درباره من:

نام و نام خانوادگی:

سید محمد شیخ الاسلامی

جنسیت:

مرد

سطح تحصیلات:

کارشناسی ارشد

کانون یا مرکز متبوع:

مرکز وکلای خوزستان

آدرس دفتر:

خوزستان-اهواز- خیابان 24 متری- جنب پمپ بنزین- طبقه بالای بانک کشاورزی - دفتر وکالت دکتر سیاوش شجاع پوریان

حوزه فعالیت ها:
خانواده
امور شرکت ها
امور قراردادها (دعاوی قرارداد ، تحریر قرارداد - همراهی در جلسه قرارداد)
چک و سفته و اسناد تجاری
سایر امور حقوقی
داوری
تصرف عدوانی
امور حسبی
نظرات:
پاسخگویی به سوالات کاربران:

با سلام

من سازنده هستم به کابینت ساز تعدادی چک جهت سفارش نصب کابینت دادم متاسفانه پول نقدی دادم و چک را پس نداده و الان علیه من دادخواست داده چه کاری میتوانم انجام دهم

 • با سلام و احترام

  اگر برای اثبات پول نقدی که دادید دلایلی از قبیل شاهد، سند و ... دارید در جلسه رسیدگی به همراه خود ببرید و در مقابل تا قبل از تشکیل جلسه اول، دعوی استرداد لاشه چک مطرح بفرمایید. 

سلام 

در یکی از شعب ال سی من یک ماه کردم و بعد از یک ماه به من گفتن نیا گفتم حقوق گفتن کارآموز بودی حقوق نداری هیچ قراردادی ندارم و ۱۵۰میلیون هم ازام سفته گرفتن و هیچ رسیدی هم ندادن چه شکایتی باید انجام بدم؟

 • با سلام و احترام

  1- برای حقوق یک ماه کارآموزی باید در مراجع رسیدگی به اختلاف کارگر و کارفرما در اداره کار مراجعه و طرح دعوا کنید.

  2- برای پس گرفتن سفته ها باید دادخواست استرداد لاشه سفته در دادگاه مطرح کنید.

  البته برای هر دو مورد باید شاهد داشته باشید تا بتوانید ادعای خود را اثبات کنید.

من سه عدد چک قدیمی دارم برای حدود ۷ سال پیش آیا میتوانم مطالبه کنم و علیه صاحب حساب دادخواست بدم؟
 • با سلام و احترام

  برای وصول آن ها سه روش امکان دارد.
  1- پس از اخذ گواهی عدم پرداخت، از اداره ثبت اقدام کنید. در اینصورت فقط مبلغ مندرج در چک را می توانید مطالبه کنید.

  2- پس از اخذ گواهی عدم پرداخت، اگر کد رهگیری داشته باشند، طبق قانون جدید درخواست صدور اجرائیه بدید. در اینصورت فقط مبلغ مندرج در چک و حق الوکاله وکیل قابل مطالبه است.

  3- پس از اخذ گواهی عدم پرداخت، دادخواست مطالبه وجه به دادگاه بدید. در این صورت وجه مندرج در چک، خسارت تاخیر تادیه از تاریخ مندرج در چک، هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل قابل مطالبه است.

سلام ، من چک سفید امضا از طرف قراردم دارم ، میخوام ببینم میتونم روش شکایت کنم؟ برای چک سفید امضا چطور شکایت کنم؟ طرف قرارداد برای حین انجام کار به من داده بود ولی بعد از پایان قرارداد اجناسم دستش موند که همه رو فروخت و رفت و چیزی به من نداد آیا رو چک سیفید امضا میتونم اقدام کنم؟
 • با سلام و احترام

  آیا قراردادی بین شما و صادر کننده چک وجود داشته که در آن به چک ها و سفید امضا بودن آن ها اشاره شده باشد و اگر است آیا متن آن به گونه ای است که از  سفید امضا بودن، این معنا برداشت شود که شما وکالت در تکمیل مندرجات چک دارید یا قید شده که این ها بایت ضمانت هستند؟ 

  اگر چنین قراردادی وجود ندارد، با توجه به اینکه وجود چک در دست دارنده دلیل طلبکاری وی است و اعطای چک سفید امضا به معنی اعطای وکالت به دارنده در درج مبلغ است می توانید مبلغ را بنویسید و از بانک وصول کنید یا گواهی عدم پرداخت گرفته و طرح دعوا کنید.
  اما اگر در قراردادی به سفید امضا بودن چک ها اشاره شده و اعطای وکالت در درج مبلغ هم از آن برداشت نمی شود یا صراحتا ذکر شده که بابت ضمانت هستند به هیچ عنوان نسبت به درج مبلغ اقدام نکنید، بلکه با معرفی شهود و ارائه سند یا ... رابطه کاری خود با آن شخص و اینکه کالا به او تحویل داده اید را اثبات و مبلغ آن ها را مطالبه کنید.

سلام به شما وکیل عزیز، مبالغی باید خرید کالای خواب از یک پیج اینستاگرامی پرداخت کردم ولی جنسی نفرستاد و هی میگوید در پست هست صبر کنید تحویل میشه در واتساپ شماره کارت داده و پیام هایمان موجود است یک ماه گذشه ولی نفرستاده میتوانم شکایت کنم؟

 • با سلام و احترام
  چنانچه واقعا فروشنده باشد، عدم ارسال یا تسلیم وسایل وصف کیفری ندارد. لذا چنانچه از این موضوع مطمئن نیستید به جای طرح شکایت کیفری، دادخواست حقوقی با خواسته الزام به تسلیم ... مطرح کنید و در صورتی که نتواند کالاها را به شما تحویل دهد مستند به خیار تعذر تسلیم قرارداد را فسخ و پولی را که پرداخت کردید به همراه خسارات قانونی مطالبه کنید.

با سلام من عمده فروش لباس کودک هستم از سال ۹۰ یک فقره چک را بابت تضمین حساب دفتری به یک وارد کننده تحویل دادم و چک را در وجه ایشان نوشتم تا دو ماه گذشته با ایشان کار میکردم و جنس میگرفتم و مشکلی نداشتیم ولی متاسفانه دو ماه اخیر کار نکردم و ایشان چک را با این که حساب دفاری نداشتیم برده بانک و وصول کرده آیا میتوانم از ایشان شکایتی کنم و پول را پس بگیرم؟

 • با سلام و احترام

  چک وسیله پرداخت پول است و وجود آن در دست شخص به این معنا است که وی از صادر کننده طلبکار است، لذا دارنده چک برای مطالبه وجه آن نیاز به اثبات طلبکاری خود ندارد و طلبکاری وی مفروض است اما به این معنا نیست که صادر کننده در واقع به دارنده چک بدهکار باشد. قانون مدنی در مواد 265 و 301 و 303 به ترتیب مقرر می دارد: «اگر کسی چیزی به دیگری بدهد بدون اینکه مقروض آن چیز باشد می تواند استرداد نماید»، «کسی که عمدا یا اشتباها چیزی را که مستحق نبوده است دریافت کند، ملزم است آن را به مالک تسلیم کند» و «کسی که مالی را من غیر حق دریافت کرده است ضامن عین و منافع آن است، اعم از اینکه به عدم استحقاق خود عالم باشد یا جاهل». بنابراین شما می توانید با اثبات بی حقی دارنده چک نسبت به مبلغ مندرج در آن، علاوه بر مبلغ چک خسارت پولتان را هم دریافت کنید.

مطالب منتشر شده: