درباره من:

نام و نام خانوادگی:

محمدرضا تعلیمی

جنسیت:

مرد

سطح تحصیلات:

کارشناسی

کانون یا مرکز متبوع:

مرکز وکلای تهران

آدرس دفتر:

تهران-تهران- خیابان سمنگان نرسیده به میدان رسالت پلاک۵۶۰

حوزه فعالیت ها:
ملکی
خانواده
ارث
امور قراردادها (دعاوی قرارداد ، تحریر قرارداد - همراهی در جلسه قرارداد)
چک و سفته و اسناد تجاری
سایر امور حقوقی
نظرات:
پاسخگویی به سوالات کاربران:

با سلام معامله ملکی انجام شده خریدار از خلافی ملک بی‌خبر بوده و بعد ازین که مطلع شده مبلغ ثمن‌ را واریز نکرده و اینکه معامله قطعی و غیر قابل برگشته الان مالک ادعای فسخ معامله را دارد لطفا راهنمایی بفرمایید

 • باسلام

  بستگی کامل به شرایط فسخ نگاشته شده در قرارداد دارد.

باسلام واحترام 

 

ملک مسکونی دو طبقه میان دونفر به صورت ۳ دانگ ۳ دانگ مشاع از ۶ دانگ است 

مالکین به منظور دریافت سند ۶ دانگ برای هر

طبقه بعد از طی مراحل  وامضای صورت

مجلس تفکیکی در  اداره ثبت اسناد ، به منظور

تنظیم تقسیم نامه به دفتر ثبت اسناد مراجعه

کرده اند اما اکنون یکی از شرکا با دلایل واهی

از حضوردر دفترخانه وامضای تقسیم نامه

امتناع می‌کند .

 

چنانچه وی اقدام به امضا ننماید می‌توان از طریق دادگاه وی را ملزم به امضا نمود؟

یا دادگاه حکم  به مزایده می‌دهد؟

 

 

 

 • باسللام

  دادخواست فروش ملک مشاع در صورتی نتیجه بخش است که ملک قابل تفکیک نباشد درحالتی که ملک قابلیت تفکیک داشته باشد باید از طریق اداره ثبت اقدام نمود.

سلام بنده یک ملک را برای ساخت به سازنده ای دادیم. ایشان قرار بوده ۱۲واحد بسازن و ۵ واحد بما بدهند ولی الان نتوانستند بسازند و ۱۰ واحد ساختن . بعد از یکسال میگن بیا قرار داد برگردونیم شما ۴ واحد من ۶ واحد. خوب سهم شرکه من زمین بوده و ایشان ساخت.. الان که وقت تحویل هست تحویل نمیدهند و به بنده اجازه ورود نمیدهند. ایا کار ایشان درست است. من میتوانم بعنوان مالک ورود به ملک خودم کنم؟

 • باسلام

  قرار دادهای  خصوصی بین افراد محترم بوده فلذا اگر برابر قرارداد عمل نکرده اند میتوانید از طریق دادگاه ایشان را ملزم نمایید کلا قرارداد و متمم های قرارداد ملاک تصمیم گیری است.

سلام و خسته نباشید خدمت شما وکیل محترم 

برادر من برج ۶ پدرم رو برده محضر و ازش صلح عمر ۶ دنگ کامل گرفته در حالی که به پدرم گفته میخاد کارتهای بانکی رو به نامش بزند پدرم آدم ساده ای هستش و از این چیزا سر در نمیاره .حالا ما فهمیدیم و به برادرم گفتیم که ما اطلاع داریم حالا قبول کرده صلح نامه رو باطل کنه .دوتا خواهر و یک برادر دیگه که دارم راضی هستن به نام من باشه ولی من گفتم به نام پدرم باشه فقط یک وکالت به من بده که بدون حضور من هیچ قراردادی رو امضا نکنه حالا به نظر شما این کار خوبیه اگر خوبه لطفا راهنمایی کنید چه وکالتی باید تنظیم کنیم ممنونم 

 • باسلام

  اگراطمینان دارید که پدرشما به دلیل بیماری یا کهولت سن قادر به اداره اموال خود نیست ابتدا باید محجور بودن ایشان اثبات شود و سپس شما یادیگر برادران و خواهرا میتوانید تقاضای قیمومیت نمایید.

سلام همسر پدرم میخواد از پدرم جدا شه پدرم قبل از درخواست طلاق زنش ملک هاشو به من فروخته ایا همسر پدرم میتونه جای مهریه از من پسش بگیره؟

 • باسلام

  درصورت صوری بودن معامله همسر پدرشما میتواند تقاضای ابطال معامله برای فرار ازدین نماید مگر اینکه نتواند اثبات کند.

سلام وقتتون بخیر باشه.

در یک قرارداد ملکی را پیش خرید کردم و چکهایی را پرداخته ام و فروشنده در قرارداد ذکر کرده هریک از چکها وصول نشود قرارداد منفسخ خواهد بود.چند روز بعد یکی از چکها را با ۳تا چک دیگر عوض کردم و پشت قرارداد آنرا رسید کردند . حالا آن چک اولیه با آن مبلغ از قرارداد پاس نمیشود و چکهایی جایگزین پاس میگردد آیا قرارداد اتوماتیک منفسخ میشودبه این دلیل که چک مذکور در قرارداد اولیه پاس نشده؟

سپاسگزارم

 • باسلام

  اگردرظهربرگه نوشته اید که این چکها در عوض وبه جای چکهای قبلی است مشکلی نخواهد بود.

سلام یک منزل مسکونی ۱۰۰متری خریداری کردم طبقه پنجم که پشت بام هم محسوب میشود الان همسایه‌های واحدهای پایین میگن صاحب خانه‌ی قبلی که من منزل رو ازش خریداری کردم ۲۰متر از پشت‌بام رو اضافه کرده به این خونه و من باید خرابش کنم حالا من باید چیکار کنم من که این خونرو اینجوری خریدم نمیدونستم داستان داره

 • باسلام

  درصورتی که شما ملک مذکور را برابر سند رسمی خریداری کرده باشید باید به مشخصات مندرج در سند مراجعه کنید اگر ۲۰متری که عنوان کردید جزءسن باشد حق شما محفوظ است واگر در سند یا صورت مجلس تفکیکی جزءمشاعات باشد به درخواست مالکین دیگر تخریب میشودوشما برای جبران خسارت لاجرم باید به فروشنده مراجعه کنید.

باسلام ، ملک ۲۰۰متری به ارزش ۵میلیاردتومان را برای مشارکت در ساخت پیلوت+۵طبقه قرارداد بستیم که در مدت ۳ماه اخذ پروانه ، ۱۵ ماه ساخت ، ۶ماه تفکیک و تنظیم سند اقدام کند،پس ازگذشت ۱۰ماه هنوز پروانه نگرفته و هیچ اقدام فیزیکی انجام نداده ومدعی آنست که شهرداری یک طبقه از قرارداد کمترپروانه میده در صورتیکه زمان تنظیم قرارداد با۶طبقه سازه موافقت کرده بود ، در قرارداد عدول هر یک ازطرفین نسبت به مفاد قرارداد علاوه برفسخ موجب جبران خسارت می باشند،حال سازنده عدول کرده و مالک اظهار نامه فسخ فرستاده و الان در پی تایید فسخ توسط وکیل می باشد ، سوال اینه که تایید فسخ چقدر زمان می بره و هزینه اش چقدرمی شود، باتشکر 

 • باسلام

  اگرمنظورشما از تایید فسخ توسط وکیلی باشد که درقرارداد شما به عنوان داور تعیین وقبول سمت کرده باشند برابر قوانین مربوط به داوری ۳ماه از زمان درخواست شما می بایست اظهارنظر نمایند.واگرمورد داوری نباشد سوال مبهم طرح شده.

با سلام و وقت بخیر 

من حدود یک ماه پیش ی قرارداد تعهد به بیع ساختمان با شخصی در دفتر خانه منعقد کردم لذا ب دلیل گرونی بیش ازحد مصالح ساختمانی و همچنین افزایش 50 درصدی هزینه پروانه و تلاتم باز ارز که ارتباط مستقیم با مصالح  ساختمان را دارد از ساخت ملک مذکور منصرف شدم و درخواست فسخ قرارداد و استرداد وجه رو دارم  لطفا راهنمایی کنید که باید چیکار کنم چونکه طرف مقابل اصرار ب ساختن و تحویل آپارتمان رو دارد. 

 

 

 • باسلام

  قرارداد شما اگر در دفتر اسناد رسمی ثبت شده باشد در واقع سندی رسمی است لذا هرانچه که در قرارداد مذکور نگاشته شده باشد ملاک عمل است دراین حالت اگر در قرارداد موصوف شرط فسخ یک طرفه داشته باشید فقط به همان دلیل می توانید تقاضای فسخ کنید واگر در قرارداد شرط فسخی برای شما نباشد نمیتوانید به تعهدات خود عمل نکنید.

سلام وقت بخیر 

قرار داد مشارکت ساخت با صاحب ملک به مشکل خوردیم


تو  قرار   واحد ها مشخص میباشد 
و الان تعداد ۴ واحد نوساز تحویل دادم و دوتا را تحویل ندادم 
متاسفانه پول  قرص الحسنه  که از ما  گرفته  بعد از ۱۸ ماه هنوز بما نداده است قرار ۱۸ ماه بوده 

۲،، طبق توافقات انجام شده بدهی‌های طرف اول به سازنده بابت پیشروی و اضافه بنا را هنوز تسویه نکرده و امروز و فردا میکند

۳ ،، آیا میتوانم بخاطر این دو گزینه دو واحد از  اپارتمانها را تحویل ندهیم؟؟
بنطر شما قاصی همه اینا را تو یه دادخواست بررسی می‌کند 
یا جداگانه باید بابت هر یک از مسله شکایت کنم

تشکر  

 • باسلام

  قراردادهای خصوصی افراد توسط قانون محترم شمرده شده و اصل بر صحت انها است مگر خلاف قانون باشد لذا تصمیم گیری برای نوع دادخواست و یا نگه داشتن دو واحدی که در سوال عنوان کردید بستگی به شرایط قرارداد فی مابین دارد لذا اگر در قرارداد به این نکات اشاره شده باشد می توانید واحدها را تحویل ندهید وگرنه ملزم به تحویل می باشید.

سلام یه ملکی رابصورت وکالت بلاعزل خریدم وسپس سندتک برگ گرفتم وفروشنده ۴سال پس ازانتقال قطعی بنام من درقیدحیات بوده اخیرا وراث ایشان دادخواستی مبنی برابطال سند وخلع ید وعدم تنفیذارائه نموده اند وطی دستورموقت اینجانب راازفروش ملک منع نموده اند متاسفانه مبلغ ضرروزیان احتمالی تودیع شده برای ملک۳۰‌میلیاردی ۲۰میلیون دریافت شده حالاسوالم ازمحضروکلای محترم اینه چه راهکاری وجودداره وایامیتوانم ازقاضی بخاطرعدم رعایت خیلی ازمواردقانونی شکایت کنم ازجمله ضرروزیان احتمالی ودادخواست پس از۲۰روزازدستورموقت ارایه شده ممنون میشم راهنمایی کنید

 • باسلام

  درخصوص موضوع مطروحه اولا باتوجه به قابل اعتراض بودن برابر زمان ابلاغ و مهلت قانونی میتوانید اعتراض نموده و با توجه به قیمت ملک قاضی را مجاب به تعدیل مبلغ خسارت احتمالی کنید قضات محترم اختیار دارند که خسارت احتمالی را به تشخیص خود تعیین کند لیکن عرفا بین ده تا 25درصد ارزش ملک تعیین می کنند. و در مورد اصل ماجرا اگر شما وکالت بلاعزل به همراه قولنامه یا بیع نامه داشته اید برنده ماجرا خواهید بود.

سلام و وقت بخیر ملکی را پدر به فرزند صلح عمری میکند و حق انتفاع و حق فسخ یکطرفه را برای خود پیش بینی میکند پسر ملک را فروخته و پدر شاهد این بیع .بعد از دعوای فرزند و خریدار .خریدار الزام قطعی فرزند را به تنظیم سند میگیرد در مرحله اجرا پدر از حق فسخ خود استفاده و سند فسخ و به ید پدر برمیگردد حال تکلیف خریدار چیست

 • با سلام

  نظر به اینکه برابر قانون پسر تا زمان فوت پدر مالکیتی غیر قطعی ومعلق داشته و در این حالت بدون مجوز مصالح (پدرش)حق معامه نداشته لذا ورود هرگونه خسارت به خریدار برعهده وی می باشد.دراین حالت شما می توانید با ارائه اخواست خسرات خود را از نامبره مطالبه نمایید.

مطالب منتشر شده: