درباره من:

کارشناس ارشد حقوق خصوصی دانشگاههای تهران عضو کانون وکلای دادگستری مرکز_شهر تهران

نام و نام خانوادگی:

الهه رضایی

جنسیت:

زن

سطح تحصیلات:

کارشناسی ارشد

کانون یا مرکز متبوع:

کانون وکلای  مرکز

سابقه کار:

2 سال

آدرس دفتر:

تهران-تهران- پاسداران،بوستان دوم

حوزه فعالیت ها:
ملکی
خانواده
ارث
خیانت در امانت
تصرف عدوانی
نظرات:
پاسخگویی به سوالات کاربران:

باسلام پدربزرگم فوت کرده وهمسردومش ۹۹ساله صیغس ومیگه ۱/۸ بهم میرسه 

ایامیرسه بهش ارثی یا نه؟؟؟

 • سلام، ارث نمیبرد اما میتوان مهریه خود را از اموال ایشان مطالبه کند.

سلام درصورتیکه خیانت زن مشاهده شد و اثبات شد حداکثر چه مقدار مهریه به این زن تعلق میگیرد

 • سلام مهریه دین زوج به همسرش هست و تنها عامل تاثیر گذار در میزان پرداخت آن وقوع یا عدم رابطه فیزیکی هست.طلاق هم از آنجایی ک در قانون فعلی و رویه حق مرد هست، لذا بدون مطرح کردن این موضوع هم، گواهی صادر میشود. تنها پیگیری حقوقی قابل اقدام در مورد خیانت، شکایت کیفری هست ک پیشنهاد نمیشود.

سلام وقت بخیر...زنی بعد ۳۳سال زندگی، قصد دارد(نمیدونم اجرت المثل یا اجرت المسمی ست) مطالبه کنه....چطورمحاسبه میشه و چقدر میشه؟؟؟؟ 

 • سلام اجرت المثل طبق نظریه کارشناس رسمی دادگستری و با توجه به شرایط زوجین و ایام زندگی مشترک تعیین میشود.لذا بستگی به پرونده و کارشناس دارد و نمیتوان میزان مشخصی برای آن در نظر گرفت.

سلام خدمت وکلای عزیز

سوال من این بود که 

دختری که ازدواج کرده وچند روز باهمسر خود زندگی کرده وهمسر براثر تصادف فوت میکنه..

آیا حقوق دخترخانم بعد از ازدواج مجدد قطع میشه..یا  حقوق همسر فوت شده  بعد از ازدواج دختر باقی می مونه؟

سپاسگزارم

 

 

 • سلام طبق قانون حمایت خانواده  ازدواج مجدد مانع دریافت مستمری همسر متوفی نمیشود.

سلام ما مکان شرکت رو  ۲ ساله اجاره کردیم و دو اتاق آن استفاده نداریم میتونیم به فرد دیگری اجاره بدیم؟ از نطر قانونی مشکل نداره؟

 • اگر قراردادهای پیش فرض موجود در دفاتر مشاور املاک را امضا نمودید، خیر نمیتوانید. الان هم میتوانید با موجر توافق کرده و بند مربوط به واگذاری جزئی اجاره را اصلاح کنید.

باسلام خدمت وکلای محترم

میخواستم بدونم من یه قطعه زمین در شمال خریدم البته مباینامه کردیم 220متر متری 2ملیون که از کل مبلغ ما 65ملیون دادیم و قرار شد تا پایانه ماه پرداخت کنیم چرمین 800متر بود و قرار شد که فروشنده کارهایم تفکیک را انجام بده البته هنوز تا پایانه وقط مقرر که باید پرداخت کنیم 15روز مانده و متعسفانه مشکلی پیش آمده والان مابقیه پولرو نمیتوانم پرداخت کنم حالا هنوز هم تا 15روز فرست دارم که انشاالله جور میشه میخواستم بدونم میتونن فسق کنم معامله رو آخه املاکیه هی زنگ میزنم میگه فسخ میکنم آیا میتونن یه راهکار بدین ممنون میشم

 • سلام

  اگر در قرارداد قید شده ک در صورت عدم تادیه مابقی وجه ثمن، فروشنده حق فسخ دارد و شرطی مانند این، بله می تواند. در غیر اینصورت تنها میتواند از طریق حکم دادگاه شما را ملزم به پرداخت وجه کند.

سلام وقتتون بخیر . هشت ماه هست که همسرم خونه رو ترک کرده و نفقه هم نداده . برای طلاق هم اقدام کردیم ولی زمانی که حکم طلاق اومد ازم پول خواست که من قبول نکردم و ایشون درخواست انصراف از طلاق دادن و مجدد درخواست تمکین داده . منم درجواب این کارشون درخواست نفقه و مهریه کردم که اونم نمیده حالا چطور میتونم حقم رو بگیرم و طلاق بگیرم ازش؟

 • در مورد نفقه گذشته ک ایشان ترک انفاق و ترک منزل نمودند به درستی دادخواست مطالبه نفقه را مطرح کردید، البته محکومیت کیفری ترک انفاق جزو شروط ۱۲گانه حق طلاق نیست، اما ترک انفاق و ترک منزل بیش از ۶ماه میتواند دلیل صدور حکم به نفع شما باشد. در نظر داشته باشید ک اگر پس از این در منزل حضور پیدا نکنید نفقه ای به شما تعلق نمیگیرد مگر خوف جانی و..در میان باشد و یا منزلی در خورد شما تهیه نکرده باشند که باید ضمن اظهارنامه پاسخ دهید.

با عرض سلام و خسته نباشید.

چند ماهیه زن برادرم خونه رو ترک کرده و حالا مهریه ش رو از طریق اداره ثبت درخواست کرده.برادرم ملک و املاک یا پس اندازی نداره.فقط یه خونه از پدرمون به ارث رسیده که سهم ۷ نفره و همگی تو اون خونه داریم زندگی میکنیم. سوالم اینه که زن برادرم که مهریه اش ۱۱۴ سکه س میتونه سهم برادرم رو به جای مهریه اش بگیره ؟

ممنونم

 • سلام و درود

  بله میتواند سهم مشاعی ایشان از ماترک را توقیف کند. اما اجرای کامل و فروش آن بعد از انحصار ورثه ممکن است.

سلام،  خانم‌من حدودا یک ماه میشه رفته قهر منزل پدرش ، بچه هم برده ، و هرچه از ایشون‌ خواستم که برگرده و رابط و ریش سفید فرستادم نیامده ، آیا میتوانم به صورت قانونی برش گردونم

 • راهکار قانونی برای الزام به تمکین همسر(ابتدا اظهار نامه و سپس دادخواست و در نهایت حکم به الزام)، در عمل نمیتواند همسرتان را مجبور به انجام عملی کند. و مانند بدهکار مالی نمیتوان زوجه را جلب کرد و به منزل زوج برد..لذا اگر تمایل به ادامه زندگی دارید از مشاور خانواده کمک بخواهید و دعوای حقوقی مطرح نکنید.

سلام خانمم به میل خودش رفت خونه پدرش بعد مدتی اقدام برا نفقه کرد شاملش میشه شنیده بودم اگه با رضایت خودش رفته باشه نفقه نداره 

 • عدم اقدام از جانب شما پس از ترک منزل توسط ایشان میتواند اماره رضایتتان باشد، بنابراین می بایست دادخواست الزام به تمکین بدهید و تنها از زمانی که عدم تمکین ایشان اثبات شود از تاریخ اثبات ناشزه محسوب شده و مستحق نفقه نیستند.

با عرض سلام

بنده آلان سه ماه هست که عقد کرد ه ام و ازدواج  دومم است که قبلی هم در عقد جدا شد.

الان خانوم می گوید که نمی خواهد زندگی کند و همه را می بخشد به غیر لوازم منزل به پسند ایشان بوده و دیگر الان به درد من نمی خورد و هزینه هایی که کردم چه طور می توانم خسارت را از ایشان بگیرم

ایشان هیچ دلیلی برای جدا شدن ندارد

من خانه دارم ماشین دارم هیچی براش کم نگذاشته ام

اگر مرد نخواهد زندگی کند بایستی مهریه بدهد و برود اگر زن نخواهد زندگی کند خسارت های مرد را چه طور بایستی پرداخت کند. آبرو اعتبار موقعیت اجتماعی خسارت های روحی و روانی آن هم در ازدواج دوم؟

 

 • مواردی که فرمودید من جمله  هزینه های مراسم ازدواج و وسایل منزل که به سلیقه شما نیست و‌‌‌...به عنوان خسارت قابل مطالبه نیست.اما اصولا میتوانید هدایایی که برای ایشان تهیه کردید را مسترد کنید مگر مصرف و یا فروخته شده باشد. در مورد خسارت معنوی هم بر فرض به رسمیت شناخته شدنش در رویه دادگاههای ما، در مورد ازدواج و طلاق که تصمیم شخصی افراد هست سختتر مصداق پیدا میکند، هرچند که در قانون ما اختیار طلاق تنها با مرد هست و اگر ایشان دلیل موجهی نداشته باشد، حکم به نفعشان صادر نمیشود.

سلام ببخشید یکسال من با همسرم بعد از ۱۵ سال زندگی با یک فرزند مشکل پیش اومده که عرص می کنم که سال گزشته برج ۲ Hiv هر دو مثبت شد که پزشک‌مربوطه مارا برای درمان به مراکز بهداشت معرفی کرد که بدون هیچ دلیلی قهر کرده دادخواست طلاق داده و حالا اون زمان متوجه نتیجه آزمایش و چرا مرکز بهداشت نیامدن نشدم ازمایش هپاتیت B بنده در همان زمان راکتیو بوده (مثبت غیر فعال ) بوده که مال همسرم هپاتیت B POSTIVE(مثبت فعال بوده )‌ که به طبق جامعه پزشکی چون درمان قطعی وجود نداره که دارومصرف میکنه همان هپاتیت تا آخر عمر باقی خواهد ماند وهمین چرا وزارت نیامده ایشان چرا که سوابق بیماری در همان مرکز مشخص می شود حالا درخواست طلاق ایشان رد شده الان من چکونه باید حق و حقوقم مو بگیرم خدای درسته الان بعد ۱۵ سال طلاق می خواهد ازدواجم سخت و عیرممکن شده واقعا چه کار باید کنم یک راهنمای خواهشن بکنین البته اعتراص به تجدید نظر خوای هم کرده تکه هنوز رای ش نیامده رای دادگاه به بطلان شده بوده واقعا کمکم کنید این مریصی خیلی تو حیثت م اثر گزاشته یک راهنمای و یکی وکالت بنده را بگیره ممنون مدارک همان ازمایش ها مورد نظر و سوابق بیماری هم ار مرکز از طرق دادگاه استعلام می‌شود گرفت ویا سابقه بیماری از طریق پزشک قانونی قابل اثبات است کمکم کنید 

 • اگر درست متوجه شده باشم و شما زوج باشید، باید بدانید که به عنوان زوج نیاز به دلیل خاصی من جمله بیماری برای طلاق ندارید، اما اگر منظورتان از گرفتن (حق و حقوق)، این هست که ایشان تدلیس کرده و در زمان ازدواج بیماری اش را از شما پنهان کرده و بر همین اساس تصمیم دارید مطالبه خسارت کنید، به نظر بنده چیز بعیدی به نظر میرسد. اگر بیماری بعد از ازدواج  شکل گرفته باشد نیز اثبات تقدم بیماری ایشان مشکل است.

با سلام

من ۱۲سال پیش پرایدی بصورت نقدی خرید کردمو سند بنام نزدم متاسفانه به دلایل مختلف ولی تمام مدارک ماشین از موباینامه و وکالت نامه و برگ سبزو سند خودرو و تمام مدارک دیگه دست خودمه.

یک ماهه که ظاهرا خانوم فروشنده که سند بنام اون هست به مشکل مالی برخورده و براش توقیف اموال گرفتن و ماشین من چون بنامش هست توقیف شده.

این ماشین منبع درامد منو خونوادم هستو هزینه های زندگیمو باهاش تامین میکنم و یک ماهه که به مشکل بر خوردم بابت قسطو کرایه خونه و بقیه هزینه ها زندگیم بهم خورده... خواهش میکنم راهنماییم کنید تا بتونم زودتر از این گرفتاری نجات پیدا کنم ممنون ازتون

 • از طریق دفاتر خدمات قضایی، اعتراض ثالث اجرایی کنید جریان اجرای حکم طلبکار اون خانوم متوقف میشود. سپس در جلسه رسیدگی،مدارک خود را ارائه کنید، در صورت صحت مدارک،حکم به رفع توقیف میشود. 

متهم به خیانت در امانت شدم چون شاکی دو نفر شاهد آورده که مدارک رو تحویل ندادم و گفتم باید کپی بگیرم در حالیکه شاکی و وکیلش بدون رسید اصرار داشتند مدارک را روی میز بگذارم و برم وقتی گفتم رسید بدهید گفتند فردا بیا اینجا کپی بگیر از ششصد تا سفته  این شاهد ها رو وسط جلسه وکیل از بیرون صدا کرد و‌گفت شاهد باشین مدارک را ندادند فردا قراره کپی بگیرن در و بست و با کلمات کلی بد شروع به تهدید من کرد که چند سال باید بری دادگاه آب خنک بخوری اخه من اداره کار شکایت کردم و متهم شدند گفت تا رضایت اداره کار و ندهم باید در زندان باشم من دو بار اظهارنامه فرستاده بودم متاسفانه اونها هم یکبار بعد من اظهارنامه فرستادن که من ندیدم میشه کمکم کنید چیکار کنم 

 • سلام 

  اگر بدوا شما برای پس دادن سفته هایی که به شما سپرده شده بوده اظهار نامه ارسال کرده اید جایی برای نگرانی نیست، خیانت در امانت به عنوان یک جرم نیاز به سوء نیت دارد ک اظهارنامه شما مثبت قصدتان برای مسترد کردن مدارک هست‌. ضمنا مسئله ی رسید و حتی اداره ی کار را هم مطرح کنید تا قاضی متوجه عدم سوء نیت شما بشود.همچنین میتوانید شهود را هم جرح کنید.

سلام. بنده پسرخالم  یه نمایشگاه دارد در شهری دیگر من وانت داشتم وقبلا بهم گفته بود اگر میخای بفروشی حرور 90تومن من میعروشمش برات منم ماشین رو بهش دادم ورسید ازش گرفتم که ماشین رو برده نمایشگاه فلان تا بفروشه خلاصه هرسری زنگ زد گفت ماشین تصادفیه ماشین همش رنگه ودر اخر ماشین چپی هسبه من گفت66تومن فروختم بعدا فهمیدیم 80تومن فروختخ بهم قولنامه هم نداده رود وداخل قولنامه بجام امضاء  زده بود بدون هیچ وکالتی الان بقیه پولم رو چطوری ازش مطالبه کنم؟ خریدار ماشین هم تایید کرده 80تومن فروخته شده و قولنامه یه برگش دستمه. 

 

 • همان مبایعه نامه و همچنین پرینت حسابی که ۶۶میلیون به آن واریز شده، برای اثبات دعوای مطالبه وجه کفایت میکند. البته این در صورت تایید قراداد از جانب شماست، میتوانید معامله را رد کنید و پس از استرداد اتومبیل با قیمتی ک صلاح میدانید معامله کنید.همچنین اجرت المثل مدتی که اتومبیل در تصرف خریدار بوده نیز از وی قابل مطالبه می باشد.

با تشکر از پاسخ شما

درمورد پرونده من هنگام مراحل دادرسی بازپرس پرونده به اداره ثبت نامه نوشت واعلام کرد تا اطلاع ثانوی ملک توقیف هست

یعنی به درخواست شاکیان برای هر ملک دستور توقیف صادر کرد هنگام مزایده به این دستور توجه نشد و مزایده برگزار شد 

و خانمم برنده مزایده شد و سند به نامش صادر شد ولی وقتی میخواست سند تک برگ بگیره همین نامه بازپرس باعث شده سند تک برگ صادر نشه از طرفی بعضی وکلا میگن اگه بخواهی این نامه رو ابطال کنی بحث ردمال ازبین میره 

دنبال یه وکیل هستم دراین مورد راهنمایی ام کنه در مورد هزینه هم مشکلی نیست فقط کار به سرانجام برسه

از طرف خانواده خیلی تحت فشارم بابت گندی که زدم 

باتشکر 

 

 • ابتدا پرونده کلاهبرداری را به سرانجام برسانید.طبیعتا با تبرئه در آن پرونده از ملک رفع توقیف میشود. البته اگر به درستی متوجه سوال شده باشم و شما مشتکی عنه پرونده کلاهبرداری باشید.

با سلام

من پیج فروش لیوان و ماگ دارم ، شاگردم اخراج کردم با عکس های پیج که دستش بود برای خودش اومده پیج راه انداخته آیا میتونم ازاش شکایت کنم و پیجشو ببندم چون عکس ها اختصاصی مال من است؟

 • سلام میتوانید از طریق دادگاه حقوقی اقدام کرده و مطالبه خسارت کنید اما بهتر است ابتدا از طریق پلیس فتا اقدام کنید.

با سلام

بنده یک واحد  از ساختمان صد واحده را خریداری کرده ام ولی هنوز سند تفکیکی آن اماده نشده

اما الان متوجه شدم که سازنده و مالک این ساختمان به دلیل دریافت وام از بانک و پرداخت نکردن مبلغ وام از بانک نامه اخطار آمده

و گفته در صورت پرداخت نکردن وام کل ساختمان به مزایده خواهد رفت

و این در صورتی است که خود سازنده ساختمان حدود ۱۰ واحد دارد

مبلغ وام پرداختی هم حدودا نزدیک به دوملیارد میشود

آیا در صورت پرداخت نشدن وام توسط سازنده کل ساختمان به مزایده میرود ؟

آیا بانک نمیتواند یکی از واحدهای خود سازنده را بخاطر بدهی او بگیرد ؟

و اینکه اگر ساختمان به مزایده رود تکلیف ما مالکین چه میشود ؟

و در آخر اقدامات لازمه قبل از وقوع اتفاق مزایده چه هست؟

ممنون از لطف شما

 

 • اعتراض ثالث اجرایی فعلا سریعترین راهکار هست. 

سلام آیا برای تعداد اعضا هیات مدیره مجتمع تجاری اداری تعداد خاصی در قانون پیش بینی شده ؟ آیا میتوان برای مجتمع 120 واحدی 3 نفر هیات مدیره بذاریم؟

 • مقرره ی خاصی ندارد، تنها تعداد باید فرد باشد ک رای گیری معنادار باشد.

سلام

من شش ماه نامزد کردم عقد کردیم آقا خودشو خیلی پولدار معرفی میکرد و با ماشین گرون قیمت سر قرار ها میومد و حتی خونه خودشون در منطقه ما معرفی میکرد حالا فهمیدم هیچی نداره و واقعا آدم بیکاری هست میتونم فریب در ازدواج شکایت کنم؟ مهریه ام متاسفانه 14 سکه هست هیچ اهرم فشاری ندارم

 • سلام، صرف تصور شما و دروغ ایشون مثبت تدلیس و دلیل کافی فسخ نکاح نیست، مگر اینکه ولو به صورت ضمنی پولدار بودن ایشون شرط شده باشه و در واقع بر این مبنا به ازدواجشون پاسخ مثبت داده باشید.

مطالب منتشر شده: