۰هزارمتری همسایه به شخص دیگری فروختم طی سندرسمی.(الان من مرتکب معامله معارض شدم؟؟باتوجه به اینکه مالک زمین همسایه نیستم ومالک پلاک۵۶۱هستم وکل متراژ پلاک۵۶۱من،که جایی دیگر است۲هزارمتره و۵هزارمتر را دوبار فروختم از زمین همسایه واز پلاک ثبتی ام؟؟مچکرم

 • سلام

  مع الاسف شما مرتکب جرم فروش مال غیر شده اید.

سلام من برادرم در اثر تصادف طحالش به صورت کامل خارج شده ارش براش 10درصد دیه کامل در نظر گرفته اگه اعتراض بزنیم میتونم دیه کامل بگیر یا خیر 

 • سلام

  امکان اعتراض وجود دارد منتهی نتیجه ای نخواهد داشت و رای دادگاه نخستین ابرام خواهد شد.

با سلام و خسته نباشید

من در پی محکومیت مالی، ملکی را برای مزایده به دادگاه معرفی کرده بودم که کارشناس در نظریه خود اعلام کرده مالکیت شما محرز نیست!

آیا دادگاه فرصت معرفی مال دیگر را میدهد؟

آیا خواهان در چنین حالتی می‌تواند حکم جلب بگیرد؟

آیا دادگاه در چنین شرایطی رای صادر میکند یا فرصت برای من چقدر است تا دفاع کنم؟ با تشکر فراوان

 • سلام

  در قالب لایحه مال دیگری به شعبه اجرای احکام مدنی مربوطه معرفی کنید و در این خصوص به شکل حضوری نیز پیگیری بفرمائید.

با سلام،
بنده سال ۱۴۰۰ قراردادی در چارچوب ماده ۲۴ آیین نامه خرید خدمات مشاوره مصوب ۱۳۸۸/۱۰/۰۱ برای ارائه خدمات داشته‌ام. در فرآیند دریافت قرارداد در سال ۱۴۰۰ اشتباها اظهارنامه‌ای ارائه دادم و درآمدم را صفر اعلام کردم.اظهارنامه برای سال مالی منتهی به ۱۴۰۰ است (در آن سال برای این سازمان پروژه‌ای انجام نداده‌ام.). اخیرا از دارایی با من تماس گرفتند و اعلام کردند که مالیات و جریمه کتمان درآمد پرداخت کنم. در قرارداد ذکر شده‌است که مسئول پرداخت مالیات سازمان مربوطه می‌باشد و در همان زمان مالیات را از بنده کسر نموده‌اند. با استناد به چه مواردی می‌توانم به ابلاغیه ثبت شده اعتراض کنم؟

 • سلام

  مفاد قرارداد بایستی مورد مطالعه قرار بگیرد.

سلام

چهار برادر وچهار خواهر دارای یک قطعه زمین کشاورزی ورثه ای دارند .

یکی از برادران فوت می‌کندو همسر ایشان که کفیل یک بچه صغیر و دو بچه کبیر هست بدون اجازه سایر شرکا با نسق ملک مشا از اداره کشاورزی اقدام به گرفتن کود و بذر یارانه ای  و کاشت و برداشت زمین می‌کند. آیا عمل او مجرمانه است و سایر ورثه میتوانن علیه او شکایت کنند؟آیا جهاد کشاورزی عمل مجرمانه انجام داده اگر جواب آری است به کجا  و چگونه شکایت کنیم؟

 

 • سلام

  جرمی به وقوع نپیوسته است.

بما سلام ایا در مورد رای قطعی در خصوص کلاهبرداری که بهم نسبت داده شده و۱۰ماهوررو حبس و مال و رد مال حکم بود که من بعد از ۲ماه مبلغ رد مال و منتفی کردم و ب صندوق دولت ریختم و مرخصی هستم ۲ماهه شاکی هم پیشنهاد داد ک رضایت میدم ک نری زندان ولی گویا در همون تایم زفت ضرر زیان شکایت کرده در صورتی که مبلغ ضرر هم داده شده ایا رضایت نامه ای که در مورد ۲پرونده درخدمات قضایی اعلام کرده رضای اطلاع کنه تاثیر گذاره؟

 • سلام

  مفاد رضایت نامه بایستی مورد مطالعه قرار گیرد.

سلام وقت بخیر همسرم ۲سال و۸ ماهه ب دلیل قصور پزشگی فوت کردن میخواستم بدونم باتوجه ب پیگیری و شکایتی ک کردم بعداز اعتراًضات و تشکیل کمییون ۷ نفره و مقصر بودنشون ۲۰ درصد از دیه رو براش بریدن اگه باز پیگیرشم میتونم حقشو بگیرم کامل یا یا نه ؟

 • سلام

  بستگی به نظریه کارشناسی دارد که قصور پزشکی را شناسایی کرده‌اند یا اینکه قصور پزشکی را شناسایی نکرده‌اند.

سلام، سوالی درمورد پروندم پیش اومده ممنون میشم راهنماییم کنید.سوالم اینکه شخصی سه هزارمتر از زمینم رو سال۹۳فروخته به ثمن۱۵۰میلیون تومن.حال من معامله رو تایید کردم واخذ ثمن توسط فضول رو هم تایید کردم،وبطرفیت فضول دادخواست مطالبه وجه ثبت کردم،امافضول مدرک داره(اقرار کتبی اصیل) که از۱۵۰میلیون ثمن مندرج دربیع فضولی، فقط۵۰میلیون تومن از اصیل گرفته،حال من همان ۵۰ میلیون تومن رو( به نرخ روز شاخص بانک مرکزی) میتونم از فضول بگیرم؟؟یا۵۰میلیون تومن رو(به قیمت روز ملک)میتونم بگیرم ازفضول؟یعنی قیمت۳هزارمتر زمینم اگر در۱۴۰۲شده باشه۲میلیارد تومن،فضول باید به قیمت روز ملک مثلا۶۰۰میلیون تومن رو بده بهم؟وبه هر کدام از۲روش فوق که میتوانم بگیرم،تاریخ محاسبه دیرکرد۵۰تومن ازکی شروع میشود؟

 • سلام 

  در این خصوص اختلاف رویه وجود دارد. بهتر است در این موضوع بررسی بیشتری صورت گیرد تا اظهارنظر دقیق حقوقی ارائه شود.

با سلام خسته نباشید بنده محکوم له چند فقره چک برگشتی هستم که حکم جلب  صادر شده ولی اصلا طرف پیدا نمیکنم  میخواستم  ببینم از طریق  نقطه زنی .اگه  گوشی خاموش باشه یا بدون سیم کارت میشه جای طرف پیدا کرد 

 • سلام

  گاهاً نقطه‌زنی در امور حقوقی نیز مورد پذیرش قرار می‌گیرد اما توجه داشته باشید که در صورتی نقطه‌زنی مثمر ثمر خواهد بود که فرد محکوم‌علیه از آن استفاده کند نه اینکه آن را خاموش کرده باشد.

سلام خانم بنده بسیارفحاش و بد دهن و بی اخلاقه وسیله میشکنه خلاصه سورفتار داره و واقعا چند سال زندگی واسم سخت وتلخ شده الانم دوماهه رفته خونه باباش  ومن هم بعدازسالها تحمل بد رفتاری میخوام طلاقش بدم حالا سوال اینه برای اثبات سواخلاقش چندتا پیامک و وسیله های که شکسته مدرکی دیگه  ندارم اولا قاضیآیا مدرکی میخواد وهمین مدارک کافیه؟ثانیا اگه کافیه نباشه تکلیف من چیه که میخوام بخاطر سورفتاراش طلاقش بدم چطور میتونم ثابت کنم که اینجوره؟ممنونم ازوکلای محترم

 • سلام

  توجه داشته باشید که طلاق حق مرد است و هیچ دلیلی لازم ندارد. اگر مقصود شما این است که با جمع‌آوری ادله برای طلاق از مهریه زن معاف شوید این تصور درست نیست و شما در هر صورتی موظف به پرداخت مهریه خواهید بود.

سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم حرکت زشت با انگشت میانی که خیلی هم معنای بدی دارد توهین محسوب میشه یا مشمول ماده 640 قانون مجازات اسلامی است؟ بخشی از ماده640قانون مجازات اسلامی : – هر کس نوشته یا طرح، گراور، نقاشی، تصاویر، مطبوعات، اعلانات، علایم، فیلم، نوار سینما و یا بطور کلی هر چیز که عفت و اخلاف‌عمومی را جریحه‌دار نماید برای تجارت یا توزیع به نمایش و معرض انظار عمومی گذار یا بسازد یا برای تجارت و توزیع نگاهدارد.

 • سلام

  این عمل توهین است و موضوع ماده 608 قانون مجازات اسلامی_باب تعزیرات مصوب سال 1375 است.

با سلام واحترام لطفا راهنمایی بفرمایید قرارداد اجاره و سرقفلی بین اینجانب و دو نفر موجر ((مالک شریکی سرقفلی)) نوشته شده اکنون انها دادخواست تخلیه داده اند و میگویند اصل قرارداد را نداریم من اصل قرارداد نسخه مال خودم را به دادگاه دادم انها گفتند در این سند متونی اضافه شده و جعل شده دادگاه از انها نسخه قرارداد مختص خودشان را خواست چون در قرارداد نوشته شده در سه  نسخه تنظیم و تسلیم طرفین شد انها اصرار دارند که قراداد به ما داده نشده وتقاضای کارشناسی کردند لطفا بفرمایید دادگاه جه تصمیمی میگیرد ؟ ضمنا در همان جلسه متونی به قرارداد اتفا قا به خواست انها اضافه شد ودر سه نسخه امد وهمچنین متاسفانه نویسنده و تنها شاهد هم فوت کرده است . لطفا بفرمایید اگر رفت کارشناسی من چه دفاعی بکنم.

 • سلام

  برای ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی نیاز است که مدارک و مستندات مربوطه پیرامون موضوع مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

سلام ، بنده سه سال پیش قطعه زمینی خریدم که  اخیراً متوجه شدم فروش مال غیر بوده ، علاوه بر شکایت کیفری ، دادخواست غرامات هم به دادگاه حقوقی تقدیم نمودم دوتا سوال داشتم از محضر اساتید و حقوقدان‌های گرامی، سوال اول؛ ثمن معامله سیصد میلیون تومان بوده که فروشنده صد میلیون تومان رو هبه کرده است آیا فروشنده میتواند از هبه رجوع کند باتوجه به اینکه فروشنده مالک زمین نبوده و اساسا این معامله باطل بوده است ؟ و سوال دوم در دفتر قضایی هزینه دادرسی رو اشتباه محاسبه کردن آیا این موضوع می‌تونه باعث نقص مدارک و رد دادخواست بشه ؟

 • سلام

  مبنای هبه صحیح نبوده است و به عبارت دیگر هبه تبعی بوده است که با نادرست اعلام شدن اصل معامله، هبه نیز نادرست خواهد بود.

سلام وکلای عزیز

برای دوست من در دادسرا جلب صادر شده بود به علت نداشتن وثیقه لازم ایشان متواری بوده،الان پرونده در دادکاه کیفری آمده و وقت رسیدگی مشخص گردیده،

ایا اگر در جلسات دادگاه حضور پیدا کند باز جلب و بازداشت خواهد شد یا میتواند با خیال راحت دادگاه را شرکت کند که جلسات غیابی نشود؟

 • سلام

  اگر نسبت به جلب یا عدم جلب دوست خویش اطمینان ندارید می‌توانید از طریق وکیل اقدام کنید.

سلام من کارگر هستم و از کارفرمای خود به دلایل پرداخت نکردن بیمه و سنوات و عیدی  و اخراج کردن در سامانه اداره کار شکایت کردم، 

بدلیل دوری راه مقصد نتوانستم در جلسه حضور یابم، و رای اداره کار به دلیل عدم حضورم پرونده را ناقص اعلام کرد و مهلت ۱۵روزه دادن که آن هم گذشت و من نتوانستم حضور داشته باشم و پرونده شکایت بسته شد

اما با توجه به قانون فرجام خواهی، از وکلای محترم کمک میخواهم، به نمایندگی از من در اداره کار حضور داشته و پرونده را پیگیری کنند . این پرونده در اداره کار شمیرانات تهران می باشد

ضمن اینکه بدلیل بیکاری از پرداخت هزینه وکیل عاجزم، اما اگر توانستم حقوقم را در این پرونده بدست بیاورم جبران خواهم کرد، با تشکر . 

 

 • سلام

  در صورتی توان مالی برای پرداخت هزینه‌های دادرسی از جمله حق‌الوکاله وکیل را ندارید به خیابان زاگرس در حوالی میدان آرژانتین تهران که کانون وکلای دادگستری مستقر است مراجعه بفرمایید.

با سلام و وقت بخیر خدمت وکلای عزیز

ما مستأجری در شهر شیراز داریم که موعد تخلیه آن رسیده اما بلند نمیشه در حالی که ۳۰ کیلومتر اونطرف تر خونه داره (توی روستا اطراف) 

اما ما خانه اجاره ای داشتیم که تحویل دادیم و خانه ای در شیراز ندارم فقط یک خانه در شهرستان با فاصله۲۷۰ کیلومتری آن داریم

آیا امکان داره در طی چند روز دستور تخلیه بگیریم و سریعا مستاجر را بلند کنیم؟هزینه این درخواست و هزینه وکیل آن چقدر است؟

 • سلام

  دستور تخلیه فوری بر مبنای قرارداد اجاره نامه قانونی که فیمابین خود و مستاجر منعقد نموده‌اید از طریق شورای حل اختلاف اقدام کنید.

باعرض سلام، من سرایدار ساختمانی بودم واخراج شده ام وشکایت ازطریق اداره کار کردم وازمن استشهادومدارک دیگر خواستن می توان ازشهرستان چند نفر راببرم دفتر خانه آنها شهادت کتبی بدهند که من ۳سال سرایدار ساختمان بودم وبرگه محضری را ارائه دهم قبول است ممنون میشم اگر توضیح کامل دهید 

 • سلام

  بله ؛ شهادت می‌تواند مثمر ثمر باشد اما علاوه بر شهادت به استناد واریزی‌هایی که به انجام رسیده است و همچنین تحقیقات محلی می‌توانید رابطه کارگری و کارفرمایی را تقویت کنید.

سلام وقت بخیر.پزشکی قانونی آسیب دیدگی رو نوشته و روی پرونده بنده هستش و سه ماه طول درمان و معاینه مجدد دارم بعدش جلسه اول دادگاه تشکیل میشه ‌.سوالم اینه ک میتونن جلسه اول دادگاه ک سه ماه دیگه اس به رای پزشکی قانونی اعتراض کنن؟

 • سلام

  اعتراض به نظریه پزشکی قانونی بعد از ابلاغ ، بایستی در مهلت مقرر قانونی یعنی 7 روز به انجام برسد و نبایستی منتظر روز جلسه رسیدگی دادگاه شد.

سلام وقت بخیر بنده پرورش ماهی دارم که حدود حوالی ساعت ۱۹ یک نفر به داخل پرورش ماهی اومده و با نگهبان من درگیر شد که نگهبان با استفاده از  چوب میزنه نه و سر طرف می‌شکنه  بنده شاکی شدم و شکایت کردم به عنوان ورود به عنف  که متاسفانه قاضی حکم به برائت طرف نموده است در صورتی که صورتجلسه  کلانتری ان محل و فیلم دوربین مداربسته موجود می‌باشد و در اختیار قاضی بوده الان میتونم به رای اعتراض کنم و چه کاری باید انجام بدهم با تشکر

 • سلام

  در مهلت 10 روزه نسبت به اعتراض اقدام کنید.

سلام درمعامله فضولی،چه مالک تایید کند معامله را چه رد کند،آیامالک حتما ابتدا باید خسارات وغرامات وارده(مثل اجرت المثل ایام تصرف یا هر خسارت وغرامات دیگری را) از اصیل بگیرد وسپس اصیل درصورت اینکه جاهل بوده باشد به فضولی بودن معامله،باید از فضول مطالبه کند خسارات وغراماتی که به مالک پرداخته؟(سوالم اینکه) مالک نمیتواند بابت غرامات وخسارات مستقیم به فضول رجوع کند؟اگرمالک میتواند مستقیم بابت خسارات وغرامات به فضول رجوع کند،اگر فضول اثبات کند اصیل ازفضولی بودن معامله باخبر بوده، آیا دیگر مالک نمیتواند غرامات وخسارات را از فضول دریافت کند؟ وباید برود سراغ اصیل برای دریافت غرامات وخسارات؟ممنون

 • سلام

  خسارت در صورت عدم تایید قابل مطالبه است.

با سلام

برای دادخواست الزام فروشنده ملک به تحویل و تسلیم پارکینگ مربوطه و اصلاح صورتمجلس تفکیکی و الزام به صدور و اخذ پایان کار اصلاحی و صورتمجلس تفکیکی اصلاحی میخواستم بدونم چه کاری باید انجام بدم؟

 • سلام

  نسبت به موارد مورد اشاره در متن پرسش ، دادخواست مربوطه را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام،یک معامله فضولی زمین درسال93منعقد شده ودرعقد مکتوب شده فضول۱۰۰میلیون تومن را از اصیل گرفته،اما از۱۰۰میلیون تومن فقط۲۰میلیون تومن از اصیل گرفته کلا،و درسال1402 مالک،علاوه برتایید معامله فضولی،اخذ ثمن را توسط فضول اجازه میکند(ماده 260 قانون مدنی)دراینجا مالک برای مطالبه ثمن باید به فضول مراجعه کند تا اینجارو میدونم.سوال اولم آیا مالک میتواند ثمن را به نرخ روز از فضول بگیرد؟سوال دومم اگر فضول ثابت کند که اصیل از فضولی بودن معامله آگاه بوده سال۹۳،وفقط ۲۰میلیون از اصیل گرفته،آیا مالک نمیتواند ثمن را به نرخ روز از فضول بگیرد؟ومالک همان۲۰میلیون تومان را میتواند از فضول بگیرد آن هم نه به نرخ روز؟!خیلی مچکرم.

 • سلام

  قرارداد ملاک عمل است.

سلام خسته نباشید ما زمینی تو روستا داریم که تو طرح هادی هستش و چند نسل در آنجا زندگی کردیم و یه خانه با قدمت چهل ساله هم داریم و برای کشاورزی استفاده نشده و تازه متوجه شدیم که بخشی از این زمین کابری باغات اعلام شده آیا راهی هست که بتوان به کاربری مسکونی تغیر داد؟

 • سلام

  ابتدا بایستی به دهیاری مراجعه کنید.

درود بر وکلا محترم

در پرونده سفته خواهان چند خواسته داشته

۱اعسار از هزینه دادرسی

۲مطالبه وجه سفته

۳مطالبه تاخیر تادیه

حالا دو سئوال داشتم

۱اینکه شعبه رای به اعسار خواهان از هزینه دادرسی داده ایا خوانده میتواند به این رای اعتراض کند و اگر نکند هزینه دادرسی با خوانده است؟

۲تاخیر تادیه از زمان سفته که چند سال پیش بوده محاسبه میشود یا زمان اجرا گذاشتن سفته(خواهان قبلا چندین بار از طریق پیامک و تلفن به خوانده گفته بوده پول برگردونه )

 • سلام

  از زمان واخواست محاسبه خواهد شد.

باسلام وقت بخیر دادنامه الزام به تمکین دادگاه تجدید نظر تایید کرده الان که رای قطعی شده میتونم اجرائیه بدم یاباید صب کنم پرونده برگرده به دادگاه بدوی.   وسوال دیگه بعدازاجراییه چقدر طول میکشه بره اجرای احکام وایا خودم باید پرونده رو ببرم اجرای احکام یاخودشون میبرن

 

 

 

 • سلام

  منتظر بمانید پرونده از دادگاه تجدیدنظر به شعبه بدوی اعاده شود و سپس در قالب لایحه ، تقاضای صدور اجرائیه و در نهایت تشکیل پرونده اجرایی کنید.

با سلام خدمت وکلای محترم .اگر مالک با سند عادی ملکی را به خریدار اول بفروشد و بعد بصورت رسمی به شخص دیگر واگذار کند .میتواند خریدار اول مقدم با توجه به سند عادی و مقایرت نداشتن با سند رسمی ابطال سند رسمی موخر را بخواهد .واینکه خریدار سند عادی میتواند با توجه به ماده ۲۲و ۴۶ و ۴۷ و ۴۸ثبت از مالک ملک  رای کیفری انتقال مال غیر بگیرد که بگوید بعد از مبایعه نامه با من رفتی مال من را انتقال دادی ـیا فقط در باب حقوقی میتوانمدبه مالک اول رجوع و خسارات قراردادی بگیرم 

 • سلام

  بله ؛ ممکن است.

سلام با خانمی دوستی داشته ام،سپس ایشان از من چک سفید امضا بدون تاریخ(امضا من با امضا اصلی ام کمی تفاوت دارد) و....گرفته اند،از بابت ادامه دوستی...و سپس دوستی را کاملا قطع نموده اند از بابت چک دست ایشان از من طلاجات،نقره و.....گرفته اند،و من هم ب بانک رفته و اعلام مفقودی چک  نموده و به دادسرا مراجعه و حکم را به بانک ارایه نموده ام،وحسابم را بسته ام (حدود۴ سال پیش )از بابت مدرک فقط گفتگو  در واتس آپ دارم ک ایشان اعتراف نموده اند ک چک و طلاجات را از من گرفته اندو پاره کرده اند چگونه میتوانم چک را بلااثر و طلاجات را پس بگیرم؟ میخواهم خیلی قوی برخورد نمایم چون به احتمال زیاد ایشان هم از من شکایت می کنند از  کجا شروع کنم؟

 • سلام

  در حال حاضر شما دلیل محکمه پسندی در اختیار ندارید.

سلام 
مادرم در سال ۹۵ فوت کرد و من و شوهرش(ناپدری) تنها وراث آن بودیم چون وضع مالی ناپدری ام خوب بود و همیشه هم  به من میگفت من چیزی از ماترک مادرت نمیخوام هر وقت هم خواستی بگو بیام هر چیزی  خواستی رو امضا کنم من اقدام به گرفتن گواهی انحصار وراثت نکردم 
می خواستم ازتون بپرسم که اگر من به اتفاق ناپدری م به محضر برم و صلح نامه سهم الارث  تنظیم کنیم و اون سهم الارث خودشو به من صلح کنه  کفایت میکنه یا قرارداد دیگری باید امضا کنیم؟
در ضمن من با همون صلح نامه میتونم زمین مادرمو بفروشم یا نه؟ 

ممنون و عذر خواهی بابت طولانی شدن سوالم

 • سلام

  نسبت به اخذ گواهی انحصار وراثت اقدام کنید.

سلام علیکم یک فقره چک در وجه بنده با مبلغ مشخص و امضا شده ولی بدون تاریخ میباشد که در سالهای گذشته ک چک صیاد هنوز نبود صادر شده . لازم ب ذکر است ک دارنده حساب در سال ۱۴۰۰ شکواییه ای بابت اینکه چک سفید امضا برای ضمانت داده تنظیم کرد ولی دادگاه طبق اینکه چک سفید امضا نبودو برای بدهی بود و نظریه کارشناس ک چک نوشته دارنده حساب است رای ب بی گناهی بنده داد و چک قابل وصول است .

برای وصول چ اقدامی کنیم وچ تاریخی بزنم ؟چطور پیگرد کیفری یا حقوقی صورت میگیرد؟

 • سلام

  از طریق کیفری راهی متصور نیست اما از لحاظ حقوقی می‌توانید نسبت به مطالبه وجه اقدام کنید.

با سلام بنده دوماه پیش تصادف کرده با یک وانت مزدا من از جاده فرعی به اصلی شدم و تقریبا ۳۰ یاد۴۰ متر حرکت کردم طرف مقابل در حال سبقت با ما تصادف کردش و پلیس راهنمایی من را مقصر کردش در صورتی من‌مقصر نبودم و دوباره درخواست کورکی سه نفرکردم بازم هم طرف مغابل آشنا زیاد دارد با دو تا افسر پلیس اشناه خودشو آوردش و منو مقصر کردش و سوم بار درخواست پنچ نفره را دادم و در صمم طرف با آشنا زیادی که دارد ماشین خودشو کارشناسی کرده و ۱۳۳ملیون تومان زدش در صورتی که خسارات وارت شده اینقدر نمی‌شود حالا من باید چکارکنم لطفا وخواهشن منو راهنمایی کنید ممنون تشکر فراوان از شما عزیزان

 

 • سلام

  بعد از ابلاغ نظریه کارشناسی ، در مهلت 7 روزه به نظر کارشناس در قالب لایحه اعتراض کنید.

با سلام خدمت وکلای محترم در پرونده ایی مربوط به چک به مبلغ ۸۰۰ میلیون،اعسار بنده مورد قبول واقع شد و در نهایت به پرداخت ۴۰۰ میلیون پیش قسط و ۷ میلیون اقساط ماهانه محکوم شدم،ولی مبلغ پیش قسط را ندارم که پرداخت کنم و به همین خاطر درخواست تعدیل دادم،حال سوالم اینه با توجه به اینکه پیش قسط رو پرداخت نکردم و حکم جلب هم برام صادر شده و متواری هستم،آیا امکان داره اجرای احکام با توجه به اینکه دادخواست تعدیل دادم فعلا تا زمان برگزاری جلسه و رای قطعی درخواست تعدیل،حکم جلب را لغو کنه که بتونم خودمم در جلسه شرکت کنم؟در ضمن هیچ مالی هم ندارم و دو تا استشهادیه هم علاوه بر استشهادیه اعسار تکمیل کردم و همراه دادخواست تعدیل ضمیمه کردم

 • سلام

  خیر

سلام خواهره من بایکی از دوستاش به بانک میرن اونجا یه پیره زنه بوده ۴ میلیون پول میگیره اینا هم با موتور بودن خلاصه زنوسوار میکنن تا برسانن چند مترجلوتر تصادف میکنن وکیفه پیرزنه از دستش میفته وخواهرم کیفش وبر میداره وفرار میکنه الان دوروزه خواهرم رو گرفتن قاضی براش۳۰۰ میلیون قرار صادرکرده وبه شاکی زنگ زدن میگه ۲۰ میلیون میگیرم رضایت  میدم حکم این کار چیه وایا شاکی میتونه بگه ۲۰ میلیون بدید باید بدیم یا نمیتانه انقدر بگیره 

 • سلام

  در صورت اثبات جرم ، مجازات حبس در انتظار خواهد بود. بهتر است که رضایت بزه‌دیده را  به هر نحو جلب کنند تا به مجازات حبس محکوم نشوند.

اگر به حساب کسی پول کارت به کارت کرده باشیم از حساب خودمان برای قرض و طرف پس ندهد پول را و بگوید نمی‌دهم. آیا می‌توان شکایت کرد و حق خود را گرفت ؟

 • سلام

  دادخواست به خواسته مطالبه وجه را به استناد پرینت حساب در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام، برای قراردادهای ساعتی به ازای هر ۸ ساعت یک روز بیمه رد میشه، حق بیمه‌ای که بر اساس ۳۰درصد حقوق کارگر محاسبه میشه مربوط به ۳۰ روز کارکرد و بیمه است پس برای قرارداد ساعتی باید این ۳۰ درصد تقسیم بر ۳۰ بشه تا مبلغ حق بیمه به ازای هر یک روز محاسبه بشه یا فرمول دیگه‌ای داره؟

 • سلام

  بله

سلام  وقت همگی بخیر  ببخشید  بنده با دختر خانمی  قرار ازدواج داشتم و از اعتمادم سو استفاده کردن  از حسابم مبلغ زیادی پول  به حساب خودش  انتقال داده  ایا میتونم با شکایت  به حق خودم برسم ممنون  راهکار بدید لطفا چطوری میتونم پولی که ازم رفته برگردونم ممنون همیشه سلامت پیروز باشید

 • سلام

  دادخواست به خواسته مطالبه وجه به استناد پرینت حساب به طرفیت دختر مورد اشاره در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

باسلام متاهل هستم وبادختری حرف زدم وخانمم گوشی جاساز کرده بود تو ماشین برام منم ندونستم دختره بهم زنگ زد یکم قربان صدقش رفتمو یه کلیپم ازش خواستم گفتم کسی خونه نیس درحد چن کلمه حرف تحریک امیزم زدم صدای دختره هم درحد۵ثانیه خیلی ضعیف میادایا خانمم بره شکایت کنه جریان من چی میشه؟با صدای ضبط شده به قاضی ثابت میشه که کار خلافی کردم ؟

مهریشم بهم صلح کرده با ای کار بهریشو نمیتانه برگردونه؟

 • سلام

  اثبات رابطه نامشروع با وجود این دلیل کمرنگ نمی‌تواند به اثبات برسد و همسر شما برای اثبات رابطه نامشروع ادله محکمتری نیازمند است.

سلام 

کسی که گوشیشو گم کنه شاید تو تاکسی یا جایی دیگه ..از وقتی که تو سامانه همیاد ثبت نام کرده گوشی از دسترس خارج شده بعد خاموش شد چطوری میتونه پیداش کنه....لطفا راهنمایی کنید

 

 • سلام

  تا زمانی که تلفن همراه خاموش باشد و روشن نشود امکان ردیابی وجود ندارد.

سلام. خانمم سه ماه پیش رفته طلاق غیابی گرفته ومن اصلا نفهمیدم وخبردارنشدم وبه من هم نمیگه که کدوم محضرخانه رفتند ازچه راهی میتونم بفهمم که طلاق غیابی گرفته یانه؟ واینکه اگه طلاق غیابی گرفته باشه چه طوری اسمش رو ازشناسنامم پاک کنم...؟ لطفا راهنمایی کنید

 • سلام

  بایستی از طریق شعبه رسیدگی کننده دادگاه خانواده نسبت به شناسایی محضر نائل شوید.

سلام برای درخواست تقلیل اعسار چه مدرکی میتونم ارائه بدم برای اینکه ثابت کنه خانه دار هستم و شغلی ندارم

 • سلام

  به استناد استشهادیه تنظیمی میتوان نسبت به اعسار اقدام کرد و در روز جلسه رسیدگی ، شاهدین نسبت به ادای شهادت اقدام خواهند کرد.

سلام خسته نباشید.سال 98 من و همسرم برای خرید جهاز رفتیم فروشگاه لوازم خانگی حدود 10 تومن وسیله خردیم و یه مبلغی پیش پرداخت دادیم و 2 ملیون هم قسطی دادیم اما بعد اون تا الان هیچ قسطی پرداخت نکردیم فقط یه چک بابت ضمانت دادیم.الان فروشگاه میخاد روی چک اقدام کنه.ایا می‌تونه بیشتر از مبلغ چک درخواست کنه یا فقط همون مبلغی ک توی چک قید شده می‌تونه از ما شکایت کنه؟؟؟؟؟

 • سلام

  مبلغ مندرج در چک به انضمام خسارت تاخیر تادیه و خسارات دادرسی قابل مطالبه است.

سلام 

چچوری میشه پرینت پیامک های روبیکارو بدون دستور قاضی گرفت و اینکه چچوری باید از قاضی حکم بگیری برای پرینت روبیکار و تا چند وقت پیامک های روبیکا داخل پرینت میمونه 

 • سلام

  پرینت صرفاً با دستور مقام قضایی ممکن است.

سلام ملکی خریدم قولنامه‌ای سرمراجعه به محضر چهار ماه بعد فروشنده نیامد شکایت کرد م دادگاه نامه داده سند در رهن بانک درصورتی که به هیچ وجه نگفت ساختمان وام داره کمک فرمایید 

 • سلام

  نیاز به بررسی مبایعه نامه است.

با سلام کمیسیون بدوی سازمان نظام پزشکی دکتر زنان را به خاطر قصور پزشکی متهم شناخت و دکتر مقصر به رای اعتراض نکرد.اما پزشکی قانونی او را مقصر نشناخته است و گفته همه چیز عادی است.حالا چه کار باید انجام دهم ؟

 • سلام

  در مهلت مقرر قانونی به نظریه پزشکی قانونی اعتراض کنید.

سلام در دعوی اثبات شراکت استناد خواهان به ۲ شاهد و پرداخت ثمن‌ از حساب مشترک بود،در جلسه رسیدگی یکی از شاهدها نیامد وخود خواهان با سوگند و۱ شاهد و پرداخت وجه ثمن‌ از حساب مشترک استناد کرد وقاضی رآی بدوی به نفع خواهان رای صادر نمود. سئوال،خوانده به اینکه سوگند خواهان در ستون خواسته‌ ومستندات اولیه نبوده به رائ اعتراض کرده،آیا اعتراضش وارد است؟

 • سلام

  خیر ؛ نیازی به درج سوگند در دادخواست نیست.

باسلام ووقت بخیر. پدرم سال 95 زمین و منزل شخصی خود را سند تک برگ گرفت. سپس 500 متر از اون زمین رو با منزل مسکونی شخصی به مادرم در قالب مبایعه نامه عادی انتقال داد. سال 97 پدر فوت کرد. آیا با وجود سند ثبتی به نام پدر آیا مادر می تونه زمین وخونه خریداری شده رو به یکی از پسران بفروشه؟ در صورت فروش آیا وراث می تونند اعتراض کنند؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. 

 • سلام

  ابتدا مادر بایستی مالکیت خود را به اثبات برسانند. با عنایت به مبایعه‌نامه عادی تنظیمی بین پدر و مادر و بعد از اثبات وقوع بیع ، مادر به طرفیت وراث بایستی دعوای الزام به تنظیم سند رسمی را مطرح کنند و سپس بعد از صدور حکم مبنی بر الزام به تنظیم سند رسمی ، مادر می‌تواند ملک مزبور را به پسر خویش منتقل کند.

سلام

آخرین تغییرات یک شرکت سهامی خاص ، که در روزنامه رسمی منتشر شده مربوط به اردیبهشت ۱۳۹۸ می باشد ، که مدیرعامل ، رییس هیئت مدیره واعضای هیئت مدیره را بمدت ۲ سال انتخاب کرده.

۱-در سال ۱۴۰۱ مدیر عامل ، درخواست ورشکستگی شرکت را به دادگاه ارائه کرده .

آیا طبق این تغییرات، مدیرعامل همچنان دارای سمت است؟ 

بر فرض که همچنان باشد، آیا بدون اجازه و تفویض مجمع عمومی شرکت ، مدیر عامل میتواند درخواست صدور حکم ورشکستگی شرکت را به دادگاه ارائه کند؟

جلسه اول دادرسی هم سپری شده و قرارکارشناسی صادر شده ، آیا با این اوصاف، نحوه رسیدگی صحیح است؟

 • سلام

  نیاز به بررسی مدارک و مستندات مربوطه جهت ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی است.

سلام خانم وکیل یه مشکلی برام پیش آمده یه کار اینترنتی خریدو فروش ارز دو نفر که خیلی قانونی به نظر میرسیدن  یکی دومی فهمیدم کلاب داره از طریق اولی پولای مردم رو به حساب بنده واریز میکرد و منی که فک میکردم پول مال خودشونه براشون خرید میکردم حسابم مسدود شده باید چیکار کنم اولی هم فک میکنم مثل دومی هست راهنمایی کنید ممنونم

 • سلام

  به دلیل در اختیار گذاشتن حساب خود به دیگران ، اصل بر آگاهی و قصد شما می‌باشد. به همین موجب بایستی تا رسیدگی کامل همراه با دفاعیات خویش ، منتظر بمانید تا در نهایت امکان رفع انسداد از حساب شما مهیا شود.

باسلام بنده برای کارگری درکشاورزی باصاحب کارخود قراردادنوشتیم که من کارهای لازم راانجام دهم واو نیز ۵درصدازبرداشت سیب زمینی وسپس ذرت هم کاشتیم ۵درصدازبرداشت ذرت رابه من جامزد بدهد ۴۰روز درصحرابودیم ولوله کشی زمین روانجام بده سم وکودهای سیب روزدیم ابیاری سوممون بود که دیگه سختی کارتموم شده بود وبه اسونی افتاده بود بهم گفتن تو نمیتونی کارکنی وبرو منم اومدم حالامیخاهم ببینم شکایت کنم به مزدگفته شده توقراردادمیرسم چون الان واسه یک ماه سیب زمینی درمیاد ومن بیشترازنصف مدت کاشت تابرداشت رواونجابودم اینامیخان مزد روزانه حساب کنن ۴۰روزمو که کلی به سودشون میشه باتشکر لطفاراهنمایی کنید

 • سلام

  جهت ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی نیاز است که قرارداد مورد مطالعه قرار گیرد.

عرض ادب در دعوی مطالبه مهریه ازطریق اجراییات ثبت منجر به توقیف خودرو شد بعدازانتقال به پارکینگ فردای آنروز باطرح دادخواستی واهی برادرزوج بعنوان شخص ثالث خودرو و را از توقیف خارج نمودند

در ادامه زوجه اقدام به طرح دعوی ابطال معامله صوری به قصد فرار از دین (مهریه) نمود که قاضی شعبه درجلسه رسیدگی بدون اعتنا به موضوع دادخواست اعلام نمودند که رای این پرونده صادر وشما تجدیدنظر خواهی نموده اید لذا قرار اناطه صادر شد

دقیقا باید چه اقدامی انجام بدیم ؟ازانجاکه مطمین  هستیم که قرار دادصوریه آیا میتونیم طرح شکواییه جعل و جلب نظر کارشناس رو بدیم چون تاحالا هیچیک از مدارک و مستندات شامل رسید پرداخت و واریز وجه ارایه نشده است و ممنون میشم عنوان دادخواست و یا شکواییه رو بفرمایید

 • سلام

  دادخواست به خواسته ابطال معامله صوری را در دفتر خدمات قضایی به استناد مدارک و مستندات خویش به ثبت برسانید.

با سلام خدمت وکلای محترم 

بنده دانشجوی حقوق هستم و یک سوال حقوقی در پی پخش یک سریال برام به وجود اومد که گفتم با متخصصین این حوزه مطرح بکنم . 

دختری نمی خواد خواستگارش بدونه که پدرش زنده‌ست ، به همین دلیل تصمیم می گیره با جعل گواهی فوت پدرش اقدام به ازدواج بکنه  . 

از اونجایی که خود پدر جاعل بوده به سراغ پدرش می ره و ازش می خواد که گواهی فوت خودش رو جعل بکنه . حالا با توجه به اینکه پدر از ازدواج دختر اطلاع داشته و جعل گواهی فوت نوعی اذن غیرمستقیم از طرف پدر به شمار میاد ، این ازدواج صحیحه یا به علت جعل و عدم رعایت ترتیبات قانونی مربوط به اذن پدر ، عقد باطله ؟

 • سلام

  اذن پدر لازم است.

با سلام

بنده یک عدد چک صیادی را که در وجه من صادر شده بود را انتقال دادم به شخص ثالث اما متاسفانه در سررسید چک حساب خالی بود 
با توجه به اینکه بعد از گذشت حدود 20 روز از سررسید چک اقدام به اخذ گواهی عدم پرداخت کرده اند ( باتوجه به ماده 315 ق ت )

آیا میتوانند از من به عنوان ظهرنویس مطالبه وجه کنند ؟

 • سلام

  خیر

درود بر وکلای عزیز ،همسر بنده از من تمکین نمیکنع و بنده رای و اجرایه رو دارم ولی بازم نمیکنه و دادخاست طلاق هم داده با بر سو معاشرت و سوع رفتاد که چون مدرکی نداره دلیل رو بر عسر حرج به عرف گذاشته وکیلش ولی بنده هیچ مشکلی و ۱۲ بند و عسر حرجی براش ایجاد نکردم منظور از عسر حرج به عرف ینی چی در ضمن مهریه ش اجرا هست ولی دادگاه نرفته هنوز و اعسار نخورده ایا میتونه طلاق بگیرهطبق ماده ۱۱۰۳ قانون مدنی زن ومرد باید با هم معاشرت خوب داشته باشن ایا میتونه با توجو به این قانون طلاق بگیره  

 • سلام

  نیاز به بررسی بیشتر است.

باسلام من یکسال پیش باوکالتی که داده بودم  به خانمم بین ماطلاق واقع شدوطبق قانون حضانت فرزندم تا۷سالگی بامادرونامبرده ازاین موضوع سوء استفاده کرده وبدون اجازه واطلاع بنده فرزندم وازمحل حضانت واستان محل سکونت خارج کرده وبه مکان نامعلوم منتقل کرده وباسیاست و... تونستم متقاعدش کنم برگرده که بچموببینم بعدیه ماه برگشت حالادوهفته بچم پیشمه نمیتونم اعتمادکنم وبچمودستش بدم ولی هرروز بابچه ازطریق تلفن وتماس تصویری میزارم ارتباط داره حتی براملاقات درخواست کردم بیات خونه من وبچه اشوببینه ولی بازرفتاربددرپیش گرفت واین حق وازش گرفتم بیات خونه چون من ازدواج کردم وحتی به خانمم زنگ میزنه تلفنی الان اجرائیه زده ودستورموقت استردادفرزندگرفته چطورمیتونم برامدتی متوقف کنم که بتونم ازخودم دفاع کنم

 • سلام

  در صورت اثبات عدم صلاحیت ایشان مانند ضرب و شتم ، می توانید اقدام به سلب حضانت کنید .

سلام‌از ۲نفر‌به‌ اتهام‌ تصرف‌ عدوانی‌‌‌ و قلع‌وقمع

درختان‌ شکایت‌کردم‌ که‌هر‌ ۲نفر‌‌‌بعد از‌ چند‌بار

تشکیل‌ جلسه‌‌و حضور‌گواهان‌و تامین‌و دفاعیات

غیر‌مو‌ثر‌ متهمان‌‌‌به‌ جهت‌ قطع‌ اشجار‌۱۵ماه‌ و

یک‌روز‌و تصرف‌به‌۹۹روز‌حبس‌تعزیری‌ محکوم‌شدند‌ وپرونده‌ به‌تجدید‌نظر ‌استان‌ ارسال

شده؟ 

درصورت‌ صلح‌یاسازش‌‌ قبل تجید‌نظر‌باشد؟

 • سلام

  در هر مرحله ای امکان سازش وجود دارد .

سلام من یک دستگاه آپارتمان قولنامه ای خریدم از چه طریقی متوجه بشم که ملک مورد معامله قبلاً به کسی فروخته نشده بتشکر

 • سلام

  در صورتی با اسناد عادی ملک نقل و انتقال یافته باشد امکان استعلام وجود ندارد ولی اگر با اسناد رسمی نقل و انتقالات باشد امکان استعلام وجود دارد.

با سلام و خسته نباشید و تشکر از وکلای محترم

چن ماه پیش شکایتی کردم برای مزاحمت ،حکم ایشون از طرف قاضی صادر شد ک عبارتست از :یکسال و شش ماه حبس تعزیری،۷۴ ضربه شلاق تعزیزی،۸۰ ضربه شلاق حدی ،و دوسال منع اقامت در محل سکونت وی.( متهم برای تجدید نظر هم اقدام کرده دفاعیه هم دادن ولی مورد قبول قضات نبوده و حکم قطعی شده)(سه نفر شاهد برای شهادت اثبات قذف و افترا ب دادگاه احضار شده و شهادت دادن حالا مشکل من اینکه این اقا یکی از شهود رو تحت فشار گذاشته ک باید بری انصراف بدی از شهادت و ب نوعی بگی منو ب زور برای شهادت بردن ،  سوال من اینه اگر این عمل انجام بشه ،ک لازم ب ذکر من راضیم ب اینکار چون اصلا راضی نیستم برای شاهدم مشکلی پیش بیاد ،بنظرتون تکلیف پرونده و حکم این اقا چطور میشه؟؟؟

 • سلام

  با قطعی شدن رای ، پرونده مختومه و به حالت اجرا در خواهد آمد .

بنده در خصوص سرقت محکوم به ردمال شدم الان باید چیکار کنم؟

 • سلام

  در صورت قطعی شدن رای و تمام شدن مهلت تجدید نظر خواهی ، شما مکلف به اجرای حکم خواهید بود .

سلام وقتتون بخیر بنده به دیوان اعتراض کردم که طلاق نمیدم ولی داخل رای نوشته رای طلاق ومهریه ابرام شد یعنی چی؟

 • سلام

  بدین معنا می باشد که حکم طلاق ، قطعی و نهایی شده است و فرجام خواهی شما ، مورد قبول واقع نشده است .

سلام:مادر بنده سال ۴۰۰ همسر اقایی شدن در رودسر که بعد ۱ سال زندگی از برج ۷ پارسال که اومد بچهاش رو ببینه گوشیاشون رو خاموش کردن و نگذاشتن مادرم با همسر عقدی خودش ارتباط بگیره و خونشون رو اجاره دادن تا مادرم نتونه برگرده،چند ماه پیش مادرم برای بار دوم رفت که تمکین کنه دیدیم خونه اجاره داده شده و اون اقا که سن و سال بالایی داره از سوی بچهاش گم و گور شده؟میخواستم بدونم پیگیری نفقه و گرفتن اثاثیه مادرم از طریق دادگاه کرج قابل پیگیریه؟؟چون ما تو اون شهر غریبیم و کسی رو نداریم که برای پیگیری شکایت اونجا بمونیم.

 • سلام

  زوجه میتواند در شهر محل سکونت خود اقامه دعوا کند.

سلام یکی از آشناها پدرشون زندانه و مادرشون با کسی رابطه نا مشروع دارن و مادرشون الان تقاضای طلاق کردن وکیل هم دارند ولی پدرشون راضی به طلاق نمیشن آیا مادرشون بدون رضایت همسرشون میتونن طلاق بگیرن؟

 • سلام

  در صورتی که عسر و حرج زوجه احراز شود میتوانند اقدام به طلاق کنند.

با سلام برای تشخیص تاریخ مقدم و موخر الصدور سند ، تاریخ اقدام به دریافت سند تک برگ ملاک و مورد استناد در محاکم قضایی هست یا تاریخ چاپ سند تک برگ که روی سند تک برگ درج می شود ؟
برای مثال عموی اینجانب اقدام به دریافت سند تک برگی نموده از قانون تعیین تکلیف از سال ۱۳۹۷ و آگهی نوبتی صادر شده و با توجه به عدم پیگری سندی صادر نشده تا الان .
و پدرم اوخر سال ۱۴۰۱ از همان قانون تعیین تکلیف اقدام کرده و الان سند تک برگ به نامش صادر شده ولی متاسفانه اگر برای عموی اینجانب با اون حدودی که آگهی نوبتی صادر شده سند تک برگی صادر شود قسمتی از حدود معارض می شود .

 • سلام

  تاریخ چاپ سند ملاک است.

سلام وقت بخیر بنده درسال ۱۳۸۶یک قطعه زمین کشاورزی با قولنامه دست نویس ویک نقشه کروکی زمین و یک وکالتنامه کل ورثه آن زمین که یکی از ورثه که وکیل کل خانواده بود خریداری نمودم وحالا باید چگونه آن زمینی که خریداری کردم را ب اسم خود ثبت کنم 

 • سلام

  این موضوع بستگی به مفاد وکالت نامه دارد.

با سلام بنده بابت  نفقه معوقه به مبلغ ۵۲ میلیون اجراییه گرفتم و یک چهارم حقوق زوج توقیف کردم .ایشان اعساراز پرداخت نفقه زدن در ضمن ایشان نفقه فرزندمونم پرداخت نمیکنه .آیا با پذیرفته شدن اعسارزوج کسر حقوق رفع توقیف میشود .

 • سلام

  پذیرفته شدن اعسار مانع کسر از حقوق نخواهد شد.

سلام من پدرم سال 1400گمشده تاالان خبری نشده ازش الان دوسال شده متاسفانه خانوادم از کارت بانکی استفاده میکنن مادرم درقیدحیاط هست میخواستم بدانم می‌توانیم براارث ومیراث پدری اقدام کنم یانه پسربزرگ خانواده هستم

 • سلام

  برای تقسیم اموال ، ابتدا بایستی اقدام به اخذ حکم فوت فرضی کنید.

با سلام قانون مهریه الان ب چه صورت هست؟

اگرکسی توی خونه ای یا ماشینی ب نامش نباشه ازکجازن میتونه مهریشو طلب کنه؟

آیا قانون زندان هست؟

بجز مراجعه حضوری چجوری میشه از محضری ک عقد کردیم نامه اجرائیه مهریه گرفت

 • سلام

  ابتدا به دفتر ازدواجی که عقد در آن منعقد شده است مراجعه میشود و با دریافت نامه به اداره اجرای اسناد رسمی مربوط به مهریه مراجعه میشود. سپس در صورت شناسایی مال ، از محل فروش آنها ، مهریه قابل برداشت است و در صورت عدم شناسایی مال بایستی از طریق دادگاه خانواده پیگیری شود.

سلام وقت بخیر،

من رفتم اداره کار شهرستان از کارفرمام شکایت کردم اما کارمند اداره کار میگه چون ما زورمون به کارفرمات نمیرسه رای به نفع اون صادر میکتیم ولی بعدش تو برو دیوان عدالت اداری روی رای ما اعتراض بزن تا دیوان حقتو بده

الان من چکار کنم؟ آیا ادارات کار میتونن رأی دلخواه خودشون را صادر کنن؟ اگر بدون در نظر گرفتن مستندات من و قانون کار عمداً رای به نفع کارفرما صادر کردند چطور میتونم با اداره کار شهرستان برخورد قانونی کنم بخاطر تخلفشون؟

ممنون

 • سلام

  از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری بفرمائید.

با سلام

در پرونده اجرای مهریه کل دارایی برادرم شامل سه دانگ ملک مسکونی، خودرو و قدرالسهم ملک تجاری توقیف شده. بدهکار به استناد اینکه ملک مسکونی و خودرو کفاف طلب را میدهد به توقیف قدرالسهم تجاری اعتراض کرده که مورد پذیرش اداره مهریه قرار گرفت. حالا وکلای بستانکار به استناد اینکه سه دانگ ملک مسکونی مستثنیات دین میباشد و نیز بدلیل مشاع بودن ( سه دانگ دیگر متعلق به بستانکار است) بسختی قابل فروش است به تصمیم اداره مهریه اعتراض کرده اند. ایا ممکن است هیئت نظارت اعتراضشان را قبول کند و تصمیم اداره مهریه را باطل کند؟

 • سلام

  بله

با سلام خدمت وکلای محترم

بنده ۱۶ سال دارم با موتور سیکلت به عابر پیاده زدم و مقصر هستم موتور بیمه هستش ولی گواهینامه ندارم آیامیتونم دیه بگیرم

ممنون از پاسخگویی شما

 • سلام

  به دلیل فاقد گواهینامه بودن نمی توانید از بیمه مطالبه ای داشته باشید. وانگهی به علت نداشتن گواهینامه مشمول جریمه نیز خواهید شد.

سلام وقت بخیر....اگر کارشناس مبلغ اجرت المثل رو تعیین کرد آیا زن میتواند این خواسته رو داشته باشه  که همه ی مبلغ تعیین شده رو یکجا بخواهد؟؟؟؟؟

در صورتی که مرد هیچ اموالی ندارد و حقوق بگیر است

در اینصورت مرد به زندان میرود؟؟؟؟؟ تکلیف چیست؟؟؟

ممنون میشم کامل توضیح بدهید به هر سه سوال

 • سلام

  در مقابل حکم اجرت المثل می توانید دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به را به ثبت برسانید تا بصورت اقساطی پرداخت بفرمائید.

سلام خسته نباشید من سال ۸۵ ازدواج کردم و دوفرزند ۳ و ۱۱ساله دختر دارم یک ماه هست طلاق گرفتم دادگاه هفته ای ۱ روز حق ملاقات را بمن داد و اومدیم وسیله هایش را ببرد چون موقع امتحانات دخترم بود گفت امتحانات تموم بشه لطمه نخوره به درسش منم قبول کردم و تو این یک ماهم چون رهن خانه رو به اسم خانم نوشتم گفت نمیخواد خونه بیای تا بچه ها عذاب نکشن امتحانات تموم شد صاحب خونه خواست پول رهن و بده میگم بیای من قبول کردم هیچی ازخانه برنداشتم درمغازه ام شب ها میخوابیدم الان دوهفته که هرچی زنگ میزنم بچه ها و میخوام ببینم تو دوهفته هر دفعه بگ بهونه ای درآورد تا دوروز پیش که بهونه ای نداشت گفت خونه ای د کار نیست من نیستم پول و گرفتم رفتم شهرستان ناگفته نماند کل وسیله هایه خونه رو عوض کردم چیکاربایدبکنم

 • سلام

  در خصوص اثاثیه ، دادخواست استرداد ، در خصوص ملاقات فرزند ، دادخواست ممانعت از حق و در خصوص وجه ودیعه ، دادخواست به خواسته مطالبه وجه را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام خسته نباشید الان دو هفته میشه زنم رفته خونه پدرش و نمیاد میخوام در مورد تمکین بیشتر بدونم چکاری باید انجام بدم

 

 • سلام

  اظهارنامه مبنی بر الزام به تمکین با قید مهلت را برای همسر خویش ارسال کنید. در صورت عدم تمکین، دادخواست به خواسته الزام به تمکین را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام وقت بخیر....به دلیل اجرا گذاشتن مهریه توسط همسرم  توسط اداره ثبت بنده ممنوع الخروج شده ام .... آیا با تقاضای اعسار ممنوع الخروجی رفع می گردد ؟؟و چقدر این پروسه زمان بر است...؟؟ برای تقاضای اعسار باید چه کاری انجام دهم و آیا چون از طریق فعلا  اداره ثبت اقدام کرده و دادگاه نرفتیم ایشان می تواند حکم جلب در صورت عدم تقاضای اعسار بگیرد و یا حتما باید ابتدا حکم دادگاه جهت پرداخت مهریه را بگیرد(فرصت 30 روزه )؟ 

 • سلام

  توجه داشته باشید که تقاضای اعسار و حکم جلب تنها از طریق دادگاه ممکن است.

با سلام . مردی برای خاتم خودش یک آپارتمان و یک دستگاه ماشین به نام خریده. و الان این خانم به همسر خودش خیانت کرده. آیا مرد میتواند آنها را از همسرش بگیرد؟

 • سلام

  اگر به واسطه هبه این انتقال صورت گرفته است می توانید اقدام به باز پس گیری کنید.

سلام پول یه آقایی  از طریق ارز دیجیتال به حساب من واریز شده بود اون آقا از من شکایت کرد منم باهاش صحبت کردم قرار مون این شد که من پول رو براش بفرستم اونم رضایت بده حالا من پول رد تمام و کمال براش واریز کردم اون آقا رضایت نمیده به نظرتون چیکار کنم میتونم ازش شکایت کنم؟

 • سلام

  به استناد وجوه واریزی ، از طریق شعبه دستور دهنده انسداد حساب ، اقدام به رفع انسداد کنید.

سلام خسته نباشید  وکلایه محترم من دوسال پیش ماشین پژو پارس به نام خودم دراومده که به علت نداشتن پول من حواله ماشین رابه شخصی دادم که مقداری پول به من بدهد وماشین راخودش ازنمایندگی بگیره این کار راکرد وپول من راهم پرداخت کرد ولی حالا این  آقا بعد دوسال حاضر نیست ماشین رابه نام خودش بزنه بهش وکالت دادم ولی بازهم حاضر نیست سند رابه نام خودش بزنه حالا می خواستم راهنمایم کنید 

 • سلام

  اقدام به توقیف ماشین کنید.

سلام منو خانمم قرار شد تفاهمی جدا بشیم منزل مسکونی که سکونت داشتم که چند سال قبل برای خریده بودم بابت مهریه وکلیه حق وحقوقش حساب کردیم و رسید دستی گرفتم ازش با دست خط خودش وامضای پدر و خودش حق طلاق هم چند سال قبل بهش داده بودم 50میلیون هم بابت شروع کار بهش دادم و رسید گرفتم بعنوان قرض 

 (( درضمن ما یک فرزند خوانده داشتیم که معلولیت شدید داره که الان پیش من هستش ))

قراربود طلاقش رو بگیره همه چی تموم بشه ولی خانم رفته مهریه گذاشته اجرا 

میخوام بدونم با این رسیدی که ازش دارم میتونم از حق خودم دفاع کنم یانه 

ممنون میشم راهنمایی کنید 

 • سلام

  بله ؛ بر مبنای رسید مورد اشاره می توانید دادخواست مطالبه وجه را به ثبت برسانید. البته ابتدا پیشنهاد میشود از طریق ارسال اظهارنامه اقدام کنید.

سلام یک شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری استان تهران به ثبت رسیده ، آدرس اصلی ثبتی در تهران است،حالا این شرکت در اراک درخواست ورشکستگی داده ، شعبه حقوقی اراک هم قرار کارشناسی مبنی بر بررسی اوضاع و احوال مالی وحقوقی شرکت صادر کرده و وقت رسیدگی داده،آیا از نظر قانونی، اراک صالح به رسیدگی امر ورشکستگی شرکت هست یا خیر؟با توجه به اینکه شرکت،دارای شخصیت حقوقی مستقل می باشد،مدیر عامل آن ساکن اراک هست دادخواست بدوی ورشکستگی به طرفیت خواندگانی مطرح شده که هیچگونه شکایتی از شرکت نکردند و با شرکت طرف حساب نبودند و از شخص حقیقی که در حال حاضر مدیر عامل این شرکت هست بابت چکهای بلامحل از حساب شخصی خودش،شکایت کرده بودند.آیا این فرایند، مستند به ماده۲۳ آیین دادرسی مدنی بوده؟

 • سلام

  جهت ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی بایستی تمامی مدارک و اسناد مربوطه مورد بررسی قرار گیرد.

سلام خدا قوت،

در صورتی که مقام دولتی با ظاهرسازی و فریب شخص و خلاف قانون قرارداد کار 5 ساله منعقد و حقوق مکتسبه غیرقانونی برای شخص ایجاد نماید و بعد از 2 سال شخص را اخراج نماید و سپس دیوان رأی بر عدم وجود حق برای کارگر و معرفی مقام دولتی به تخلفات اداری صادر نماید....با توجه به اینکه 3 سال از قرارداد شخص و تعهدات طرفین باقی مانده با استناد به ماده ۲۱ قانون کار و ماده ۱۱ قانون آیین مسئولیت مدنی و ماده ۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری تکلیف جبران خسارت 3 سال حقوق مسلّم مکتسبه ممکن الحصول که توسط اقدام اشتباه و ظاهر سازی و فریب مقام دولتی تضییع گردیده چه می شود؟ و شخص جهت احقاق حق چه کاری باید انجام دهد؟

باتشکر

 • سلام

  نیاز به بررسی آراء است.

با سلام

اگر طرح دعوایی را بنده به دفتر قضایی ارائه نمایم ولی بعدأ به دلیلی نخواهم در دادگاه حضور یابم.

می‌توانم برای ادامه کار وکیل بگیرم و یا از ابتدای کار وکیل باید کار را انجام دهد.

 • سلام

  شما در اثنای دادرسی هم می توانید اقدام به اخذ وکیل کنید.

با سلام ، پرونده ای داشتم ک رای در دادگاه بدوی صادر شد ک با اعتراضم ب دادگاه تجدید نظر ارسال شد ، دیروز در دادگاه تجدید نظر ثبت مجدد شد و در گزارش کار سامانه عدل ایران ک نگاه کردم در مورد پروندم زده بود ک دیروز دهم خرداد ثبت شد  و بعدش در تاریخ 1402/03/11 وقت نظارت به لحاظ به لحاظ صدورتصميم نهايي ، ابطال شد. تجدید و برای تاریخ 1402/04/22 تعیین گردید، خواستن بدونم این یعنی رای صادر شده تو ی روز یا این مربوط ب خود دفتره ک اینا رو میزنن؟

 • سلام

  مربوط به امور اداری شعبه می‌باشد.

با سلام   . موجر دادخواست تخلیه به طرفیت اینجانب (مستاجر) داده و دادگاه قرار عدم استماع دعوی صادر نموده است بعد از اعلام ختم دادرسی و صدور رای شخصی که خود را شریک خواهان میداند دادخواستی با عنوان و خواسته  ورود ثالث داده است قاضی دستور رسیدگی توامان صادر کرده و وقت رسیدگی داده اند سوال ایا این قانونی است که بعد از صدور رای دادخواست ورود ثالث را بپذیرد یا باید دادخواست اعتراض ثالث بدهد من چکار کنم ایا دادخواست دوم بعلت ایراد قابلیت استماع یا رسیدگی دارد ؟ ممنون

 • سلام

  شخص ثالث می‌تواند تا قبل از قطعیت رای، وارد دعوا شود.

سلام  .من چطور میتوانم برای حکمی که ناحق چندین سال پیش اجرا کردم وواضح ودقیق منو بخاطره فقط وفقط موضوع طلاق کلی مورد آزارواذیت قراردادن به این دلیل که یکی از افراد خانواده آقا خیلی پر نفوذ وقدرت داشتن وخیلی راحت من رو بی آبرو وبا داستان های پیچیده وخیلی بانفوذ به راحتی بدون اینکه من بتونم هیچ دفاعی داشته باشم من رو به زندان وسابقه دار کردن به طوری که با وجود اینکه سالها از ماجرای تلخ زندگی من میگذره هنوز اون زخم ها به دل من هست وبا کارنامه ای که برای من کلی دروغ وتهمت زده شده امروز من از حقوق اجتماعی برخوردار نیستم وخانواده ام رو هم به کل ازدست دادم وعین حقیقت را برایتان گفتم با صداقت میگویم خیلی خسته ام خیلی زیاد .

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

سلام و عرض ادب  دونفر با من درگیر شدنو بنده مجروح کردن خودشون با110تماس گرفتند ما را به کلانتری بدند وگفتند مبلغ سه میلیون بدهکار مامور کلانتری اشناشون بود کارت بانکی من به زور گرفت و به آنها داد که پول برداشت کنند ومن راهم آزاد کرد به قاضی کشیک نداد وازمنم اثر انگشت گرفت با حیله و کلک  که قبول دارم که بدهکارم حالا من شکایت کردم هم در موردپول هم ضرب وجرح پزشکی قانونی رفتم شهود دارم اون اثر انگشت برایم

مشکل نمیشه

 

ح ۰اون اثر انگشت برای من مشکل نمیشه

 

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

سلام وقت بخیر.پدرم 30 سال است که غایب میباشد ور انحصار وراثت پدربزرگم که 2سهم از 9 سهم ملک کلنگی میباشد دارای سهم میباشد.لذا جهت رسیدگی از طرف اداره سرپرستی برای ایشان امین که عمه ام هستن از طرف دادگاه منتصب شدن وانها توانسته اند بادستور فروش انملک رادرمزایده بفروشند ایا معامله اموال غایب صحیح است ودرطول جریان پیگیری بنده که تنها فرزند پدرم هستم را مطلع نکردن وحال با پیگیری ام بعنوان امین پدرم انتخاب وبرای باز پس گیری سهم فروخته شده پدرم چه شکایتی کنم واز چه کسانی

 • سلام

  حکم فوت فرضی پدر را دریافت کنید و به استناد آن، از طریق مراجع قضایی، تقسیم ماترک را درخواست کنید.

با سلام ساخت بنا و تعویض ملک مشاع بدون اجازه سایر شرکا چه عنوان دادخواست و چه حکمی دارد ایا شامل مرور زمان میشود یا خیر مرور زمان از چه تاریخی و چگونه محاسبه میشود و چند سال بگذرد شامل مرور زمان میشود

 • سلام

  نیاز به بررسی بیشتر است.

سلام آیا با فقط فیش واریزی که به حساب کسی ریختم میتوانم شکایت کنم و به نتیجه برسم  مبلغ یه ۵۰ میلیون که خودم ریختم و ۴۰ میلیون مادر خانمم  طرف هم قم زندگی میکنه آیا کسی از وکلای محترم کسی قبول میکنه کار بنده رو پیش ببره اگه قبول میکنه چقدر هزینه بنده میشه

 • سلام

  به استناد فیش واریزی می‌توانید مطالبه وجه کنید. وانگهی برای اخذ وکیل، از گزینه مربوطه در سایت استفاده بفرمائید.

با سلام سفته داشته باشی از کسی چقدر طول میکشد پول خودتو بگیری ؟ و چه کاری باید انجام بدم؟

 • سلام

  ابتدا نسبت به واخواست سفته اقدام بفرمائید. سپس به استناد واخواست، دادخواست به خواسته مطالبه وجه سفته همراه با خسارات متعلقه در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید. وانگهی مدت زمان دقیقی قابل پیش‌بینی نیست.

باسلام.بمدت 7 سال ازدواج کرده ام و دارای دختری 6 ساله هستم همسرم اصلا رقبتی بمن ندارد و وظایف زناشویی خود را انجام نمی دهد و بارها با خودش و خانواده اش حرف زدم تاثیری ندارد و برای فرزند دیگر که مورد تاکید من هست هم اهمیت نمی دهد و نسبت به خانواده و اقوام من هم هیچ اهمیتی نمی دهد من چه کار باید بکنم؟ 

 • سلام

  پیشنهاد می‌شود که از مشاور متخصص در حوزه خانواده بهره‌مند شوید.

سلام.وظیفه بگیر پدرم هستم وماهی۸تومن حقوق میگیرم.سال۹۳به۴نفر بصورت مجزا،جمعا۵۰۰میلیون از زمین موروثی ام فروختم که الان مشکلات ثبتی رخ داده برای زمین هایی که فروختم،الان۴ نفرمیخواهند ابطال بیع واسترداد ثمن بیع ثبت کنند.اگر۴نفرباهم یا جدا ازهم دستور موقت((تامین خواسته منظورم نیست))نسبت به حقوقم وحساب حقوقی ام ثبت کنند،آیاکل حساب حقوقی وحقوقم مسدود وتوقیف میشه؟باتوجه به ماده۳۱۶قانون آیین دادرسی مدنی:دستور موقت ممکن است دایر بر توقیف((مال))یا انجام عمل ویا منع از امری باشد.ماده ۳۲۵ قانون فوق هم اعتراض به دستور موقت رو قبل ازصدور رای غیرممکن میدونه،در ماده24قانون اجرای محکومیت های مالی،مصوب سال1394هم ازحقوق به عنوان مثتثنیات دین اسمی برده نشده،بجزحقوقم مالی ندارم،میشه رفع توقیف کرد؟چطوریه؟

 • سلام

  این مورد مشمول دستور موقت نیست بلکه مشمول تامین خواسته خواهد شد.

سلام برای پسرم که محکوم به چهارماه زندان شده بود سند خونه روبه عنوان وثیقه درقبال ۱۵۰میلیون تومن گذاشتیم متاسفانه شاکی رضایت نمیده والان ابلاغ اومده برای به اجرا گذاشتن وثیقه ولی پیام روباز نکردیم ،برای رد مال آلان کارشناس تعیین کردند و تا الان مشخص نبوده چقدر باید ردمال بزنیم ،باتوجه به اینکه مبلغ اجناسی که شاکی ادعای کذب کرده که دزدیده شده مشخص نیست که چقدره ووثیقه رو ۱۵۰تومن بریدن ولی شش دونگ سند به ارزش ده میلیارد گرفتند وضعیت سند چطور میشه ؟ومابایدچکارکنیم؟

 • سلام

  توصیه می‌شود نسبت به تبدیل وثیقه اقدام کنید تا به خاطر این مبلغ کم، خانه به فروش نرود. وانگهی در صورت فروش خانه، الباقی به شما مسترد خواهد شد.

با عرض سلام

خواهرم میخاد مهریشو بذاره اجرا،و همسرش چون احتمال این را میده که خواهرم مهر بذاره اجرا  ،چیزی نمیخره و بنام خودش نخریده

چگونه میشه  مهریه را وصول کرد؟

هزینه وکیل برای مهریه چقدره؟

آیا وکیل کلا توافق میکنه  که تموم تمبر و وهزینه دادرسی و و و را قبول میکنه 

و آخر سر پس از وصول مهریه و گرفتن هزینه ها از شوهر خواهرم برداشت کنه؟

 • سلام

  بهتر است که خواهر شما از طریق اداره اجرای اسناد رسمی نسبت به اجرا گذاشتن مهریه خود اقدام کند تا معلوم شود که اموال دقیق زوج به چه صورت است. در مورد حق‌الوکاله نیز معمولا وکلا ابتدا مبالغی را دریافت می‌کنند و تسویه کامل، بعد از پایان پرونده می‌باشد.

سلام من قرارداد یه ساختمان بازسازی رو به صورت مدیریت پیمان بستم و پس از انجام ۶۰ درصد کار با کارفرما به مشکل خوردم و کار رو خودشون بدون اجازه من به پایان رساندن و پس از پایان کار رفتن شکایت منو کردن و حالا در نظریه کارشناسی من رو محکوم به خسارت کردن حالا باید چه کاری انجام بدم

 • سلام

  لازم است که مفاد قرارداد منعقد شده مورد مداقه قرار گیرد. وانگهی شما می‌توانید در فرجه مقرر قانونی، نسبت به نظریه کارشناسی اعتراض کنید.

سلام برای یه نفر توی تلگرام ارز دیجیتال خریدم بعد از ۲روز حسابام مسدود شد و از پلیس فتا با من تماس گرفتند وبهم گفتند با این پولایی که به حسابم آمده دزدی و مال مردم بوده الانم چندین نفر از من شکایت کردن و پولشون رو از من میخوان در حالی که من از این که این پولا دزدیه هیچ اطلاعی نداشتم و  همه این پولامو به ارز دیجیتال تبدیل کرده وانتقال دادم به نظرتون چیکار کنم؟

 • سلام

  در صورتی که از شما شکایت شده است بایستی عنصر معنوی جرم را مورد خدشه قرار دهید تا با عدم احراز سوءنیت مجرمانه تبرئه شوید.

باسلام،دقیقا یک سال بعد از اتمام معافیت تحصیلیم سال ۹۷،پدر و مادرم طلاق گرفتن سال ۹۸،خواهری دارم ک جزء بهزیستی هست و مادرمم کمیته امداد،آیا برای معافیت کفالت می‌توان با وجود غیبت آن را موجه کرد؟؟؟

 • سلام

  خیر

سلام بنده یه پرونده ضرب و جرح عمدی داشتم دردادسرا  نامه پزشکی قانونی وشهودم روی پرونده حالا میگه پرونده فرستادم برای اظهار نظر یعنی چه وممکن منع تعقیب بده

 • سلام

  لازم است که در این مورد شکیبا باشید.

سلام

برای پیدا کردن آدرس بدهکار، اگر اجاره نامه با کدرهگیری به نامش داشته باشد، چگونه می توانم آن را استعلام و پیدا کنم ؟ آیا دادگاه در این زمینه کمکی می کند مثلا نامه جهت استعلام  کدرهگیری و پیدا کردن آدرس فرد بدهکار می دهد ؟

یا از طریق آموزش و پرورش و استعلام مدرسه فرزندش و در نتیجه گرفتن  آدرس منزلش از مدرسه امکان پذیر است ؟

 • سلام

  خیر

باسلام،ببخشید اگه بخوام به همسرم زوجه وکالت در طلاق بدم میتونم به شرط این بدم که وکالت در زمانی اعتبار دارد که۱ بخشش کلیه حقوق مالی مث مهریه اجرتامثل نفقه و ۲درقبال داشتن فرزند مشترک ایا میتونم ااین ۲شرط رو قید کنم 

 • سلام

  بله

سلام خسته نباشید بنده۱۰ساله که ازدواج کردم وچندسالیه که همسرم دچار زگیل تناسلی شده وبه سبب اون ما چند ماهیه که هیچ رابطه ای نداریم ومن از طریقivfباردارشدم وپسر۹ ماهشه میخواستم بدونم چجوری میتونم از همسرم جدا بشم و حضانت پسرم تا چه زمانی بامنه ممنون 

این که ما رابطه ای نداریم میتونه دلیل قانع کننده ای برای طلاق بشه یا خیر؟

 • سلام

  به دلیل بیماری مذکوری که عنوان شد به نظر می‌رسد به دلیل عدم امکان نزدیکی، عسر و حرج احراز شده است و میتوان بر مبنای آن دادخواست به خواسته طلاق از طرف زوجه را در دفتر خدمات قضایی به استناد مدارک پزشکی به ثبت برسد.

سلام   

تقسیم نامه ای که توسط دادگاه باطل میشه به دلیل  اختلاف  تعدادی از وراث  بعد از ابطال چه مراحلی طی میشه تا دوباره سهم هر فرد مشخص بشود؟ 

 وضعیت افرادی که در سهم خود ، قبل از ابطال تقسیم نامه ساختمان ساخته اند  و در آن زندگی می کنند چه می شود؟

 

 • سلام

  طبق قانون ارث ماترک بین وراث متوفی تقسیم میشود‌.

درود و احترام خدمت وکلا محترم

سئوالم اینه سفته داشتم که توان پرداخت نداشتم و طلب کار برده دادگاه و اجرا گذاشته با تامین خواسته و هزینه دادرسی، میخواستم‌ببینم از کجا میتونم بفهمم سیم کارت همراه اولم رو هم توقیف کرده یا نه؟ بعد اینکه ایا قبل از جلسه دادگاه نیاز به پول سیم کارت دارم بفروشم میشود فرار از دین؟ ایا با حکم‌دادگاه بدوی پول و صامن نداشته باشم‌میروم‌زندان یا اگر اعتراض بزنم تا بعد از نتیجه تجدید نطر مشکلی پیش نمیاد؟

 • سلام

  به صورت حضوری از طریق شعبه اجرای احکام مربوطه پیگیری بفرمائید.

سلام.سهوا بجای جعاله،بیع زمین منعقد کردم برای شخصی که خودرا وکیل معرفی نمود به دروغ،به متراژ۳هزارمتر وبه(ثمن صوری)۱۵۰میلیون تومان وجه نقد،که قیدشده نقداکلش پرداخت شده بهم،نامبرده ۶۰میلیون تومان نقدا طی سه مرحله باشرط شفاهی استرداد۶۰تومن ازم گرفت، جهت کارهای شخصی اش،رسیدبانکی پرداخت۱۱میلیون تومن از۶۰تومن رو به حسابش دارم،الباقی رو نقدا ازم اخذ کرد، بجای۶۰میلیون،۲بیع زمین به ارزش جمعا۳۵میلیون بهم داد،الباقی روهم بهم نداده هنوز،حال میگه۲بیعی که بهم داده بخشی ازثمن جعاله۳هزار متره(۱۵۰میلیون تومن)بیع سه هزارمترو۲بیعی که بهم داده بهم ارتباطی ندارن چه از نظر متنی وازهیچ نظر،میتونه ۲بیعی که بهم داده رو به عنوان ثمن ۳هزارمتر جا بزنه؟مچکرم

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

سلام،سندزمینی بهم ارث رسید،خلع یدازپلاک ثبتی ام واز عرصه۴خانه جمعا۳هزارمتر صادرشد سال۹۰،بامتصرفین۴خانه سازش نامه منعقد کردیم که پول عرصه روبگیرم وسندرو بزنم به اسمشون،سپس محلی هاوشهرداری شفاهی گفتند،عرصه واقعی زمینم۲متر آنطرف تراست و۲۰هزارمتره،سهوا بجای جعاله برای شخصی۴هزارمتر بیع منعقدکردم ازپلاک ثبتی ام واز زمین۲۰هزارمتری(نه از زمین۳هزارمتری درخلع ید)(در۱۴۰۲ ازنظرثبتی تاییدنشده،که زمین۲۰هزارمتری مال پلاک ثبتی منه)این شخص الزام به تنظیم سند وتحویل مبیع ثبت کرده وچندروز دیگرجلسه اوله،دعوی تقابل ثبت نکردم،لایحه بدم وموضوع رو بگم به قاضی که قصدم جعاله بوده...قاضی کارشناس جهت تطبیق پلاک وزمین تعیین میکنه حتما؟وهزینه کارشناس برعهده خواهانه یامن؟

 • سلام

  بار اثبات منعقد شدن قرارداد جعاله بر عهده شما است. همچنین هزینه کارشناسی نیز بر عهده خواهان می باشد.

با سلام و عرض ادب

در مورد رای صادره تخلیه مغازه که به نفع من صادر شده ، می‌خوام درخواست اجرا بدم ولی طلب ۵ سال اجاره را دارم ، لطفاً راهنمایی کنید اول چکار باید بکنم .

با تشکر

 • سلام

  دادخواست به خواسته مطالبه وجه را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام، پرونده فروش مال غیر بنده با تجدید نظر خواهی متهم به دادگاه تجدید نظر ارجاع شد در تاریخ ۲۷ اردیبهشت پرونده اعاده و مختومه شد سوال اول رای دادگاه تجدید نظر کی ابلاغ میشه چون یک هفته از مختومه شدن پرونده میگذره و هنوز رای ابلاغ نشده و  سوال دوم چقدر طول می‌کشه تا پرونده از تجدید نظر به بدوی ارسال بشه 

 • سلام

  زمان مشخصی را نمیتوان بیان کرد.

سلام وقت بخیر همسر بنده مدتی هست که فقط میگن جدا شیم ،من دو تا دختر دارم ۷ و ۵ سال که به خاطرشون جدایی رو قبول نکردم و میگن بچه ها مال منه شما برو،ایشون به تازگی منو تهدید به قتل کردن که من صدای ضبط شده ایشون رو هم دارم من میتونم با این صدا و تهدید کاری کنم که حضانت بچه ها رو داشته باشم ایشون سابقه خود زنی مکرر هم دارن 

 • سلام

  حضانت فرزندان تا سن ۷ سالگی بر عهده شما است و بعد از آن تا سن بلوغ بر عهده پدر است . اگر بتوانید با مدارک و ادله ای که در اختیار دارید خودزنی و خودکشی پدر را به اثبات برسانید قادر خواهید بود که از پدر سلب حضانت کنید .

با سلام خدمت وکلا شرمنده وقتون میگیرم خواهرم با شوهرش 8 سال زندگی مشترک داشتن و با خانواده شوهرش زندگی میکردند و خیلی بهش فشار میاوردن و دوتا از بچه های خواهرم فوت کردن از بس فکر و جوش زده و از سمت خانواده شوهرش مورد آزار قرار گرفته کلا نمیتونه از خودش دفاع کنه و خیلی کم حرف میزنه بردیمش پیش دکتر و دکترا میگن بهش فشار روانی اومده و شوک بهش وارد شده میگم حالا میشه بخاطر اینکه خواهرمو بهش فشار آوردن و روانیش کردن ازشون شکایت کنیم و الان چند وقته تقریبا یک ساله خواهرمو آورده خونه مامانم گذاشته رفته 

 • سلام

  اشاره کردید که شوهر خواهر شما ، خواهر شما را در منزل پدری ترک گفته اند . به همین سبب خواهر شما می تواند دادخواست به خواسته مطالبه نفقه در دفتر خدمات قضایی به ثبت برساند . بابت بیماری روحی که خواهر شما دچار آن شده اند بایستی گفت اگر بیماری روحی خواهر شما توسط پزشک اثبات شود این امر مکفی نیست ؛ چرا که علت به وجود آمدن بیماری روحی نیز با جمع آوری مدارک بایستی مشخص شود تا به استناد آنها ، خواهر شما بتواند عسر و حرج خود را به منصه ظهور برساند و به استناد آن ، دادخواست به خواسته طلاق به درخواست زوجه را به ثبت برساند .

باسلام من قیومیت دخترم را دارم همسرم یک و سال و نیم است فوت کرده است دخترم پدربزرگ  وجدپدری ندارد من قصد ازدواج مجدد دارم می خوام بدونم بعد از ازدواج من قیومیت من هنوز پایدار است یا نه باتوجه به اینکه دخترم سه تا عمو دارد  

 

 • سلام

  بله؛ باقی خواهد ماند.

سلام و عرض ادب . میخواستم بدونم که میشه بخاطر تهدید از شوهرم شکایت کنم ؟ 

دارم از شوهرم طلاق میگیرم ، بخاطر مهریه یک مقدار از حساب ایشون بلوکه شده . حالا هر روز من رو تهدید میکنه که یا ببخش و یا یه بلایی سرت میارم ، یا چندبرابر رو از تو و خانواده ات می کشم بیرون . 

نمیدونم چکار باید کنم لطفا من رو راهنمایی کنید 

مننونمو

 • سلام

  توصیه می شود که شکوائیه با عنوان مجرمانه تهدید به استناد پرینت پیامکهای ارسالی از جانب شوهر شما، در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسد.

سلام من پدرم ۳دنگ یک زمین رو از پسرخاله به قیومیت مادرش خرید و پدر و خاله م یک اپارتمان دوطبقه ساختن که الان زمین اشتباهی درست شده و حکم تخریب داره اون فرد ک متقاضی زمین هست میگه من ۳دنک خونه رو میخوام پسرخاله م فوت شده والان ۳تاپسرعموی پدرش و مادرش وارثش هستن الان یک زمین و یک خانه دوطبقه موجود پیشنهادی که دادن اینه:پدرم به نسبت به سهم خودش یک دنک و نیم خسارت بده وخاله‌م +پسرعموهای پدری پسرخاله‌م یک دنک ونیم ازخونه رو بدن اون یکی زمین  رو هم ۳دنگ برای بابام و ۳دنگ برای وارثین   تقریبن ۵۰۰میلیون ضرر دوباره میگم هیچ شکایتی از ما نشدع و طرف معامله ی ما اونموقع پسرخاله م بوده که هنوز ۳دنک خونش موجوده خاله میگه بیا خسارت رو بده بعد از ورثه شکایت کن 

 • سلام

  نیاز به بررسی بیشتر دارد.

باسلام برای تصرف عدوانی مزاحمت ملکی دردادگاه حقوقی چه مدارکی برای اثبات نیازهست.

 • سلام

  مدارکی که دال بر سابقه تصرف شما ، الحاق شدن تصرف به عنف خوانده و همچنین توسل به شاهدین امر می تواند شما را در به نتیجه رسیدن دعوای مطروحه یاری کند.

سلام پسرم در یک درگیری حضور داشته ولی نه باکسی درگیر شده نه تخریب کرده فقط بخاطر دوستش که اونجا بوده توی یه باشگاه ورزش درگیری شده دوست پسرم با اسلحه شکاری به صاحب باشگاه تیرساچمه ای زده و فرار کرده .بعد پلیس امنیت پسر بنده و چند نفر دیگر و حتی صاحب باشگاه را دستگیر میکنند .وبازپرس محترم یک ماه قراربازداشت موقت و پسرم و چندنفر دیگر  فرستادن زندان تا دوست پسرم که فرار کرده بیادش و امروز یک ماه تمام شده دوباره بازپرس محترم قرار تمدید .و صاحب باشگاه را از اد کرده که باعث این دعوا درگیری ایشان بوده ولی کسی که اسلحه داشته را هنوز نتوانستن بگیرندش من باید چکارکنم 

 • سلام

  توصیه می شود که به قرار بازداشت موقت اعتراض کنید تا حداقل شدت قرار تامین کیفری کاهش پیدا کند.

سلام ببخشید من از تو دیوار یک اگهی کار دیدم بعد رفتم دیدم اون بی وجدان میگه بیا من بهت پول میدم تو ارز بخر واریز کن به کیف پولم بعد دو شب یهو دیشب حسابم مسدود شد پیگیزی کردم دیدم وای بدبخت شدم الان باید چیکار کنم رسید واریز دارم چت هاص هست و یک شماره تلف ازش دارم 

 • سلام

  لازم است برای شناسایی مرجع قضایی که دستور انسداد حساب را صادر کرده است از شعبه بانک مربوطه جویا شوید. سپس با تنظیم یک لایحه دفاعیه مستحکم ، عامل رفع انسداد از حساب بانکی شوید.

سلام 

یک قطعه زمین کشاورزی دیم ورثه ای داریم که یکی از وراث بدون هماهنگی با شرکا با اسناد زمین  بذر و کود از اداره ‌کشاورزی گرفته و همچنین اقدام به کاشت زمین کرده است .

اکنون که  مو قع برداشت  است اگر یکی دیگر از  وراث بدو ن هماهنگی با سایرین اقدام به برداشت محصول کند.چه عواقبی برای برداشت کننده در پی خو اهد داشت؟

 • سلام

  طبق قانون مدنی ، بذر متعلق به همان شریکی است که حتی بدون اجازه سایر شرکاء اقدام کرده است. شما حق دارید اجرت المثل زمین را بابت استفاده صاحب بذر مطالبه کنید.

باسلام چجوری میتونم از وکیل به دادگاه انتظامی کانون وکلای شکایت کنم لطفا راهنمایی کنید 

 • سلام

  به کانون متبوع وکیل مراجعه کنید.

با سلام و عرض ادب محضر اساتید و حقوقدان‌های گرامی، بنده شاکی پرونده فروش مال غیر بودم که رای بدوی اعلام شد و پرونده با تجدید نظر خواهی متهم به دادگاه تجدید نظر ارسال شد دادگاه وقت نظارت رو دهم تیر ماه اعلام کرده بود اما دیروز در قسمت اطلاع رسانی پرونده دیدم نوشته پرونده طی شماره فلان اعاده شد و پرونده مختومه است ، مختومه شدن پرونده به چه معناست؟ 

 • سلام

  رای صادر خواهد شد و به شما ابلاغ می شود.

با درود

پدر بنده به تازگی فوت شدن و بنده یک برادر ناتنی دارم که به دلیل زندانی بودن مادر  این کودک و عدم توانایی پدر به دلیل بیماری ( پدرم جانباز بوده) دچار مشکلات شدیده پزشکی شده بود که با پیگیری بنده و مادرم این مشکلات حل شد و در حال حاضر برادر ناتنی چند ماهی هست که با ما زندگی میکند . از آنجایی که مادر تنی برادرم صلاحیت اخلاقی و قانونی ندارد و نگران آینده این بچه هستم میخواستم بدونم به عنوان برادر بزرگتر چطور میتوانم حضانت و قیومیت برادرم را به عهده بگیرم. لازم به ذکر است مادر این بچه عقد رسمی پدرم نبوده و صیغه ایشان بوده است.

 • سلام

  ابتدا لازم است که مدارک خود مبنی بر عدم صلاحیت حضانت مادر برادر ناتنی خود را جهت سلب حضانت ارائه دهید. سپس از طریق اداره سرپرستی، اقدام به قیمومیت کنید.

سلام و احترام خدمت شما حقوقدانان خسته نباشید.  بنده در سال ۹۱ با مبایعه نامه ملکی به متراژ ۳۴۰ متر مربع خریداری نموده ام و قولنامه فروشنده به مورخه ۵۷ میباشد که سال ۹۳ اصالت و صحیح بودن معامله از طریق دادگاه تائید شد و بنده در مورخه ۸۸ دعاوی دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی ارائه کردم . از دادگاه حقوقی حکم گرفتم و مورخه ۱۴۰۱ /۱/۱۶ برای اجرای حکم به شعبه اجرای احکام رفتم .و تا به این تاریخ حکم دادگاه حقوقی را شعبه اجرای احکام اجرا نکرده است . تکلیف بنده چیست

 • سلام

  از طریق شعبه اجرای احکام مربوطه به شکل حضوری پیگیری بفرمائید.

باعر ض سلام .میخواستم ببینم همسرم یکبار قبل از من ازدواج ناموفق داشته ومن از این موضوع خبر داشتم وبابت جداییش از نفر قبل تمام مهریه را بخشید و مجبور شده تا به هر نحوی جدا بشه . 

الان هم حدود یک ماه از خانه من رفته و طلاق میخواهد وهر چی طلا ووسایل بوده به جز جهاز با خودش برد هر تلاشی هم کردم برگرده نشد وفقط هرچی که تا الان خواست گفت و تحمت زد چه خودش وخانوادش ونخواست حرف من را بشنود . 

با این تصاویر مهریه اش هم میخواد .مخواستم ببینم ایا امکان داره مهریه پرداخت نشود .

متشکرم

 

 • سلام

  خیر

باسلام وخسته نباشیدهمانطورکه مطابق رای وحدت رویه۸۱۱ قیمت به روزمحاسبه وموردحکم قرارمی گیردحال درزمان اجرکه ازاجرای حکم هم بازبدلیل متواری وفراری شدن محکوم علیه ،محکوم به راپرداخت نکرددراین صورت تکلیف چیه بازبه نرخ روزدرزمان پرداخت میشودیاهمان زمان محکومیت باگذشت چندسال دریافت میشودیاخسارت تاخیرتادیه چندسال درزمان اجرای حکم درخواست میشودلطفاراهنمایی فرمائیدسپاس فراوان اززحمات وراهنمایی شماوکلای عزیزوگرامی

 • سلام

  به نرخ روز محاسبه خواهد شد.

سلام،بادرخواست تامین خواسته توسط خواهان وپس از تایید تامین خواسته توسط قاضی، قبل از طرح دعوی اصلی یا حین طرح دعوی،اگرخوانده مستمری بگیر یا وظیفه بگیر یا بازنشسته یا شاغل آموزش وپرورش باشد یا تامین اجتماعی تفاوتی ندارد؟وهرکدام که باشد،فقط یک سوم تا یک چهارم از حقوق دریافتی اش قابل توقیف است با تامین خواسته؟منظور،وسوالم اینکه تفاوتی ندارد که خوانده مستمری بگیر است یا وظیفه بگیر واز آموزش وپرورش حقوق دریافت میکند یا از تامین اجتماعی از هرکدام که باشد یک سوم تا یک چهارم قابل توقیف است؟؟سوالم فقط از حیث تقاوت در توقیف حقوق وظیفه بگیر ومستمری بگیر وبازنشسته وغیره است.سپاس

 • سلام

  خیر؛ تفاوتی ندارد.

با سلام وقت بخیر

دادسرا برای متهم قرار جلب به دادرسی با اتهام کلاهبرداری به مبلغ یک میلیارد تومان صادر کرده (صدور چک از حساب مسدود)، جلسه اول رسیدگی دادگاه کیفری بدوی بیش از دو ماه گذشته، متهم نه در دادسرا و نه دادگاه حضور نداشته، در حالیکه وکیل من در جلسه اول دادگاه حضور داشته حال آنکه نه متهم و نه وکیلش در جلسه اول دادگاه کیفری نبودن... بعد از بیش از دوماه از جلسه اول دادگاه کیفری مجدد ابلاغیه اومده جلسه رسیدگی و مواجهه حضوری گذاشتن.. این به چه معناست؟ منتظر چه چیزی باشم؟ دادگاه کیفری تا چند جلسه رسیدگی قابل تمدید هست؟ 

 • سلام

  مدت زمان فرآیند دادرسی و تعداد جلسات، بستگی به مقام رسیدگی کننده دارد و قابل پیش بینی نیست.

سلام من یک ماه ونیم پیش درخواست ملاقات دخترم رو دادم وکلاس مشاوره هم رفتیم ول هنوز اس مس برای من نیومده من باید چکار کنم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

 • سلام

  به صورت حضوری پیگیری بفرمائید.

سلام وقتتون بخیر.من با خانومم سه روز پیش بحث کردم و ایشون خونه رو ترک کردن و رفتن کلانتری شکایت کردند و رفتن درخواست مهریه اش را داده و توقیف اموال را کرده است من ی خونه قولنامه ای دارم و ی خونه سند دار و ی موتور که سند داره و داخل شرکت دولتی کار میکنم همسرم میگه یا بیا حق طلاق بده و هم خونه رو بنامم کن من ی دختر ۶ ساله دارم تا برگردیم بنظرتون چه کاری بکنم که تو زندگی بیشتر آسیب نبینم

 • سلام

  تصمیم امر ذکر شده بر عهده شما می باشد. توصیه می شود از یک مشاور خانواده در این امر بهره بگیرید.

باسلام در یک آپارتمان ۵ واحدی زندگی میکنم که من وهمسایه روبرویم  مالک هستیم و سه واحددیگرمستاجر دادن،کلا از مشکلات ساختمان شانه خالی می‌کنند و فقط با پرداخت هزینه ها از کارهای ساختمان سرباز می‌زنند و انتظار این رو دارند که بنده یا مالک دیگه تمام کارهارو رایگان انجام بدیم  و ما دو واحد مدیریت را سالی یکبار جابجا میکنیم،چون ساختمان کلنگی و سیستم گرمایشی شوفاژ خانه است وقت و هزینه نگهداری زیادی صرف کار مدیریت میشود بنده از این وضع خسته شدم آیا در قانون راهکاری داریم که از این سه موجر یک نفر را بتونیم مدیر آپارتمان کرد،یا جوری باشه که حداقل بابت زحماتی که میکشیم حق مدیریت دریافت کنیم

 • سلام

  بله؛ شما میتوانید یکی از مستاجرین را به عنوان مدیریت جدید ساختمان منصوب کنید.

با سلام من در یک ملک مستاجر بوده ام و به علت خراب بودن درب قفل حمام من در حمام به مدت بیش از 5 ساعت محبوس شدم و سرانجام به علت اینکه کسی در خانه نبود مجبور شدم درب را بشکنم. اکنون صاحب خانه می گوید باید درب را تو تعمیر کنی آیا من که قفل درب ملک استیجاری خراب بوده و محبوس شدم مقصرم یا آنها و خسارت با کیست؟ آیا من مستاجر می توانم از آنها شکایت کنم؟

 • سلام

  ادعای شما مبنی بر خرابی قفل درب حمام، نیاز به اثبات دارد. در صورت اثبات، هزینه بر عهده موجر خواهد بود.

سلام وعرض ادب خدمت وکلای محترم جسارتا خانم بنده ۱سال پیش از خونه مشترکمون بعد از فهمیدن یک مسله ای ازش خودش میرود و۶ماه پیش منزلی که خودم خریده بودم بنام ایشون رو میفروشند  وحالا الزام به تمکین زدم وخونه بنام مادرم هست دیروز بازرس از مدد کاری اومده بنده سرکار بودم وپسرم مدرسه وبچه برادرم منزل ما بوده که ۱طبقه پایین ما هستن بازرسی که تشریف آوردین سوال اولشون این بوده خونه به نام مادر منه خواستم ببینم اشگالی داره خونه ای که بنام مادرمرو تمکین زدم که در زمان خروج بازرس همسایه به بچه برادرم که خونه من بوده میکه مادرت کجاست وبازرس به گفته بچه برادرم ۳خط توضیحات دیکه مینویسه آیا امکان دارد تمکین من به دلیل پرسیدن اون خانم اشگالی پیش بیاید ممنونم 

 • سلام

  خانه متعلق به مادر شماست و در صورتی تمکین شما رد نخواهد شد که منزل مورد اشاره را مثلا از طریق اجاره در اختیار گرفته باشید و اجاره نامه خود را به دادگاه ارائه دهید.

باسلام خدمت وکلای محترم بنده مدت ده سال است زندگی مشترکی باهمسرم دارم که  متاسفانه همسرم رابخاطر سوء رفتار ها و بد دهنی های وخیلی دیگر از رفتارهای ناپسندی که دارد تصمیم به طلاق دارم خودروی که دارم بنام پدرم است آیا میتواند آنرا توقیف کند؟

 • سلام

  خیر ؛ تنها اموالی را میتوانند توقیف کنند که به نام شما باشد.

سلام شرمنده من از فردی بابت ضرب و جرح شکایت کردم دادیار به جای اینکه از او وثیقه بگیرد، از او التزام گرفته است چند روز پیش که رفته بودم اجرای احکام تا برای ضامن او ابلاغیه ارسال شود، اجرای احکام گفت که اصلا ضامن ندارد و دادیار از او التزام گرفته.آیا میتوانم از دادیار شکایت کنم 

 • سلام

  مطابق قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ با اصلاحات سال ۱۳۹۴ مقام صادرکننده قرار تامین کیفری، براساس شدت و ضعف اتهام انتسابی، یکی از قرارهای تامین کیفری که خفیف ترین آن قول شرف است و شدیدترین آن، بازداشت موقت است را تعیین خواهد کرد و اگر برخلاف مقررات عمل کند مرتکب تخلف انتظامی شده است.

سلام جناب  وقتتون بخیر ،پدرِهمسرِمن درمحضراسنادرسمی به ولایت دخترش تمام مهریه وحق حقوقات دخترش رو ابرا و بری الذمه کردنسبت به من،ایافردا روزی دختر میتواند ادعای مهریه کندیانه؟درضمن همسر بنده دران زمان ۱۸سال کامل نداشتن به همین خاطر پدرشون امدن و با ولایت همسربنده این سند رو تنظیم کردن ممنون

 • سلام

  به نظر میرسد که پدرخانم شما بر خلاف مصلحت و غبطه دختر خویش عمل کرده اند فلذا عمل ایشان قابل ابطال است‌.

با سلام 

بابت ضمانت شخصی همسرم فیش حقوقئ گذاشت .برای آن شخص ابلاغیه به جرم خیانت در امانت صادر گردید ولی متاسفانه آن شخص به دادگاه خود را معرفی نمیکند .در چه صورت میتوانیم ضمانت خود را بابت آن شخص از دادگاه سلب کنیم ؟

ممنون میشم راهنمایی کنید 

 • سلام

  بله؛ شما میتوانید که ضمانت خود را مسترد کنید. برای این اقدام لازم است که متهم را به مرجع قضایی تحویل دهید.

سلام.با سازنده قراردادم به اتمام رسیده و فقط ده درصد از تعهدات خود را اجرا(اخذنقشه ومجور پروانه ساخت و اجرای فونداسیون)عمل نموده و مابقی احداث ساختمان ۵واحدی را رها نمود.

درقراردادقیدشده درصورتیکه سازنده تعهدات خود را در موعدمعین انجام ندهد با تاخیرنماید مالک حق فسخ یکطرفه داشته و نقشه و پروانه و احداثات به مالک تعلق و سازنده حق مطالبه هزینه‌ها ندارد.

چندبار اظهارنامه مثمرثمرواقع نشد

حال دادخواست تنفیذفسخ به داورمرضی الطرفین دادم.

ایاداور در حین رسیدگی وصدور رأی فسخ قرارداد ،نسبت به مسائل اجرا شده توسط سازنده(نقشه و پروانه و فوندانسیون)تعیین تکلیف و در این موردنیز رأی صادر نماید ؟

 • سلام

  احتیاج است که قرارداد تحت بررسی قرار گیرد.

سلام شوهرم سال ۹۸ درساعت کاری با موتورسیکلت فاقدبیمه که صاحب کارش داده برای کار  تصادف میکنه ساق ،پاشنه پا،لگن شکسته و مفصل لگن  روپروتز کردن پلیس شوهرم رامقصر دانست و گفت اگرموتوربیمه شخص ثالث میداشت میشد دیه ازبیمه بگیردیا اگرصاحب کارش اورابیمه حوادث میکردوقتی به صاحب کارش موضوع بیمه موتورگفتیم قبول نکردگفت خودش مقصربوده اگه موتوربیمه هم میداشته نمیشد استفاده کنه وبه من مربوط نیس روزحادثه مرخصی بوده میخام بدونم بعدازگذشت چندسال شوهرم ازطریق قانونی ازصاحب کارش بابت بیمه نبودن موتورونداشتن بیمه حوادث کارگر شکایت کنه وپیگیر شه میتونه دیه بگیره امکانش هس یانه 

ممنونم راهنمایی کنید چکارکنم ،ازکجا شروع کنم .تشکر

 • سلام

  با توجه به گفته کارفرما، شوهر شما در حین کار صدمه ندیده است و در روزی که جراحت بر شوهر شما وارد شده است روز مرخصی بوده است. علی ایحال قطع نظر از گفته اخیر، بیمه ننمودن کارفرما از مصداقهای تخلف کارفرما به شمار می رود که می توان از این طریق پیگیری کرد.

با سلام یکی از دوستانم در پرونده چک به مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان محکوم شده ولی از آنجایی که هیچگونه دارائی ندارد توان پرداخت این مبلغ را ندارد و با انجام  تمام استعلامات،اعسار ایشان در دادگاه بدوی پذیرفته شد و رای به پرداخت بصورت ماهیانه ۷ میلیون تومان بدون پرداخت پیش پرداخت داده شد ولی در تجدید نظر با اعمال نفوذ وکیل طرف مقابل رای شکسته و ۴۰۰ میلیون پیش قسط تایید شد،حال با گذشت بیش از ۶ ماه از قطعیت رای و فراری بودن این بنده خدا از ترس جلب شدن آیا راهکاری برای کاهش مبلغ پیش با توجه به عدم توانایی برای پرداخت مبلغ وجود دارد؟قابل ذکر است که از تولد تا به امروز هیچگونه مال منقول وغیر منقول و حساب بانکی با موجودی نداشته و تمام حساب هایش مسدود و ممنوع الخروج  و الخدمت هم شده

 • سلام

  دادخواست به خواسته تعدیل را به ثبت برسانید.

سلام لوله گاز همسایه از روی دیوار ما عبور کرده  از چن سال قبل  اون زمان هم اجازه ای گرفته نشد چون فامیل بودن،الان دیوار خرابه و تخریبی هست و باید دیوار جدید گذاشته بشه چون خطر جانی داره اما لوله گاز رو برنمیدارن ،کوچه هم کوچه مشترک ما و اون هاست در کوچه اصلی نیس،چطوری باید لوله از روی دیوار برداریم؟

 • سلام

  دادخواست به خواسته تامین دلیل را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام،با خانمی حدود ۲ سال دوستی داشته ام،سپس ایشان از من یک چک سفید امضا بدون تاریخ و....گرفته اند،و سپس دوستی را کاملا قطع نموده اند از بابت چک دست ایشان از من طلاجات و....گرفته اند،و من هم ب بانک رفته و اعلام مفقودی چک  نموده و به دادسرا مراجعه و حکم را به بانک ارایه نموده ام، (حدود۴ سال از این موضوع گذشته )از بابت مدرک فقط گفتگو  در واتس آپ دارم ک ایشان اعتراف نموده اند ک چک و طلاجات را از من گرفته اند چگونه میتوانم چک را بلااثر و طلاجات را پس بگیرم؟آیا اظهار نامه دهم یا دادخواست  طرح شکایت ارایه دهم؟ میخواهم قوی برخورد نمایم چون به احتمال زیاد ایشان هم از من شکایت می کنند از  کجا شروع کنم؟

 • سلام

  نیاز به بررسی بیشتر است.

سلام وادب 

آیا قاضی در حین رسیدگی به دادخواست مطالبه تنفیذ فسخ قراردادمشارکت در ساخت ؛

راجع به احداثات که در مورد مشارکت توسط سازنده انجام شده،بایدتعیین تکلیف نماید؟یا فقط نسبت به صدور رأی تنفیذ قرارداد اقدام خواهدکرد؟

لطفاجواب و راهنمایی فرمایید

 • سلام

  مطابق ماده ۲ قانون آیین دادرسی مدنی، فقط قاضی در مورد خواسته مطرح شده در دادخواست، رسیدگی خواهد کرد ‌.

با سلام در منزلی که در حال حاضر در آن سکونت دارم سه دنگ آن به نام بنده و سه دنگ دیگر به نام همسرم می باشد، همسرم مهریه اش را اجرا گذاشته و حکم توقیف منزل را اخذ کرده بود، با توجه به مستثنای دین شدن سه دنگی که به نام بنده است این ملک از توقیف خارج شده. همسر بنده اظهار نامه ای در خصوص حق شفعه شریک در مال جهت جلوگیری از نقل و انتقال و فروش نسبت به سه دانگ بنده را اظهار کرده است. 
آیا امکان هبه کردن سه دانگ برای من به شخص ثالث وجود دارد؟ آیا در صورت هبه امکان لحاظ شدن فرار از دین  وجود دارد یا خیر؟

 • سلام

  خیر ؛ حق شفعه مربوط به بیع است.

سلام
وقت بخیر خدمت وکلای  محترم
امروز ابلاغیه ایی برای بنده آمده از یکی از شعبات بازپرسی شهر مشهد،بنده اصلا در جریان این پرونده و اصل موضوع شکایت نیستم همانطور که در ابلاغیه مشخص شده ۵ روز به بنده مهلت داده اند جهت حضور و دفاع از اتهام انتسابی،اتهام هم مشارکت در کلاهبرداری ذکر شده
خواستم بدونم لازمه که با خودم ضامن یا وثیقه هم ببرم در زمان حضور در شعبه بازپرسی؟
و اینکه محل سکونت من مشهد نیست و باید ۱۰۰۰ کیلومتر رو تا اونجام برم
و سوال بعد اینکه وکیل به جای من نمیتونه بره این جلسه رو؟

 • سلام

  ضروری است که خودتان مراجعه کنید و به همراه خویش، وثیقه داشته باشید.

با سلام. روال طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟ با تشکر

 • سلام

  دادخواست به خواسته طلاق به درخواست زوج را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید .

با عرض سلام ؟مادرم درتاریخ۱۳۵۲/۵/۹ بعداز پدرش فوت کرده الان داییم رفته ثبت احوال تاریخ فوت پدرش را که درتارخ ۱۳۵۰/۱۱/۱۸فوت کرده به دروغ تاریخ فوت رابه  ۱۳۵۲/۹/۵خلاف واقعه گزارش کرده تامادر من راازارث محروم کندگفته خواهرم قبل از پدرش فوت شده حکم چیست چکار کنم؟ 

 • سلام

  نیاز است که مدارک و مستندات مربوطه مورد بررسی قرار گیرد .

سلام وقت بخیر.بنده احتیاج شدید به یک وام دارم یکی از دوستان که سه تا بچه هم داره چون قبل از سال ۸۵ ازدواج کردن و وام ازدواج هم گرفته بود با کمک یه وکیل و دفترخانه ازدواج از هم طلاق و دوباره ازدواج کردن البته طلاق صوری فقط عقدنامه عوض شده و از این طریق ۱۲۰ میلیون وام ازدواج گرفت .میخوام بدونم من هم که دو تا بچه دارم و قبل از ۸۵ ازدواج کردم و وام ازدواج هم گرفتم آیا من هم میتونم این کار رو بکنم؟ دفتر خانه ای که ازدواج کردم آیا راحت موافقت میکنه؟ مشکلی پیش نمیاد؟ممنون از راهنماییتون برای طلاق باید چکار کنیم؟

 • سلام

  سوال طرح شده حقوقی نیست .

سلام جهت گرفتن ده در صد حسن انجام کار سال ۹۶،پیمانکاری برق ساختمان شذ جدید امیرکبیر

باید چه اقدامی کنم چون قرارداد ندارم من و نسخه قراردادی که بستیم به من تحویل ندادن،

اما از سرپرست و نگهبان و کلی کارگر روزمزد و پیمانکار و صاحبخانه شاهد دارم.

 • سلام

  لازم است که از طریق اداره کار پیگیری کنید .

سلام وقت بخیر،

از اداره دولتی در دیوان عدالت اداری شکایت نمودم و دادخواست به هیأت بدوی دیوان عدالت اداری ارسال گردیده

چگونه دفاعیات و مستندات اداره را مشاهده نمایم؟

 • سلام

  به شکل حضوری پیگیری بفرمائید .

سلام، پرونده فروش مال غیر بنده با تجدید نظر خواهی متهم به دادگاه تجدید نظر ارسال شد شعبه دادگاه وقت نظارت رو دهم تیرماه تعیین کرده ، وقت نظارت به چه معناست آیا امکان صدور رای در همان روز وجود دارد 

 • سلام

  وقت نظارت به منظور بررسی پرونده است که توسط مقام رسیدگی کننده، پرونده مورد مطالعه قرار میگیرد.

سلام وقتتون بخیر 

من مهریه ام رو به اجرا گذاشتم و اول کار وکیلم گفت ۸ درصد اموالی که به دستت بیاد سهم منه . الآن در مرحله توقیف اموال هستیم و وکیلم میگه برای تضمین ۲۰۰ میلیون به من سفته بده.

به نظرتون این کار رو انجام بدم؟ 

 • سلام

  خیر

با سلام از کجا بدونم ممنوع خروج هستم ب دفاتر قضایی دسترسی ندارم

 • سلام

  از طریق اداره گذرنامه و سامانه ثنا می توانید مطلع شوید.

با سلام تعدادی چک شخصی ازم گرفت و خرج کرد و به وقت چک هام فرار کرد و اشخاصی که چک هام دستشون بود اجرائیه کشیدند و چک ها را نقد کردند و الان میخواهم از شخصی که چک هام را گرفت و شخصی که چک هام را وصول کرد شکایت کنم چون بین خودشون هیچ مدرکی بابت رد و بدل چک های من ندارند فقط زبونی گفتن که ماشین دادن به یکدیگر لطفا من را راهنمایی کنید

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

با سلام
اینجانب با یک سازمان دولتی قرارداد ارائه خدمات مشاوره دارم. 
پس از اتمام هر پروژه مبلغی تحت عنوان مالیات از قرارداد بنده کسر می‌شود. این قرارداد در چاچوب سامانه ستاد و با باز کردن حساب در سامانه امور مالیاتی میسر شده‌است. آیا در پایان سال باید اظهار نامه مالیاتی با توجه به درآمد تکمیل کنم و مالیاتی نیز جداگانه بابت این قرارداد پرداخت کنم؟

 • سلام

  در هر حال شما هر سال موظف هستید که اظهارنامه مالیاتی خویش را ارسال کنید.

سلام پدربزرگ درهفت سال پيش ملکی بادستخط خودش‌ بابت هديه تولد هبه واگذار نموده‌ به بنده ولی حال حدودا دوسال شده‌ آلزایمر گرفته‌ وفرزندان ديگر معترض هستند که پدربزرگ اشتباه کرده و مربوطه به حال است‌ چکار بايد کرد تا بحق خودم‌ برسم باتشکر 

 • سلام

  پدربزرگ شما اگر در زمانی که اقدام به هبه کرده است، محجور نبودند، هیچ اشکال قانونی وجود نخواهد داشت. مضافا بر اینکه بنا بر اصل صحت معاملات، این فرزندان دیگر هستند که جهت ابطال قرارداد هبه بایستی اقدام کنند و دلیل و مدارک خود را ارائه کنند.

سلام

پدربنده یک مغازه سرقفلی دارن.بعدازفوت ما ۵ وراث وکالت دادیم که مغازه به اسم برادرم بشه.صاحب دفترخونه گفتن انتقال قهری هست ونیازی به اجازه مالک نیست.

ایاانتقال سرقفلی به صورت قهری بدون اجازه مالک بعدا برامون دردسر نخواهدشد؟؟

ممنون

 • سلام

  خیر

سلام خدا قوت

منزل پدر شوهرم بعد از فوت بین وراث قرار داد امضا کردند که تا زماني که مادر در قید حیات باشه در اختيار انها باشد و...

الان حدود ۲۸ سال می‌گذرد وتقسیم همه املاک زارعي وباغ انجام شده وتا سال ۹۴ همه املاک تقسیم شده همه خانواده های پسری در اختيار برادر کوچکتر بوده که مجرد وهمراه مادر زندگی می کرده 

آیا همسر من می تونه ادعاي سهم خودش رو بعنوان سهم الارث داشته باشه از منزل مسکونی؟ یا اقدام به فروش داشته باشه؟ 

 • سلام

  بستگی به توافق حاصله دارد.

سلام ،وقت بخیر

سال 95هشتاد میلیون تومان قطعه زمینی کشاورزی خریداری کردم از یک مشاور املاک در شهرستان جم استان بوشهر ولی بعداز 4سال معلوم شد که منابع ملی است واین املاکی مال غیر نه به ما تنها بلکه به چند نفر دیگه فروخته ولی بعد از چهار سال قطعه زمین مارا عوض کرد با قطعه ای دیگر در جای دیگر ولی آن هم بعد از دو سال معلوم شد که مشکل دارد.ولی در نهایت باتوجه به اینکه حوصله شکایت نداشتم با دریافت مبلغ یکصد وشصت میلیون تومان به توافق رسیدیم ولی بعد از مدت هفت ماه فهمیدم که اشتباه کردم وطرف کلاهبرداری کرده.

گفتم آیا الان راهی هست که از طریق قانونی پیگیری کنم!؟

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

محمد سلیمی 

 • سلام

  سوال شفاف نیست.

با سلام خدمت وکلای محترم اگر بعد از اتمام پرونده مون که شکست هم خورده متوجه بشیم وکیلمون سر جلسه دادگاه اصلا نرفته ولی هزینه و دریافت کرده حتی حق تمبر هم ازمون گرفته به کجا باید شکایت کرد ؟

 • سلام

  از طریق کانونی که وکیل از آنجا پروانه وکالت اخذ کرده است.

با سلام سرپرستی موقت دختری ۶ ساله را گرفتیم که ۳سال در بهزیستی بود ولی سلب حضانت نشده بود

پدر معتاد و سابقه کیفری دارد

مادر کودک رو ۳ سال رها کرده و علارغم پیگیری بهزیستی مراجعه نکرد

قبل از جلسه دادگاه سرپرستی دایم ،مادر کودک که ۳ سال در بهزیستی بود دادخواست حضانت کودک را داد و دادگاه حکم دایم را منوط به سلب حضانت مادر کرد

مادر ازدواج مجدد کرده و ۶ ماه قبل در کمپ بوده ولی اکنون اعتیاد ندارد

آیا با توجه به ازدواج مجدد مادر و سابقه اعتیاد مادر و رها کردن کودک،  مادر شرایط دریافت حضانت دارد و دادگاه حضانت را به مادر می دهد یا خیر؟

 • سلام

  بستگی به نظر قاضی رسیدگی کننده پرونده دارد و نتیجه قابل پیش بینی نمی باشد.

سلام 

من دوماه پیش متوجه شدم سفته هام رو از مغازه برده و اعلام مفقودی کردم ، یک نفر پیدا شده و میخواد سفته هارو بزار اجرا و برای من عکس سفته ها و دوتا دست نوشته فرستاد که از نظر من جعلین چون نه دست خط منه نه امضا من و پیام تهدید داده که آشنا دارم زندونت میکنم و این جور حرفا و حتی بهم گفت نمونه شکایتای که از بقیه کردم رو برات میفرستم و عکس فرستاد و البته ایام عید حدود یک ماه پیش ازم تقاضا کرد که لاعقل سه چهارتومن بهش بدم و گفت هیچی تو خونه نداره و این حرفا ، میخواستم بدونم چطوری ثابت کنم که سفته هام دزدیده شده و دست نوشته ها مال من نیست و همچنین با استناد به پیامک ها میتونم ثابت کنم فرد کلاه برداره؟ ، مرسی

 • سلام

  سوال تکراری است.

سلام 

من سفته گم کردم و درخواست مفقودی دادم ، یک نفر پیدا شده و میخواد اقدام کنه و برای من عکس سفته ها و دوتا دست نوشته فرستاده که امضا و اثر انگشت من نیست و دست خط من هم نیست ، دست نوشته ها مدئی هستن من به شخصی دیگر با دو فامیلی جدا بدهکارم ، میخواستم بدونم چیکار باید بکنم ؟

 • سلام

  اظهارنامه مبنی بر استرداد سفته ها را به ثبت برسانید. در صورت عدم افاقه، درخواست ارجاع امر به کارشناسی را بفرمائید.

سلام زمینی تقریبا 500 متری اطراف شهر هست که بین ما برادر و یک خواهر تقسیم میشه که برای پدرم 20 سال پیش فوت کردن
برای گرفتن ارث پدرم کل ورثه را نمیتونم دور هم جمع و همه پیگیر حقمون بشیم ، و متاسفانه یک سازمانی زمین رو تصرف کرده و اونطوری که شنیدم میگن زمین جایگزین میدن (دقیق نمیدونم فقط شنیدم)!!!
 ایا امکانش هست فقط خودم پیگیر حقم شوم و برای فروش اون زمین چیکار باید کرد ؟

 • سلام

  بله

سلام خسته نباشید

من وام ازدواج به مبلغ۱۸۰ میلیون تومان ثبتنام کردم اما برای ضامن به مشکل خوردم

حال تصمیم به فروشش دارم

چه ضمانتی باید اون شخصی که وام رو بهش واگذار میکنم باید در قبال این وام بهم بده تا دو فردای دیگه قسط رو پرداخت نکرد من تاوان ندم؟

البته ضامن و کسر از حقوق خودش برای وام میاره

ناگفته نماند که قسط این وام ۱۰ساله هستش‌

احتمالات مدت ۱۰سال هم که بگیم شخص فوت کنه یا ضامن کسر از حقوق فوت بشه اون موقع مشکلی برام پیش میاد؟

چکار باید انجام بدم ک به مشکل بر نخورم

 

لطفا‌ راهنمایی کنید

ممنون از شما

 • سلام

  پیشنهاد میشود که به اندازه مبلغ وام که ۱۸۰ میلیون تومان است سفته ضمانت یا چک ضمانت اخذ کنید و در یک قرارداد منسجم و حقوقی، تعهدات طرف مقابل و شماره های سفته یا چکهای تضمینی را قید بفرمائید.

سلام

چطوری میتونم بدون رفتن به دفترخدمات قضایی لایحه دفاعیه بفرستم؟؟

لایحه فرستادن چقدرهزینش میشه؟ ب

شوهرم اتهام رابطه نامشروع داشته ازم

برای دفاع باید چی بگم؟؟؟

و از کجا بفهمم روی چ حسابی همچین ادعایی کرده؟

 • سلام

  فقط وکلا میتوانند که از سیستم خودکاریری خود بدون مراجعه به دفاتر خدمات قضایی، اقدام به ارسال لایحه کنند و سایر افراد لازم است که از طریق دفتر خدمات قضایی، لوایح خود را ارسال کنند. هزینه لایحه نیز بستگی به پیوستهایی است که ضمیمه لایحه میشود.

باسلام.شهرداری چندسال پیش برای ملکی که مالک رسمی داشته ومشاع وقبل انحصاروراثت برای شخص ثالثی پروانه ساخت صادروطرف دودانگ ملک راانتقال داده ودوطبقه ساخته حالامابه دیوان عدالت اداری شکایت کنیم به طرف شهرداری یابه دادگاه بابت معامله وابطال معامله

 • سلام

  نیاز است که کلیه مدارک و مستندات مربوطه جهت ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی مورد مطالعه قرار گیرند.

سلام خدمت وکلای عزیز خسته نباشید .یه راهنمایی میکنید بنده رو من پدرم سال ۶۵ فوت کرده یه مغازه ای دستش بود که مافکر میکردیم اجارست کارگر پدرم اونجا کار میکردو بعد مغازه روبستیم تا چند سال بعد کارگر پدرم اومد اونجارو اجاره کرد که مثلا کمک خرج ماباشه .بعد چند سال هی میومد میگفت صاحب مغازه گفته که باید مغازه رو تحویل بدین مادرمم از بچه ها پرسید بچه ها گفتن اگه اجره بابامون بوده بده بهش بابامون زیر دین نمونه.حالا بعد از گذشت چند سال مالیات برارث اعلام کرده که مغازه فلان جا سرقفلیش بنام پدرتونه مغازه روهم کوبیده ساخته و صاحب مغازه فوت کرده الانم ما نه مغازه ای داریم فقط باید مالیات بر ارث بدیم .پسراشم قبول نمیکنن که سرقفلی برای ماست.ممنون

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

با عرض سلام ، ادب و احترام محضر اساتید و حقوقدانهای عزیز و گرانقدر، بنده شاکی پرونده کیفری فروش مال غیر هستم دادنامه در تاریخ ششم اردیبهشت قطعی شد امروز هفدهم پیامی از سامانه عدل ایران برام ارسال شد که پرونده شما به  شعبه 57 تجدید نظر استان تهران ارجاع شد الان میتونم طی لایحه ای اعتراض کنم که مهلت تجدید نظر خواهی گذشته و سوال مهم اینکه رسیدگی به پرونده در دادگاه تجدید نظر چقدر زمان میبرد ؟ نکته قابل ذکر اینکه متهم متواری است در دادگاه حاضر نشد در جلسه واخواهی هم حاضر نشد الان هم تجدید نظر خواهی کرده که روند پرونده رو طولانی تر کنه 

 • سلام

  در هر صورت شما می توانید هر ایراد شکلی و ماهوی که در نظر خود دارید در قالب لایحه ، به دادگاه متذکر شوید‌. در مورد طول مدت دادرسی، زمان مشخصی را نمیتوان عنوان کرد و این زمان متغیر است.

سلام خدمت بزرگواران عزیز سوالی داشتم دیروز دادگاه خانواده جلسه طلاق داشتم از سمت خانمم بنده تا برج ۱۱نفغه رو پرداخت کردم و۳ماه پرداخت نکردم که امروز واریز کردم حسابشون دیروز پیش داور هم رفتیم جلسه بعدی رو برای ۱ماه دیکه انداختن دلیلشم برای طلاق  تهدید توهین افترا واعتیاد هستش که بنده خودم یه بار کمپ رفتم ونوع مصرف متادون بودش تهدید توهین هارم خودشان با گوشی من به خودشون فرستادند ۲۰۵ملیون از مادرم گلاهبرداری کردند که پرونده بازه ودادگاه ارشاد بنده شکایتی کردم از خانمم رابطه نامشروع سوالم این بودش من طلاق ندم ۲تا فرزندم دارم با این موضوعاتی که گفتم جلسه بعدی یا بعد ها طلاقشو میتونن بکیرن تا بنده حاضر به طلاقش نباشم ممنونم تشکر

 • سلام

  با التفات به شرایطی که توصیف کرده اید شرایط عسر و حرج مهیا نشده است تا همسر شما اقدام به طلاق کند. مگر اینکه دلایلی ارائه نماید که سختی و مشقت خود را به منصه ظهور برساند.

سلام ..من درسال ۷۷ بک مغاذه خریدم بعدازحدود ۴۰ سال همسایه پشت مغاذه میگه یک متر ازمنه رفت دادگاه حقوقی شکایت کرد کهدادگاه بااستعلام ازثبت ونبودن درسندایشان رای صادرکرد وقابل طرح نداتست الان خلع ید شاکی شده متاسفانه تاریخ رو یادم رفت شرکت نکردم لطف میکنید راهنماییم کنید که چی میشه والان چکار کنم ممنون 

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

سلام مردی باخانمش سوار بر موتور وتصادف میکنن ومرده فوت میشه وزن جراحات خفیف دارد وزن بچه ندارد وپدر ومادر مرده هم درقید حیات نیستند دیه مرد به چه کسی تعلق میگیرد ایا برادران وخواهران مرد میتونند زن متوفا رو از دیه محروم بکنن در کل دیه به چه کسی تعلق میگیرد ...زن متوفا برعلیه برادرانش چه شکایتی اقدام میکند چونکه در اواین ماه بعداز فوت مرد حتی کلید خونه که مستاجری هستند رو ازش گرفتن ومقداری پول و وسایل کاری متوفا رو بردن چه نوع شکایتی اقدام بکند علیه برادرانش ممنونم

 • سلام

  زوجه از دیه ارث خواهد برد . علاوه بر آن ، زوجه میتواند به اندازه مهریه، از ماترک متوفی را توقیف کرده و مانع تقسیم آن قسمت شود.

سلام با خودرویی نامتعارف تصادف کردم میخواستم بپرسم برای افت قیمت باز هم بر اساس خودروی متعارف افت قیمت حساب میشه یا نه

 • سلام

  توسط کارشناس تعیین خواهد شد .

باسلام .ایا ملکی که بصورت صلح عمری ازپدرم بمن واگذار شده را من فروختم و در استعلام ثبت من مالک عین و پدر منافع بود .و بعد از دعوی حقوقی من و خریدار و طرف قرار دادن فقط من که متصالح باشم در دعوای حقوقی توانست الزام به سند قطعی من را بگیرد ایا من فقط میتوانم این رای را اجرا کنم چون برای انتقال قطعی سند پدر من هم باید در دفترخانه باشد .ایا قاضی اشتباه کرده که از اول رد دعوا صادر نکرده .چون من با این رای بتنهایی نمیتوانم انتقال سند کنم

 • سلام

  ابتدا بایستی مفاد صلح نامه مورد مطالعه قرار گیرد‌. ولی در هر صورت، شخص مقابل شما، از عین خانه میتواند استفاده کند و در حقیقت خانه مسلوب المنفعه است.

سلام قطعی شده رای دادگاه به پرداخت ۲۲ملیون ۵۰۰هزارتومان تاخیر تادیه وخسارتهای وارد ازتاریخ ۹۸/۱۲/۲۱ تااجری حکم که داخل این ما می باشد باراعایت تناسب تغیر شاخص سالانه بانک مرکزی از تاریخ تقدیم دادخواست که.خواسته مطالبه وجه مبلغ بالا به استناد سند عادی بوده این جانب قانون جه مبلغی باید دریافت کنم ضمنن ایشان اعسار دادن و۱/۳ نقد باید میدادن بقیه ماهی ۲ملیون تومان اما هیج مبلغی به من پرداخت نکردن محاسنه این موارد رو از شما خواستارم با تشکر

 • سلام

  شعبه اجرای احکام مدنی محاسبه خواهد کرد‌.

سلام. من از طریق شورای حل اختلاف نفقه خودمو بچمو گذاشتم اجرا همسرمم قبول کرده و عدم تمکین نمیزنه. و از طریق ثبت هم مهریمو میگیرم. بهمم میگه تا اخر عمرت بشین خونه ی مادرت نفقتو بدم با مهریه.یا هم کلا ازت مهریت بگذر طلاقت بدم. میخوام بدونم تا چه مدت میتونه منو بلاتکلیف نگهداره؟ 

 • سلام

  مع الاسف حق طلاق با مرد است . اگر شوهر شما موجبات مشقت و سختی شما را که تعبیر به عسر و حرج می شود فراهم کرده باشد در این صورت است که می توانید دادخواست به خواسته طلاق به درخواست زوجه را به ثبت برسانید . در غیر اینصورت بلاتکلیف خواهید بود .

سلام خدمت وکلای عزیز از سمت خانمم ۱۱مورد شگایت داشتم که ۹مورد رای گرفتم ۲مورد تهدید افترا تهدید به قتل وجزایی سابق ارجاع دادن واعتراض به پرونده هایی که رای گرفتم دادن سوالم این بودش با خطایی که بنام منه به خودش ازهر کلمه وجملات  ناشایستی استفاده کرده توهین ووووپسرم گوشیو با خودش می‌برد پیش مادرش خونه مادرزنم این کارارو خانمم انجام میداده کمکی میخواستم بکنین بنده حقیر که چیکار کنم ممنونم آیا احتمال داده دادگاه تجدید نظرم به چیزایی که رای گرفتم به نفع خانمم برگردونه ممنون 

 • سلام

  نتیجه دادگاه قابل پیش بینی نمی باشد .

سلام

شخصی گوشی وسیم کارت من راهک ویامورد

سواستفاده قرارداده ومن بیشتراز۵ماه ازنت

استفاده نکردم(به توصیه پلیس فتا)هم اکنون هم عکس هایی که نه درگالری وجای دیگرباره

قصدنیت قبل رادارد.

لطفاًمن راهنمایی کنید.

ممنون ازشما

 • سلام

  از طریق پلیس فتا پیگیری بفرمائید.

سلام شنبه جلسه دادگاه دارم

درخواست طلاق یک طرفه دادم دلایلمم رای دادگاه برای۶ ماه نفقه ندادن گزارش پلیش،نامه پزشکی قانونی، حوم جلب شوهرم اعتیادش عدم امنیت جانی و مالی هست.

میخام ببینم تو یک جلسه تموم میشه؟

چی بگم؟

اگ وکیل بگیرم هزینش چقدر میشه؟

 • سلام

  مدت زمان مشخصی را نمی توان بیان کرد‌. مضافا بر اینکه حق الوکاله امری توافقی می باشد.

باسلام سازنده ملک مورد مشارکت بنده بدون اجازه بنده و عدم تقسیم نامه یک واحد رو پیش فروش کرده است طبق قرارداد و دادنامه صادرشده مبنی بر تقسیم واحدهاکه  بصورت بالمناصفه ۵۰ ۵۰ می باشد آیا میتوانم بعوان فروش مال غیر شکوائیه تنظیم کنم

 • سلام

  لازم است که قرارداد مورد مطالعه قرار گیرد .

با سلام خانمی هستم ۳۸ساله  ارشد با مردی ازدواج کردم یکبار نامزدبودند طلاق گرفتند شش ساله ازدواج کردم بچه سه سال هشت ماه دارم گرمدره هستم مشکل من اینه همسرم مامانیه باباش هم سکته مغزی خفیف کرده دق میکنم به همسرم گفتم نمیام تهمت زد بهم من خادم امام رضا هستم فرمانده پایگاه بودم مومن هستم خانواده ام مادر پدرما گفتم حرفهای رکیک زدند بی تربیتی خیلی بی تربیتی نمیتونم بگم میخام طلاق بگیرم همسرم میگه مریضه تو مشکل داری گفتم نمیام میگه طلاق بگیر خانوادش هم بدبیراه میگند خسته شدم ایا با هوس پدرش مریضه کناربیام همسرم بی غیرته

 • سلام

  سوال مبهم است .

سلام میخواستم بدونم چه نوع سلاحی یا چیزی برای دفاع در برابر حمله در مواقع ضروری میشه حمل کرد که جرم محسوب نشه

 • سلام

  نیاز به مجوز می باشد .

باسلام بنده بابت نفقه خودم و دخترم درخواست اجراییه دادم .من میتونم بابت نفقه خودم ودخترم ازاجرای احکام درخواست کسر از حقوقش رو بدم .چون بابت مهریه از حقوقش کسر میشو اعسار زدن رفع توقیف شده وبه سکه تبدیل کردن .

 • سلام

  بله

با سلام یک قراداد مورخ 99/5/1 که دران مغازه به رهن و اجاره . قرارداد بعدی مورخ 99/7/1 که در ان مغازه به سرقفلی و اجاره من در امد مالک رفته به استناد قرار داد اولی تخلیه خواسته در دادگاه من قرارداد دوم را دادم  مالک میگوید قرار داد دوم را امضا کرده است ولی  جمله ( قرار داد قبلی باطل است ) به ان اضافه شده است در صورتی که این جمله اضافه شد ودر دونسخه قید گردید ولی او از دادن نسخه دوم به دادگاه امتناع میکند و میگوید به من نداده اند ( در قرارداد نوشته در دو نسخه تنظیم و تسلیم طرفین گردید ) متاسفانه  نویسنده قراردادو تنها شاهد هم فوت کرده است اگر کارشناشی شود اضافه شدن تایید میشود  ایا اضافه شدن این جمله  جعل است ؟ 

 • سلام

  بله ؛ شما بایستی در قالب لایحه ، تقاضای ارجاع امر به کارشناسی را تقدیم کنید تا جعل محرز شود.

با سلام اگر در ساختمان های مسکن مهر که واحدها پارکینگ مشخصی ندارند و از حیاط به جای پارکینگ استفاده میکنند اگر کسی بخواهد برای ماشین خود سایبان بگذارد اگه بدون رضایت واحدها انجام دهد تکلیف چیست؟

 • سلام

  تصرف در ملک مشاع بایستی به رضایت تمام شرکاء رسیده باشد .

‌‌سلام، پرونده بنده یک هفته پیش به اجرای احکام کیفری ارسال شده ، آیا فقط به متهم ابلاغیه میفرستن که بره برای اجرای حکم ، یا نه به بنده هم به عنوان شاکی ابلاغ میشه چند روز طول می‌کشه تا از طرف اجرای احکام ابلاغیه بیاد

 • سلام

  شایسته است که به شکل حضوری از طریق اجرای احکام کیفری پیگیری بفرمائید .

سلام خدمت وکلای محترم. من و همسرم هشت سال هست که ازدواج سفید هستیم و در این مدت به طور سالیانه  عقد موقت داشتیم که امسال مدتیست که از تاریخ صیغمون گذشته.و ما از این ازدواج یه دختره سه ساله داریم که پدرش شناسنامه برای بچه گرفته ولی هیچ گونه تعهد و مسئولیتی در خصوص رسیدگی به بچه چه مالی چه معنوی انجام نمیده مگه فقط نیاز به دکتر رفتن باشه. چند وقته به من میگه از خونه برو بچه رو هم ببر،میگه بچه رو بزارش بهزیستی.بچه ای که از خون و ژن خودشه.هرشب هم با تهدید و خشونت و رعب و وحشت چه پیامکی چه حضوری مارو بیرون میکنه از خونه.سوالم اینه که من چه طور میتونم قانونی اقدامی کنم جهت حفظ امنیت جانی و مالی و مکانی، چه طور میتونم قانونی کاری کنم که ایشون نتونه الکی و بی دلیل مارو بیرون کنه 

 • سلام

  با عنایت به اینکه شما هم اکنون در علقه زوجیت ایشان نیستید بنابراین همسر شما در مقابل شما ، هیچ تعهدی ندارد مگر در مورد مهریه و نفقه در صورت توافق . اما ایشان در خصوص فرزند خویش متعهد هستند و تا زمانی که در قید حیات هستند بهزیستی فرزند را قبول نمی کند . علی ایحال شما می توانید برای فرزند ، مطالبه نفقه کنید .

سلام من یکسال برای کارفرمام با قرارداد شفاهی کار کردم و همش کارفرمام میگفت آخر ماه حقوقتو میدم ولی نه حقوق میداد و نه بیمه

الانم اداره کار شاکیش شدم و ثابت کردم برای کارفرما کار میکردم و ضمن اینکه درخواست کتبی هم بهش دادم کارفرما حقوقمو نداده الان اداره کار هنوز رای صادر نکرده اما میگه چون تبعیت و رابطه مزدی نداشتی پس کارگر نیستی اما من بخاطر پول کار میکردم

الان من چی بگم به اداره کار؟

 • سلام

  شما می توانید به استناد فیش های واریزی و همچنین شاهدین قضیه ، وجود رابطه کارگر و کارفرمایی را به اثبات برسانید .

با سلام ، بنده یک زمین کشاورزی رو از شخصی خریداری کردم قول نامه ب صورت دستی بوده و دو تا شاهد پای قول نامه رو امضا انگشت کردن ، خود فروشنده هم امضا انگشت زده ، بهای معامله رو هم طی ی فقره چک و دو عدد سکه پرداخت نموده ام ک فروشنده چک رو پاس کرده( چک در وجه خود فروشنده نوشتم) و پول رو استفاده کرده است ، حالا بعد سه سال منکر معامله شده است ، الان با تهدید فروشنده یکی از شاهدای معامله میگه اصن شهادت نمیدهم ب هیچ وجه ( میگه حتی اگه قاضی هم بخوام جلب هم بشم شهادت نمیدم )،شاهد دیگرم میگه شهادت میدم، خواستم بدونم  با شهادت فقط ی نفر و رسید پاس کردن چک اینجانب توسط فروشنده حکم دادگاه ب نفع من صادر میشود یا ن؟

 • سلام

  توجه داشته باشید که اصل بر صحت معاملات است . فلذا معامله منعقد شده ، صحیح و نافذ است و شما در مقام دفاع می توانید به قولنامه و وجوه پرداختی استناد بفرمائید .

باسلام خسته نباشید من حدودا ۶ماه پیش بادوستانم چن بار به طورپیامکی به هم داروی های تاخیری پیشنهاد میکردیم در خانه ای فساد حضور داشته باشیم وبعد آن با یه دختره۱۴ساله از فضای مجازی دوست شدم بارضایت خودش باهم رابطه ای جنسی برقرار کردیم حالا اگه ازم شکایت کنن قاضی دستور پرینت بگیره هم حضور درخانه ای فساد هم رابطه ای جنسی با دختر ایادوستانم هم مجازات می‌شوند؟

 • سلام

  سوال مبهم است .

باسلام مادرشوهرم بعد از به دنیا اومدن فرزندم یک پلاک طلا به عنوان چشم روشنی زایمان برام آوردن حالا رفتن از من شکایت کردند و متن دادخواست رو اینجوری نوشتن که طلا رو به امانت و برای استفاده در مهمانی به من دادند و من بدون اطلاع طلا و از خونه بردم .حالا من چجوری میتونم ثابت کنم که طلا رو به من چشم روشنی دادن و امانت نبوده؟؟؟

 

 

 

 • سلام

  بار اثبات دعوا بر عهده مادر شوهر شما است . فلذا شما می توانید در مقام دفاع ، از شاهدین قضیه استمداد کنید .

سلام وقت بخیر،

۱.حداکثر مدت بین ثبت شکایت اداره کار تا صدور رای هیات تشخیص عمومآ چقدر است؟

۲.در صورت نیاز به تشکیل جلسه دوم هیات تشخیص فاصله بین جلسه اول و دوم هیات تشخیص عمومآ چه میزان است؟

 • سلام

  مدت زمان دقیقی قابل پیش بینی نیست .

سلام .از حساب بانکی من سو استفاده شد برای کلاهبرداری ارز دیجیتال.پلیس فتا حساب بانکیمو سال گذشته مسدود کرد و پروندمو فرستاد دادسرا.دادسرا بعد از چندماه رای برائت داد و پرونده مختومه شد.چون راهم دور بود تلفنی با شعبه صحبت کردم و گفت مشکلی نداره حسابت رو باز میکنیم.باز نشد دوباره تماس گرفتم گفتن لایحه رفع توقیف حساب بانکی بزن.زدم و گفتن نامه شو زدیم ک پلیس فتا حسابو باز کنه.اما پلیس فتا بازش نکرده.خواستم بدونم پلیس فتا میتونه  رای قاضی رو نادیده بگیره و حسابو بار نکنه؟و این اختیارو داره؟ یا باید رفع انسداد کنه؟

 • سلام

  به شکل حضوری پیگیری بفرمائید.

باسلام و وقت بخیر. 

حدود هشت سال پیش همسر ۱۵۰ میلیون تومان پول به پسرخاله اش داد که برای ما ماشین بخرد ،اما هنوز بعد از هشت سال نه ماشینی به ما تحویل داده و نه پولی .هر بار هم که طلب ماشین یا پولمان را می‌کنیم میگه که ماشین رو در یک مزایده دولتی خریده و برای همین نمیتونه به نام همسرم منتقل کنه و این کار زمان‌بر هست .این در حالی است که هیچ ماشینی هم به رویت ما نرسیده که اصلا بدونیم ماشینی وجود داره یا نه.

می خواستم بدونم اگر از ایشان شکایت کنیم می توانیم به حق و حقوقمان برسیم یا راه به جایی نمی بریم ؟

ممنون میشم که راهنمایی کنید. 

 • سلام

  ابتدا اظهارنامه مبنی بر مطالبه وجه دهید و در صورتی که افاقه نکرد دادخواست به خواسته مطالبه وجه را به ثبت برسانید‌.

مهریه من عندالاستطاعت هست ، ملاک و مقیاس استطاعت مرد چی هست؟  همسرم هم خانه و هم ماشین دارند و درآمد مشخص .

از باب مقروض بودن هم دو فقره وام بانکی دارند 

جهت دریافت و درخواست مهریه از چه طریقی باید اقدام کنم؟

 • سلام

  از طریق دفتر ازدواج ، اقدام به اخذ اجرائیه کنید .

 با سلام مستاجر در مازندران دارم که با کمک وکیل حکم تخلیه گرفتم، حالا وکیل میگه برای اجرای حکم باید یه انبار اجاره کنید و وسایل را با مسئولیت خودتان داخل انبار منتقل کنید. آیا تنها راه همینه؟ نمیشه وسایل را داخل کوجه و پشت درب ساختمان گذاشت؟( خود مستاجر مشاور املاک داره، ولی با این وجود تخلیه نمیکنه و جواب هیچ تلفنی نمیده ) اینجوری با این شرایط که وکیل من میگه، بیشتر برای خودم دردسر شده تا مستاجر!!!!! هم خودم مسئولیت وسایل را بپذیرم هم حمل نقل کنم و انبار هم اجاره کنم !!!!!!! از این مستاجر ۳۰ میلیون طلب دارم. حکم محکومیت اش هم اومده ، ولی هیچ گونه پرداختی نداشته و حساب های بانکی اش تمام مسدوده بخاطر طلاق همسرش. ایا می‌توانم توسط وکیلم اموال داخل منزل را توقیف کنم؟

 • سلام

  این یک رویه است و شما بایستی این فرآیند قانونی را طی بفرمائید .

سلام. نزدیک به دو میلیارد سفته که امل چندین برگ صدمیلیونی است امضا و اثر انگشت زده کد ملی نوشته پشت و رو را گم کرده ام. ولی تاریخ و نام گیرنده ندارد. متاسفانه چون از دکه خریده ام شماره سفته ها را ندارم. ایا اگر کسی انها را پیدا کند باید در دادگاه پرداخت کنم؟ راهکار قانونی چیست که از شر این سفته ها نجات پیدا کنم؟

 • سلام

  اعلام مفقودی سفته نمائید. برای چنین اقدامی لازم است از طریق دفتر خدمات قضایی اقدام کنید.

باسلام .اگرملکی مشاع که مالکان رسمی داردوهمه مدارک راداراباشدانحصاروراثت عدم افراز...ولی شخص ثالثی دودانگ ملک رابدون هیچ مدرک ومستندات قانونی ملک راانتقال داده وازشهرداری جوازساخت دریافت ودوطبقه ساخته باشدماازچه راهی زودترب نتیجه میرسیم درخواست فروش یاشکایت کلاهبرداری ازطرف ب جرم انتقال مال غیر

 • سلام

  جهت ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی، لازم است که مدارک و مستندات مربوطه، مورد مطالعه قرار گیرند.

با سلام بابت یک ملیون تومن مهریه در سال ۱۳۷۳ . الان چقدر باید پرداخت کنم .با تشکر از شما

 • سلام

  ۲/۶۰۶/۶۷۷/۵۲۴ ریال

با سلام

بابت یک چهارم کسر از حقوق از اجرای ثبت برای مهریه اعسار زده شده و اعسار پذیرفته شده که هر شش ماه ، نیم سکه بدون پیش قسط پرداخت بشه

ایا اجرای ثبت این یک چهارم کسر از حقوق را رفع توقیف میکند؟ یا باید اولین قسط پرداخت شود و بعد رفع توقیف شود؟تکلیف نیم عشر دولتی چه میشود ایا زوج باید برای رفع توقیف نیم عشر دولتی بپردازد

 • سلام

  تا زمان پرداخت کامل مهریه ، از حقوق شما و سایر اموال شما ، رفع توقیف صورت نخواهد پذیرفت؛ چرا که اگر مالی از شما شناسایی شود از محل همان مال ، پرداخت مهریه صورت خواهد پذیرفت.

سلام.برادرم چندماه پیش از من شکایت کردکه من روی ماشینش اسید ریختم ودوربین مداربسته هم یه نفر را نشان می‌دهد که می گوید من هستم.چند بار به شورای حل اختلاف رفتیم اما نتوانست ثابت کند وبالاخره گذشت کرد.واز ادامه منصرف شد.ایا من می‌توانم اعاده حیثیت کنم.پیش همه آشنا فامیل همسایه این تهمت را به من زد الان من چه کاری میتوانم بکنم.

 • سلام

  بله ؛ به شرط اینکه سوءنیت برادر خویش را ثابت کنید.

با سلام و احترام 

وکلای محترم : ایا در معامله ای که ۵٠ میلیون تومان ثمن ان توسط خریدار پرداخت نشده و ادعای بذل  شفاهی ٣٠ میلیون ان توسط فروشنده را دارد - ایا میشود در جلسه دادگاه با استناد به ماده ٨٠٣ ق.م رجوع از بذل را مطرح کرد.          

          با تشکر و احترام مجدد

 • سلام

  با توجه به وصف توصیف شده ، شما ابراء انجام داده اید و طبق قانون ، بازگشت از ابراء ممکن نیست ‌.

سلام و عرض ادب

خواستم بپرسم اگر دادخواست طلاق مرد بده مهریه باید کامل پرداخت بشه؟ البته تمکن مالی نداره

 • سلام

  چه طلاق به درخواست زوج باشد و چه طلاق به درخواست زوجه باشد ، در هر صورت زوج مکلف است که تمام و کمال مهریه را پرداخت کند . حال می تواند به صورت اقساطی ، مهریه را پرداخت کند یا این که به صورت یکجا پراخت کند.

با عرض سلام و احترام محضر اساتید و حقوقدانهای گرامی، بنده شکایت فروش مال غیر داشتم که دو قطعه زمین بود، پنج روز پیش رای قطعی شد و به اجرای احکام فرستاده شد چند روز طول می‌کشه که ابلاغ بیاد از اجرای احکام ، دوم اینکه بجهت مستحق للغیر درآمدن مبیع مستفاد از قانون مدنی ماده ۳۹۰ و ۳۹۱و رای وحدت رویه شماره ۸۱۱ دادخواست غرامات دادم و پرونده به شورای حل اختلاف ارجاع شد لایحه دادم که متهم متواریه و امکان سازش نیست اما شورا میگه حتما باید تا جلسه اول صبر کنید بعدش پرونده رو ارجاع میدیم به دادگاه آیا راه حلی وجود داره که زودتر بفرستن 

 • سلام

  سیر طبیعی دادرسی بایستی طی شود و با اعلام عدم امکان سازش از سوی شورای حل اختلاف، پرونده به دادسرا ارجاع خواهد شد.

سلام وقتتون بخیر اسفندماه سال گذشته از طریق لینک سهام عدالت از حسابم پول برداشت شد ک بلافاصله ب پلیس فتا رفتم و حساب طرف رو مسدود کردم ولی ب گفته ی پلیس فتا با پولم از صرافی خرید کرده الانم ابلاغیه دادن ک هفته آینده برم شورای حل اختلاف خود دادسرا الان چی میشه سرانجام پول من ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • سلام

  شورای حل اختلاف به جهت صلح و سازش است و در صورتی که صلح و سازش محقق نشود پرونده به دادسرا ارجاع خواهد شد.

سلام

میخواستم ببینم چطور و از چه راهی میتوانم سن شناسنامه ام رو چند سال کمتر کنم چون برای ازدواج دچار مشکل شدم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

 • سلام

  اگر اختلاف سن بیشتر از ۵ سال است بایستی از طریق سازمان ثبت احوال پیگیری بفرمائید و اگر اختلاف سن کمتر از ۵ سال است بایستی از طریق دادگاه اقدام کنید.

سلام بنده مبلغ 15میلیون تومان پیش پرداخت و دو فقره چک به مبلغ 9میلیون و 18میلیون جهت ساخت و نصب کمد و کابینت به ام دی آف کار دادم الان یک ماه گذشته و هنوز کاری نکرده تاریخ اولین چک 30/2/1402 می باشد چک ها رو به نامش ثبت کردم حالا میخوام جلوی چک ها رو بگیرم باید چکار کنم؟

 • سلام

  برای انسداد حساب به منظور عدم پرداخت وجه چک لازم است طرح دعوای حقوقی یا کیفری مرتبط را به انجام برسانید و بر مبنای آنها از پرداخت چک امتناع کنید. در غیر اینصورت مرتکب عمل مجرمانه خواهید شد.

با سلام آیا اگر کسی در دادگاه تهمت کذب زده باشد می توتن با مدارک و شاهد از ایشان شکایت کرد و حد مجازات ایشان چقدر می باشد.

 

 • سلام

  در صورتی که عمل مجرمانه ای را به شما نسبت داده باشند می توانید شکایت کنید.

با سلام خدمت همه بزرگواران
5سال پیش پدرم از طریق مبایعه‌نامه ملکی را به بنده واگذار کرد که مبلغ 1میلیارد درمبایعنامه نوشته شد دراصل هدف واگذاری ملک به بنده بود و هیچ پولی داده نشد ولی در مبایعه‌نامه نوشته شده که پرداخت شده است و همه وراث هم امضا کردند به عنوان شهود
بعد از 2سال که پدر بنده فوت کردند وراث در دادگاه های مختلف طرح محجوریت ،صوری بودن وجعل امضا را مطرح کردندکه در همه دادگاه ها رای به نفع بنده دادند حالا در جدیدترین شکایت وراث گفته اند پولی پرداخت نشده است و طلب پرداخت پول مبایعه‌نامه را کردند 
از عزیزان سوال دارم که آیا در صورت محکومیت بنده باید مبلغ 5سال پیش را پرداخت کنم یا مبلغ ارزش فعلی ملک را ؟؟؟؟؟؟

 • سلام

  اصل پول به علاوه خسارت تاخیر تادیه بایستی پرداخت شود.

سلام من قاسم طاهری هستم من افغانی هستم خانمم ایرانی  هست برای شناسنامه های بچه هام میخوام اقدام کنم چه کاری باید انجام بدم؟

 • سلام

  در قدم اول بایستی به اداره ثبت احوال همراه با مدارک مرتبط مراجعه کنید. در صورتی که اداره ثبت احوال از تنظیم شناسنامه خودداری کرد از طریق دادگاه علیه اداره ثبت احوال به خواسته تنظیم شناسنامه طرح دعوی کنید.

با سلام

من از مازندران تو شیپور از استان فارس شهر لار یه گوشی شیائومی ۱۲ تی پرو به مبلغ ۲۰ تومن گذاشته بود.بعد تماس و چت گفت مغازه داره از تیپاکس میفرسته چند تا نمونه ارسال هم برام فرستاد

بعد ۱۰ تومن دادم تا ارسال کنه کارتون گوشی رو نگه داره تا مابقی قسطی تموم بشه با سود

بعد ارسال گوشی دیدم یه گوشی قدیمی بی ارزش فرستاد

برگشت دادم

هرچی زنگ میزنم گوشی رو نمیگیره بعدش خاموش کرد

به تیپاکس شهرشون زنگ زدم گفت میشناسه ادم خوبیه فعلا شکایت نکن الان ۱۰ روز حدودا گذشتهاون الان گوشی رو نمیگیره

 • سلام

  پیشنهاد می شود هر جه سریع تر به فسخ معامله و عودت پول خویش اقدام کنید و اجازه ندهید زمان بیشتری بگذرد. در همین راستا لازم است این اراده خویش را در قالب اظهارنامه برای شخص فروشنده ارسال کنید.

سلام 

یک واحد از مجتمعی ۸ واحدی در حال بازسازی فضای داخل واحد خود است. این روند با توجه به میزان تخریب  چند ماه طول خواهد کشید . کثیفی و گرد و خاک ایجاد شده حاصل از بنایی و سنگ بری ... تمام راه پله ها ، پارکینگ و حتی دیواره ها را در بر میگیرد . وقتی بعد از کار هر روز مالک آن واحد  مسیر ورودی ساختمان  تا در واحد مزبور را  جارو میکند . اما بدلیل رفت  و آمد کارگران و دیگر ساکنین باز هم  گچ و خاک  همه جا را سفید کرده است. 

آیا هزینه ی نظافت ماهیانه ساختمان در طول مدت بنایی با مالک این واحد هست یا باید از شارژ  مشترک آپارتمان پرداخت شود؟

با تشکر

 • سلام

  هزینه مورد اشاره بر عهده تمام مالکین و ساکنین مجتمع است‌.

سلام وقتتون بخیر همسر بنده به دلیل ضمانت وام بانکی برای پسر عموهایش تمام حساب های بانکیش بسته شده و یک ماشینش توقیفه به همین دلیل هیچ چیزی به نام خودش نمی زنه

یک طبقه از آپارتمان سه طبقه که شراکتی با پدر و برادرش ساخته مال ماست 

و از ترس توقیف شدن اونو به اسم مادرش سند زده و مشکلاتی پیش اومده

سوالم اینه اگر بخاد سند ملک به نام من یا بچه هامون بزنه ممکنه بانک توقیف کنه؟

 

 • سلام

  خیر

سلام و درود

پدرم چندسال قبل زمین باغ طبق یک مبایعه نامه که در بنگاه نوشته شده را خریداری کرده بودند و یکی از شاهدان این مبایعه نامه خود بنده بودم و متاسفانه در آن دقت نکرده بودیم.

در این مبایعنامه مبلغی نقدا داده شده ودرمورد الباقی انگونه نوشته اند که؛

طی یک فقره چک به سریال.... به فروشنده داده خواهد شد.

بعد از فوت پدرم طرف ادعا میکنه که جمله داده خواهد شد است و من چک رو دریافت نکردم؛  حال فروشنده ادعا دارد که چک مذکور را دریافت نکرده و مبلغ آن چک را برحسب قیمت روز میخواهد و میگه شکایت کیفری خواهم کرد و.....

الان من به عنوان وارث در قبال ایشان قانونا جوابگو هستم؟ آیا برام میتونه مشکلی ایجاد کنه؟ چیکار کنم؟

 • سلام

  لازم است که قرارداد مورد اشاره تحت بررسی قرار گیرد.

من یه خانم ۳۰ ساله هستم و یه بچه ۹ ماهه دارم اگر بتونم ثابت کنم پدر بچه ام افسردگی و یا اختلال دوقطبی داره میتونم حضانت فرزندم رو بگیرم یا خیر ، در ضمن ثابت کردن اینکه افسردگی داره فقط از طریق پزشک معتبر صورت میگیره یا اینکه اگر گواهی از روانشناس خودم بیارم کفایت می کنه ؟

 

 • سلام

  با توجه به اینکه فرزند شما ۹ ماه دارند بنابراین ۶ سال و سه ماه دیگر شما می توانید طبق قانون حضانت وی را بر عهده داشته باشید‌. اما بعد از گذشت این زمان، در صورتی می توانید به حضانت خویش ادامه دهید که از طریق پزشکی قانونی، بیماری های مورد اشاره را محرز کنید.

سلام وقت بخیر ...همسر بنده مهریه را اجرا گذاشته و حساب های بانکی بنده و همچنین از طریق ثبت خودرو و منزلی که در آن ساکن هستیم را توقیف کردن البته برای منزل در حال انجام مستثنیات دین هستم....همسرم جهت اجرا اقدامی انجام نداده اند و حساب های بنده بلاتکلیف مسدود شده... در صورت عدم اجرا و اقدام های بعدی همسرم من چطور می تونم حساب هام رو از مسدودی خارج کنم ؟...و تا کی بلاتکلیف میشه این مورد رو ادامه بدن؟

 • سلام

  هنگامی شما می توانید اقدام به رفع توقیفی از اموال خویش کنید که تکلیف منشاء این توقیف ها که همان بدهی بابت مهریه است را مشخص کنید.

باسلام خانه بین وراث بوده یکی ازوارثین که برادرخانواده ومجردو مدت 4سال درخانه زندگی میکند نمی گذاردمشتری برای خریدبیایندلازم به ذکراست که پدر ومادرفوت کرده اند. حصروراثت انجام شده است چقدرزمان میبردبرادرراازخانه بیرون کنیم راهنمایی بفرمایید 

 • سلام

  دادخواست به خواسته خلع ید مشاعی را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید تا بدین وسیله، شخص مورد اشاره از خانه خارج شود و سپس اقدامات لازمه بعدی را به انجام برسانید.

سلام ، لایحه عدم سازش فرستادم برای شورای حل اختلاف که پرونده رو برای رسیدگی ارجاع بدن به دادگاه، اما یه هفته از ارسال لایحه گذشته و شورای حل اختلاف پرونده رو به دادگاه ارجاع نداده ، آیا شورای حل اختلاف در این موضوع تخلف کرده ،چون خوانده متواریست و امکان صلح و سازش وجود ندارد ؟

 • سلام

  متاسفانه روند پیگیری در شورای حل اختلاف کُند است و با توجه به متواری بودن متهم و گذشت یک هفته، بهتر است به سرپرستی مجتمع قضایی مراجعه کنید تا روند پرونده تسریع پیدا کند.

سلام خسته نباشید برادرم ماشینه پرایدی دارن که پلاک ماشین وبرگه سبز ماشین به اسم خانومشونه خانموشون شکایت کردن می تونن ماشینا از برادرم بگیرن

 • سلام

  با توجه به این که برگ سبز ماشین به منزله سند مالکیت ماشین به حساب می آید و از آن جایی که به نام همسر برادر شما می باشد علی القاعده همسر برادر مالک رسمی و قانونی ماشین به حساب می آیند‌ و قادر خواهند بود که خودرو پراید را از برادر شما دریافت کنند.

بعد از رای تجدید نظر ایا باز میشود اعتراض داد؟چه مدت؟ 

برای اجراییه حقوق مالی زوجه (نفقه،اجرت المثل،مهریه)اول باید در محضر ثبت شود بعد اجراییه انجام شود؟ ایا میشود اول اجرا کشید بعد در محضر ثبت شود؟

 • سلام

  بایستی دید رای صادر شده چیست؟! زیرا معمولا بعد از مرحله تجدیدنظر و قطعی شدن رای، امکان اعتراض وجود ندارد مگر در برخی موارد که امکان اعتراض در قالب فرجام خواهی وجود دارد.

سلام.مبلغ ۱میلیارد تومان حق الوکاله و با ۳فقره چک به وکیلم پرداخت کردم.حالا میخواهم دادخواست دریافت حق الوکاله از محکوم علیه و بدم.اما وکیلم میگه چون در دادخواست بدوی درخواست حق الوکاله و خسارت دادرسی نداده بودیم .الان قاضی قبول نمیکنه به پرداخت.فقط وکیلم یک رسید دستنویس داده که این مبلغ و به عنوان حق الوکاله دریافت کرده.آیا در ازاش باید مالیاتی یا مبلغی به جایی پرداخت کنه؟شاید به خاطر عدم پرداخت میخواد منو از شکایت منصرف کنه.آیا میتونم درخواست حق الوکاله کنم؟

 • سلام

  کلام وکیل حق است؛ زیرا شما در صورتی قادر خواهید بود که حق الوکاله را از دادباخته مطالبه کنید که در ردیف خواسته به آن اشاره کرده باشید. طبق ماده ۲ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب سال ۱۳۷۹ قاضی تنها در محدوده ای رسیدگی خواهد کرد که در دعوا طرح شده، خواسته شده باشد. هر چند وکیل نیز باید به این امر توجه می کرد و در دادخواستی که تنظیم کرده بود اشاره به این موضوع می نمود.

با سلام و خسته نباشید 

چن ماه پیش بر علیه ی اقایی شکایت کردم بدلیل مزاحمت و افترا و تهدید 

دادگاه تشکیل شده شاهدها احضار شده و جرم محرز

قاضی پرونده برای این اقا ،یکسال و ۶ ماه حبس ،۷۴ ضربه شلاق تعزیری،۸۰ ضربه شلاق حدی  و ب مدت دوسال منع اقامت در شهرستانی ک محل سکونتمون هست 

این اقا بوسیله ی وکیلش اعتراض دادن به شعبه ی مرکزی استان و هنوز دادگاه تشکیل نشده ،،سوالم اینه با علم ب اینکه ایشون هیچ مدرک و استنادی مبنی بر رد اتهامات ندارن ایا امکانش هست که مجازاتی ک در نظر گرفته شده تو اون دادگاه کسر شود؟؟؟؟

 • سلام

  ممکن است. دادگاه تجدیدنظر طبق قانون این اختیار را دارا است که با توجه به ادله استنادی، میزان مجازات را کاهش دهد و در مقابل حق ندارد که میزان مجازات را افزایش دهد.

باسلام وعرض ادب ،همسر بنده سال قبل دادگاه درخواست طلاق کردن،بخاطر اتهاماتی که به بنده زدن چندین ماه درگیردادگاه بودم تاجایی که  حکم به بنده دادن اما تا رسیدن به دادگاه عالی اعتراض میکرد،نتیجه دادگاه رفتنهاباعث شد ازکارم اخراج شم.

باز رفته ازیک شهر دیگه همون شکایت وادعاها روتکرار کرده درواقع سه بار اینکارو کرده هربار هم ازیک شهر باهدف دردسر درست کردن . البته بار دیگه بیخیال شدم چون میترسم باز کارم ازدست  بدم فردا هم جلسه دوم دادگاهه سوالم این  هیچ راهکاری نیسن،الان باید  چیکار کنم، 

دادگاه نمیتونه تشخیص بده این شکایت قبلا مطرح شده؟

،ممنون میشم اگه راهنمایی کنید؟

 • سلام

  از طریق دفتر خدمات قضایی، لایحه دفاعیه ثبت کنید و اعلام بفرمائید که دعوای طرح شده مشمول قاعده اعتبار امر مختومه شده است.

سلام وقتتون بخیر

میخاستم بپرسم که ایا میشه از همسایه‌ای که در خانه‌اش از سگ ها پرستاری میکند و همیشه در خانه اش بیش از ۲ یا ۳ سگ وجود دارد شکایت کرد؟

و نتیجه شکایت به کجا میرسه؟

 • سلام

  در صورتی که موجبات آلودگی صوتی و غیربهداشتی کردن محیط را فراهم کرده باشند میتوانید اقدام به طرح دعوی کنید.

باسلام بنده از کسی مبلغ ۲۳۰میلیون تومان طلب داشتم ایشان به بنده قول دادن ۳۰میلیون تومان تا تاریخ ۲۵.۱.۱۴۰۲ پرداخت کنند و دو فقره سفته برای تاریخ به ترتیب ۳ماه،۱۰۰میلیون و۶ماه دیگر ۱۰۰میلیون پرداخت کنند و در صورت عدم پرداخت مبلغ ۲۰۰میلیون تومان وجه التزام به بنده بدهند و همچنین مبلغ سفتها قابل پرداخت به روز گردد با توجه به صورت جلسه آیا مبلغ سفتها با توجه به داشتن تاریخ آیا میتوانم نسبت به مطالبه سفتها و وجه التزام اقدام کنم باتشکر از راهنمایی شما 

 • سلام

  بله ؛ می توانید اقدام کنید .

سلام خسته نباشید  یه ماشین خریده بودم چند سوال پیش تو این چند سوال پلاک به اسم اون بود من سوار میشدم همکار بودیم بعد از چند سوال رفتم پلاک عوض کنم یه بهونه ای ماشین و ازم گرفت قرار بود پولشو بریزه ولی حالا بهونه می گیره منم فقط یه دست نوشته که پول بهش دادم دارم      حالا یه راه حل به ما بدید ممنون از شما

 • سلام

  در هر صورت ماشین به اسم همکار شما می باشد فلذا لازم است که برای اثبات ادعای خویش، استناد به مدارک و مستنداتی که در اختیار دارید به انجام برسانید.

سلام عرض شود درمعاملاتی که بخشی از ثمن معامله بصورت چک مدت دار داده میشود آیا می‌شود در متن قرارداد نوشت که در صورت برگشت خوردن چک موضوع معامله منسوق میشود( یعنی فروشنده به همین خاطر حق فسخ یک طرفه معامله را دارد وخریدار هم باید تمکین کند واعتراض نداشته باشد یا نه اشکال قانونی دارد.وآیا کلمه منسوق از لحاظ املایی ودستوری درست است.

 • سلام

  به نظر می رسد منظور شما از کلمه منسوق، واژه منسوخ است یعنی قرارداد فسخ شود و به عبارت دیگر قرارداد منحل شود.

سلام ماشینی رو از یکی از اقوام نزدیک خریدم ،بیست میلیون به کارت خانومش بیعانه زدم و قولنامه رو خودمون دو تایی نوشتیم ،پس از تحویل ماشین ایراداتی رو در ماشین دیدم و ماشین رو پس دادم ،۱۷ میلیون رو پس داد و سه میلیون به عنوان  زیان نگه داشت در صورتی که مقصر خودش بود ،ایا میتونم ازش شکایت کنم؟

 

 

 • سلام

  اینکه شما آیا قادر هستید که مابقی پول خویش را استرداد کنید یا خیر بستگی به قراردادی است که فیمابین منعقد شده است فلذا لازم است که مفاد قرارداد منعقد شده مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

با سلام علیه بنده طرح دعوی کیفری شده وبند از این موضوع  خبر نداشتیم ۰ پزشکی قانونی درگواهی  کبودی  روی بینی شکستگی دندان سمت راست از عقب در اثر جسم سخت اشاره کرده ۰ نکته: اینجاست اگر جسم سخت به بینی بخوره چون جنس بینی از غضروف تشکیل شده پس میشکنه واین کبودی از قبل بوده وحتی چون ایشان راننده  تراکتور است  دراثر کارش اتفاق افتاده ۰ نکته دوم  از نظر علم پزشکی اگر جسم سخت به دهن یا صورت بخوره اول صورت ولب وآسیب  میبینه بعد دندان عقبی  چون جنس صورت ولب خیلی نازک وقابل آسیب هست ولی صورت ولب طرف سالم است  با این حال بنده چطور میتونم ثابت کنم که کبودی روی بینی از قبل پوسیده وافتاده بوده  باتشکر

 • سلام

  شما بایستی به استناد مدارک و مستنداتی که در اختیار دارید در مقام دفاع از خود برآیید.

سلام وعرض ادب تشکر میکنم از راهنمایی شما کارشناسان بزرگ وار دلسوزانه ذکات علم خودرا بذل میکنید.

قطعه زمین ارث پدر دارای سند مشایی که ۲۰ سهم از هشتاد سهم رو مالکیت ان به ما پنج فرزند رسیده.سه تا سند دیگر باهمین مقدار سهم در اختیار شرکای مشایی دیگر هستش.مشکل ما اینجاست که شرکایی مشایی بیش از مقدار حق خودشون تصرف کرده وبرای ما مقدار کمتر از یک سوم حق ما مانده.سوالم از شما بزرگواران این که با تامین دلیلی ک انجام دادیم بهتر است که دادخواست خلع ید مشایی تقدیم کنیم یادادخواست رفع تصرف به طرفیت شرکای مشایی.

عید فطر بر همه شما مبارک.خدا جزای خیر بهشم بدهد.

 

 • سلام

  دادخواست به خواسته خلع ید به استناد مدارک و مستندات مربوطه را از طریق یکی از دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام ۱ بنده خدا از من شکایت کرده که آیینه بغل ماشینشو شکستم و۲۵/۲شورا منو خواسته منم شهرستان هستم آیا من دادگاه اول نرم مشکلی پیش میاد یا ن حتما باید برم که از حقم دفاع کنم .ممنون از شما عزیزان

 • سلام

  در صورتی که در جلسه رسیدگی حاضر نشوید طرف مقابل شما با ارائه مدارک خویش و عدم دفاع از سوی شما ، می تواند حکم غیابی علیه شما اخذ کند .

سلام، بنده شکایتی داشتم با موضوع فروش مال غیر که متهم به زندان ، رد مال و جزای نقدی محکوم شد اگر رای قطعی شود اجرای احکام و جلب متهم به چه صورت خواهد بود ، از طرفی بنده دادخواست غرامات دادم با توجه به اینکه دادخواست حقوقی بنده هم مربوط به پرونده کیفری میشود آیا در اجرای احکام این موضوع لحاظ میشود و ثمن بعلاوه غرامات به بنده پرداخت میشود یا نه اجرای احکام کیفری و حقوقی از هم جداست و هر حکمی جداگانه اجرا میشود و سوال آخر اینکه آیا متهم بدون رضایت بنده میتواند از تخفیف مجازات استفاده کند یا خیر تخفیف در صورت اخذ رضایت از شاکی اعمال خواهد شد ؟

 • سلام

  اجرای احکام کیفری و اجرای احکام مدنی هر کدام رای دادگاه کیفری و دادگاه حقوقی خویش را به اجرا در خواهند آورد و ارتباطی با یکدیگر نخواهند داشت.

باسلام

من ۲۵ سال پیش در ۱۵سالگی با پسرخاله ام عروسی کردن که دبیر بودن الان دوتا دختر ۲۱ساله و ۱۴ساله دارم

از اول زندگی متوجه شکاکی و دست بزن و بدبینی و خسیس بودنهاشون بودم و تا بحال ازین خصوصیات اخلاقیشون خیلی اسیب روحی جسمی دیدم دوسال پیش به دلیل بدرفتاری شدید اقدام به طلاق کردم یکسال منزل مادرم بودم و مهریه رو اجرا گذاشتم که بعد از بروز کردن شده بود۱۶۳ملیون که اونم قسطی ماهی ۱۸۰۰ پرداخت میکنه اردیبهشت پارسال بخاطر دخترا مجبور شدم خودم پیشقدم شده برگردم خونه ولی رفتارش بدتر از قبل شده بود و رفیق مونث داشت که کاملا باهاش سرگرمه و کاملا بیغیرت و بی توجه به خونواده است یه ریال خرجی نمیده 

لطفا راهنماییم 

 • سلام

  با توجه به توضیحات ارائه شده به نظر می رسد که عسر و حرج زوجه به منصه ظهور رسیده است فلذا می توان دادخواست به خواسته طلاق به درخواست زوجه را از طریق دفتر خدمات قضایی به ثبت رساند.

باسلام .ملکی داریم که ازپدرمرحوم به ماارث رسیده وملک دارای سندرسمی وخودمرحوم درزمان حیات ملک رابه ثبت  رسانده وهمسردوم ایشان بدون اجازه وراث وامصاومدرک ازپدردودانگ ملک راازشهرداری جوازساخت دریافت وساخت سازکرده وملک رابه شخص دیگری انتقال داده مابه شهرداری مراجعه کردیم که ب ماگفتن کاری که ایشان کرده کلاهبرداری محسوب میشه حالاسوال بنده ماچه مدارکی برای اثبات بایدارائه بدیم وایادودگاه خودش ازشهرداری استعلام میگیره یابایددرخواست دادباتشکر

 • سلام

  خود شهرداری در مظان اتهام است و شما بایستی علیه شهرداری نیز شکایت کنید.

سلام  وقت بخیر ببخشید اگر ملکی را مادربزرگم به نوه ها هبه کرده باشد و ما این ملک را به مادرم به ازای دریافت  طلا فروخته باشیم آیا مادربزرگم می تواند ادعا کند که ملک هبه شده را پس بگیرد آیا این ملک از این جهت که به مادرمان فروخته شده در بازگشت هبه مشکلی ایجاد نمی کند؟ 

 • سلام

  رجوع از هبه مقدور نیست و واهب از لحاظ قانونی چنین امتیازی ندارد که عین موهوبه را از متهب مسترد کند .

با سلام و درود. دادخواست طلاق همسرم .در دادگاه بر بدوی بدلیل عدم حضور با ابلاغ واقعی صادر شد و پس از تجدید نظر خواهی دادگاه تجدید نظر بدون دلیل دادنامه رو نقض و برای رسیدگی ماهوی به همان شعبه اعاده شد و باز بدلیل عدم حضور با ابلاغ واقعی.عدم ارایه ادله مثبته اعم از نوشتجات.مطلع.سند.و‌ یا معرفی شهود . قید آن در قسمت منضمات مستفاد بند ۶ ماده۵۱ و ارایه ادله مثبته از اقرار کتبی رسمی.واسناد رسمی توسط بنده حکم ابطال دادخواست خواهان صادر شد.باز دادگاه تجدید با خروج از اصل تناظر و بی طرفی با ترغیب خواهان به معرفی گواهی گواهان رو صادر کرده.تکلیف چیست

 • سلام

  لازم است که آراء صادر شده مورد مطالعه قرار گیرند.

با عرض سلام بنده مدارک خودم وخانمم دادم به یه اشنا برام وام ازدواج ثبت نام کنه بعد از مدتی فهمیدم رفته در نبود ما وام گرفته ....حالا من میتونم از بانک وخود طرف شکایت کنم

 

 • سلام

  جهت ارائه اظهار نظر دقیق حقوقی لازم است که مدارک و مستندات مربوطه تحت بررسی و مطالعه قرار گیرند.

سلام ، شخصی از طرف مالک زمین وکالت داشته است و هبه هم جزو اختیارات وکیل بوده است ، وکیل مذکور ملک مورد وکالت را به پسر خود هبه کرده است ودر هبه نامه نوشته شده است که متهب عین موهوبه را قبض کرده است ولی در واقع متهب نتوانسته است ملک مذکور را تصرف کند و بر آن استیلا پیدا کند . آیا متهب می تواند از مالک زمین شکایت کند و علی رغم رضایت مالک زمین عین موهوبه را تصرف نماید ؟ممنون

 • سلام

  در نظر داشته باشید که حتی اگر قبضی در هبه رخ نداده باشد و شخصی که قرار بوده است که به وی عین موهوبه داده شود ( متهب )، عین موهوبه‌ای داده نشده باشد و به عبارت دیگر واهب از هبه منصرف شده باشد نمی‌تواند علیه واهب اقامه دعوا کند و چنین حقی از سوی قانونگذار در نظر گرفته نشده است.

سلام  حدود 10 سال قبل فردی بابت بدهی یک قطعه زمین به بنده  داد  و یک فروشنامه  دست نویس نوشت  که هم من و هم خودش و هم تعدادی شاهد آن را امضا کردند  اما الان من با خبر شدم که آن زمین را با سند رسمی که داشت فروخته  و ادعا میکنه که پول زمین را به پدرم داده اما هیچ گونه مدرکی نداره آیا من میتوانم علیه ایشان شکایت کنم؟  نحوه پیگیری و مجازات آن؟

 • سلام

  از لحاظ جنبه کیفری شما از لحاظ قانونی قادر هستید که شکوائیه تحت عنوان مجرمانه فروش مال غیر را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

باسلام وخسته نباشید خدمت وکلای محترم ایامیتوان ازدادگاه درخواست استعلام ازشهرداری بابت جوازساخت دادوچطوربایددرخواست کرد.البته طرف دادخواست تنطیم سندداده منتهامالک  رسمی ملک ماهستیم وملک ورثه ای هست وطرف کلاهبرداری کرده 

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

با عرض سلام و خسته نباشید من یک چک ده میلیون که صادر کننده چک خودم هستم و شریکم پشت چک ده میلیونی منو امضا کرده بود ولی ما پول نقدا دادیم و چک ده میلیونی که صاحب حسابش من هستم پس گرفتم و بعد از مدتی همون چک ده میلیونی که پشتش امضا شریکم بود مبلغ چک خودمو اضافه کردم و دادم به شخص دیگری و الان شریکم که پشت چک منو بعنوان ضامن امضا کرده بود و رفته شکایت منو کرده بعنوان جعل و استفاده از سند مجعول و تبانی برای بردن مال غیر آیا این کار من جعل و جرم می باشد

 • سلام

  سوال دارای ابهام است .

سلام

من چند وقت پیش رفتم تو یه اکانت روبیکایی الان طرف رفته پلیس فتا اونا میتونن شماره منو با اون اکانت بالا بیارن؟

 • سلام

  بله

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت وکلای گرامی. بنده ملکی داشتم که همسرم با ارائه وکالتنامه ای که از بنده داشتند سند ملک را که ۸ واحد بوده بنامش خودش زده است و بنده دستم از همه جا بریده است میخواستم بدانم آیا میشود دادخواست حساب دوران وکالت را بدهم یا خیر و آیا تا چه زمانی میتوانم حساب دوران وکالت را اخذ نمایم، آیا حقی به بنده از آن ملک عایدم میشود یا خیر؟ متشکرم

 • سلام

  مفاد وکالت نامه اعطایی به همسر شما اهمیت زیادی دارد . از این جهت که اگر در مفاد وکالت نامه صرفا وکالت در فروش اعطا شده باشد و مالکیتی در آن قید نشده باشد شما می توانید به ابطال سند رسمی اقدام کنید .

چند سال همسرم با ما زندگی نمیکنه والان دخترم ۳۱ سالشه میخواد ازدواج کنه ایا اجازه پدر لازم است و اگر از طریق دادگاه اقدام کنیم چقدر زمان میبرد 

 • سلام

  علی ایحال اذن پدر برای دختر باکره لازم و ضروری است. در صورتی که مخالفت پدر غیرمنطقی باشد قادر هستید از طریق دادگاه خانواده، اذن در ازدواج دریافت کنید.

سلام.خسته نباشید خدمت شما عزیزان۲۲سال درشرکت نفت کارکردموطبق قرارداد۵سالارفاقی بدهد بازنشسته شوم باآنهاهمکاری کردمولی ۵سال ارفاقی ندادن وازتوافق نامه سواستفاده کردن دردادگاه شکایت ‌کردم دیوان اثبات حکم صادرنکردن😐😐 چه کاری باید انجام بدم؟

 • سلام

  جهت ارائه اظهانظر دقیق حقوقی بایستی رای دیوان عدالت اداری مورد مطالعه قرار گیرد.

سلام پدرم برج دو1400ازخانه رفته بیرون وبرنگشته بعدازسه ماه استخوان پیداکردیم باازمایش دی ان ای پزشک قانونی گفت برای پدرم است ولی مادرم قبول نکردالان دوسال گذشته من پسربزرگ خانواده هستم یکی ازبرادرام ماشین پدرم روتصرف کرده میخواستم بدونم من می‌توانم برای ارث ومیراث وخوابو ندن ماشین اقدام کنم اگه پزشک قانونی برم به من میدن برگه فوتی

 • سلام

  در صورتی که توسط آزمایشات پزشکی، فوت پدر محرز شده باشد بایستی اقدام به اخذ گواهی فوت و سپس اخذ گواهی انحصار وراثت کنید. تصرف برادر شما در ماترک بر خلاف قانون است.

سلام وقت بخیر ببخشید پدرم فوت شده و در قولنامه ای که نوشتیم مادربزرگم سهم الارث خودش رو به نوه هاش هبه کرده اگر ملک هبه شده ما اجاره داده باشیم یا این که به کسی فروخته باشیم خواستم بپرسم مادربزرگم می‌تونه ادعا کنه که ملک هبه شدش رو برگردونه؟ در چه صورتی می‌تونه ملک هبه شده رو برگردونه؟

 • سلام

  در صورتی که در مورد ملک هبه شده انتقال مالکیت صورت گرفته باشد رجوع از هبه ممکن نخواهد بود.

سلام 

پدر بنده زمان جنگ سرباز بود اما بعد جنگ اواسط سال 69 به محل عملیاتی کردستان اعزام شد برای اقدامات بعد جنگ و 10 ماه دوران خدمتش رو اونجا گذروند و خدمت کرد این دوران خدمتش مشمول ایثارگری نمیشه ؟ اصلا راهی نداره که این کارت ایثارگری بهش تعلق بگیره ؟

 • سلام

  بله ؛ مشمول خواهند شد‌. بهتر است برای پاسخی دقیق تر  از بنیاد شهید و امور ایثارگران پیگیری بفرمائید.

ضمن عرض ادب و احترام، بنده چند ماهی هست برای تحصیل ساکن روسیه هستم. اخیرا مشاجره ای با ادمین یکی از گروه های ده ها هزار نفره در پیام‌رسان تلگرام داشتم که منجر به هتک حرمت و توهین و فحاشی زیاد به بنده و انتشار اسکرین شاتی از چت خصوصی من با طرف مقابل در گروه شد. فرد مقابل ساکن ایران و دارای هویت ایرانی هست ضمن اینکه بنده حداکثر جوانب احترام را در گفت و گو رعایت کردم، خواستم بدونم امکان ثبت شکایت از طرف بنده هست در حال حاضر و اگه هست امکانش هست شما بنده رو در این مسیر همراهی کنید یا خیر؟ ممنون میشم درباره روال ثبت شکایت و ارتباط با وکیل محترم هم راهنمایی بفرمایید. ارادتمند شما

 • سلام

  شکوائیه با عناوین مجرمانه توهین و افتراء در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید‌.

سلام ، مستفاد از قانون مدنی در ضمان درک که در ماده 390و 391 بدان اشاره شده ،  اگر مبیع مستحق للغیر درآید بایع ضامن است و درصورت جهل خریدار به فساد بیع، بایع  علاوه بر استرداد ثمن باید از عهده غرامات وارده به مشتری هم بربیاید در رای وحدت رویه شماره 811  که به نوعی تکمیل وتنقیح رای شماره  733  می‌باشد آمده است که منظور از غرامات پرداخت ثمن معامله بر اساس نرخ تورم سالیانه اعلامی از سوی بانک مرکزی نیست و لذا شامل ماده 522 نمیشود، بلکه بر اساس نرخ  روز همان مبیع می‌باشد که توسط کارشناس رسمی دادگستری  تعیین میگردد آیا در عمل هم  این رویه در محاکم حقوقی رعایت میشود؟ 

 • سلام

  بله

سلام  

من برج ۳سال گذشته وارد شرکت تپسی اصفهان شدم به عنوان بازاریاب که حقوق ماهانه و بیمه تامین اجتماعی داشت .ولی برج ۱۲یعنی حدودا دو ماه پیش اخراج شدم .بدون هیچ دلیلی بمن زنگ زدن از شرکت و گفتن از دفتر تهران دستور اخراج شما اومده .حدودا ده ماه کارمند این شرکت بودم .حالا میخوام از بیمه بیکاری استفاده کنم .بنظر شما از کارفرما شکایت کنم یا نظر دیگه ای دارید

 • سلام

  برای بیمه بیکاری لازم است به اداره کار مراجعه بفرمائید و با ارائه نامه عدم نیاز اقدام به برقراری بیمه بیکاری کنید. همچنین در صورت دریافت حقوق و مزایای خویش یا بازگشت به کار لازم است که از طریق اداره کار علیه کارفرما شکایت کنید.

با سلام و احترام بنده راننده اسنپ بودم و با مسافر سر کرایه درگیر شدم که چهار نفر مست بودند و با چاقو منو زدند و شیشه ماشینمو شکستند و متواری شدند بنده شکایت کردم و از اسنپ شماره طرفم پیدا کردم و برام ابلاغ اومده شاهد معرفی کن من دوازده شب شاهد از کجا باید میاوردم نوبت دادگاه گرفتم برا فردا .الان نمی‌دونم چیکار کنم شاهدو و نامه پزشکی قانونی هم دارم ممنون از راهنماییتون

 • سلام

  شما با مراجعه به کلانتری، از طریق پزشکی قانونی نامه ای مبنی بر جراحات وارد شده دریافت کنید. سپس در صورت وجود دوربین مداربسته در محل درگیری، تقاضای بازبینی آنها را بدهید.

سلام وقت بخیر.آقای دکتری میخوان مرکز ماساژ بانوان تاسیس کنن پس نیاز به یک مدیر خانم دارن و اون خانم باید دوره بره و مدرک بگیره و اسمش داخل مجوز تاسیس بیاد(در بخش مجوز تاسیس اسم اقای دکتر برده نمیشه). حالا با اینکه اونجا صاحب اصلی ساختمان اقای دکتر هستن بازم اگر مشکلی اونجا پیش بیاد مثلا شخصی ادعا کنه یکی از ماسور ها مشکل اخلاقی داره و ... اینجا فقط من مسئولم؟ و اینکه چجوری شخص میتونه اینو ثابت کنه و اگر ثابت کنه چه مشکلی برام پیش میاد با اینکه تو هر اتاق ماساژ فقط ماسور حضور داره و ماساژ گیرنده و من نمیتونم تو اتاق باشم. و اگر اتفاقی بیفته چکار کنم که کمترین اسیب رو ببینم

 • سلام

  شما بایستی اقدام به تنظیم یک قرارداد اصولی و متقن با رعایت تمام نکات حقوقی کنید. بهتر است از گزینه تحریر قرارداد بهره مند شوید.

باسلام  خدمت شما وکلا محترم 

من حدود ۵ ماه پیش قرار بو د بایکی از دوستان که درکار خرید وفروش ملک را داشت ند ،یک ملک را در اهواز به صورت مشارکتی  باهم بخریم  و ایشان  قول فروش یک هفته‌ای ملک را دادند  که پول من را برگرداند و من ۳تومان به حساب  ايشان  واریز کردم او تا امروز به من نداده وهمش  وعده واهی می‌دهد دو نفر از دوستان  آمدن برای او مهلت یک هفته و یک ماه گرفت ند بازم به  تعدد ش عملنکرد 

 

 • سلام

  دادخواست به خواسته مطالبه وجه را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید‌.

با سلام در اوایل بهمن ماه شخصی از طریق تلگرام از من درخواست کرد تا مقادیری پول به حسابمهایم بریزه تا من از طریق صرافی داخلی تبدیل به تتر کنم و براش به کیف پولی که داده بود منتقل کنم. من هم با نیت کمک به ایشان که عنوان می کرد معامله بازی دارد که برای عدم ضرر نیاز شدید به تتر دارد من و فریب داد و من هم قبول کردم. بعد از واریز پولها به حسابها اونها رو به تتر تبدیل و به کیف پولش ریختم. الان حسابهام مسدود شده و پرونده های متعددی دارم. از چت هامون اسکرین شات ندارم. اما در ابتدای امر خودم از اون فرد شکایت کردم ولی شکایت من در پایداری بسته شده. سوالم اینه در صورت مراجعه به دادسرا بنده می تونم تبرئه بشم. و در چه صورت می تونم دفاع خوبی داشته باشم.

 • سلام

  دفاعیات شما بستگی به محتویات پرونده دارد فلذا لازم است که برای اظهارنظر دقیق حقوقی، پرونده مورد مطالعه قرار گیرد.

سلام  همسر من بعد از اینکه منزل مسکونی بنامش شد قفل درب منزل را عوض نمود و بنده را به خانه راه نداد در صورتیکه تمام وسایل آن خانه از جمله پکیج . کابینت ها و تمام وسایل را من خریداری نمودم . حتی ایشان اجازه نداد وسایل شخصی خودم را بردارم .با توجه به بیماری روحی که ایشان دارند و هیچوقت نمیخواست من مطلع شوم یکبار در سال 96 یک واحد 72 متری زا یجای مهریه به ایشان دادم و همسرم طی یک دست نوشته در حضور سه شاهد نوشتند که کل مهریه (160 )عدد سکه را دریافت نمودم که در همان منزل می باشد   اکنون بنده  چه شکایتی می توانم بکنم با توجه به اینکه تمامی وسایل ان خانه و مبلغ جهارضد میلیون تومان بدهی همسرم برای ان خانه را من پرداخت نموده ام .

 • سلام

  دادخواست به خواسته مطالبه وجه را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام 

پدربزرگم فوت کرده که فرزندان در تقسیم ارث به مشکل خوردن، برای انحصار وراثت، پدرم رفت که تاریخ فوت رو هم ثبت نکردن که گفتن جریمه داره، برای تقسیم اموال چه باید کرد؟

 • سلام

  دادخواست به خواسته تقسیم ترکه در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسد.

سلام من از همسرم میخوام جدا بشم دخترم میخاد باهام بیاد میتونه از پدرش شکایت کنه چون ۱۲سالشه

 • سلام

  با عنایت به اینکه دختر شما به سن ۱۲ سال رسیده است بنابراین از سن حضانت خارج شده است و خود دختر شما تصمیم گیرنده خواهد بود که با شما زندگی کند یا با مادر زندگی کند.

سلام نزدیک دو سال است در شهرستان لاهیجان برای مهریه حکم جلب صادر نمیشود لطفا راهنمایی کنید چگونه اقدام کنم؟

 

 • سلام

  بایستی علت عدم صدور حکم جلب بابت مهریه مشخص شود. به احتمال زیاد امر مورد نظر مشکل حقوقی دارد.

سلام.خسته نباشید از سال 97 عقد کردم و به مدت چهار ساله با شوهرم اختلاف دارم و کلا با ایشان زندگی نکردم و دارای حق حبس هم میباشم.در ضمن نفقه را سه ماه یک بار پرداخت میکندو دوبارهم حکم جلب گرفتم درصورت اقدام برای طلاق یک طرفه درصد موفقیت چقدر میباشد؟

 • سلام

  بایستی عسر و حرج را به اثبات برسانید.

سلام وعرض ادب خدمت شما عرض کنم کسی بابت حمل ونگهداری اسلحه کلاشینکف به ۲سال تعلیقی محکوم شده و دوباره در سال بعد با اسلحه کلاشینکف در منزل ازطریق امنیت دستگیر شده و ۲سال تعزیری گرفته و الان در زندان فشافویه بمدت ۳ماه هست که زندان بسر میبره حال سوال بنده این است که این فرد مدعی شده به مرخصی می‌آید و اصلا کلا زندانیش بخشیده شده است آیا این فرد می تواند این کار را بکند یا نه؟واینکه دارای سوابق متعدد زیادی هم هست ممنونم از شما عزیزان

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

باسلام و احترام خدمت وکلای محترم

آیا در شرایط ضروری وزارت‌ها به تنهایی صلاحیت صدور مجوز بکارگیری نیرو در سازمان‌های تابعه را دارند؟ و اگر با توجه به ضرورت و سرعت بکارگیری نیرو محل اعتباری برای پرداخت حقوق این کارکنان مشخص نباشد سازمانهای تابعه باید از کدام محل اعتبار و به چه صورت حقوق این پرسنل را پرداخت نمایند؟

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

سلام میخواستم بدونم رانندگی برای بار اول بدون گواهی نامه جرم و جریمش چقدر هستش با تشکر

 • سلام

  برای بار اول جزای نقدی در پی خواهد داشت.

سلام

من زمینی از پدرم با پول خریدم وخانه ساختم قولنامه در بنگاه نوشتیم 

ولی نمیاد شهرداری امضا بده برای خرید اب برق گاز میگه باید بازم پول بدی تا امضا بدم

حالا خونه ی من جریمه داره چیکار کنم

 

حالا رفته سند گرفته برای خونه خودش چون خونه منم چسبیده به خانه پدرم رفته یه سند کلی گرفته

چیکار منم 

 • سلام

  دادخواست به خواسته الزام به تنظیم سند رسمی به استناد قولنامه را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

با سلام  بنده سال ۱۴۰۰ پولی به حساب شخصی واریز کردم و قرار بود ایشون ماهیانه سودی به من بدهد الان بعد از این همه مدت پولی که نداده هیچ اصل پول رو هم برنگردونده میخواستم بپرسم آیا بنده فقط با فیش واریزی پولی که به حسابش دارم میتونم شکایت کنم یا فایده نداره و به جایی نمیرسم

 • سلام

  دادخواست به خواسته مطالبه وجه به استناد فیش واریزی در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام.من و رفیقم یه زمین باغی گرفیتیم که زمین مال خانوم دکتری بود که زده بود به نام برادرش معامله کردیم ۵نفر شاهد هم بود با خود خانوم دکتر بعد امضا قرار شد داداش دکتر بیاد امضا کنه منم امدم شهرستان الانم قولنامه ها دست رفیقمه منم رسید بانکی دارم رفیقم میتونه حق منو نده حاشا کنه که من اصلا تو مامله سهمی ندارم  شماره قول نامه تو رسید بیعانه و رسید بانکی ذکر شده

 • سلام

  با توجه به مدارکی که موجود است دوست شما نمیتواند منکر معامله شود.

سلام ماپدرمان فوت شده ولی مادرزنده هست یکی ازوارث رفته شکایت کرده بابت تقسیم ترکه فقط پیام خدمات قضایی روگوشیم اومده که پرونده به شعبه فلان افتاده الان سوالم اینه ایاهنوزکه دادگاهی بگذارنشده که قاضی حرف ماروبشنوه/اون وارثی که رفته شکایت کرده می تونه بره کارشناس ازدادگاه بیاره تاخونه قیمت گذاری کنه چون هنوزنه دادگاهی بگذارشده نه حکمی قاضی داده؟

 • سلام

  جلسه رسیدگی و قرار کارشناسی و به طور کلی روند پرونده به شما از طریق سایت عدلیران ابلاغ خواهد شد. توجه شود که تنها بسنده به پیامک نکنید بلکه هر روز سایت را چک کنید.

سلام و خسته نباشید من الان در منزل پدری ساکن هستم و همسر من یکسال هست که نفقه ای به من نداده درخواست نفقه کردم فردا هم جلسه اعسار داریم از اون طرفم من پرونده ترک انفاق باز کردم ودرخواست طلاق دادم و حکمی که به یه ساله نفقه ندادن محکوم شدن رو بعنوان مدرک و شواهد به کلانتری دادم بزارن برای پرونده طلاق. فعلا هیچ جلسه ای تو شورا برای طلاق تشکیل نشده. حالا سوال من اینه من فردا تو جلسه اعسار قبول کنم که نفقه رو قسطی کنن یا نه؟ اگه قبول کنم پرونده طلاقم به نتیجه نمیرسه؟اگه بگم من همه نفقه رو یک جا میخام بازم پرونده نفقه طولانی میشه؟ بعدش باید چیکار کنم؟ پرونده کجا میره؟

 • سلام

  از مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

سلام وقتتون بخیر ببخشید برای مهریه سکه، زمانی که زوج محکوم به پرداخت سکه تمام بهار آزادی میباشد، نظر به اینکه سکه تمام بنابه طرح جدید وقدیم هست، آیا باید طرح جدید بدهد یاقدیم؟؟

 • سلام

  اگر در سند نکاحیه نوع سکه قید شده باشد طبق همان بایستی عمل شود. در صورتی که در سند نکاحیه نوع سکه مشخص نشده باشد سکه بهار آزادی پرداخت می شود.

با سلام حدود یک ماه پیش از طریق سایت دیوار با شخصی اشنا شدم که کار خرید و فروش ارز دیجیتال انجام میداد و گفت به خاطر سقف تراکنش نمیتواند بیشتر از روزی ۲۵ میلیون خرید کند و قرار شد من برای هر خرید مبلغی به عنوان پورسانت دریافت کنم .بعد از چهار بار خرید حدود به مبلغ۲۰ میلیون حساب من مسدود شد و از پلیس فتا تماس گرفتد که پرونده تشکیل شده‌.بیشتر صحبت من با ایشان در تلگرام بود که متاسفانه حذف شد ولی از یک شماره موبایل چند  پیام داده که در مورد خرید سوال کرد.میخواستم بدونم وضعیت من چطور میشه و چه کار باید انجام بدم

 • سلام

  در صورتی که شما بتوانید در عنصر معنوی جرم یعنی عدم آگاهی و فریب خوردن نتیجه بگیرید قادر خواهید بود که از اتهام انتسابی بری شوید.

سلام،

زمین مجاور ساختمان ما (۱۰ ساله ۵۰ واحدی) در حین گودبرداری، راهرویی که در ضلع مشترک حیاط ما با آن بوده را تخریب کرده (به بهانه پیشگیری از ریزش و سست بودن خاک آن). این راهرو جزو زمین ساختمان ما و مسیر دسترسی دوم از درب پشتی بوده.  مالک زمین مجاور تعهد به بازسازی آن در عرض ۶ ماه آینده داده.

آیا در صورت طرح دعوی بطور قطع خسارتی بابت «ممانعت از حق» یا «اجرت المثل» ایام «تصرف عدوانی» برای ایشان در نظر گرفته می‌شود یا صرفاً حکم به بازسازی بدون پرداخت جریمه داده می‌شود؟ طبعاً راهرو قابل اجاره نبوده اما به دلیل پارک راحتتر در کوچه پشتی مسیر دسترسی حدود ۶۰٪ مشتریان بوده. لطفاً راهنمایی بفرمایید.

 

 • سلام

  بدوا لازم است که دادخواست به خواسته تامین دلیل را به ثبت برسانید. سپس دادخواست به خواسته مطالبه خسارت را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

باسلام. در دعوای حقوقی اعلام بطلان معامله و استرداد ثمن‌ که برعلیه مورث ما طرح کردن که حین دادرسی فوت کردن.اما قاضی سوگند خواهان رو نگرفت..حالا به نظر شما میتونیم از رای فرجام خواهی کنیم؟ تکلیف پرونده چی میشه

 • سلام

  بله

سلام وقت بخیر .قطعه ی زمین که در آن چشمه آبی وجود دارد پدرم در سال ۱۳۳۵ از پدرش خریداری کرده که قبالنامچه قدیمی آن موجود است .الان بعد از گذشت ۱۲ سال از مرگ پدرم چند نفر مدعی سهم از آن چشمه آب هستند و هیچ گونه مدرکی دال بر این موضوع ندارند.وقصد لوله کشی از آن چشمه را دارند .میخواستم اگر چنین کاری کردند باید چه اقدامی انجام دهیم؟

 • سلام

  در صورتی که اشخاص مورد اشاره بدون داشتن هیچ مدرکی برای خویش انشعابات آب ایجاد کرده اند موضوع را بدوا از طریق اداره آب پیگیری بفرمائید. مضافا بر این که در صورت اصالت سند مورد اشاره، ابتدا دادخواست به خواسته تامین دلیل را به ثبت برسانید تا مورد کارشناسی واقع شود و سپس دادخواست به خواسته رفع ممانعت از حق را به ثبت برسانید.

سلام وقت بخیر. پدربزرگ بنده مالک چند سهم مشاعی از یک زمین به همراه حدودا ۲۰ شریک دیگر بودند. که چند سالی است فوت نموده اند. یکی از عموها حدود یک هکتار از اراضی رابدون رضایت ورثه به شخصی فروخته و ایشان حدود ۴ سال است به صورت غیر قانونی متصرف است. ضمنا ملک سند رسمی مشاعی هم دارد. راجع به تصرفات غیرقانونی متصرف تامین دلیل هم گرفتیم. حالا باید چه دادخواستی و علیه چه اشخاصی مطرح کنیم؟  متشکرم

 • سلام

  از لحاظ جنبه کیفری، شکوائیه با عنوان مجرمانه فروش مال غیر را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید. از لحاظ جنبه حقوقی، دادخواست به خواسته ابطال معامله به جهت فضولی بودن را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام،،شوهرم۱۴۰۱/۷/۲۲قرص ترامادون۲۵۰خورده بود،،وحالش خوب نبود،،من زنگ زدم آمبولانس وخانوادش،،گفتم طوریش نشه،،الان بعده چندین ماه،،رفته شکایت،علیه من،شروع به قتل عمد،بدون اینکه برام ابلاغیه بیاد،قاضی منوبخواد،حکمه جلبموگرفته،و،ازم وثیغه،۳میلیاردی،خواستن،،واگر نتونم جورکنم وثیغه میرم زندان،آیاکاری که نکرده باشی،چه جوری میری زندان،،راهنماییم کنین لطفا چیکارکنم؟؟؟؟

 • سلام

  لازم است که شما برای اتهام انتسابی، وثیقه تهیه بفرمائید. در صورت عدم داشتن وثیقه، به زندان منتقل خواهید شد. در خصوص بحث ماهوی موضوع نیز لازم است که پرونده مورد مطالعه قرار بگیرد.

باسلام.توقیف جواز کسب واجناس فروشگاه بابت مطالبه مهریه امکان‌پذیر هست؟درضمن مغازه استیجاری میباشد.

 • سلام

  پروانه کسب یا جواز کسب به دلیل عدم مالیت داشتن، قابل توقیف جهت بدهی های مالی از جمله مهریه نمی باشد ولی اجناس داخل مغازه قابل توقیف خواهند بود.

سلام خدمت وکلای گرامی

بنده مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان به شخصی قرض دادم به شرط آنکه ماهانه بصورت اقساط بازگرداند. پس از پرداخت ۲ قسط باقی اقساط با گذشت بیش از دوماه پرداخت نشده. از ایشون سفته به مبلغ ۳۰۰ میلیون دارم که شخص دیگری هم به عنوان ضامن پشت سفته رو امضا کرده. حال باید چکار کرد؟ باید ۳۰۰ میلیون طلب کنم یا ۱۸۰ میلیون؟ برای اقدام بهتر است وکیل بگیرم؟

 • سلام

  شما مطابق قانون اختیار دارید که سفته ها را به اجرا بگذارید و از این طریق به حق خویش نائل شوید.

با سلام، احتراما‌ بنده چندی پیش جهت رضایت و اعتماد خانمی به صورت تلفنی به ایشان قول دادم خودروی خودم را به نام ایشان کنم، (ایشان هم آن مکالمه تلفنی را ضبط نموده)، الان بنده منصرف شدم و نمیخواهم خودرو ام را به نام ایشان کنم اما ایشان میگوید صدای مکالمه تلفنی که بنده قول دادم را ضبط نموده و میخواهد با استناد به آن از بنده شکایت کند تا قانون خودرو را از من بگیرد و به نام ایشان کند. ممنونم میشوم راهنمایی بفرمایید.متشکرم از وکلای محترم 

 • سلام

  صدا ، عکس و فیلم نمی توانند به عنوان دلیل مستند رای دادگاه قرار گیرد. وانگهی صرف قول دادن شما به خانم مورد اشاره مبنی بر انتقال مالکیت خودرو نمی تواند برای شما تعهدی ایجاد کند.

سلام منو برادرم یک ساختمان ساختیم آورده ایشان ۲۸میلیون وآورده من۱۸ میلیون به علاوه زمین ساختمان بوده زمین۱۳۴متر وبعد از ساخت متری۲۵۰وقبل از ساخت متری ۱۵۰ قیمت داشت حال سوال من این است من چقدر از ساختمان را به نام ایشان کنم وسند بزنم آیا قیمت زمین بعد از ساخت حساب می‌شود یا قبل از ساخت؟ واینکه از چه مسیری به خواسته خود برسم؟ آیا شکایت کنم یا می‌توان تقاضای کارشناس کنم؟ در ضمن ایشان طبقه اول سکونت دارد من همکف آیا من می‌توانم تقاضای تعویض ساختمان را بدهم یانه؟ اگر میتوانم چگونه؟ برادرم می‌گوید زمین باید به قیمت ۱۵۰ حساب شود.یعنی زمانی که شریک شدیم  من می‌گویم چون تا اتمام ساختمان حساب کتاب نکردیم زمین باید به روزیعنی۲۵۰ حساب شود کدامیک از ما درست میگوید؟

 • سلام

  موضوع نیاز به بررسی بیشتر دارد و با گفتگوی متقابل میتوان به موضوع اشراف کامل پیدا کرد تا راه حل مناسب حقوقی ارائه شود.

سلام وقت بخیر یک نفر در یک جمع به بنده با صدای بلند گفت تو بی ادب هستی خیلی بد ادبی چندین مرحله این جمله را تکرار کرد آیا در این خصوص میتوانم از وی شاکی بشم اگر میشه تبصره و ماده رو اعلام نمایید باتشکر

 • سلام

  صرف گفتن عبارت " بی ادب " هر چند به دفعات زیاد باشد نمی تواند موجبات صدور رای مبنی بر توهین و فحاشی را فراهم کند.

سلام 

من وهمسرم دردوران عقد هستیم ومن درخانه مادرم هستم من رای نفقه گرفتم شوهرم طبق رای دادگاه ماه به ماه  نفقه بهم میده طبق رای دادگاه من چجوری یارانمو جداکنم ازش هیچ راهی نیس وچجوری بتونم طلاقمو بگیرم

 • سلام

  اخذ طلاق از طرف زوجه نیاز به اثبات عسر و حرج دارد. مانند این که زوج نسبت به زوجه سوءرفتار دارد و وی را دچار ضرب و شتم قرار می دهد یا اینکه زوج دچار اعتیاد زیان آور است. در غیر اینصورت با توسل به طلاق توافقی می توانید از همسر خود جدا شوید.

شوهر بنده قصد خروج از کشور را داشت که بنده مخالفت نمودم و ایشان جهت جلب رضایت بنده گفتن خودرویی را بنام بنده میکنن و بنده هنگامی که ایشان به صورت تلفنی قول دادن خودرو به نامم میکنن صدای مکالمه را ضبط نمودم الان ایشان در حال انجام کارهای خروج از کشور هستن ، و زدن زیر قول و گفته خودشان آیا من میتوانم شکایت کنم و از طریق آن مکالمه تلفنی ضبط شده که متعهد شدن و قول دادن خوردو به نامم میکنن، خودرو را از ایشان بگیرم و به نامم شود؟ متشکرم از راهنمایی وکلای محترم 

 • سلام

  صدا ، عکس و فیلم به عنوان دلیل نمی تواند مستند رای دادگاه قرار بگیرد و دادگاه نمی تواند تنها رای را بر آنها استوار کند. وانگهی خروج شوهر شما از کشور نیاز به اجازه شما ندارد و ایشان طبق قانون می توانند از کشور خارج شوند.

برای رای صادره واخواهی دادم رد واخواهی شده دوباره برام رای صادر شده که قبول ندارم.میتونم دوباره اعتراض کنم

 • سلام

  در صورتی که واخواهی شما مورد پذیرش قرار نگرفته است می توانید در مهلت تجدیدنظر نسبت به رای صادر شده اعتراض کنید.

باسلام ؛ در یک پرونده حقوقی مستند اصلی رای دادگاه سندی است که فاقد هرگونه مشخصات اعم از مقدار و مساحت معین می‌باشد حتی در سند ذکر نشده که ملک در کجا واقع شده است و کلا سند مجهول است حتی اصل آن نیز در تمامی مراحل دادرسی حاضر نکرده اند و اکنون ادعا می‌کنند که سند امحاء شده تا امکان کارشناسی سند میسر نشود؛ در صورتی که مالک اصلی هم اذعان دارد که سند از ناحیه ایشان صادر نشده حال قصد تقدیم دادخواست دارم به نظر اساتید محترم باید دادخواست تحت چه عنوانی مطرح شود تا به نتیجه برسم؛ از پاسخ همه شما بزرگواران سپاسگزارم

 

 • سلام

  نیاز است که رای صادر شده مورد مطالعه قرار گیرد.

سلام بتازگی مطلع شدم که همسرم تیر ماه سال گذشته باردار بوده و جنین 6 هفته ای را با قرص سقط کرده است 

علیه ایشان میخوام شکایت کنم آیا آزمایش پزشکی قانونی تاریخ آخرین بارداری ایشان را میتونه مشخص کنه؟ 

 • سلام

  بله

سلام من از همسرم جدا زندگی میکنم 

طلاق نگرفتیم نفقه بهم تعلق میگیره ؟

بچه ها هم با من زندگی میکنن 

دوتا دختر 

 • سلام

  در صورتی که همسر شما اقدام به اخذ نشوز شما نکرده باشند نفقه به شما تعلق خواهد گرفت. در خصوص نفقه فرزندان نیز ارتباطی به حکم نشوز ندارد و در هر صورت همسر شما بایستی به اصطلاح خرجی دختران خویش را بدهد. فلذا شما بایستی دادخواست به خواسته های مطالبه نفقه زوجه (معوقه و جاری) و مطالبه نفقه فرزندان را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام وقت بخیر سوالی داشتم ما ملکی داشتیم فروختیم و خریدار هم ملک و فروخته خریدار جدید ادعا می‌کنه ملک‌تو عقب نشینی هست آیا من که فروشنده اولی بودم باید پاسخگو باشم

 • سلام

  جهت ارائه اظهارنظر دقیق حقوقی نیاز است که قرارداد منعقد شده فی ما بین مورد بررسی قرار گیرد.

سلام.وقت بخیر.با زنم اختلاف پیدا کردیم ،وفعلا زیر یک سقف نیستیم.چگونه میتوانم زنم را به زندگی مشترک دعوت کنم؟؟

 • سلام

  توصیه می شود از طریق ارسال اظهارنامه مبنی بر الزام به تمکین اقدام کنید و در اظهارنامه قید کنید که مثلا ظرف مدت ۷۲ ساعت به منزل مشترک مراجعت کنند. در صورتی که زوجه هنوز کما فی السابق به خانه برنگشتند بایستی شما دادخواست به خواسته الزام به تمکین را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید و حتما در دادخواست به اظهارنامه ای که ارسال کرده اید اشاره کنید.

سلام  

  چند سال پیش در سربازی  به صورت عمدی  دماغ یک سرباز دیگه رو شکستم  

 بعد اون اتفاق هزینه بیمارستان که نزدیک  پنج میلیون بود رو دادم و مجروح هم در بازرسی خود کلانتری محل خدمت. رضایت داد و مهر و امضا زده  که مدارکش الان هم موجوده  همراه با فیش هایی که خرج بیمارستان کردم 

 الان الان بعد سه سال اومده شکایت کرده  

ممنون میشم راهنمایی کنید 

 • سلام

  اگر در خصوص همان موضوع ضرب و شتمی که مربوط به ۳ سال پیش است و نسبت به آن رضایت داده است اقدام کرده باشد بایستی گفت که شکایت ایشان بی نتیجه خواهد ماند ؛ زیرا نسبت به موضوع مطروحه، رضایت خود را کتبا اعلام کرده اند.

با سلام.من و پسر داییم شریک بودیم و سال ۹۵ دو عدد آپارتمان بصورت شراکتی خریدیم.که یکی از آیارتمان ها سند هست و اون یکی قولنامه و داخل سند و قولنامه سه دانگ سه دانگ ذکر شده الان ۳ ساله که به شریکم میگم بیا جدا بشیم و خونه هارو تقسیم کنیم ولی نمیاد من میتونم شکایت کنم و درخواست جدا شدن دوتا خونه رو داشته باشم؟؟

 • سلام

  بله ؛ می توانید . شما ابتدا به اداره ثبت محل وقوع ملک مراجعه بفرمائید و با دریافت گواهی عدم افراز‌ از طریق دادگاه اقدام کنید و دادخواست به خواسته دستور فروش ملک مشاع را در دفتر خدمات قضایی به ثبت برسانید.

سلام وعرض ادب۰یه زن ومردی متولد۱۲۸۰هستن حدودا۳۰سال پیش فوت کردن همسراین آقاچندماه بعداین آقافوت کرده ایشان همسردایمی هستنددرحالیکه عقدنامه ای هیج جاثبت نشده این آقادارایی داره درضمن همسراین آقایک برادرزاده داره اگراین برادرزاده بخواهدبه غیرازیک چهارم ازمهریه هم مطالبه کندبه چه صورت میتواندعقدنامه بگیره به اقرارشاهد۷۰ساله چندتایی هست میتونه عقدنامه بگیره این چندنفرموقع ازدواج این آقانبودن فقط به اقراراین آقادرزمان حیات بوده این آقامیگفته مهریه خانم من ۱۰۰مثقال طلاسال ۱۳۱۰بوده آیادادگاه چنین خواسته ای راقبول میکندممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام

  سوال دارای ابهام است.

سلام و خسته نباشید و تشکر از زحمات عزیزان ، از شخصی بدلیل مطالبه وجه مربوط به قرارداد فروش خرما که ۲۵۰ میلیون بوده و ۵۰ میلیون آن پرداخت نکرده بود اول اظهارنامه فرستادم و بعد از آن شکایت کردم و الان دادخواستم را به شورای حل اختلاف فرستادند، سوالم اینه صلاحیت رسیدگی شورا ۲۰ میلیون بوده به چه دلیل باید پرونده ی با ارزش مالی ۵۰ میلیون به شورای حل اختلاف ارجاع داده بشود؟؟ ممنون از پاسخگویی عزیزان