درباره من:

نام و نام خانوادگی:

زهره میرمرتضوی

جنسیت:

زن

سطح تحصیلات:

کارشناسی ارشد

کانون یا مرکز متبوع:

کانون وکلای  خراسان

آدرس دفتر:

خراسان رضوی-مشهد- احمدآباد،ابوذر غفاری،بین ۲۹ و ۳۱ پلاک ۹۱ ط دوم

حوزه فعالیت ها:
سایر امور حقوقی
نظرات:
پاسخگویی به سوالات کاربران:

سلام بنده یه پرونده ضرب و جرح عمدی داشتم دردادسرا  نامه پزشکی قانونی وشهودم روی پرونده حالا میگه پرونده فرستادم برای اظهار نظر یعنی چه وممکن منع تعقیب بده

 • باسلام

  مطابق ماده ۲۶۵ قانون آئین دادرسی کیفری،بازپرس پس از تصمیم گیری(خواه قرار منع تعقیب باشد،خواه قرار جلب به دادرسی)موظف است پرونده را جهت اظهار نظر نزد دادستان ارسال نماید و دادستان یا دادیار اظهار نظر میبایست ظرف ۳ روز نظر خود را بصورت کتبی اعلام نماید(یا موافقت مینماید با قرار صادره یا خیر)اگر با قرار جلب به دادرسی موافقت شود ،با صدور کیفرخواست پرونده به دادگاه کیفری صالح ارسال خواهد شد و در صورتی که با قرار منع تعقیب موافقت شود مراتب ظرف چند روز به شما ابلاغ خواهد شد.

سلام

برای پیدا کردن آدرس بدهکار، اگر اجاره نامه با کدرهگیری به نامش داشته باشد، چگونه می توانم آن را استعلام و پیدا کنم ؟ آیا دادگاه در این زمینه کمکی می کند مثلا نامه جهت استعلام  کدرهگیری و پیدا کردن آدرس فرد بدهکار می دهد ؟

یا از طریق آموزش و پرورش و استعلام مدرسه فرزندش و در نتیجه گرفتن  آدرس منزلش از مدرسه امکان پذیر است ؟

 • باسلام

  خیر در امور حقوقی دادگاه همکاری نمیکند و وظیفه یافتن بدهکار با شما هست،لکن در امور کیفری قضیه فرق میکند.

باسلام،ببخشید اگه بخوام به همسرم زوجه وکالت در طلاق بدم میتونم به شرط این بدم که وکالت در زمانی اعتبار دارد که۱ بخشش کلیه حقوق مالی مث مهریه اجرتامثل نفقه و ۲درقبال داشتن فرزند مشترک ایا میتونم ااین ۲شرط رو قید کنم 

 • باسلام 

  بله امکان وکالت در طلاق بصورت مشروط میباشد.

سلام خسته نباشید بنده۱۰ساله که ازدواج کردم وچندسالیه که همسرم دچار زگیل تناسلی شده وبه سبب اون ما چند ماهیه که هیچ رابطه ای نداریم ومن از طریقivfباردارشدم وپسر۹ ماهشه میخواستم بدونم چجوری میتونم از همسرم جدا بشم و حضانت پسرم تا چه زمانی بامنه ممنون 

این که ما رابطه ای نداریم میتونه دلیل قانع کننده ای برای طلاق بشه یا خیر؟

 • باسلام

  در صورت اثبات عدم درمان قطعی همسر شما ،میتوانید به استناد عسر و حرج دادخواست طلاق مطرح نمایید.

  حضانت پسر تا ۷ سالگی با مادر و پس از آن تا سن بلوغ (۱۵ سال) با پدر میباشد،البته اگر به تشخیص دادگاه مصلحت طفل در این باشد که با مادر زندگی کند همچنان حضانت با شما خواهد بود.

سلام من قرارداد یه ساختمان بازسازی رو به صورت مدیریت پیمان بستم و پس از انجام ۶۰ درصد کار با کارفرما به مشکل خوردم و کار رو خودشون بدون اجازه من به پایان رساندن و پس از پایان کار رفتن شکایت منو کردن و حالا در نظریه کارشناسی من رو محکوم به خسارت کردن حالا باید چه کاری انجام بدم

 • باسلام

  در هرحال پس از انجام ۶۰ درصد تعهدات قراردادی ،میبایست دلیلی ارائه دهید که عدم انجام کار منتسب به شما نبوده و به خواست کارفرما ،ادامه عملیات ساختمانی را خودشان انجام داده اند،در صورتیکه به نظر کارشناسی معترض هستید،اعتراض خود را ظرف مهلت مقرر ثبت نمایید و دلایل خود را مبنی بر ایجاد اختلاف و انجام کار توسط کارفرما بدون اطلاع شما ارائه دهید .

با عرض سلام

خواهرم میخاد مهریشو بذاره اجرا،و همسرش چون احتمال این را میده که خواهرم مهر بذاره اجرا  ،چیزی نمیخره و بنام خودش نخریده

چگونه میشه  مهریه را وصول کرد؟

هزینه وکیل برای مهریه چقدره؟

آیا وکیل کلا توافق میکنه  که تموم تمبر و وهزینه دادرسی و و و را قبول میکنه 

و آخر سر پس از وصول مهریه و گرفتن هزینه ها از شوهر خواهرم برداشت کنه؟

 • باسلام

  از آنجاییکه اموالی به نام ایشان ثبت نگردیده،امکان توقیف از طریق اداره ثبت وجود ندارد.روال کار به این صورته که ابتدا مهریه رو از طریق ثبت اجرا میذارن و چون مالی جهت توقیف نمیتونن معرفی کنن،پس از ۶ ماه گواهی عدم شناسایی مال از اداره ثبت اخذ میکنن با این گواهی میتونن برای مهریه از طریق دادگاه اقدام کنن و در دادگاه همسر ایشون بدلیل نداشتن دارایی ،حتما دادخواست اعسار میدهند و در نهایت مهریه به صورت اقساط ماهیانه قابل پرداخت میگردد.

  شرایط حق الوکاله و هزینه های مربوط به ثبت دادخواست و غیره کاملا توافقی میباشد .

سلام برای پسرم که محکوم به چهارماه زندان شده بود سند خونه روبه عنوان وثیقه درقبال ۱۵۰میلیون تومن گذاشتیم متاسفانه شاکی رضایت نمیده والان ابلاغ اومده برای به اجرا گذاشتن وثیقه ولی پیام روباز نکردیم ،برای رد مال آلان کارشناس تعیین کردند و تا الان مشخص نبوده چقدر باید ردمال بزنیم ،باتوجه به اینکه مبلغ اجناسی که شاکی ادعای کذب کرده که دزدیده شده مشخص نیست که چقدره ووثیقه رو ۱۵۰تومن بریدن ولی شش دونگ سند به ارزش ده میلیارد گرفتند وضعیت سند چطور میشه ؟ومابایدچکارکنیم؟

 • باسلام

  پس از فروش ملک،به میزان وثیقه از مبلغ فروش کسر میگردد.

درود و احترام خدمت وکلا محترم

سئوالم اینه سفته داشتم که توان پرداخت نداشتم و طلب کار برده دادگاه و اجرا گذاشته با تامین خواسته و هزینه دادرسی، میخواستم‌ببینم از کجا میتونم بفهمم سیم کارت همراه اولم رو هم توقیف کرده یا نه؟ بعد اینکه ایا قبل از جلسه دادگاه نیاز به پول سیم کارت دارم بفروشم میشود فرار از دین؟ ایا با حکم‌دادگاه بدوی پول و صامن نداشته باشم‌میروم‌زندان یا اگر اعتراض بزنم تا بعد از نتیجه تجدید نطر مشکلی پیش نمیاد؟

 • باسلام

  جهت اطلاع از اموال توقیفی به شعبه اجرااحکام مراجعه نمایید،بله امکان فروش سیم کارت قبل از جلسه هست و فرار از دین محسوب نمیشود،در صورت محکومیت به پرداخت سفته ،ظرف یکماه از تاریخ صدور اجراییه مهلت دارین تا اعسار ثبت کنید و پس از ثبت دادخواست اعسار ،جلب منتفی میشود.

سلام   

تقسیم نامه ای که توسط دادگاه باطل میشه به دلیل  اختلاف  تعدادی از وراث  بعد از ابطال چه مراحلی طی میشه تا دوباره سهم هر فرد مشخص بشود؟ 

 وضعیت افرادی که در سهم خود ، قبل از ابطال تقسیم نامه ساختمان ساخته اند  و در آن زندگی می کنند چه می شود؟

 

 • باسلام

  وقتی تقسیم نامه ابطال میشه،به اصل برمیگردیم،اصل چیه؟یعنی زمانی که شخصی فوت میکنه و ورثه توافقی برای تقسیم ارث ندارند،در اینجا میبایست درخواست تقسیم ترکه و دستور فروش به دادگاه بدهید.

  وقتی تقسیم نامه ،ابطال میشود یعنی  سهامی که طبق توافق در اختیار هر ورثه قرار گرفته،به حالت قبل میگردد در نتیجه وراثی که در سهام سابق خود ساختمان ساخته اند بنظر بنده فقط میتوانند هزینه های ساخت را از سایر ورثه مطالبه نمایند،تا نظر سایر همکاران محترم چه باشد.

سلام.سهوا بجای جعاله،بیع زمین منعقد کردم برای شخصی که خودرا وکیل معرفی نمود به دروغ،به متراژ۳هزارمتر وبه(ثمن صوری)۱۵۰میلیون تومان وجه نقد،که قیدشده نقداکلش پرداخت شده بهم،نامبرده ۶۰میلیون تومان نقدا طی سه مرحله باشرط شفاهی استرداد۶۰تومن ازم گرفت، جهت کارهای شخصی اش،رسیدبانکی پرداخت۱۱میلیون تومن از۶۰تومن رو به حسابش دارم،الباقی رو نقدا ازم اخذ کرد، بجای۶۰میلیون،۲بیع زمین به ارزش جمعا۳۵میلیون بهم داد،الباقی روهم بهم نداده هنوز،حال میگه۲بیعی که بهم داده بخشی ازثمن جعاله۳هزار متره(۱۵۰میلیون تومن)بیع سه هزارمترو۲بیعی که بهم داده بهم ارتباطی ندارن چه از نظر متنی وازهیچ نظر،میتونه ۲بیعی که بهم داده رو به عنوان ثمن ۳هزارمتر جا بزنه؟مچکرم

 • باسلام

  سوال بسیار نامفهوم و نامرتب طرح شده است‌.

سلام،سندزمینی بهم ارث رسید،خلع یدازپلاک ثبتی ام واز عرصه۴خانه جمعا۳هزارمتر صادرشد سال۹۰،بامتصرفین۴خانه سازش نامه منعقد کردیم که پول عرصه روبگیرم وسندرو بزنم به اسمشون،سپس محلی هاوشهرداری شفاهی گفتند،عرصه واقعی زمینم۲متر آنطرف تراست و۲۰هزارمتره،سهوا بجای جعاله برای شخصی۴هزارمتر بیع منعقدکردم ازپلاک ثبتی ام واز زمین۲۰هزارمتری(نه از زمین۳هزارمتری درخلع ید)(در۱۴۰۲ ازنظرثبتی تاییدنشده،که زمین۲۰هزارمتری مال پلاک ثبتی منه)این شخص الزام به تنظیم سند وتحویل مبیع ثبت کرده وچندروز دیگرجلسه اوله،دعوی تقابل ثبت نکردم،لایحه بدم وموضوع رو بگم به قاضی که قصدم جعاله بوده...قاضی کارشناس جهت تطبیق پلاک وزمین تعیین میکنه حتما؟وهزینه کارشناس برعهده خواهانه یامن؟

 • باسلام

  اگر قصد شما از تنظیم قرارداد،بیع نبوده و جعاله بوده این امر میبایست اثبات گردد چون آنچه در ظاهر اتفاق افتاده بیع است(الفاظ عقود محمول است بر معانی عرفیه:یعنی اگر شما در قراردادتان از الفاظی مثل بیع،خریدار،فروشنده،... استفاده نموده اید پس آنچه واقع شده بیع است)لذا بار اثبات اینکه قرارداد جعاله است بر عهده شما میباشد.

  هزینه قرار کارشناسی برعهده خواهان میباشد.

با سلام و عرض ادب

در مورد رای صادره تخلیه مغازه که به نفع من صادر شده ، می‌خوام درخواست اجرا بدم ولی طلب ۵ سال اجاره را دارم ، لطفاً راهنمایی کنید اول چکار باید بکنم .

با تشکر

 • باسلام

  اجرای رای تخلیه ارتباطی به طلب شما ندارد،اجرا احکام تنها مسئول اجرای آن چیزی است که در متن دادنامه و اجراییه قید شده است.برای طلب ۵ سال خود میبایست دادخواست جداگانه طرح نمایید.

  البته اگر در مرحله اجرا میبایست پول رهن را جهت تخلیه مغازه به مستاجر پرداخت نمایید،میتوانید تامین خواسته فوری همزمان با دادخواست مطالبه اجور معوقه ثبت کنید و بلافاصله پول رهن را توقیف نمایید تا مبلغ رهن  ،توسط مستاجر قابل برداشت نباشد.

سلام، پرونده فروش مال غیر بنده با تجدید نظر خواهی متهم به دادگاه تجدید نظر ارجاع شد در تاریخ ۲۷ اردیبهشت پرونده اعاده و مختومه شد سوال اول رای دادگاه تجدید نظر کی ابلاغ میشه چون یک هفته از مختومه شدن پرونده میگذره و هنوز رای ابلاغ نشده و  سوال دوم چقدر طول می‌کشه تا پرونده از تجدید نظر به بدوی ارسال بشه 

 • باسلام

  معمولا پس از صدور رای چند روزی زمان میبرد تا ابلاغ صورت گیرد اما اینکه میفرمایین از ۲۷ اردیبهشت هنوز رای به شما ابلاغ نگردیده بهتر است حضورا به شعبه مراجعه بفرمایید.

  در خصوص سوال دوم حدودا تایکماه ممکنه طول بکشه پرونده به شعبه بدوی ارسال گردد لکن در صورت تمایل میتوانید از شعبه تجدیدنظر بخواهید با هزینه شخصی بوسیله پست ،پرونده را ظرف یک الی دوروز ارسال نمایند.

سلام وقت بخیر همسر بنده مدتی هست که فقط میگن جدا شیم ،من دو تا دختر دارم ۷ و ۵ سال که به خاطرشون جدایی رو قبول نکردم و میگن بچه ها مال منه شما برو،ایشون به تازگی منو تهدید به قتل کردن که من صدای ضبط شده ایشون رو هم دارم من میتونم با این صدا و تهدید کاری کنم که حضانت بچه ها رو داشته باشم ایشون سابقه خود زنی مکرر هم دارن 

 • باسلام

  حضانت دختر ۵ ساله که تا سن ۷ سالگی با مادر هست و بعد از اون از ۷تا ۹ سال با پدر و پس از ۹ سالگی دختر از سن حضانت خارج میشود و به اختیار خود با یکی از والدین زندگی میکند.

  در خصوص شکایت تهدید به استناد صدای ضبط شده باید خدمتتون عرض کنم ،بله امکان طرح شکایت و محکومیت همسر شما وجود دارد ولی اینکه با این سابقه محکومیت،صلاحیت ایشان جهت نگهداری و حضانت کودکان دچار خدشه میشود یا خیر ،به تشخیص و صلاحدید مقام قضایی بستگی دارد ،احتمال اینکه با وجود سوابق خود زنی و محکومیت کیفری به جرم تهدید،از ایشان سلب حضانت شود وجود دارد.(دقت بفرمایید عرض کردم احتمال دارد)

با سلام خدمت وکلا شرمنده وقتون میگیرم خواهرم با شوهرش 8 سال زندگی مشترک داشتن و با خانواده شوهرش زندگی میکردند و خیلی بهش فشار میاوردن و دوتا از بچه های خواهرم فوت کردن از بس فکر و جوش زده و از سمت خانواده شوهرش مورد آزار قرار گرفته کلا نمیتونه از خودش دفاع کنه و خیلی کم حرف میزنه بردیمش پیش دکتر و دکترا میگن بهش فشار روانی اومده و شوک بهش وارد شده میگم حالا میشه بخاطر اینکه خواهرمو بهش فشار آوردن و روانیش کردن ازشون شکایت کنیم و الان چند وقته تقریبا یک ساله خواهرمو آورده خونه مامانم گذاشته رفته 

 • باسلام

  منظورتون اینه که خواهرتون قصد جدایی دارن؟یا شکایت دیگه ای مد نظرتون هست؟برای جدایی حتما باید دلیل محکمه پسندی داشته باشن،اگر همسرشون ایشون رو یکساله از خونه بیرون کردن،خواهرتون میتونن دادخواست نفقه و مسکن و اثاث البیت مطرح کنن

  اما اگر منظورتون شکایت دیگری هست ،گمان نمیکنم،جرمی محقق شده باشه که امکان شکایت وجود داشته باشد.

سلام 

یک قطعه زمین کشاورزی دیم ورثه ای داریم که یکی از وراث بدون هماهنگی با شرکا با اسناد زمین  بذر و کود از اداره ‌کشاورزی گرفته و همچنین اقدام به کاشت زمین کرده است .

اکنون که  مو قع برداشت  است اگر یکی دیگر از  وراث بدو ن هماهنگی با سایرین اقدام به برداشت محصول کند.چه عواقبی برای برداشت کننده در پی خو اهد داشت؟

 • باسلام

  در هرحال محصول متعلق به صاحب بذر است و شما نمیتوانید بذر را برداشت نمایید.

سلام ببخشید من از تو دیوار یک اگهی کار دیدم بعد رفتم دیدم اون بی وجدان میگه بیا من بهت پول میدم تو ارز بخر واریز کن به کیف پولم بعد دو شب یهو دیشب حسابم مسدود شد پیگیزی کردم دیدم وای بدبخت شدم الان باید چیکار کنم رسید واریز دارم چت هاص هست و یک شماره تلف ازش دارم 

 • باسلام

  در صورتیکه مورد کلاهبرداری رایانه ای قرار گرفته اید میتوانید شکایت کلاهبرداری مطرح نمایید ،البته اثبات عملیات متقلبانه و فریب توسط این شخص ،یکی از ارکان مهم جرم هست.اما اگر با پیگیری از بانک متوجه شدید توقیف حساب شما از طریق یه مرجع قانونی صورت گرفته به مرجع فوق مراجعه نمایید و علت را جویا شوید سپس به استناد مدارکی که در دست دارین دعوی متناسب مطرح بفرمایید.

سلام پسرم در یک درگیری حضور داشته ولی نه باکسی درگیر شده نه تخریب کرده فقط بخاطر دوستش که اونجا بوده توی یه باشگاه ورزش درگیری شده دوست پسرم با اسلحه شکاری به صاحب باشگاه تیرساچمه ای زده و فرار کرده .بعد پلیس امنیت پسر بنده و چند نفر دیگر و حتی صاحب باشگاه را دستگیر میکنند .وبازپرس محترم یک ماه قراربازداشت موقت و پسرم و چندنفر دیگر  فرستادن زندان تا دوست پسرم که فرار کرده بیادش و امروز یک ماه تمام شده دوباره بازپرس محترم قرار تمدید .و صاحب باشگاه را از اد کرده که باعث این دعوا درگیری ایشان بوده ولی کسی که اسلحه داشته را هنوز نتوانستن بگیرندش من باید چکارکنم 

 • باسلام

  متاسفانه کاری از دست شما برنمیاد به جز اینکه اگر نشانی از متهم فراری دارین در اختیار بازپرس بگذارید.

  باید منتظر باشید ببینید مقام قضایی چه تصمیمی میگیره

باسلام برای تصرف عدوانی مزاحمت ملکی دردادگاه حقوقی چه مدارکی برای اثبات نیازهست.

 • باسلام

  پاسخ اول کاملا درسته و برای اثبات ادعای خود به شهادت شهود استناد کنید.

سلام من پدرم ۳دنگ یک زمین رو از پسرخاله به قیومیت مادرش خرید و پدر و خاله م یک اپارتمان دوطبقه ساختن که الان زمین اشتباهی درست شده و حکم تخریب داره اون فرد ک متقاضی زمین هست میگه من ۳دنک خونه رو میخوام پسرخاله م فوت شده والان ۳تاپسرعموی پدرش و مادرش وارثش هستن الان یک زمین و یک خانه دوطبقه موجود پیشنهادی که دادن اینه:پدرم به نسبت به سهم خودش یک دنک و نیم خسارت بده وخاله‌م +پسرعموهای پدری پسرخاله‌م یک دنک ونیم ازخونه رو بدن اون یکی زمین  رو هم ۳دنگ برای بابام و ۳دنگ برای وارثین   تقریبن ۵۰۰میلیون ضرر دوباره میگم هیچ شکایتی از ما نشدع و طرف معامله ی ما اونموقع پسرخاله م بوده که هنوز ۳دنک خونش موجوده خاله میگه بیا خسارت رو بده بعد از ورثه شکایت کن 

 • باسلام

  شما درواقع سوالی مطرح ننمودین،شرح ماوقع رو توضیح دادین،ضمن اینکه مسائل این گونه پیچیده نیازمند بررسی مدارک و شنیدن توضیحات بصورت کامل میباشد.

سلام و عرض ادب . میخواستم بدونم که میشه بخاطر تهدید از شوهرم شکایت کنم ؟ 

دارم از شوهرم طلاق میگیرم ، بخاطر مهریه یک مقدار از حساب ایشون بلوکه شده . حالا هر روز من رو تهدید میکنه که یا ببخش و یا یه بلایی سرت میارم ، یا چندبرابر رو از تو و خانواده ات می کشم بیرون . 

نمیدونم چکار باید کنم لطفا من رو راهنمایی کنید 

مننونمو

 • باسلام

  تهدید باید در موضوعی معین باشد،به عنوان مثال"به حسابت میرسم" یا "از تو و خونواده ت میکشم بیرون" این عبارات بدلیل عدم وضوح نوع تهدید ،قابل شکایت نمیباشند.

  درصورتیکه الفاظ تهدید مشخص میباشد میتوانید از طریق دفاتر خدمات به استناد پرینت پیامکها شکواییه خود را ثبت نمایید.

باسلام من قیومیت دخترم را دارم همسرم یک و سال و نیم است فوت کرده است دخترم پدربزرگ  وجدپدری ندارد من قصد ازدواج مجدد دارم می خوام بدونم بعد از ازدواج من قیومیت من هنوز پایدار است یا نه باتوجه به اینکه دخترم سه تا عمو دارد  

 

 • سلام 

  بله مشکلی ایجاد نمیشود.

با سلام من در یک ملک مستاجر بوده ام و به علت خراب بودن درب قفل حمام من در حمام به مدت بیش از 5 ساعت محبوس شدم و سرانجام به علت اینکه کسی در خانه نبود مجبور شدم درب را بشکنم. اکنون صاحب خانه می گوید باید درب را تو تعمیر کنی آیا من که قفل درب ملک استیجاری خراب بوده و محبوس شدم مقصرم یا آنها و خسارت با کیست؟ آیا من مستاجر می توانم از آنها شکایت کنم؟

 • باسلام

  درصورتیکه بتوانید اثبات نمایید خرابی حاصل از عیب عین مستاجره بوده،خسارت بعهده موجر میباشد .

باسلام در یک آپارتمان ۵ واحدی زندگی میکنم که من وهمسایه روبرویم  مالک هستیم و سه واحددیگرمستاجر دادن،کلا از مشکلات ساختمان شانه خالی می‌کنند و فقط با پرداخت هزینه ها از کارهای ساختمان سرباز می‌زنند و انتظار این رو دارند که بنده یا مالک دیگه تمام کارهارو رایگان انجام بدیم  و ما دو واحد مدیریت را سالی یکبار جابجا میکنیم،چون ساختمان کلنگی و سیستم گرمایشی شوفاژ خانه است وقت و هزینه نگهداری زیادی صرف کار مدیریت میشود بنده از این وضع خسته شدم آیا در قانون راهکاری داریم که از این سه موجر یک نفر را بتونیم مدیر آپارتمان کرد،یا جوری باشه که حداقل بابت زحماتی که میکشیم حق مدیریت دریافت کنیم

 • باسلام

  اولا لزوما نیازی نیست مدیر ساختمان از بین مالکین تعیین شود

  ثانیا طبق قانون تملک آپارتمانها ،در صورتی که عده مالکین بیش از سه نفر باشد مجمع عمومی مالکین مکلفند مدیر یا مدیرانی از بین خود یا از خارج انتخاب نمایند و وظایف مدیران در این قانون ذکر گردیده است.بهتر است مواد این قانون و آئین نامه آن را مطالعه بفرمایید چون مطالب بسیار و در اینجا امکان بیان تمام موارد نیست.(قانون تملک آپارتمانها مصوب ۱۳۴۳/۱۲/۱۶)

سلام وقتتون بخیر.من با خانومم سه روز پیش بحث کردم و ایشون خونه رو ترک کردن و رفتن کلانتری شکایت کردند و رفتن درخواست مهریه اش را داده و توقیف اموال را کرده است من ی خونه قولنامه ای دارم و ی خونه سند دار و ی موتور که سند داره و داخل شرکت دولتی کار میکنم همسرم میگه یا بیا حق طلاق بده و هم خونه رو بنامم کن من ی دختر ۶ ساله دارم تا برگردیم بنظرتون چه کاری بکنم که تو زندگی بیشتر آسیب نبینم

 • باسلام

  بستگی به شرایط شما و همسرتون داره،اگر ایشون قصد جدایی دارند و در تصمیم خود تردید ندارند،پس بهترین راه توافق در خصوص پرداخت حقوق مالی زوجه و طلاق بصورت توافقی میباشد،حضانت دختر ۶ ساله هم تا ۷ سالگی با مادر ،از ۷ تا ۹ سالگی با پدر و پس از آن دختر از سن حضانت خارج و به اختیار خود با یکی از والدین زندگی میکند.درصورتیکه  امیدی به ادامه زندگی زناشویی دارید بهتر است با مشاور خانواده صحبت کنید.

سلام من یک ماه ونیم پیش درخواست ملاقات دخترم رو دادم وکلاس مشاوره هم رفتیم ول هنوز اس مس برای من نیومده من باید چکار کنم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

 • باسلام

  اگر به شعبه ارجاع شده میبایست حضورا به شعبه مراجعه نمایید و اگر کلا پیامک ارجاع نیومده،از دفتر کل دادگاه پیگیری نمایید.

با سلام وقت بخیر

دادسرا برای متهم قرار جلب به دادرسی با اتهام کلاهبرداری به مبلغ یک میلیارد تومان صادر کرده (صدور چک از حساب مسدود)، جلسه اول رسیدگی دادگاه کیفری بدوی بیش از دو ماه گذشته، متهم نه در دادسرا و نه دادگاه حضور نداشته، در حالیکه وکیل من در جلسه اول دادگاه حضور داشته حال آنکه نه متهم و نه وکیلش در جلسه اول دادگاه کیفری نبودن... بعد از بیش از دوماه از جلسه اول دادگاه کیفری مجدد ابلاغیه اومده جلسه رسیدگی و مواجهه حضوری گذاشتن.. این به چه معناست؟ منتظر چه چیزی باشم؟ دادگاه کیفری تا چند جلسه رسیدگی قابل تمدید هست؟ 

 • باسلام

  تعیین تعداد جلسات در اختیار مقام قضایی میباشد.

سلام،بادرخواست تامین خواسته توسط خواهان وپس از تایید تامین خواسته توسط قاضی، قبل از طرح دعوی اصلی یا حین طرح دعوی،اگرخوانده مستمری بگیر یا وظیفه بگیر یا بازنشسته یا شاغل آموزش وپرورش باشد یا تامین اجتماعی تفاوتی ندارد؟وهرکدام که باشد،فقط یک سوم تا یک چهارم از حقوق دریافتی اش قابل توقیف است با تامین خواسته؟منظور،وسوالم اینکه تفاوتی ندارد که خوانده مستمری بگیر است یا وظیفه بگیر واز آموزش وپرورش حقوق دریافت میکند یا از تامین اجتماعی از هرکدام که باشد یک سوم تا یک چهارم قابل توقیف است؟؟سوالم فقط از حیث تقاوت در توقیف حقوق وظیفه بگیر ومستمری بگیر وبازنشسته وغیره است.سپاس

 • باسلام

  خیر تفاوتی ندارد،یک سوم و یک چهارم برای حقوق بگیران اعمال میشود و فرقی نمیکند حقوق به چه نحو و از کدام ارگان پرداخت میشود.

باعر ض سلام .میخواستم ببینم همسرم یکبار قبل از من ازدواج ناموفق داشته ومن از این موضوع خبر داشتم وبابت جداییش از نفر قبل تمام مهریه را بخشید و مجبور شده تا به هر نحوی جدا بشه . 

الان هم حدود یک ماه از خانه من رفته و طلاق میخواهد وهر چی طلا ووسایل بوده به جز جهاز با خودش برد هر تلاشی هم کردم برگرده نشد وفقط هرچی که تا الان خواست گفت و تحمت زد چه خودش وخانوادش ونخواست حرف من را بشنود . 

با این تصاویر مهریه اش هم میخواد .مخواستم ببینم ایا امکان داره مهریه پرداخت نشود .

متشکرم

 

 • باسلام

  خیر تحت هیچ شرایطی امکان عدم پرداخت مهریه نیست،مهریه دینی است که به محض علقه زوجیت به عهده زوج قرار میگیرد و تا زمانی که زوجه ،ذمه زوج را بری نکند این دین باقیست

سلام و احترام خدمت شما حقوقدانان خسته نباشید.  بنده در سال ۹۱ با مبایعه نامه ملکی به متراژ ۳۴۰ متر مربع خریداری نموده ام و قولنامه فروشنده به مورخه ۵۷ میباشد که سال ۹۳ اصالت و صحیح بودن معامله از طریق دادگاه تائید شد و بنده در مورخه ۸۸ دعاوی دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی ارائه کردم . از دادگاه حقوقی حکم گرفتم و مورخه ۱۴۰۱ /۱/۱۶ برای اجرای حکم به شعبه اجرای احکام رفتم .و تا به این تاریخ حکم دادگاه حقوقی را شعبه اجرای احکام اجرا نکرده است . تکلیف بنده چیست

 • باسلام

  اجرای احکام حقوقی به درخواست محکوم له صورت میگیرد ،تا زمانی که شما تقاضای اجرا ندهید پرونده به اجرااحکام ارسال نخواهد شد.

  پس از ارسال پرونده به یکی از شعب اجرااحکام، نیاز به پیگیری مداوم میباشد.

با درود

پدر بنده به تازگی فوت شدن و بنده یک برادر ناتنی دارم که به دلیل زندانی بودن مادر  این کودک و عدم توانایی پدر به دلیل بیماری ( پدرم جانباز بوده) دچار مشکلات شدیده پزشکی شده بود که با پیگیری بنده و مادرم این مشکلات حل شد و در حال حاضر برادر ناتنی چند ماهی هست که با ما زندگی میکند . از آنجایی که مادر تنی برادرم صلاحیت اخلاقی و قانونی ندارد و نگران آینده این بچه هستم میخواستم بدونم به عنوان برادر بزرگتر چطور میتوانم حضانت و قیومیت برادرم را به عهده بگیرم. لازم به ذکر است مادر این بچه عقد رسمی پدرم نبوده و صیغه ایشان بوده است.

 • باسلام

  درخواست قیمومت به اداره سرپرستی تقدیم شود.در صورت اثبات عدم صلاحیت مادر جهت نگهداری طفل،مطابق ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی میتوانید مراتب را به دادگاه اعلام و تقاضای سلب حضانت نمایید.

با سلام و عرض ادب محضر اساتید و حقوقدان‌های گرامی، بنده شاکی پرونده فروش مال غیر بودم که رای بدوی اعلام شد و پرونده با تجدید نظر خواهی متهم به دادگاه تجدید نظر ارسال شد دادگاه وقت نظارت رو دهم تیر ماه اعلام کرده بود اما دیروز در قسمت اطلاع رسانی پرونده دیدم نوشته پرونده طی شماره فلان اعاده شد و پرونده مختومه است ، مختومه شدن پرونده به چه معناست؟ 

 • باسلام

  وقت نظارت ،یه وقت تعیینی دفتری است و به این معنا نیست که لزوما باید در این وقت،پرونده بررسی و رای صادر شود،ممکنه زودتر از وقت نظارت،پرونده آماده صدور رای باشد.

  چون آخر ماه هست احتمال زیاد رای صادر شده و ظرف یکی دوروز ابلاغ میشود.

باسلام چجوری میتونم از وکیل به دادگاه انتظامی کانون وکلای شکایت کنم لطفا راهنمایی کنید 

 • باسلام

  به کانون مربوطه مراجعه بفرمایید.

باسلام وخسته نباشیدهمانطورکه مطابق رای وحدت رویه۸۱۱ قیمت به روزمحاسبه وموردحکم قرارمی گیردحال درزمان اجرکه ازاجرای حکم هم بازبدلیل متواری وفراری شدن محکوم علیه ،محکوم به راپرداخت نکرددراین صورت تکلیف چیه بازبه نرخ روزدرزمان پرداخت میشودیاهمان زمان محکومیت باگذشت چندسال دریافت میشودیاخسارت تاخیرتادیه چندسال درزمان اجرای حکم درخواست میشودلطفاراهنمایی فرمائیدسپاس فراوان اززحمات وراهنمایی شماوکلای عزیزوگرامی

 • باسلام

  اصولا به نرخ روز در زمان اجرا محاسبه میگردد.

سلام جناب  وقتتون بخیر ،پدرِهمسرِمن درمحضراسنادرسمی به ولایت دخترش تمام مهریه وحق حقوقات دخترش رو ابرا و بری الذمه کردنسبت به من،ایافردا روزی دختر میتواند ادعای مهریه کندیانه؟درضمن همسر بنده دران زمان ۱۸سال کامل نداشتن به همین خاطر پدرشون امدن و با ولایت همسربنده این سند رو تنظیم کردن ممنون

 • باسلام

  ولی قهری باید مصلحت مولی علیه خود را در امور مالی رعایت کنه،عملی که ایشون انجام دادند برخلاف مصلحت دخترشون بوده لذا همسر شما حالا که ۱۸ سال کامل دارند، میتوانند تقاضای ابطال سند رسمی ابرا رو مطرح نمایند.

با سلام 

بابت ضمانت شخصی همسرم فیش حقوقئ گذاشت .برای آن شخص ابلاغیه به جرم خیانت در امانت صادر گردید ولی متاسفانه آن شخص به دادگاه خود را معرفی نمیکند .در چه صورت میتوانیم ضمانت خود را بابت آن شخص از دادگاه سلب کنیم ؟

ممنون میشم راهنمایی کنید 

 • باسلام

  مطابق ماده ۲۲۸ قانون آئین دادرسی کیفری ،شما میتوانید در هرمرحله از  رسیدگی با معرفی متهم به دادگاه،تقاضای رفع مسئولیت و آزادی وثیقه خود را مطرح نمایید.درغیر اینصورت امکان انصراف از کفالت وجود نخواهد داشت.

  در صورتی که دادگاه حضور متهم را ضروری بداند،پس از ابلاغ به متهم و عدم حضور وی،به ضامن یا کفیل ابلاغ جهت معرفی متهم میزنند و اگر ضامن ،کفیل و وثیقه گذار نتواند متهم را ظرف مهلت مقرر حاضر نماید،به اندازه مبلغ قرار وثیقه ،از وجه الکفاله ضبط خواهد شد.

سلام شرمنده من از فردی بابت ضرب و جرح شکایت کردم دادیار به جای اینکه از او وثیقه بگیرد، از او التزام گرفته است چند روز پیش که رفته بودم اجرای احکام تا برای ضامن او ابلاغیه ارسال شود، اجرای احکام گفت که اصلا ضامن ندارد و دادیار از او التزام گرفته.آیا میتوانم از دادیار شکایت کنم 

 • باسلام

   

  قرار تامین،باید مستدل و موجه و با توجه به نوع و اهمیت جرم،شدت مجازات ،ادله و اسباب اتهام،احتمال فرار ومخفی شدن متهم،سابقه محکومیت کیفری،سن شخصیت و .... به تشخیص بازپرس صادر میشود.

   

  احتمالا دلایل و جرم انتسابی از نظر بازپرس خیلی حائز اهمیت نبوده که قرار وجه التزام صادر گردیده است.

   

  ضمنا امکان اعتراض نسبت به قرار تامین از سوی شاکی وجود ندارد.

باسلام خدمت وکلای محترم بنده مدت ده سال است زندگی مشترکی باهمسرم دارم که  متاسفانه همسرم رابخاطر سوء رفتار ها و بد دهنی های وخیلی دیگر از رفتارهای ناپسندی که دارد تصمیم به طلاق دارم خودروی که دارم بنام پدرم است آیا میتواند آنرا توقیف کند؟

 • باسلام

  خیر فقط اموالی که به نام شخص شما باشد قابل توقیف است.

سلام وعرض ادب خدمت وکلای محترم جسارتا خانم بنده ۱سال پیش از خونه مشترکمون بعد از فهمیدن یک مسله ای ازش خودش میرود و۶ماه پیش منزلی که خودم خریده بودم بنام ایشون رو میفروشند  وحالا الزام به تمکین زدم وخونه بنام مادرم هست دیروز بازرس از مدد کاری اومده بنده سرکار بودم وپسرم مدرسه وبچه برادرم منزل ما بوده که ۱طبقه پایین ما هستن بازرسی که تشریف آوردین سوال اولشون این بوده خونه به نام مادر منه خواستم ببینم اشگالی داره خونه ای که بنام مادرمرو تمکین زدم که در زمان خروج بازرس همسایه به بچه برادرم که خونه من بوده میکه مادرت کجاست وبازرس به گفته بچه برادرم ۳خط توضیحات دیکه مینویسه آیا امکان دارد تمکین من به دلیل پرسیدن اون خانم اشگالی پیش بیاید ممنونم 

 • باسلام

  در دعوی تمکین،میبایست قرارداد اجاره یا خرید منزل به کارشناس و دادگاه ارائه دهید،درصورتیکه چنین قراردادی موجود نباشد،دعوی تمکین رد خواهد شد.

سلام وادب 

آیا قاضی در حین رسیدگی به دادخواست مطالبه تنفیذ فسخ قراردادمشارکت در ساخت ؛

راجع به احداثات که در مورد مشارکت توسط سازنده انجام شده،بایدتعیین تکلیف نماید؟یا فقط نسبت به صدور رأی تنفیذ قرارداد اقدام خواهدکرد؟

لطفاجواب و راهنمایی فرمایید

 • باسلام

  دادگاه فقط به موضوع خواسته شما رسیدگی میکند،اگر خواسته تنفیذ قرارداد هست،تنها درخصوص همین موضوع رسیدگی و رای صادر میشود .

  درصورتی که تمایل دارید به امور دیگر از جمله انجام تعهد سازنده مبنی بر فلان موضوع یا مطالبه خسارات ناشی از فلان چیز هم دادگاه وارد رسیدگی شود ،مستلزم قید این موارد در ستون خواسته میباشد.

سلام،با خانمی حدود ۲ سال دوستی داشته ام،سپس ایشان از من یک چک سفید امضا بدون تاریخ و....گرفته اند،و سپس دوستی را کاملا قطع نموده اند از بابت چک دست ایشان از من طلاجات و....گرفته اند،و من هم ب بانک رفته و اعلام مفقودی چک  نموده و به دادسرا مراجعه و حکم را به بانک ارایه نموده ام، (حدود۴ سال از این موضوع گذشته )از بابت مدرک فقط گفتگو  در واتس آپ دارم ک ایشان اعتراف نموده اند ک چک و طلاجات را از من گرفته اند چگونه میتوانم چک را بلااثر و طلاجات را پس بگیرم؟آیا اظهار نامه دهم یا دادخواست  طرح شکایت ارایه دهم؟ میخواهم قوی برخورد نمایم چون به احتمال زیاد ایشان هم از من شکایت می کنند از  کجا شروع کنم؟

 • باسلام

  باید بررسی شود دلیل صدور چک و تسلیم طلاجات به ایشان بابت چه چیز بوده است.اگر در واتساپ اقرار نموده اند که طلاجات را دریافت نموده اند میبایست بررسی گردد تحت چه عنوان طلاجات را مطالبه کرده اند،آیا به امانت گرفته اند،بابت تضمین دینی بوده؟آیا بنای استرداد بوده بین شما؟که در این صورت طی اظهارنامه،مراتب را به ایشان اعلام و مهلتی جهت استرداد طلاها تعیین مینمایید و پس از آن طرح شکایت کیفری خیانت در امانت

  در خصوص چک هم ،وقتی شخصی چک سفید امضا در اختیار دیگری میگذارد به معنای اختیار دادن به طرف مقابل در پر کردن مندرجات و وصول آن میباشد،در این مورد هم اگر دلیل و مدرکی دال بر امانی بودن چک یا امثالهم دارید باید بررسی شود.در هرصورت اظهار نظر کامل تر منوط به بررسی مدارک شما و شنیدن اصل ماجراست.

سلام لوله گاز همسایه از روی دیوار ما عبور کرده  از چن سال قبل  اون زمان هم اجازه ای گرفته نشد چون فامیل بودن،الان دیوار خرابه و تخریبی هست و باید دیوار جدید گذاشته بشه چون خطر جانی داره اما لوله گاز رو برنمیدارن ،کوچه هم کوچه مشترک ما و اون هاست در کوچه اصلی نیس،چطوری باید لوله از روی دیوار برداریم؟

 • باسلام

  طرح دعوی مزاحمت و ممانعت پس از تامین دلیل

با سلام یکی از دوستانم در پرونده چک به مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان محکوم شده ولی از آنجایی که هیچگونه دارائی ندارد توان پرداخت این مبلغ را ندارد و با انجام  تمام استعلامات،اعسار ایشان در دادگاه بدوی پذیرفته شد و رای به پرداخت بصورت ماهیانه ۷ میلیون تومان بدون پرداخت پیش پرداخت داده شد ولی در تجدید نظر با اعمال نفوذ وکیل طرف مقابل رای شکسته و ۴۰۰ میلیون پیش قسط تایید شد،حال با گذشت بیش از ۶ ماه از قطعیت رای و فراری بودن این بنده خدا از ترس جلب شدن آیا راهکاری برای کاهش مبلغ پیش با توجه به عدم توانایی برای پرداخت مبلغ وجود دارد؟قابل ذکر است که از تولد تا به امروز هیچگونه مال منقول وغیر منقول و حساب بانکی با موجودی نداشته و تمام حساب هایش مسدود و ممنوع الخروج  و الخدمت هم شده

 • باسلام

  از آنجاییکه اعسار از جمله امور حادث میباشد،لذا امکان طرح دعوی مجدد اعسار و همچنین تقاضای تعدیل هم میتوان مطرح کرد.

سلام شوهرم سال ۹۸ درساعت کاری با موتورسیکلت فاقدبیمه که صاحب کارش داده برای کار  تصادف میکنه ساق ،پاشنه پا،لگن شکسته و مفصل لگن  روپروتز کردن پلیس شوهرم رامقصر دانست و گفت اگرموتوربیمه شخص ثالث میداشت میشد دیه ازبیمه بگیردیا اگرصاحب کارش اورابیمه حوادث میکردوقتی به صاحب کارش موضوع بیمه موتورگفتیم قبول نکردگفت خودش مقصربوده اگه موتوربیمه هم میداشته نمیشد استفاده کنه وبه من مربوط نیس روزحادثه مرخصی بوده میخام بدونم بعدازگذشت چندسال شوهرم ازطریق قانونی ازصاحب کارش بابت بیمه نبودن موتورونداشتن بیمه حوادث کارگر شکایت کنه وپیگیر شه میتونه دیه بگیره امکانش هس یانه 

ممنونم راهنمایی کنید چکارکنم ،ازکجا شروع کنم .تشکر

 • باسلام

  در صورتیکه حادثه در حین انجام کار و در راستای انجام وظایف محوله اتفاق افتاده،و در این حادثه قصور کارفرما ثابت شود،امکان اخذ دیه از کارفرما وجود دارد.

سلام.با سازنده قراردادم به اتمام رسیده و فقط ده درصد از تعهدات خود را اجرا(اخذنقشه ومجور پروانه ساخت و اجرای فونداسیون)عمل نموده و مابقی احداث ساختمان ۵واحدی را رها نمود.

درقراردادقیدشده درصورتیکه سازنده تعهدات خود را در موعدمعین انجام ندهد با تاخیرنماید مالک حق فسخ یکطرفه داشته و نقشه و پروانه و احداثات به مالک تعلق و سازنده حق مطالبه هزینه‌ها ندارد.

چندبار اظهارنامه مثمرثمرواقع نشد

حال دادخواست تنفیذفسخ به داورمرضی الطرفین دادم.

ایاداور در حین رسیدگی وصدور رأی فسخ قرارداد ،نسبت به مسائل اجرا شده توسط سازنده(نقشه و پروانه و فوندانسیون)تعیین تکلیف و در این موردنیز رأی صادر نماید ؟

 • باسلام

  اول باید حیطه اختیارات داور بررسی شود

  اما اظهارنظر داور در خصوص اموری که فرمودین یا مسکوت ماندن آن در رای داور مانع احقاق حق شما نخواهد شد.

با سلام در منزلی که در حال حاضر در آن سکونت دارم سه دنگ آن به نام بنده و سه دنگ دیگر به نام همسرم می باشد، همسرم مهریه اش را اجرا گذاشته و حکم توقیف منزل را اخذ کرده بود، با توجه به مستثنای دین شدن سه دنگی که به نام بنده است این ملک از توقیف خارج شده. همسر بنده اظهار نامه ای در خصوص حق شفعه شریک در مال جهت جلوگیری از نقل و انتقال و فروش نسبت به سه دانگ بنده را اظهار کرده است. 
آیا امکان هبه کردن سه دانگ برای من به شخص ثالث وجود دارد؟ آیا در صورت هبه امکان لحاظ شدن فرار از دین  وجود دارد یا خیر؟

 • باسلام

  باتوجه به اینکه منزل شما جزو مستثنیات دین شناخته شده در صورت صلح یا هبه مرتکب فرار از دین نمیشوید.

سلام وقت بخیر،

از اداره دولتی در دیوان عدالت اداری شکایت نمودم و دادخواست به هیأت بدوی دیوان عدالت اداری ارسال گردیده

چگونه دفاعیات و مستندات اداره را مشاهده نمایم؟

 • باسلام

  تنها در صورت پیگیری حضوری امکان این امر وجود دارد.

سلام جهت گرفتن ده در صد حسن انجام کار سال ۹۶،پیمانکاری برق ساختمان شذ جدید امیرکبیر

باید چه اقدامی کنم چون قرارداد ندارم من و نسخه قراردادی که بستیم به من تحویل ندادن،

اما از سرپرست و نگهبان و کلی کارگر روزمزد و پیمانکار و صاحبخانه شاهد دارم.

 • باسلام

  پیگیری از طریق اداره کار به استناد شهود 

سلام وقت بخیر.بنده احتیاج شدید به یک وام دارم یکی از دوستان که سه تا بچه هم داره چون قبل از سال ۸۵ ازدواج کردن و وام ازدواج هم گرفته بود با کمک یه وکیل و دفترخانه ازدواج از هم طلاق و دوباره ازدواج کردن البته طلاق صوری فقط عقدنامه عوض شده و از این طریق ۱۲۰ میلیون وام ازدواج گرفت .میخوام بدونم من هم که دو تا بچه دارم و قبل از ۸۵ ازدواج کردم و وام ازدواج هم گرفتم آیا من هم میتونم این کار رو بکنم؟ دفتر خانه ای که ازدواج کردم آیا راحت موافقت میکنه؟ مشکلی پیش نمیاد؟ممنون از راهنماییتون برای طلاق باید چکار کنیم؟

 • باسلام

  این سوال حقوقی نیست و امکان پاسخگویی وجود ندارد.

با عرض سلام ؟مادرم درتاریخ۱۳۵۲/۵/۹ بعداز پدرش فوت کرده الان داییم رفته ثبت احوال تاریخ فوت پدرش را که درتارخ ۱۳۵۰/۱۱/۱۸فوت کرده به دروغ تاریخ فوت رابه  ۱۳۵۲/۹/۵خلاف واقعه گزارش کرده تامادر من راازارث محروم کندگفته خواهرم قبل از پدرش فوت شده حکم چیست چکار کنم؟ 

 • باسلام

  دایی شما چطور تاریخ فوت پدرشان را تغییر دادن؟مگر گواهی فوت در ثبت احوال موجود نبوده؟اگر از ابتدا گواهی فوت پدربزرگ به تاریخ غیرواقعی صادر شده(بنا به اعلام دایی شما،که البته بعید میدانم گواهی فوت بصورت غیرواقع صادر شده باشد)شما میتوانید به استناد شهود یا مدارک دیگری که نشانگر تاریخ واقعی فوت پدربزرگ میباشد،اقدام به طرح دعوی حقوقی مبنی بر اصلاح تاریخ گواهی فوت علیه ثبت احوال نمایید و در صورتی که دایی شما مرتکب چنین عملی شده امکان شکایت کیفری علیه ایشان وجود دارد.

با سلام. روال طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟ با تشکر

 • باسلام

  طلاق از طرف زوج مستلزم پرداخت کلیه حقوق مالی زوجه میباشد،و در صورت عدم تمکن مالی دادخواست اعسار میدهید.ثبت دادخواست از طریق دفاتر خدمات قضایی تحت عنوان گواهی عدم امکان سازش صورت میگیرد.

سلام پدربزرگ درهفت سال پيش ملکی بادستخط خودش‌ بابت هديه تولد هبه واگذار نموده‌ به بنده ولی حال حدودا دوسال شده‌ آلزایمر گرفته‌ وفرزندان ديگر معترض هستند که پدربزرگ اشتباه کرده و مربوطه به حال است‌ چکار بايد کرد تا بحق خودم‌ برسم باتشکر 

 • باسلام

  پدربزرگ در زمانی که سالم بودند ملک را هبه نمودند لذا خللی در صحت عقد هبه وجود ندارد مگر اینکه فرزندان ایشان حکم حجر پدربزرگ را در تاریخ قبل از هبه اخذ نمایند و به استناد آن درخواست بطلان هبه مطرح نمایند.

با سلام
اینجانب با یک سازمان دولتی قرارداد ارائه خدمات مشاوره دارم. 
پس از اتمام هر پروژه مبلغی تحت عنوان مالیات از قرارداد بنده کسر می‌شود. این قرارداد در چاچوب سامانه ستاد و با باز کردن حساب در سامانه امور مالیاتی میسر شده‌است. آیا در پایان سال باید اظهار نامه مالیاتی با توجه به درآمد تکمیل کنم و مالیاتی نیز جداگانه بابت این قرارداد پرداخت کنم؟

 • باسلام

  اگر در قرارداد فی مابین شما و آن سازمان درخصوص پرداخت مالیات توافقی صورت گرفته ،مطابق همان عمل خواهد شد یعنی اگر مالیات سالانه به عهده طرف قرار گرفته،پس از ارسال اظهارنامه مالیاتی و اخذ مفاصا حساب امکان رجوع به آن سازمان جهت دریافت وجوه میباشد.همچنین برخی سازمانها و نهادها به گونه ای با افراد قرارداد تنظیم مینمایند که نیازی به تنظیم اظهارنامه مالیاتی توسط افراد نمیباشد به همین دلیل به متن قرارداد تنظیمی مراجعه نمایید و شرایط مربوط به مالیات و امور مربوطه را دقیق مطالعه بفرمایید.

با سلام تعدادی چک شخصی ازم گرفت و خرج کرد و به وقت چک هام فرار کرد و اشخاصی که چک هام دستشون بود اجرائیه کشیدند و چک ها را نقد کردند و الان میخواهم از شخصی که چک هام را گرفت و شخصی که چک هام را وصول کرد شکایت کنم چون بین خودشون هیچ مدرکی بابت رد و بدل چک های من ندارند فقط زبونی گفتن که ماشین دادن به یکدیگر لطفا من را راهنمایی کنید

 • باسلام

  اولا چکها بابت چه موضوعی صادر و در اختیار نفر اول قرار گرفته است؟

  ثانیا چک سند تجاری است و وجود چک در دست دارنده به معنی طلبکار بودن وی میباشد،لذا چنانچه تصمیم به طرح دعوی علیه افراد فوق دارید میبایست به روابط منشاء استناد کنید و دلیل صدور چکها

  ضمن اینکه در کل سوال شما ابهامات زیادی دارد میتوانید از مشاوره تلفنی استفاده نمایید.

سلام وقتتون بخیر 

من مهریه ام رو به اجرا گذاشتم و اول کار وکیلم گفت ۸ درصد اموالی که به دستت بیاد سهم منه . الآن در مرحله توقیف اموال هستیم و وکیلم میگه برای تضمین ۲۰۰ میلیون به من سفته بده.

به نظرتون این کار رو انجام بدم؟ 

 • باسلام

  خیر لزومی به اخذ سفته از طرف وکیل محترم نیست ،مطابق  قرارداد تنظیمی عمل کنید.

سلام، پرونده فروش مال غیر بنده با تجدید نظر خواهی متهم به دادگاه تجدید نظر ارسال شد شعبه دادگاه وقت نظارت رو دهم تیرماه تعیین کرده ، وقت نظارت به چه معناست آیا امکان صدور رای در همان روز وجود دارد 

 • باسلام

  وقت نظارت ،یه وقت دفتری هست

  ممکنه حتی قبل از تاریخ وقت نظارت دادگاه اقدام به صدور رای نماید.

سلام خدا قوت

منزل پدر شوهرم بعد از فوت بین وراث قرار داد امضا کردند که تا زماني که مادر در قید حیات باشه در اختيار انها باشد و...

الان حدود ۲۸ سال می‌گذرد وتقسیم همه املاک زارعي وباغ انجام شده وتا سال ۹۴ همه املاک تقسیم شده همه خانواده های پسری در اختيار برادر کوچکتر بوده که مجرد وهمراه مادر زندگی می کرده 

آیا همسر من می تونه ادعاي سهم خودش رو بعنوان سهم الارث داشته باشه از منزل مسکونی؟ یا اقدام به فروش داشته باشه؟ 

 • باسلام

  با بررسی متن توافق نامه و شرایط موجود در آن امکان پاسخگویی وجود دارد،بهتر بود چند سطری از متن توافق (بخصوص همان قسمت عدم فروش منزل تا زمان حیات ) را تایپ میکردین

سلام مردی باخانمش سوار بر موتور وتصادف میکنن ومرده فوت میشه وزن جراحات خفیف دارد وزن بچه ندارد وپدر ومادر مرده هم درقید حیات نیستند دیه مرد به چه کسی تعلق میگیرد ایا برادران وخواهران مرد میتونند زن متوفا رو از دیه محروم بکنن در کل دیه به چه کسی تعلق میگیرد ...زن متوفا برعلیه برادرانش چه شکایتی اقدام میکند چونکه در اواین ماه بعداز فوت مرد حتی کلید خونه که مستاجری هستند رو ازش گرفتن ومقداری پول و وسایل کاری متوفا رو بردن چه نوع شکایتی اقدام بکند علیه برادرانش ممنونم

 • باسلام

  خیر امکان محروم کردن زوجه متوفی از دیه وجود ندارد،دیه طبق قوانین ارث بین ورثه تقسیم میگردد،همچنین زوجه میتواند علاوه بر سهم الارث،مهریه خود را به اجرا بگذارد که از مبلغ دیه  کسر میگردد‌.

سلام با خودرویی نامتعارف تصادف کردم میخواستم بپرسم برای افت قیمت باز هم بر اساس خودروی متعارف افت قیمت حساب میشه یا نه

 • باسلام 

  افت قیمت توسط کارشناس تعیین میشود.

باسلام .ایا ملکی که بصورت صلح عمری ازپدرم بمن واگذار شده را من فروختم و در استعلام ثبت من مالک عین و پدر منافع بود .و بعد از دعوی حقوقی من و خریدار و طرف قرار دادن فقط من که متصالح باشم در دعوای حقوقی توانست الزام به سند قطعی من را بگیرد ایا من فقط میتوانم این رای را اجرا کنم چون برای انتقال قطعی سند پدر من هم باید در دفترخانه باشد .ایا قاضی اشتباه کرده که از اول رد دعوا صادر نکرده .چون من با این رای بتنهایی نمیتوانم انتقال سند کنم

 • باسلام

  تا زمانی که پدر شما در قید حیات هستند امکان استفاده منافع برای خریدار وجود ندارد اما در خصوص اجرای حکم باید عرض کنم که جهت تنظیم سند نیازی به حضور شما نمیباشد بلکه پس از ارسال پرونده به اجرااحکام، توسط دادورز شعبه،حکم اجرا خواهد شد.بنابراین تنظیم سند به نام خریدار در شرایط فعلی(فقط مالک عین میشود نه منافع) توسط اجرااحکام صورت میگردد و اگر امکان اجرای حکم نباشد،باز هم تکلیفی به عهده شما نیست.

سلام قطعی شده رای دادگاه به پرداخت ۲۲ملیون ۵۰۰هزارتومان تاخیر تادیه وخسارتهای وارد ازتاریخ ۹۸/۱۲/۲۱ تااجری حکم که داخل این ما می باشد باراعایت تناسب تغیر شاخص سالانه بانک مرکزی از تاریخ تقدیم دادخواست که.خواسته مطالبه وجه مبلغ بالا به استناد سند عادی بوده این جانب قانون جه مبلغی باید دریافت کنم ضمنن ایشان اعسار دادن و۱/۳ نقد باید میدادن بقیه ماهی ۲ملیون تومان اما هیج مبلغی به من پرداخت نکردن محاسنه این موارد رو از شما خواستارم با تشکر

 • باسلام

  مبلغ دقیق توسط اجرااحکام در زمان پرداخت محاسبه میگردد

سلام. من از طریق شورای حل اختلاف نفقه خودمو بچمو گذاشتم اجرا همسرمم قبول کرده و عدم تمکین نمیزنه. و از طریق ثبت هم مهریمو میگیرم. بهمم میگه تا اخر عمرت بشین خونه ی مادرت نفقتو بدم با مهریه.یا هم کلا ازت مهریت بگذر طلاقت بدم. میخوام بدونم تا چه مدت میتونه منو بلاتکلیف نگهداره؟ 

 • باسلام

  چون به موجب قانون مدنی ،حق طلاق در اختیار مرد میباشد،اگر همسر شما تمایلی به این امر  نداشته باشند و شما هم دلیل محکمه پسندی برای طلاق ارائه ندهید،محاکم رای به طلاق نمیدهند و تنها راه در این حالت ،طرح دعاوی متعدد و گذر زمان و مفارقت جسمانی و در نهایت دادخواست طلاق به استناد عسر و حرج میباشد

سلام ..من درسال ۷۷ بک مغاذه خریدم بعدازحدود ۴۰ سال همسایه پشت مغاذه میگه یک متر ازمنه رفت دادگاه حقوقی شکایت کرد کهدادگاه بااستعلام ازثبت ونبودن درسندایشان رای صادرکرد وقابل طرح نداتست الان خلع ید شاکی شده متاسفانه تاریخ رو یادم رفت شرکت نکردم لطف میکنید راهنماییم کنید که چی میشه والان چکار کنم ممنون 

 • باسلام

  دعوی خلع ید باید مستند به سند رسمی مالکیت باشد،در صورتیکه سند مالکیت برای یک متر ادعایی ندارند،دعوی ایشان رد خواهد شد.

سلام خدمت بزرگواران عزیز سوالی داشتم دیروز دادگاه خانواده جلسه طلاق داشتم از سمت خانمم بنده تا برج ۱۱نفغه رو پرداخت کردم و۳ماه پرداخت نکردم که امروز واریز کردم حسابشون دیروز پیش داور هم رفتیم جلسه بعدی رو برای ۱ماه دیکه انداختن دلیلشم برای طلاق  تهدید توهین افترا واعتیاد هستش که بنده خودم یه بار کمپ رفتم ونوع مصرف متادون بودش تهدید توهین هارم خودشان با گوشی من به خودشون فرستادند ۲۰۵ملیون از مادرم گلاهبرداری کردند که پرونده بازه ودادگاه ارشاد بنده شکایتی کردم از خانمم رابطه نامشروع سوالم این بودش من طلاق ندم ۲تا فرزندم دارم با این موضوعاتی که گفتم جلسه بعدی یا بعد ها طلاقشو میتونن بکیرن تا بنده حاضر به طلاقش نباشم ممنونم تشکر

 • باسلام

  با توجه به دلایلی که فرمودین ،طلاق به راحتی به نتیجه نمیرسه مگر اینکه همسر شما بتوانند عسر و حرج خود را اثبات نمایند و یا با بخشش مهریه،دادخواست طلاق به استناد کراهت مطرح کنند.البته نظر قضات هم  در مورد بررسی دلایل مذکور بسیار متفاوت است.

با عرض سلام ، ادب و احترام محضر اساتید و حقوقدانهای عزیز و گرانقدر، بنده شاکی پرونده کیفری فروش مال غیر هستم دادنامه در تاریخ ششم اردیبهشت قطعی شد امروز هفدهم پیامی از سامانه عدل ایران برام ارسال شد که پرونده شما به  شعبه 57 تجدید نظر استان تهران ارجاع شد الان میتونم طی لایحه ای اعتراض کنم که مهلت تجدید نظر خواهی گذشته و سوال مهم اینکه رسیدگی به پرونده در دادگاه تجدید نظر چقدر زمان میبرد ؟ نکته قابل ذکر اینکه متهم متواری است در دادگاه حاضر نشد در جلسه واخواهی هم حاضر نشد الان هم تجدید نظر خواهی کرده که روند پرونده رو طولانی تر کنه 

 • باسلام 

  اگر پیامک از دادگاه تجدید نظر ارسال گردیده،به این معناست که شعبه بدوی تاریخ تقدیم تجدیدنظر خواهی را بررسی نموده و درصورت ثبت اعتراض در مهلت قانونی آن را به دادگاه تجدیدنظر ارسال نموده است.اگر با بررسی روند پرونده متوجه شدین ایشان خارج از مهلت اعتراض نمودند مراتب را طی لایحه به شعبه تجدیدنظر اعلام نمایید.

  درخصوص روند رسیدگی در دادگاه تجدیدنطر،هیچ پاسخ قطعی وجود ندارد از یک روز تا چندین ماه و حتی سال...

سلام خدمت وکلای عزیز خسته نباشید .یه راهنمایی میکنید بنده رو من پدرم سال ۶۵ فوت کرده یه مغازه ای دستش بود که مافکر میکردیم اجارست کارگر پدرم اونجا کار میکردو بعد مغازه روبستیم تا چند سال بعد کارگر پدرم اومد اونجارو اجاره کرد که مثلا کمک خرج ماباشه .بعد چند سال هی میومد میگفت صاحب مغازه گفته که باید مغازه رو تحویل بدین مادرمم از بچه ها پرسید بچه ها گفتن اگه اجره بابامون بوده بده بهش بابامون زیر دین نمونه.حالا بعد از گذشت چند سال مالیات برارث اعلام کرده که مغازه فلان جا سرقفلیش بنام پدرتونه مغازه روهم کوبیده ساخته و صاحب مغازه فوت کرده الانم ما نه مغازه ای داریم فقط باید مالیات بر ارث بدیم .پسراشم قبول نمیکنن که سرقفلی برای ماست.ممنون

 • باسلام

  اگر سرقفلی به نام پدر شما بوده،بعد از فوت پدر،قهرا به فرزندان منتقل میشود،قبول یا عدم قبول ورثه ی مالک تاثیری در محق بودن شما ندارد،میبایست دادخواست علیه ورثه مالک مطرح گردد.

باسلام.شهرداری چندسال پیش برای ملکی که مالک رسمی داشته ومشاع وقبل انحصاروراثت برای شخص ثالثی پروانه ساخت صادروطرف دودانگ ملک راانتقال داده ودوطبقه ساخته حالامابه دیوان عدالت اداری شکایت کنیم به طرف شهرداری یابه دادگاه بابت معامله وابطال معامله

 • باسلام

  احتمال اینکه شخص  ثالث قراردادی با مالک رسمی داشته ،وجود دارد. و در صورت طرح دعوی ،ثالث قرارداد را ارائه میکند.

  امکان پاسخگویی بدون بررسی مدارک شما و ثالث وجود ندارد.

سلام

چطوری میتونم بدون رفتن به دفترخدمات قضایی لایحه دفاعیه بفرستم؟؟

لایحه فرستادن چقدرهزینش میشه؟ ب

شوهرم اتهام رابطه نامشروع داشته ازم

برای دفاع باید چی بگم؟؟؟

و از کجا بفهمم روی چ حسابی همچین ادعایی کرده؟

 • باسلام

  در صورت شکایت علیه شما،پس از ارجاع پرونده به شعبه،ابلاغی مبنی بر حضور و ارایه دفاعیات برای شما ارسال میگردد که میبایست حضورا به شعبه مراجعه نمایید و ارسال لایحه از طریق دفاتر خدمات ،بدون مطالعه پرونده و بررسی دلایل شکایت،توصیه نمیگردد.

سلام خسته نباشید

من وام ازدواج به مبلغ۱۸۰ میلیون تومان ثبتنام کردم اما برای ضامن به مشکل خوردم

حال تصمیم به فروشش دارم

چه ضمانتی باید اون شخصی که وام رو بهش واگذار میکنم باید در قبال این وام بهم بده تا دو فردای دیگه قسط رو پرداخت نکرد من تاوان ندم؟

البته ضامن و کسر از حقوق خودش برای وام میاره

ناگفته نماند که قسط این وام ۱۰ساله هستش‌

احتمالات مدت ۱۰سال هم که بگیم شخص فوت کنه یا ضامن کسر از حقوق فوت بشه اون موقع مشکلی برام پیش میاد؟

چکار باید انجام بدم ک به مشکل بر نخورم

 

لطفا‌ راهنمایی کنید

ممنون از شما

 • باسلام

  در هرصورت بانک مبلغ وام را به حساب شما واریز میکند و طرف اصلی بانک شما هستید،علاوه بر تنظیم قرارداد مبنی بر فروش وام به ایشان،میتوانید چک یا سفته هم بابت تضمین پرداخت اقساط دریافت کنید،اما این چک و سفته و قرارداد فی مابین شما معتبر است و ارتباطی به بانک ندارد.

سلام زمینی تقریبا 500 متری اطراف شهر هست که بین ما برادر و یک خواهر تقسیم میشه که برای پدرم 20 سال پیش فوت کردن
برای گرفتن ارث پدرم کل ورثه را نمیتونم دور هم جمع و همه پیگیر حقمون بشیم ، و متاسفانه یک سازمانی زمین رو تصرف کرده و اونطوری که شنیدم میگن زمین جایگزین میدن (دقیق نمیدونم فقط شنیدم)!!!
 ایا امکانش هست فقط خودم پیگیر حقم شوم و برای فروش اون زمین چیکار باید کرد ؟

 • باسلام

  بله امکان پیگیری و طرح دعوی از سوی شما به تنهایی هست،همچنین سایر ورثه میتوانند به شما وکالت محضری بدهند و شما به عنوان نماینده ایشان اقدام به اخذ وکیل دادگستری نمایید.بدوا گواهی حصر وراثت و سپس درخواست فروش مطرح نمایید.

با سلام سرپرستی موقت دختری ۶ ساله را گرفتیم که ۳سال در بهزیستی بود ولی سلب حضانت نشده بود

پدر معتاد و سابقه کیفری دارد

مادر کودک رو ۳ سال رها کرده و علارغم پیگیری بهزیستی مراجعه نکرد

قبل از جلسه دادگاه سرپرستی دایم ،مادر کودک که ۳ سال در بهزیستی بود دادخواست حضانت کودک را داد و دادگاه حکم دایم را منوط به سلب حضانت مادر کرد

مادر ازدواج مجدد کرده و ۶ ماه قبل در کمپ بوده ولی اکنون اعتیاد ندارد

آیا با توجه به ازدواج مجدد مادر و سابقه اعتیاد مادر و رها کردن کودک،  مادر شرایط دریافت حضانت دارد و دادگاه حضانت را به مادر می دهد یا خیر؟

 • باسلام

  شما نمیتوانید به ازدواج مجدد مادر و سلب حضانت از وی استناد نمایید لکن موارد دیگر از جمله اعتیاد،رها نمودن طفل و سایر موارد در تصمیم قاضی موثر خواهد بود و در نهایت آنچه حائز اهمیت میباشد رعایت مصلحت طفل است.

سلام ،وقت بخیر

سال 95هشتاد میلیون تومان قطعه زمینی کشاورزی خریداری کردم از یک مشاور املاک در شهرستان جم استان بوشهر ولی بعداز 4سال معلوم شد که منابع ملی است واین املاکی مال غیر نه به ما تنها بلکه به چند نفر دیگه فروخته ولی بعد از چهار سال قطعه زمین مارا عوض کرد با قطعه ای دیگر در جای دیگر ولی آن هم بعد از دو سال معلوم شد که مشکل دارد.ولی در نهایت باتوجه به اینکه حوصله شکایت نداشتم با دریافت مبلغ یکصد وشصت میلیون تومان به توافق رسیدیم ولی بعد از مدت هفت ماه فهمیدم که اشتباه کردم وطرف کلاهبرداری کرده.

گفتم آیا الان راهی هست که از طریق قانونی پیگیری کنم!؟

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

محمد سلیمی 

 • باسلام

  بستگی به این دارد که آیا توافق کتبی تنظیم شده یا خیر؟ و اینکه در خصوص چه موضوعی توافق صورت گرفته؟اگر در متن توافق نامه قید گردیده به دلیل مستحق للغیر بودن مبیع،فروشنده فلان مبلغ را از بابت خسارت به خریدار پرداخت نموده و در خصوص مورد معامله  تعیین تکلیف شده ،نمی توان شکایت مطرح کرد،البته اظهارنظر قطعی نیازمند بررسی توافق نامه میباشد.

سلام

پدربنده یک مغازه سرقفلی دارن.بعدازفوت ما ۵ وراث وکالت دادیم که مغازه به اسم برادرم بشه.صاحب دفترخونه گفتن انتقال قهری هست ونیازی به اجازه مالک نیست.

ایاانتقال سرقفلی به صورت قهری بدون اجازه مالک بعدا برامون دردسر نخواهدشد؟؟

ممنون

 • باسلام

  انتقال سرقفلی از مورث به ورثه بصورت قهری هست(اجازه مالک تاثیری در انتقال ندارد)،اما در صورتیکه وراث قصد انتقال آن را به احدی از ورثه دارند،میبایست قرارداد یا وکالت تنظیم گردد.

با سلام یک قراداد مورخ 99/5/1 که دران مغازه به رهن و اجاره . قرارداد بعدی مورخ 99/7/1 که در ان مغازه به سرقفلی و اجاره من در امد مالک رفته به استناد قرار داد اولی تخلیه خواسته در دادگاه من قرارداد دوم را دادم  مالک میگوید قرار داد دوم را امضا کرده است ولی  جمله ( قرار داد قبلی باطل است ) به ان اضافه شده است در صورتی که این جمله اضافه شد ودر دونسخه قید گردید ولی او از دادن نسخه دوم به دادگاه امتناع میکند و میگوید به من نداده اند ( در قرارداد نوشته در دو نسخه تنظیم و تسلیم طرفین گردید ) متاسفانه  نویسنده قراردادو تنها شاهد هم فوت کرده است اگر کارشناشی شود اضافه شدن تایید میشود  ایا اضافه شدن این جمله  جعل است ؟ 

 • باسلام

  بله مطابق ماده ۵۲۳ قانون مجازات ،یکی از مصادیق جعل،الحاق(افزودن کلمه یا جمله ) 

سلام خدمت وکلای عزیز از سمت خانمم ۱۱مورد شگایت داشتم که ۹مورد رای گرفتم ۲مورد تهدید افترا تهدید به قتل وجزایی سابق ارجاع دادن واعتراض به پرونده هایی که رای گرفتم دادن سوالم این بودش با خطایی که بنام منه به خودش ازهر کلمه وجملات  ناشایستی استفاده کرده توهین ووووپسرم گوشیو با خودش می‌برد پیش مادرش خونه مادرزنم این کارارو خانمم انجام میداده کمکی میخواستم بکنین بنده حقیر که چیکار کنم ممنونم آیا احتمال داده دادگاه تجدید نظرم به چیزایی که رای گرفتم به نفع خانمم برگردونه ممنون 

 • باسلام

  از آنجاییکه خط موبایل به نام شما میباشد و از طریق همین خط توهین صورت گرفته ،اصل بر این است که خط در اختیار مالک آن بوده مگر اینکه اثبات کنید قضیه جور دیگری بوده در نهایت باتوجه به دفاعیات شما و شرایط و اوضاع و احوال و قراین دیگر قضات محترم تصمیم گیری خواهند کرد.

سلام

شخصی گوشی وسیم کارت من راهک ویامورد

سواستفاده قرارداده ومن بیشتراز۵ماه ازنت

استفاده نکردم(به توصیه پلیس فتا)هم اکنون هم عکس هایی که نه درگالری وجای دیگرباره

قصدنیت قبل رادارد.

لطفاًمن راهنمایی کنید.

ممنون ازشما

 • باسلام

  در خصوص موارد این چنینی ،پلیس فتا اطلاعات کامل در اختیار شما خواهند گذاشت .

سلام شنبه جلسه دادگاه دارم

درخواست طلاق یک طرفه دادم دلایلمم رای دادگاه برای۶ ماه نفقه ندادن گزارش پلیش،نامه پزشکی قانونی، حوم جلب شوهرم اعتیادش عدم امنیت جانی و مالی هست.

میخام ببینم تو یک جلسه تموم میشه؟

چی بگم؟

اگ وکیل بگیرم هزینش چقدر میشه؟

 • باسلام

  اصولا در مورد طلاق یکطرفه ،بیشتر از یک جلسه نیاز هست،دلایل شما میبایست باعث اقناع قاضی گردد و اینکه باید بررسی شود شما به استناد کدام بند سند ازدواج دادخواست را مطرح نمودید.

باسلام سازنده ملک مورد مشارکت بنده بدون اجازه بنده و عدم تقسیم نامه یک واحد رو پیش فروش کرده است طبق قرارداد و دادنامه صادرشده مبنی بر تقسیم واحدهاکه  بصورت بالمناصفه ۵۰ ۵۰ می باشد آیا میتوانم بعوان فروش مال غیر شکوائیه تنظیم کنم

 • باسلام

  چون تقسیم نامه ای تنظیم نشده،و طبق توافق هریک از شرکا ،۵۰ درصد سهم دارند،پس اگر ایشان تا ۵۰ درصد اقدام به فروش نمودند مرتکب جرمی نگردیدند مگر اینکه بیشتر از سهم خود را واگذار نموده باشند.(در صورت وجود تقسیم نامه و مشخص کردن سهم هر شریک در طبقات و واحدهای مشخص،اگر ایشان واحدهای متعلق به شما را فروخته باشند،مرتکب فروش مال غیر گردیده اند) اظهار نظر قطعی و دقیق تر نیازمند بررسی قرارداد میباشد.

با سلام خانمی هستم ۳۸ساله  ارشد با مردی ازدواج کردم یکبار نامزدبودند طلاق گرفتند شش ساله ازدواج کردم بچه سه سال هشت ماه دارم گرمدره هستم مشکل من اینه همسرم مامانیه باباش هم سکته مغزی خفیف کرده دق میکنم به همسرم گفتم نمیام تهمت زد بهم من خادم امام رضا هستم فرمانده پایگاه بودم مومن هستم خانواده ام مادر پدرما گفتم حرفهای رکیک زدند بی تربیتی خیلی بی تربیتی نمیتونم بگم میخام طلاق بگیرم همسرم میگه مریضه تو مشکل داری گفتم نمیام میگه طلاق بگیر خانوادش هم بدبیراه میگند خسته شدم ایا با هوس پدرش مریضه کناربیام همسرم بی غیرته

 • باسلام

  بنظر مشکل شما حقوقی نیست و بهتر است با مشاور امور خانواده صحبت کنید.

سلام میخواستم بدونم چه نوع سلاحی یا چیزی برای دفاع در برابر حمله در مواقع ضروری میشه حمل کرد که جرم محسوب نشه

 • باسلام

  حمل هرگونه سلاحی برای دفاع ،نیازمند اخذ مجوز میباشد.

باسلام بنده بابت نفقه خودم و دخترم درخواست اجراییه دادم .من میتونم بابت نفقه خودم ودخترم ازاجرای احکام درخواست کسر از حقوقش رو بدم .چون بابت مهریه از حقوقش کسر میشو اعسار زدن رفع توقیف شده وبه سکه تبدیل کردن .

 • باسلام

  بله این دو منافاتی با یکدیگر ندارند و هر کدام ،دین مستقلی است بر ذمه ی همسر شما

باسلام.

 عرض ادب خدمت دوستان.
درخصوص ارث ووراث.پدرم پیرو ناتوان ودر بستر میباشند. ولی درسلامت عقلی وهوشی میباشن .وتعداد۴ دختر و۶ پسر فرزند و مادر در قید حیات هستن.که دوتن ازپسران ویک دختر جمعه۳ فرزندازده فرزند مهجور مادرزادی وصغیر ابدی هستن..
که پدربنده اموال خودرابه صورت عادی ودرحضوروراث وباتاییدهمه وراث تقیسم نمودن.بجزیکی ازوراث که اصلا قبول نداشته وامضانکردن تقیسم نامه را....
خواهشمندم‌دراین‌خصوص میتوان قانونی کرداین تقیسم اموال یاهمان بنوعی وصیت نامه روکه ایشون درحیات هستن.ضمنا امول زمین کشاورزی وملک که سندنداره ومشاعی یاعرفی یاقولنامه ای میباشداگرامکانش راهنمای بفرمایید

 • باسلام

  اولا اطلاق کلمه وراث در زمان حیات پدر درست نمیباشد ،این کلمه پس از فوت به کار میرود.

  ثانیا بدلیل اینکه پدر شما هنوز در قید حیات هستند تنظیم تقسیم نامه بین فرزندان ،موضوعیت ندارد و در صورتی که پدر قصد واگذاری املاک خویش را دارند میبایست در قالب عقد صلح این امر صورت پذیرد.

  ثالثا  مخالفت عده ای از فرزندان در واگذاری مایملک پدر (درصورتی که در قالب صلح باشد)تاثیری نخواهد داشت.

  رابعا اگر پدر وصیت نامه ای در خصوص دارایی خویش و تقسیم آن بین فرزندان تنظیم نموده اند،پس از فوت ایشان یک سوم آن معتبر میباشد.

با سلام ، شاکی پرونده نزاع هستم ،متهمم محکوم به حکم قطعی شده ،از سال ۹۸ ، به مدت ۱ سال حکم به تجدید نظر ارجاع و الان به مدت ۳ سال در اجرای احکام گیر کرده و حکم اجرا نمیشه از جانب قاضی اجرای احکام و مرتبا پرونده به عناوین مختلف به شعبه دادگاه مرجوع میشه و حتی ۱ بار پرونده در بایگانی انتقال داده شده بود و با سماجت و درخواست و لایحه نویسی متعدد به شعبه بازگشته ، متهمم با وثیقه آزاده و دارای سوابق متعدد و محکومیت های مختلف هست ،

تکلیف این پرونده به کجاس ؟ حتی پیش سرپرست اجرای احکام رفتم و قول مساعدت داده ،ولی بعد ۸ ماه هیچی به هیچی ،ایا گرفتن وکیل تاثیری در اجرای حکم داره ؟

 • باسلام

  از آنجاییکه دلیل عدم اجرا مشخص نیست،نیازمند مطالعه کامل پرونده و پیگیری مرتب میباشد درصورتی که زمان کافی جهت این امر ندارید بهتر است وکیل دادگستری اخذ نمایید.

با سلام خدمت وکلای عزیز بنده در یک درگیری در دادگاه براعت گرفتم شاکی گذاشت اعتراض رفت استان دوباره برای پاره ای از تحقیقات برگشته همون دادگاه الان که تو سایت دادگستری نگاه میکنم نوشته‌‌( نامه وارده باموضوع جرم جدید گیرنده دادستان)یعنی چه ودرضمن همون دادگاه بدوی این نامه زده باتشکر

 • باسلام

  درصورتی که نیاز به حضور جنابعالی باشد،ابلاغ مقتضی از سوی شعبه ارسال میگردد،ظاهرا تحقیقات اولیه کامل نبوده به همین دلیل ،دادگاه تجدیدنظر پرونده را جهت انجام تحقیقات به شعبه بدوی عودت داده است.

سلام ، بنده از شخصی به اتهام انتقال مال غیر شکایت کیفری کردم متهم متواری هست و در دادگاه حاضر نشد و رای بصورت غیابی صادر شد برای اطاله دادرسی واخواهی کرد و دوباره در دادگاه حاضر نشد ، احتمال داره  متهم دوباره برای اطاله دادرسی و فرار از مجازات زندان درخواست تجدید نظر خواهی بده سوالم اینه از محضر کارشناسان عزیز ، آیا بدون داشتن مدارک و دلایل متقن میتوان تجدید نظر خواهی کرد یعنی ایشان صرفا بدون مدارک و دلایل کافی و فقط بایه برگه دادخواست میتواند تجدید نظر خواهی کند ،  چون ایشان برای جرمی که مرتکب شده هیچ جوابی نداشت و بهمین خاطر در دادگاه حاضر نشد نگرانی حقیر فقط بخاطر اطاله دادرسیه و الا در قطعیت رای بدوی جای هیچگونه تردیدی نیست 

 • باسلام

  تجدیدنظر خواهی،حقی است که قانون برای طرفین دعوی اعم از حقوقی و کیفری درنظر گرفته و هریک از اصحاب دعوی حق اعتراض و ثبت تجدیدنظر خواهی نسبت به دادنامه ای که در ان محکوم گردیده اند را دارند خواه با دلیل و مدرک، خواه بدون دلیل و مدرک

  لکن در نهایت اینکه اعتراض وی پدیرفته شود یا خیر نیازمند بررسی پرونده توسط قضات دادگاه تجدیدنظر میباشد.

سلام، بنده شکایتی داشتم با موضوع فروش مال غیر که متهم به زندان ، رد مال و جزای نقدی محکوم شد اگر رای قطعی شود اجرای احکام و جلب متهم به چه صورت خواهد بود ، از طرفی بنده دادخواست غرامات دادم با توجه به اینکه دادخواست حقوقی بنده هم مربوط به پرونده کیفری میشود آیا در اجرای احکام این موضوع لحاظ میشود و ثمن بعلاوه غرامات به بنده پرداخت میشود یا نه اجرای احکام کیفری و حقوقی از هم جداست و هر حکمی جداگانه اجرا میشود و سوال آخر اینکه آیا متهم بدون رضایت بنده میتواند از تخفیف مجازات استفاده کند یا خیر تخفیف در صورت اخذ رضایت از شاکی اعمال خواهد شد ؟

 • باسلام

  در صورت محکومیت ایشان،یکی از آثار محکومیت،رد مال به شاکی میباشد که پس از صدور دادنامه و قطعیت آن،پرونده به اجرااحکام کیفری ارسال میگردد و در آنجا میتوانید پیگیر رد مال و جلب ایشان گردید،همچنین در خصوص غرامات که از طریق محاکم حقوقی اقدام نمودید،پس از صدور دادنامه قطعی میبایست درخواست اجرای حکم دهید و پیگیری های لازم جهت ارجاع به شعب اجرای احکام مدنی را شخصا انجام دهید

با سلام و خسته نباشید 

چن ماه پیش بر علیه ی اقایی شکایت کردم بدلیل مزاحمت و افترا و تهدید 

دادگاه تشکیل شده شاهدها احضار شده و جرم محرز

قاضی پرونده برای این اقا ،یکسال و ۶ ماه حبس ،۷۴ ضربه شلاق تعزیری،۸۰ ضربه شلاق حدی  و ب مدت دوسال منع اقامت در شهرستانی ک محل سکونتمون هست 

این اقا بوسیله ی وکیلش اعتراض دادن به شعبه ی مرکزی استان و هنوز دادگاه تشکیل نشده ،،سوالم اینه با علم ب اینکه ایشون هیچ مدرک و استنادی مبنی بر رد اتهامات ندارن ایا امکانش هست که مجازاتی ک در نظر گرفته شده تو اون دادگاه کسر شود؟؟؟؟

 • باسلام

  اولا شلاق حدی ،مجازات هیچ یک از جرایمی که فرمودین نیست

  ثانیا دادگاه تجدیدنظر اختیار کاهش مجازات را دارد و در صورتی که دفاعیات ایشان پذیرفته شود،امکان کاهش مجازات وجود دارد.

باسلام. مادرم زمینی را با خانه ومحوطه به مبلغ مشخصی به من در قالب مبایعه نامه انتقال داده ودر زیر مبایعه نامه هم ذکر شده ثمن معامله به خریدار بذل نموده است. با این وضعیت آیا معامله قطعی هست؟

واگر یکی از اعضای خانواده ذهن مادر را تحریک کند می توانند معامله را فسخ کنند یا من مالک خواهم بود؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. 

 • باسلام

  یکی از شرایط صحت عقد بیع ،معلوم بودن عوضین هست

  اول باید مقداری برای ثمن معامله تعیین شده باشد که بعد فروشنده عنوان نماید ،ثمن بذل گردیده است.اگر ثمن تعیین  و سپس بذل شده بنظر معامله قطعی میباشد زیرا اصل بر صحت معاملات است.البته اظهار نظر دقیق تر با بررسی کامل مبایعه نامه امکان پذیر است.

با سلام، احتراما‌ بنده چندی پیش جهت رضایت و اعتماد خانمی به صورت تلفنی به ایشان قول دادم خودروی خودم را به نام ایشان کنم، (ایشان هم آن مکالمه تلفنی را ضبط نموده)، الان بنده منصرف شدم و نمیخواهم خودرو ام را به نام ایشان کنم اما ایشان میگوید صدای مکالمه تلفنی که بنده قول دادم را ضبط نموده و میخواهد با استناد به آن از بنده شکایت کند تا قانون خودرو را از من بگیرد و به نام ایشان کند. ممنونم میشوم راهنمایی بفرمایید.متشکرم از وکلای محترم 

 • باسلام

  تعهدی برای شما در خصوص انتقال مالکیت ایجاد نگردیده و درصورت طرح دعوی از جانب همسرتان،نتیجه ای حاصل نمیگردد.

سلام وقت بخیر یک نفر در یک جمع به بنده با صدای بلند گفت تو بی ادب هستی خیلی بد ادبی چندین مرحله این جمله را تکرار کرد آیا در این خصوص میتوانم از وی شاکی بشم اگر میشه تبصره و ماده رو اعلام نمایید باتشکر

 • باسلام

  خیر بی ادب از القاب و کلمات توهین آمیز محسوب نمیشود .

شوهر بنده قصد خروج از کشور را داشت که بنده مخالفت نمودم و ایشان جهت جلب رضایت بنده گفتن خودرویی را بنام بنده میکنن و بنده هنگامی که ایشان به صورت تلفنی قول دادن خودرو به نامم میکنن صدای مکالمه را ضبط نمودم الان ایشان در حال انجام کارهای خروج از کشور هستن ، و زدن زیر قول و گفته خودشان آیا من میتوانم شکایت کنم و از طریق آن مکالمه تلفنی ضبط شده که متعهد شدن و قول دادن خوردو به نامم میکنن، خودرو را از ایشان بگیرم و به نامم شود؟ متشکرم از راهنمایی وکلای محترم 

 • باسلام

  بهترین راه جهت خروج از کشور ایشان،اجرا گذاشتن مهریه و ممنوع الخروجی هست

  ضبط مکالمه تلفنی و طرح دعوی به استناد آن جایگاهی ندارد.

برای رای صادره واخواهی دادم رد واخواهی شده دوباره برام رای صادر شده که قبول ندارم.میتونم دوباره اعتراض کنم

 • باسلام

  درصورتی که رای قابل اعتراض باشد در سطر پایانی رای قید میگردد که رای صادره ظرف ۲۰ روز قابلیت اعتراض دارد

  پس در مهلت مقرر اقدام به ثبت تجدیدنظر خواهی بفرمایید.

سلام.وقت بخیر.با زنم اختلاف پیدا کردیم ،وفعلا زیر یک سقف نیستیم.چگونه میتوانم زنم را به زندگی مشترک دعوت کنم؟؟

 • باسلام

  منزل و اثاث البیت زندگی فراهم و سپس اظهارنامه ای مبنی بر تمکین برای همسر ارسال بفرمایید و مهلت چند روزه ای مشخص کنید .بعد از آن دادخواست تمکین از طریق دفاتر خدمات قضایی مطرح کنید.

سلام من از همسرم میخوام جدا بشم دخترم میخاد باهام بیاد میتونه از پدرش شکایت کنه چون ۱۲سالشه

 • باسلام

  نیازی به طرح دعوی علیه پدر نمیباشد

  چرا که فرزند شما از سن حضانت خارج شده و تصمیم گیری به عهده خودش میباشد.در صورت تمایل امکان طرح دعوی نفقه علیه پدر توسط شما وجود دارد .

باسلام  خدمت شما وکلا محترم 

من حدود ۵ ماه پیش قرار بو د بایکی از دوستان که درکار خرید وفروش ملک را داشت ند ،یک ملک را در اهواز به صورت مشارکتی  باهم بخریم  و ایشان  قول فروش یک هفته‌ای ملک را دادند  که پول من را برگرداند و من ۳تومان به حساب  ايشان  واریز کردم او تا امروز به من نداده وهمش  وعده واهی می‌دهد دو نفر از دوستان  آمدن برای او مهلت یک هفته و یک ماه گرفت ند بازم به  تعدد ش عملنکرد 

 

 • باسلام

  برای مبلغ ۳ تومان میتوانید مطالبه وجه به استناد شهادت شهود مطرح کنید

  ولیکن جهت الزام ایشان به فروش ملک اقدامی متصور نیست.

سلام ، مستفاد از قانون مدنی در ضمان درک که در ماده 390و 391 بدان اشاره شده ،  اگر مبیع مستحق للغیر درآید بایع ضامن است و درصورت جهل خریدار به فساد بیع، بایع  علاوه بر استرداد ثمن باید از عهده غرامات وارده به مشتری هم بربیاید در رای وحدت رویه شماره 811  که به نوعی تکمیل وتنقیح رای شماره  733  می‌باشد آمده است که منظور از غرامات پرداخت ثمن معامله بر اساس نرخ تورم سالیانه اعلامی از سوی بانک مرکزی نیست و لذا شامل ماده 522 نمیشود، بلکه بر اساس نرخ  روز همان مبیع می‌باشد که توسط کارشناس رسمی دادگستری  تعیین میگردد آیا در عمل هم  این رویه در محاکم حقوقی رعایت میشود؟ 

 • باسلام

  بله مطابق رای وحدت رویه در محاکم عمل میشود.

با سلام  بنده سال ۱۴۰۰ پولی به حساب شخصی واریز کردم و قرار بود ایشون ماهیانه سودی به من بدهد الان بعد از این همه مدت پولی که نداده هیچ اصل پول رو هم برنگردونده میخواستم بپرسم آیا بنده فقط با فیش واریزی پولی که به حسابش دارم میتونم شکایت کنم یا فایده نداره و به جایی نمیرسم

 • باسلام

  امکان طرح دادخواست مطالبه وجه وجود دارد

  لکن ایشان هم در مقام دفاع میتوانند ادعا کنند شما مبلغ فوق را بابت دینی که داشتین پرداخت کردین که در اینصورت روابط مالی طرفین بررسی خواهد شد.

  مطابق ماده ۲۶۵ قانون مدنی؛

  هرکس مالی به دیگری بدهد، ظاهر در عدم تبرع است،بنابراین اگر کسی چیزی به دیگری بدهد،بدون اینکه مقروض آن چیز باشد  میتواند استرداد کند.

سلام وقت بخیر ببخشید پدرم فوت شده و در قولنامه ای که نوشتیم مادربزرگم سهم الارث خودش رو به نوه هاش هبه کرده اگر ملک هبه شده ما اجاره داده باشیم یا این که به کسی فروخته باشیم خواستم بپرسم مادربزرگم می‌تونه ادعا کنه که ملک هبه شدش رو برگردونه؟ در چه صورتی می‌تونه ملک هبه شده رو برگردونه؟

 • باسلام

  در صورت واگذاری ملک موهوبه،امکان رجوع توسط واهب وجود ندارد

  زیرا یکی از شرایط رجوع،موجود بودن ملک موهوبه هست که در اینجا با انتقال آن به دیگری حق رجوع از بین رفته است.

با عرض سلام بنده مدارک خودم وخانمم دادم به یه اشنا برام وام ازدواج ثبت نام کنه بعد از مدتی فهمیدم رفته در نبود ما وام گرفته ....حالا من میتونم از بانک وخود طرف شکایت کنم

 

 • باسلام

  امکان واریز وام ازدواج به شخصی غیر از زوجین تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.

  اگر چنین اتفاقی افتاده قطعا علیه بانک و شخص مورد نظر شکایت نمایید

  که البته در صورت اعطای وکالت به ایشان میبایست متن وکالت بررسی گردد.

سلام عرض شود درمعاملاتی که بخشی از ثمن معامله بصورت چک مدت دار داده میشود آیا می‌شود در متن قرارداد نوشت که در صورت برگشت خوردن چک موضوع معامله منسوق میشود( یعنی فروشنده به همین خاطر حق فسخ یک طرفه معامله را دارد وخریدار هم باید تمکین کند واعتراض نداشته باشد یا نه اشکال قانونی دارد.وآیا کلمه منسوق از لحاظ املایی ودستوری درست است.

 • باسلام

  عبارتی که باید در قرارداد درج گردد؛

  درصورت برگشت چک الباقی ثمن به شماره فلان ،قرارداد منفسخ میگردد.

  که البته پس از برگشت چک و اخذ گواهی عدم پرداخت مراتب انفساخ را طی اظهارنامه به طرف اعلام مینمایید سپس طرح دعوی حقوقی در محاکم.

سلام و درود

پدرم چندسال قبل زمین باغ طبق یک مبایعه نامه که در بنگاه نوشته شده را خریداری کرده بودند و یکی از شاهدان این مبایعه نامه خود بنده بودم و متاسفانه در آن دقت نکرده بودیم.

در این مبایعنامه مبلغی نقدا داده شده ودرمورد الباقی انگونه نوشته اند که؛

طی یک فقره چک به سریال.... به فروشنده داده خواهد شد.

بعد از فوت پدرم طرف ادعا میکنه که جمله داده خواهد شد است و من چک رو دریافت نکردم؛  حال فروشنده ادعا دارد که چک مذکور را دریافت نکرده و مبلغ آن چک را برحسب قیمت روز میخواهد و میگه شکایت کیفری خواهم کرد و.....

الان من به عنوان وارث در قبال ایشان قانونا جوابگو هستم؟ آیا برام میتونه مشکلی ایجاد کنه؟ چیکار کنم؟

 • باسلام

  از آنجاییکه شماره سریال چک در قرارداد درج گردیده لذا  استعلام از بانک مربوطه به راحتی صورت میگیرد و مشخص میشود چک مورد اشاره در زمان مقرر پاس شده یا خیر،بنابراین در صورت عدم وصول چک امکان طرح دعوی حقوقی علیه شما وجود دارد.

باسلام خانه بین وراث بوده یکی ازوارثین که برادرخانواده ومجردو مدت 4سال درخانه زندگی میکند نمی گذاردمشتری برای خریدبیایندلازم به ذکراست که پدر ومادرفوت کرده اند. حصروراثت انجام شده است چقدرزمان میبردبرادرراازخانه بیرون کنیم راهنمایی بفرمایید 

 • باسلام

  درصورت در دست داشتن سند رسمی ملک،دادخواست خلع ید مشاعی و همزمان دستور فروش مطرح بفرمایید(ابتدا گواهی عدم افراز از اداره ثبت محل ملک دریافت نمایید تا در مرحله دادگاه به مشکل نخورید)

سلام ، لایحه عدم سازش فرستادم برای شورای حل اختلاف که پرونده رو برای رسیدگی ارجاع بدن به دادگاه، اما یه هفته از ارسال لایحه گذشته و شورای حل اختلاف پرونده رو به دادگاه ارجاع نداده ، آیا شورای حل اختلاف در این موضوع تخلف کرده ،چون خوانده متواریست و امکان صلح و سازش وجود ندارد ؟

 • باسلام

  خیر تخلف نمیباشد،درهرصورت روند رسیدگی کمی زمانبر هست چندروز دیگر تامل بفرمایین سپس حضورا مراجعه کنید.

سلام خسته نباشید برادرم ماشینه پرایدی دارن که پلاک ماشین وبرگه سبز ماشین به اسم خانومشونه خانموشون شکایت کردن می تونن ماشینا از برادرم بگیرن

 • باسلام 

  بله باتوجه به اینکه برگ سبز به نام همسر برادر میباشد ایشان مالک رسمی محسوب میشوند،مگر اینکه دلایل و مدارک دیگری موجود باشد نظیر مبایعه نامه،وکالت نامه و غیره

سلام و عرض ادب

خواستم بپرسم اگر دادخواست طلاق مرد بده مهریه باید کامل پرداخت بشه؟ البته تمکن مالی نداره

 • باسلام

  بله در صورتی که متقاضی طلاق ،مرد باشد میبایست کلیه حقوق مالی زوجه پرداخت گردد،لکن امکان ثبت داداخواست اعسار و تقسیط مهریه درصورت اثبات عدم تمکن مالی وجود دارد.

با سلام ، بنده یک زمین کشاورزی رو از شخصی خریداری کردم قول نامه ب صورت دستی بوده و دو تا شاهد پای قول نامه رو امضا انگشت کردن ، خود فروشنده هم امضا انگشت زده ، بهای معامله رو هم طی ی فقره چک و دو عدد سکه پرداخت نموده ام ک فروشنده چک رو پاس کرده( چک در وجه خود فروشنده نوشتم) و پول رو استفاده کرده است ، حالا بعد سه سال منکر معامله شده است ، الان با تهدید فروشنده یکی از شاهدای معامله میگه اصن شهادت نمیدهم ب هیچ وجه ( میگه حتی اگه قاضی هم بخوام جلب هم بشم شهادت نمیدم )،شاهد دیگرم میگه شهادت میدم، خواستم بدونم  با شهادت فقط ی نفر و رسید پاس کردن چک اینجانب توسط فروشنده حکم دادگاه ب نفع من صادر میشود یا ن؟

 • باسلام

  با وجود تنظیم قولنامه و اثر انگشت فروشنده ،همچنین پرداخت ثمن معامله توسط جنابعالی،جایی برای انکار باقی نمی ماند و شهادت شهود تاثیر چندانی در این موضوع نخواهد داشت.

باسلام مادرشوهرم بعد از به دنیا اومدن فرزندم یک پلاک طلا به عنوان چشم روشنی زایمان برام آوردن حالا رفتن از من شکایت کردند و متن دادخواست رو اینجوری نوشتن که طلا رو به امانت و برای استفاده در مهمانی به من دادند و من بدون اطلاع طلا و از خونه بردم .حالا من چجوری میتونم ثابت کنم که طلا رو به من چشم روشنی دادن و امانت نبوده؟؟؟

 

 

 

 • باسلام

  ادعای امانی بودن،نیازمند دلیل میباشد

  و محاکم براحتی این ادعا را نمیپذیرند،ضمنا شما هم برای دفاع به شهود استناد بفرمایین

با عرض سلام و احترام محضر اساتید و حقوقدانهای گرامی، بنده شکایت فروش مال غیر داشتم که دو قطعه زمین بود، پنج روز پیش رای قطعی شد و به اجرای احکام فرستاده شد چند روز طول می‌کشه که ابلاغ بیاد از اجرای احکام ، دوم اینکه بجهت مستحق للغیر درآمدن مبیع مستفاد از قانون مدنی ماده ۳۹۰ و ۳۹۱و رای وحدت رویه شماره ۸۱۱ دادخواست غرامات دادم و پرونده به شورای حل اختلاف ارجاع شد لایحه دادم که متهم متواریه و امکان سازش نیست اما شورا میگه حتما باید تا جلسه اول صبر کنید بعدش پرونده رو ارجاع میدیم به دادگاه آیا راه حلی وجود داره که زودتر بفرستن 

 • باسلام

  مرحله شورا،فرمالیته س و تاثیری در روال پرونده و احقاق حق شما نداره

  این مرحله میبایست درهرصورت طی شود و دادنامه عدم سازش صادر ،سپس پرونده به شعبه دادگاه ارجاع خواهد شد.

باسلام و وقت بخیر. 

حدود هشت سال پیش همسر ۱۵۰ میلیون تومان پول به پسرخاله اش داد که برای ما ماشین بخرد ،اما هنوز بعد از هشت سال نه ماشینی به ما تحویل داده و نه پولی .هر بار هم که طلب ماشین یا پولمان را می‌کنیم میگه که ماشین رو در یک مزایده دولتی خریده و برای همین نمیتونه به نام همسرم منتقل کنه و این کار زمان‌بر هست .این در حالی است که هیچ ماشینی هم به رویت ما نرسیده که اصلا بدونیم ماشینی وجود داره یا نه.

می خواستم بدونم اگر از ایشان شکایت کنیم می توانیم به حق و حقوقمان برسیم یا راه به جایی نمی بریم ؟

ممنون میشم که راهنمایی کنید. 

 • باسلام

  اگر قرارداد کتبی با ایشان منعقد نمودید باید دادخواست الزام به انجام تعهد مطرح نمایید،در غیر اینصورت ابتدا اظهارنامه ای مبنی بر انجام تعهد برای ایشان ارسال نمایید و در صورت عدم پاسخگویی،به استناد فیش های پرداخت و اطهارنامه و شهود ،دادخواست اثبات وقوع قرارداد شفاهی و الزام به انجام تعهدات قراردادی طرح نمایید.

‌‌سلام، پرونده بنده یک هفته پیش به اجرای احکام کیفری ارسال شده ، آیا فقط به متهم ابلاغیه میفرستن که بره برای اجرای حکم ، یا نه به بنده هم به عنوان شاکی ابلاغ میشه چند روز طول می‌کشه تا از طرف اجرای احکام ابلاغیه بیاد

 • باسلام 

  برای شاکی ابلاغ جهت حضور ارسال نمیشه،فقط هنگام ارجاع پرونده به اجرااحکام،پیامک ارجاع به شعبه ارسال میشود جهت پیگیری میبایست به شعبه مراجعه نمایید.

سلام خدمت وکلای محترم. من و همسرم هشت سال هست که ازدواج سفید هستیم و در این مدت به طور سالیانه  عقد موقت داشتیم که امسال مدتیست که از تاریخ صیغمون گذشته.و ما از این ازدواج یه دختره سه ساله داریم که پدرش شناسنامه برای بچه گرفته ولی هیچ گونه تعهد و مسئولیتی در خصوص رسیدگی به بچه چه مالی چه معنوی انجام نمیده مگه فقط نیاز به دکتر رفتن باشه. چند وقته به من میگه از خونه برو بچه رو هم ببر،میگه بچه رو بزارش بهزیستی.بچه ای که از خون و ژن خودشه.هرشب هم با تهدید و خشونت و رعب و وحشت چه پیامکی چه حضوری مارو بیرون میکنه از خونه.سوالم اینه که من چه طور میتونم قانونی اقدامی کنم جهت حفظ امنیت جانی و مالی و مکانی، چه طور میتونم قانونی کاری کنم که ایشون نتونه الکی و بی دلیل مارو بیرون کنه 

 • باسلام

  شما نمیتوانید ایشان را ملزم به تهیه مسکن و اثاث البیت و نفقه کنید زیرا در عقد موقت اینها از تکالیف زوج نیست

  تنها میتوانید برای مهریه و نفقه فرزند مشترک اقدام قانونی علیه ایشان کنید.

سلام

من یک قطعه زمین خریداری کرده ام درسال۱۳۸۳الان یک نفر امده میگه زمین و من خریداری کرده ام وقولنامه و وکالت محضری دارم از فروشنده شکایت کرده ام اونم در دادگاه امضا داده ک اگه من زمین وفروخته باشم جواب گو هستم وقبول کرده ک زمین وبه من فروخته ایا با داشتن قولنامه تنها به حقم میرسم.

من و پسرم تحت پوشش کمیته امدا دهستیم وبدون سرپرست لطفا میشه راهنمایی کنین چطور به حقم برسم

باتشکر از وقت گران بهاتون

 • باسلام

  بستگی به تاریخ قولنامه و مبایعه نامه ها دارد،اگر مبایعه نامه ایشان مقدم بر تاریخ خرید شما باشد میبایست شکایت کیفری فروش مال غیر علیه فروشنده مطرح نمایید و در صورتی که قولنامه شما مقدم بر ایشان باشد، نیاز به اقدام خاصی نمیباشد.

سلام

من زمینی از پدرم با پول خریدم وخانه ساختم قولنامه در بنگاه نوشتیم 

ولی نمیاد شهرداری امضا بده برای خرید اب برق گاز میگه باید بازم پول بدی تا امضا بدم

حالا خونه ی من جریمه داره چیکار کنم

 

حالا رفته سند گرفته برای خونه خودش چون خونه منم چسبیده به خانه پدرم رفته یه سند کلی گرفته

چیکار منم 

 • باسلام

  تنها اقدام قانونی،طرح دعوی الزام به تنظیم سند علیه پدرتان میباشد.

سلام.من و رفیقم یه زمین باغی گرفیتیم که زمین مال خانوم دکتری بود که زده بود به نام برادرش معامله کردیم ۵نفر شاهد هم بود با خود خانوم دکتر بعد امضا قرار شد داداش دکتر بیاد امضا کنه منم امدم شهرستان الانم قولنامه ها دست رفیقمه منم رسید بانکی دارم رفیقم میتونه حق منو نده حاشا کنه که من اصلا تو مامله سهمی ندارم  شماره قول نامه تو رسید بیعانه و رسید بانکی ذکر شده

 • باسلام

  اگر اسم شما در مبایعه نامه به عنوان خریدار قید گردیده ،حتی در صورت عدم پرداخت مبلغی از سوی شما باز هم شما خریدار محسوب میشوید و ایشان نمیتوانند منکر موضوع شوند ،پس در وضعیت موجود که شما فیش پرداخت و شاهد هم دارین ،امکان انکار از سوی ایشان به طریق اولی وجود ندارد.

سلام ، شخصی از طرف مالک زمین وکالت داشته است و هبه هم جزو اختیارات وکیل بوده است ، وکیل مذکور ملک مورد وکالت را به پسر خود هبه کرده است ودر هبه نامه نوشته شده است که متهب عین موهوبه را قبض کرده است ولی در واقع متهب نتوانسته است ملک مذکور را تصرف کند و بر آن استیلا پیدا کند . آیا متهب می تواند از مالک زمین شکایت کند و علی رغم رضایت مالک زمین عین موهوبه را تصرف نماید ؟ممنون

 • باسلام

  عقد هبه برخلاف سایر عقود به صرف ایجاب و قبول واقع نمیگردد بلکه قبض نیز از شرایط صحت عقد هبه میباشد فلذا در صورتی که قبض صورت نگرفته باشد مالکیتی برای متهب ایجاد نشده و امکان الزام واهب وجود نخواهد داشت

سلام  حدود 10 سال قبل فردی بابت بدهی یک قطعه زمین به بنده  داد  و یک فروشنامه  دست نویس نوشت  که هم من و هم خودش و هم تعدادی شاهد آن را امضا کردند  اما الان من با خبر شدم که آن زمین را با سند رسمی که داشت فروخته  و ادعا میکنه که پول زمین را به پدرم داده اما هیچ گونه مدرکی نداره آیا من میتوانم علیه ایشان شکایت کنم؟  نحوه پیگیری و مجازات آن؟

 • باسلام

  بله قطعا ایشان مرتکب عمل مجرمانه فروش مال غیر گردیده و امکان شکایت علیه فروشنده وجود دارد،در صورت محکومیت ایشان میتوانید دعوی حقوقی جهت ابطال معامله دوم مطرح نمایید.

باسلام .ملکی داریم که ازپدرمرحوم به ماارث رسیده وملک دارای سندرسمی وخودمرحوم درزمان حیات ملک رابه ثبت  رسانده وهمسردوم ایشان بدون اجازه وراث وامصاومدرک ازپدردودانگ ملک راازشهرداری جوازساخت دریافت وساخت سازکرده وملک رابه شخص دیگری انتقال داده مابه شهرداری مراجعه کردیم که ب ماگفتن کاری که ایشان کرده کلاهبرداری محسوب میشه حالاسوال بنده ماچه مدارکی برای اثبات بایدارائه بدیم وایادودگاه خودش ازشهرداری استعلام میگیره یابایددرخواست دادباتشکر

 • باسلام

  قطعا یه مدارکی وجود داره که شما از آن بی اطلاع هستین ،چرا که شهرداری بدون مدرک مالکیت جواز ساخت نمیده

  پس یا شهرداری تخلف کرده که باید از آن شکایت کنید یا همسر پدر مرحوم شما،مدارک مالکیتی برای ۲ دانگ در اختیار داشتن

سلام 

یک واحد از مجتمعی ۸ واحدی در حال بازسازی فضای داخل واحد خود است. این روند با توجه به میزان تخریب  چند ماه طول خواهد کشید . کثیفی و گرد و خاک ایجاد شده حاصل از بنایی و سنگ بری ... تمام راه پله ها ، پارکینگ و حتی دیواره ها را در بر میگیرد . وقتی بعد از کار هر روز مالک آن واحد  مسیر ورودی ساختمان  تا در واحد مزبور را  جارو میکند . اما بدلیل رفت  و آمد کارگران و دیگر ساکنین باز هم  گچ و خاک  همه جا را سفید کرده است. 

آیا هزینه ی نظافت ماهیانه ساختمان در طول مدت بنایی با مالک این واحد هست یا باید از شارژ  مشترک آپارتمان پرداخت شود؟

با تشکر

 • با سلام

  خیر ، مستند قانونی برای چنین موضوعی نداریم و شارژ ساختمان میبایست طبق روال سابق توسط تمام ساکنین پرداخت شود،درحال حاضر چاره ای جز صبر کردن نیست

سلام وقتتون بخیر همسر بنده به دلیل ضمانت وام بانکی برای پسر عموهایش تمام حساب های بانکیش بسته شده و یک ماشینش توقیفه به همین دلیل هیچ چیزی به نام خودش نمی زنه

یک طبقه از آپارتمان سه طبقه که شراکتی با پدر و برادرش ساخته مال ماست 

و از ترس توقیف شدن اونو به اسم مادرش سند زده و مشکلاتی پیش اومده

سوالم اینه اگر بخاد سند ملک به نام من یا بچه هامون بزنه ممکنه بانک توقیف کنه؟

 

 • باسلام

  خیر ،فقط اموالی که سند رسمی آن به نام همسر شما باشد قابل توقیف هست

مطالب منتشر شده: